Turqia hedh në treg automjetin e saj të parë elektrik – TOGG mund të blihet duke filluar nga 46 mijë euro, bëhen porositë e para

20 Mars 2023, 22:10Hi-Tech TEMA

Turqia hedh në treg automjetin e saj të parë elektrik –

Prodhuesi turk i automjeteve, Togg, bëri publike cmimet për shitjen e një automjeti elektrik të prodhuar në Turqi.

Modeli Suv i segmentit C do të jetë ‘Togg T10X’ i cili është në shitje duke filluar nga 46.800 euro, ndërsa dy versionet e tjera më të avancuara të të njëjtit model do të shiten për rreth 51.790 euro dhe për 59.640 euro. Porositë e para janë bërë dhe do të vazhdojnë deri në 27 mars. Ndërsa dorëzimet e automjeteve tek klientët do të nisin në fund të muajit tetor të këtij viti.

Automjeti i prodhimit turk mund të përshkojë 314 kilometra në opsionet e autonomisë standarte. Ndërsa opsioni tjetër i ofron përdoruesve të saj një autonomi prej 523 kilometrash.

Togg, një shkurtim për “Turkiyènin Otomobili Girisim Grubu” – Automotive Enterprise Group of Turkey, është një konsorcium i pesë kompanive turke i themeluar në vitin 2018 dhe, pas rreth katër vitesh punë, filloi prodhimin masiv të automjeteve në fund të vitit të kaluar. Kapaciteti vjetor i prodhimit është aktualisht 100 mijë automjete, por kompania synon ta rrisë atë në 175 mijë njësi në vit, duke prodhuar 1 milion automjete deri në vitin 2030.

9 Komente

 1. P
  Pordhe me rigon.......

  Aliu shqipfoles: tash po e qes gamorin m'pazar(turkish) me ble nji Dog ???? n..... gezuar nevruzin!

  1. j
   janulles me rock kokes

   Ti majmun plas nga inati , pi uthull dhe ha sufllaqe me xaxiq dhe hudhra te bollshme , per te tilla jeni ju dhe per gam gam gam me lashtesine , thua se ka ndonje lidhje lashtesia greke me neo aziatiket dhe mongolet e sotem Tani shko se dhjeu klebura Janulla , shko dhe rasja me llap dhe beja drit , se po nuk ja bere te preu koromanen dhe do nxjeresh sumen me qira dhe ore pune si gruaja jote koprokurva qe mer hajdarin dhe e lepin per 10 euro

  2. P
   Prisni se akoma nuk keni pare gje.

   Turqia ne keto 30 vite ka marre nje super zhvillim dhe po konkuron me dinjitet ne cdo treg duke u bere nje konkurent serioz per superfuqite qe kane dominuar tregjet per shekuj.

   1. a
    anti25642654censurë

    po,po dhe ne në atë krah po flëmë!!ka rrezik që vitin e ardhshëm të ketë GDP sa dyfishi i kinës dhe amerikës së bashku!!psh 100 mijë miliardë lira turke!!ose më mirë me thonë me u bo si jugosllavia e vitit 1991,ku me 1 mld dinarë mund të blije dy cigare!! shko more pirdhu,nuk zhvillohet ekonomia e një shteti me qeveritarë të çmëndur që prodhojnë propagandë për idiotë që kënaqen me budallallëqe, si ti!! ps:ka shumë mundësi që këto lloj makinash të jenë prodhuar sipas modelit që ka sugjeruar sulltan salepi!!çdo fitore e turqisë vjen vetëm nga mëndja e tij!!dhe e hanë në bythë turqit!!

   2. a
    aldo

    aq ben nje tesla qe eshte kompania nr1 per makina elektrike. cmim delirant

    1. G
     Genti

     Fiks, "Kiamet" shtrenjt per nje makine te re. Do shikosh po nuk e cuan 20K cmimin brenda 1 viti...

     1. a
      anti25642654censurë

      për sa kohë të kenë sulltan salepin!?nuk e ulin çmimin!!ka krenari osmone ai!!i vdekur dhe osman,sesa turk e i gjallë!!ai e ka thënë,e si e thotë i famshmi alban kabësirë dega,e ka dhënë fjalën dhe nuk e tërheq më!edhe nëse e sheh që në vënd të fjalës ka nxjerrë mut nga goja!! këta janë diktatorët!!nuk bëjnë asnjëherë gabim,janë vetëm ata që dinë çdo gjë,dhe gabimet i bëjnë vetëm të tjerët,që "nuk i kuptojnë"!!normalisht njerëz të tillë mbyllen në çmëndinë,por ndodh që dhe i shpëtojnë sistemit!!e atëherë bëhen presidenta,e diktatorë!!e pastaj populli e ha në sumë!!shumica me dëshirë!!

      1. A
       Arti

       O idioti i anatolise se andej e keni origjinen ju pontielenet cmimet i ul e i ngre oferte kerkesa e tregut . Deri me dt 23 kompanise i kishin ardhur mbi 100 mije porosi si mund ta uli cmimin atehere ? Leqe ku kupton ti shko beji nje cibuk Janulles me mire

     2. S
      Spring

      Aldo informohu mire se nje suv Tesla kushton minimalisht 85 mije usd deri 120 mije .

     Lini një Përgjigje