Deklarata e fortë e gazetares: Pse është thirrur Beleri në gjyqin e atij që ka porositur vrasjen me pagesë të kryekomisarit Artan Cuku?!

29 Shtator 2023, 09:51Kronika TEMA
Deklarata e fortë e gazetares: Pse është thirrur Beleri në

Fredi Beleri ka qenë dëshmitar në gjyqin që i është bërë në Greqi të shumëkërkuarit nga drejtësia shqiptare, Bledar Jambelli.

Deklaratën e fortë e bëri gazetarja Klodiana Lala, e cila tha se disponon edhe dëshminë e Belerit në gjyqin grek për Jambellin.

Mbetet e paqartë se përse është thirrur pikërisht Beleri në gjyqin ndaj një personazhi që konsiderohet tepër i rrezikshëm i botës së krimit, dhe se çfarë ka deklaruar.

Bledar Jambelli akuzohet se është personi që ka porositur Mikel Shallarin të ekzekutojë kryekomisarin e policisë Artan Cuku.

Jambelli, i njohur ndryshe si Rikard Muho, nga fshati Mbrostar i Fierit konsiderohet si vrasës me pagesë. Ai u ndalua në vitin 2019 në Greqi por shteti helen refuzoi ta ekstradojë.

Në atë kohë u përfol në media se autoritetet shqiptare kishin neglizhuar dhe vonuar qëllimisht procedurat për ekstradimin e tij.

Jambelli ra sërish në prangat e policisë greke në korrik të vitit 2022, së bashku me Kristaq Lecin, pasi dyshohen si të përfshirë në një përplasje me armë mes bandave ku mbetën të plagosur tre persona.

16 Komente

 1. k
  kjo di gjithecka

  kjo fytyr kalja e saliut,na pyet ne qe nuk dime gje pse eshte thirrur?ti qe e di na e thuaj qe ta mar vesht edhe saliu jot me dule jevgun....

  1. V
   Vranakonti

   Nuk ka asgje nqs ajo thot nne te vertet. Perkundrazi zonja Lala jep ndimesen e saj ne zbulimin krimeve. Ajo eshte profesioniste per investigime.

  2. G
   Gazetari

   Ne te tilla raste Shqiperia duhet te kete nje komando qe kta tipa kur nuk mund ti burgosi te pakten ti fusi plumbin kudo qe te ndodhen si ne mes Athines si mes Dubait,e atehere te gjitha kta do vraponin vet drejt burgut ne Shqiperi

   1. S
    Shqiptari

    Nuk ka enigma greket nepermjet Belerit e kane pajisur me pasaporte minoritare qe tu sherbeje kur tju duhet.

    1. S
     Shqiperia Etnike

     Nuk e kuptoj se perse shqiptaret sillen totalisht si idjote?! Greqia ne aparence sillet si shtet normal europian, ne realitet, para syve te gjitheve, sillet si shtet terrorist, destabilizues dhe gjenocidal. Ligji i luftes me Shqiperine eshte ne syte e te gjitheve, SHBA dhe BE, paçka qe bejne sikur nuk shikojne! Kirjimi i kombesise greke permes gjenocidit te 95% te popujve jo greke qe perbenin Greqine e sotme, eshte bere me aprovimin dhe armet e Europes dhe Rusise. Erresira dhe terrori mesjetar ku Greqia bashkimeuropjanse ku zhytur popujt dhe minoritetet jo greke, eshte ne syte e te gjitheve. Askush ne BE nuk i heq te drejten e votes Greqise qe e perdor nen petkun e "lirive europiane", si gjobe, si mekanizem terrori, si instrument destabilizues, si menyre per te vazhduar gelltitjen e territoreve dhe rritjen e hegjemonise mbi sovranitetin e finjeve edhe pse ne vetvete shtet i ngordhur dhe i asistuar nga Perendimi, por tmerresisht arrogant, fashist, i militarizuar rrezikshem, kercenues dhe destabilizues me fqinjet. Parate pa fund dhe armet pa fund qe i japin e vendosin gjithmone ne pozita dominuese edhe nje shtet te ngordhur pa komb te vetin. Per çfare i duhen Greqise killerat shqiptare?! Per lufte. Ju jep amnisti ne kembim te sherbimeve te tyre terroriste ndaj Shqiperise. Praktikisht ne jemi ne lufte dhe ata sillen si ne lufte. Ndersa shqiptaret thekin bythen ne diell, te ushqyer me lugen bosh te integrimit qe nuk ka per te ndodhur kurre, deri sa te na shperbejne dhe te shkojme ne kolaps total si komb dhe si shtet. Shoh vetem nje rruge. Te mendojme me koken tone. Te ndertojme pa humbur kohe ushtrine. Te zgjerojme aleatet strategjike pertej Perendimit qe na sheh si pengje. Te pergjojme te pergatitur historine, sepse kush e sajoi Greqine dhe e mban prej 200 vjetesh me histori FAKE, me borxhe dhe arme, do ti bien breket si çdo perandorie ne histori. Dhe atehere kufijte tane duhet me çdo kusht ti çojme ne Athine. Greqia nuk ka per te qene kurre nje shtet mik. O do na mbyse ose do ta mbysim. Minoriteti i sajuar me ferid bejlere e bollano ne Shqiperi eshte edhe pasqyra e nje identiteti inegzistent grek. E mjaftueshme bashke me miljona shqiptare dhe arvanitas qe kemi ne Greqi qe ta shqyejme diten qe do ti mungojne borxhdhenesit dhe armedhenesit.

     1. V
      Vivas

      Shqiperia Etnike: Ke skalitur fjalet! Me keto fjale duhet te shpreh e i gjithmone! Historia e vertete duhet te tregohet!

      1. A
       Alex

       Plotësisht e drejtë i nderuar!

      2. X
       Xoni

       Shume krimimele shqiptare Greqia I mban per ti infiltruar si ne ndonje '97 te mundshme.

       1. T
        Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

        Perfundimisht jam i bindur se armiqte tane me te rrezikshem jan Francezet pastaj Anglezet. Perjashto fqinjet qe dihen. Shtetin e falimentuar grek keta e mabjn ne kembe sepse keta e krijuan me genocidet qe ben ndaj Shqiptareve. Ishin Francezet ata qe sulmuan Ulqinin kur Shqiptaret e moren dhe ua dhane Malit te Zi. Ishte Franca ajo qe copetoi Shqiperin bashke me Anglezet .

        1. m
         malokja

         Kjo Klodiana kala eshte zbuluese e madhe. Ka deshmine e Belerit ne gjyq por nuk e di pse e kane thirrur. Ik moj mashtruese.

         1. D
          Deni

          Nuk di sa pike fiton Fevziu duke ftuar vazhdimisht te neveritshmen Lala,

          1. R
           Roland

           Nuk i ekstradon "miku"armik,se mund t'i perdore per interesat e veta,si psh per deversion ne kembim te lirise...

           1. f
            fff

            Francezet dhe anglezet e kan fajen ,,,,i ndan shqipfolsit ,,,,me orthodhokset krijuan greqin ,,,dhe me myslymanet turko shqipfoles krijuan shqiperin 100 vjet me mbrapa ,,,ne shqiperi kan ngelur ca kaur orthodhoks te ritit grek qe mbahen peng dhe ne presjon ,,,,kto kisha ,, selam alekum ,,,

            1. f
             franci

             Shteti Helen refuzoi te dorzonte kriminelin dhe vrasesin me pagese ?? Dhe nga ana tjeter e kerkonte me ngulm vlonjatin qe perdhunoj vajzen ne lagjen Faliro ne jug te Athines .....dhe ju me te njejeten monedhe heleneve o bajga qe ju terheqin greket nga hund a.....nuk dorezoni ?? nuk dorezojme ....te shikojme se sa do vleje dhe sa do tu djegi , po ju skeni kellqe o plera politikane shqiptere , ju ka zene per zhelesh Athine ....qe nga kryespiuni Meta , Sali Berisha por dhe Rama .....dhe per sa drejtesia ben punen e saj mos lejoni ate pisen ambasadoren qe eshte bere si lavire rrugesh , kryabashkiaket korake helene dhe te tjere qelbsa te futin turinjte ....raseni brenda Belerin qe te kuptojne se me cshtet kane te bejne .....ata skane surat , keshtu jane mesuar te fusin turinjte ne punet e brendeshme te cdo shteti n....keshtu ben dhe para nje viti e ca kur drejtesia amerikane coje ne denim me vdekje nje greko amerikan per vrasje makeber ....dhe helenet pa patur cipe ne surat organizuan ca si tubime te pjerdhura ....nga ato qe Shteti Amerikan fshin bythen ....

             1. g
              greko maskara

              Pse shikoni kete pushtin Belerin , por nuk hetoni Kacifen , heroin helen patriotin e famshem qe e zuri policia greke me nje thes me hashash ne lagjen Halandri ne Atine ....dhe e nxoren prej andej forcat e erata , ato forca qe i dhane krah dhe mbeshtetje ....mori armen Kacifi dhe kujtoj se do bente cobin modern , Agimi i Arte eshte ushqimi i te gjithave te keqia , pikerisht ato forca qe mbeshtesin dhe Belerin sot ....forcat e ekstremit te djathte qe ke ne kualicionin qeveritar Micotaki .....dhe qe e mbeshtesin ate te qeverise ....te ishte per Micotakin , qe rjedh nga familje demikratike liberale as qe nuk do ta kish llogaritur fare nje Beler kriminel , por jane te tjere interesa ato qe e shtyjne Kryeministrin helen te beje hapa te gabuara per sa i perket ceshtjes ....

              Lini një Përgjigje