Shqiptarja 35-vjeçare ekzekutohet me plumb në kokë në Firence, shpallet në kërkim burri i saj

29 Shtator 2023, 09:08Kronika TEMA
Shqiptarja 35-vjeçare ekzekutohet me plumb në kokë në

Një krim i rëndë është regjistruar mbrëmë në Itali, ku një 35-vjeçare shqiptare është vrarë në mes të rrugës me plumb në kokë. Mediat italiane raportojnë se viktimë e sulmit me armë ka mbetur Klodiana Vefa, me leje të rregullt qëndrimi, nënë e dy fëmijëve.

Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në provincën Casterlfiorentino të Firences, në rrugën ‘Galvani’. Ishin pikërisht banorët e zonës ata që njoftuan policinë, e cila mbërriti në vendin e ngjarjes dhe konstatoi se gruaja kishte vdekur në vend.

Nga hetimet e deritanishme rezulton se Vefa është pritur në rrugë nga një person (burrë). Nuk dihet nëse ka pasur debat mes autorit dhe viktimës përpara se të ndodhte krimi, por ajo që dihet është se burri ka nxjerrë pistoletën dhe ka vrarë 35-vjeçaren me plumb në kokë. Ndërkohë, për krimin është shpallur në kërkim burri i saj, gjithashtu shqiptar.

Së fundmi mes çiftit kishte pasur mosmarrëveshje dhe duket se burri nuk jetonte më në të njëjtën shtëpi. Klodiana Vefa punonte si kamariere në një piceri dhe ishte integruar në komunitetin e Castelfiorentino. Policia ka nisur të marrë dëshmitë e para ndër ta dhe të dy fëmijëve të viktimës, një djali 17 dhe një vajze 14 vjeçare. Njëri prej tyre ka treguar se mes të ëmës së tij dhe të atit në të kaluarën ka pasur dhe konflikte.

40 Komente

 1. J
  Ja Familien ja Karieren !

  Ngushellime se fundja gjyna.. Por ne pergjethsi duhan te krijojne Familie,,pjellin nje apo dy femije.. Pastaj ju futen karireres si Tope Modele ! lendojne Partenrin ! Partenrit i iken Truri dhe fundi kjo qe ndodhi..

  1. N
   Ngushellime te afermeve te Viktimes

   "Ja Fam, ja Kar !" _ Ka jo pak raste te tilla ,qe ciftet shqiptare ,duke par e jetuar ne nji Bote qe afron shume mundesi ,per ta jetuar jeten , kuptojne se jeta eshte me shume se cfar ka te memorizuar Mentaliteti Shqiptare dhe secili ,si burri si gruaja ,kerkon te jetoje ate qe per ate vet ndjen ose do te jetoje me kte jete . Nuk duhet paragjykuar gruaja e cila nqs ndjek nji Mode ,i pelqen te mbahet mire e tregoj se ka ne gene X Kulture para Opinionit ku jeton ,(nderkohe qe nji arabe apo indiane , perfaqsojne kulturen e tyre si ne veshje edhe ne sjellje pra gjithcka jan genetike ) nderkohe qe shqiptaret jane genetkishte Europian dhe kjo ben qe burrat te fillojne e dyshojne ,te xhelozojne duke kerkuar te ket nji Grua , te mentaliteit Shqiptare Mesjetare , vetem per shtepi dhe mos te behet e bukur (sepse e shikon dhe joshet Bota ) nderkohe qe (pa dashur te akuzoj burrin kriminel ) shume burra Shqiptare ,ku bej pjes edhe un vet personalishte ,"shqyejm syt" dhe leshojme jarg ,kur shikojme nji Femer te bukur e seksi Italiane dhe mendja shkon vetem ke ajo deshire (!) madje ka shume nga kta burra ,qe shkojne e paguajn Prostitutat per seks, _nderkohe edhe njiher ,qe gruan duhet ta shikojme ,jo te zbukuruar ,jo te vishet e mbahet Bukur . Pra jemi nji komb qe trashegojme nji kulture te prapambetur ,pothuaj mesjetare ne maredhenjet me grate ,por dhe jemi shume statik si turng pa asnji lloj elasticiteti ,duke pare se si ndryshon kjo Bote cdo dite . Por ne fund te fundit njeriu i ka te natyreshme te gjitha deshirat dhe nqs dikush ndjen dicka e do ate asnji smundet ta ndaloj .Dmth qe X grua te vishet e Modes e mbahet mir ,kjo sduhet te kuptohet ne ekstrem se do t'i pelqen meshkujve te tjere ! Eshte budallallek shqiptaresh . _E fundit sepse u zgjata dhe se te gjithe i dijne se kush jemi ne shqiptaret sot , me te mirat e te kqiat tona do thoshja , mundet te behesh xheloz ____ me te drejte ose jo .Mundet qe gruaja te tradhetoje (dhe ktu s'dihet se perse kush eshte arsyeja - si tradheton edhe Burri shqiptare )----------------- por ti si burre ,s'ke asnji te drejte t'i marresh jeten nji Nene me te cilen ke dy Femije sepse i lagon nga jeta Femijeve te tu gjen me te domosdoshme e te pazevendesueshme ne jete Nenen ! Dhe nqs nji baba ,ve perpara Femijeve dhe te mires se Femijeve , Egon ,Xhelozin ,Kapricot e tij ,ai s'eshte nji baba por nji (............................)

   1. K
    Komshiu

    Ti ( ngushellime ) qe ben moral ,mesa lexova ti e paske me keq gruan se kjo qe u vra per kurvlliqe ,ate i njihnin te gjithe se ishte prostitute ,ai nuk duroi dhe e vrau ,ty mesa duket gruaja ti futka dashnoret ne shtepi ,rrace e ndyre

    1. S
     Shperthejne shpellaret ne mbrojtje te Krimit !

     Komshiu , e para un nuk bej Moral ,por them nj te vertete Shqiptare ,te nji Realiteti te hidhur ,qe po shkaterron gjithmon e me shume Familjet Shqiptare ,por ti aq kupton sepse je nonji i rritur mes turmash jo ne qytete dhe e ke dhunen ne gjake . Kujdes kur me fyen ,se bo vaki te gjej e ta shkedhej sa ta bej ti pelqej aq shume sa te bej mutin ty ne koke duke fjetur dhe hiki e bej Jeten e saj .Nuk i kan shqiptaret grate si Gruaja jote .Duhet te kesh vet nji te tille ,qe je kaq i acaruar .Nqs nuk e meriton Gruan ,s'mundet ta mbashe ate me dhune dhe akoma me Kriminale t'i marresh jeten o Kerme Kazanesh . (eshte shume e lehte te flasesh pas monitorit o klyshbushtre) Nji qytetare i vertete nuk ka kte llogjike Kriminelesh ,shpellash .

    2. S
     Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

     Kjo eshte rraca perverse sunite, keshtu do te vazhdohet edhe per shume shekuj....vrases te grave dhe dhunues te femijeve.

     1. J
      Janulles me lloz pas zverkut

      Po ne Greqi e ke mare vesh se cbehet o dylber i kishes ? Ju ka dheier neper turinj Janullatua dhe lepeieni se macenjt ptuuuuuuuu vromjari

    3. M
     Maloku

     Ik o kar, do të justifikosh vrasjen. Pse, e ka të ndaluar të bëjë karrierë një nënë? Koqe.

     1. E
      E verteta

      Nga e di ti te verteten more?Pastaj ç'eshte kjo fjale "pjellin" pse çfare jane grate kafshe sipas teje?Ti justifikon nje kriminel barbar?Pse e paragjykon ti qe fajin e paskerka pasur gruaja?Mjaft me keto barbarizma.

      1. K
       KOMBI SHQIPTAR

       NUK JE E VERTETA, POR JE LLUMI I DEGJENERIMIT ..........

       1. E
        E verteta

        Ti nuk je kombi shqiptar me kete qe thua, ti je kombi i barbarise mor derr. Mos me bej moral se degjenerimi me i madh eshte te mbrosh te paragjykosh nje ngjarje per shkak te nje mentaliteti injorant e dallkauk e per me teper te mbrosh nje kriminel qe vret me gjakeftohtesine me te madhe. Te ishte kombi ne doren tuaj medet medet se ku do te shkonte kjo bote. Llumi te ka zene trute ty e shume te tjereve qe flisni si plaka te keqija.

      2. F
       Fredi

       tragjike si i merret jeta nje njeriu e te bejne kurajo femijet e se ndjeres, por te lexosh komente te tilla, eshte traumatike. Femrat lindin femije - nuk perdoret fjala "pjell". Femra eshte njeri dhe si cdo njeri vetem Zoti ka te drejte t'ja marri jeten, askush tjeter. Nese partneri lendohet, ka ndarje, divorc e menyra te tilla. E nese partnerit i iken truri, mund te shkoje te sheroje trurin. Ka mjek neurolog, psikolog, le te shkoje te bej derman. Ai qe i ka marre jeten eshte vrases e kriminel. Ta justifikosh nje vrases, nuk eshte e shendetshme, ndaj sherohuni njerez.

       1. T
        Tirana

        Fjala pjell nuk eshte perbuzese, perdoret ne dialekt dhe eshte me origjine latine.

        1. F
         Fredi

         Tirana, fjala "pjell" ne gjuhen e sotme shqipe nenkupton aspektin kafsheror të lindjes ose të riprodhimit. Perdorur per femrat kjo fraze merr ngarkese negative, nenvleftesuese, apo rezulton e keqperdorur. Kur themi polli lopa vic, kjo fjale nuk eshte aspak perbuzese. Por kur e perdorim per nje femer, nuk eshte as elegante, as fjala e duhur, pavaresisht nga e ka prejardhjen.

       2. N
        N

        Ndyresire e qelbur qe justifikon vrasjen e nje njeriu. Kjo grua ishte kamariere. Dhe cfaredo profesioni te bente, nqs burrit i iken truri te ndahet ose te shkoje ne spital psikiatrik, jo te jetoje mes njerezve te qyteteruar, kafshe e mallkuar.

        1. K
         Klodian

         Me ndyresira si ty nuk do behet kurre ky vend

         1. T
          Turp

          O hajvan debil me aftesi te kufizuar, ku ia pe karrieren ti kesaj? Ku e pe qe eshte top modele? Ishte nene me dy femije qe rropatej e punonte si kamariere me ndershmeri per te mbajtuf femijet e vet. Vetem parazite primitive qe u duket kartiere puna ne picerì, mund te komentojne kaq pa llogjike e lidhje me realitetin.

          1. K
           KOMBI SHQIPTAR

           TE LUMTË ASHTU ËSHTË , MOS DEGJO LLUMIN E DEGJENERIMIT

           1. K
            KOMBI SHQIPTAR

            TE LUMTË ASHTU ËSHTË , MOS DEGJO LLUMIN E DEGJENERIMIT

            1. I
             I degjeneruar

             "Llum i degjeneruar" eshte dikush qe vret dhe merr nje jete si krimineli ne fjale dhe plehrat si ti qe e justifikojne more kafshe. Nuk ka krim me makaber dhe degjenerim me te madh se te vrasesh. Ngulite kete ne ate koke prej shpellari, ore truthare i ndyre.

             1. K
              KOMBI SHQIPTARE i rrugeve !

              KOMBI SHQIPTARE ! Nje Car po ta dhuroje nese je ne kerkim ! Flete ne emer te kombit pleh !

              1. K
               KOMBI SHQIPTARE i rrugeve !

               KOMBI SHQIPTARE ! Nje Car po ta dhuroje nese je ne kerkim ! Flete ne emer te kombit pleh !

               1. K
                KOMBI SHQIPTARE i rrugeve !

                KOMBI SHQIPTARE ! Nje Car po ta dhuroje nese je ne kerkim ! Flete ne emer te kombit pleh !

              2. T
               Tata luigji

               Grate shqipetare po abuzojne shume me lirine e fjales dhe perfundojne nen dhunen e burrave, RIP NGUSHLLIME FAMILJES Jam absolutisht kunder dhunes ndaj bashkeshortes por kur nje grua nuk i pergjigjet interesit familjar kjo nuk pranohet, shkak per krimet dhe vrasjet jane bere sepse familjet shqioetare brenda dhe jashte shqiperis jane shkalfitur dhe femijet behen kriminel se ju mungon disiplina e prinderve se per shkolla nuk behet me fjale, mesuset me shume merren me paraqitjen e tyre, kafe dhe gili gili se me edukimin e nxenseve Zot ruaje kete popull qe eshte qmendur

               1. U
                USA

                Si fajeson gruan qe eshte vrare dhe jo burrin kriminel qe e vrau more psikopat. Ti as nuk e njeh gjendjen e saj, more vesh vetem qe eshte vrare me plumb ne koke dhe na dole ne perfundimin qe paska ushtruar lirine e fjales dhe e meriton. Ndyresire. Nese gruaja nuk "i pergjigjet interesit te familjes" shko ndahu e divorcohu, askush nuk ka te drejte ti marre jeten tjetrit, o shpellar.

                1. A
                 Admjn

                 Qe kur u ndeshkoka liria e fjales me nje plumb ne koke o injorant...nuk je ne Afganistan me talebanet ketu.

                2. A
                 Ali Pasha

                 Ty të lumtë dora por më vjen keq për pasojat tuaja dhe të femijve që spa kanë nisur. Shqiptarkat që janë rritur po bukë e pa brek në bythë kanë dalë në Perendim dhe mendojne se u ba deti kos, harrojnë sakrificat e burrit që ka berë për familjen. Joshen kurvat nga fjalët e bukura të gjuetarve të mishit të gjallë dhe denoncojnë burrat ne polici per ti larguar nga shtepia që të qihen pa merak. Pthuuu

                 1. T
                  Tirana

                  Dakord, Ali Pasha. Grate kane nevoje te riedukohen.

                  1. P
                   Pia qe s'u bie, se nga grate rrojne

                   Puntate kamariere per te mbajtur femijet, more shtaze. Shkonte punonte si miliona gra ne bote per te jetuar me nder. Motrat, vajzat e mbesat e tua çfare bejne, apo i lene femijet rrugeve? Shiko ne fisin tend e merru me ato, se nuk eshte çudi te perfundojne si kjo e mjera, me ate mentalitet bastard e primitiv qe paske ti.

                   1. A
                    Aliu i pjerdhur

                    Nje tip si ty qe i thote te lumte dora burrit qe vret gruan eshte nje plehre qe eshte turp ta quash edhe kafshe e qe nuk duhet te jetoje mes njerezish.

                    1. I
                     Ilir

                     Te lumte ke vene piken mbi i,mos fol me se e prish,sakt e korrekt.shume e vertet keta moralistet nuk flasin per shkakun por per pasojen,dhe shkaku qe ndodhi vrasja eshte pik per pik ajo qe ke permendur me lart,terbohen grate e harrojne sakrificat e burrit.

                     1. E
                      E verteta

                      Nga e di ti o "Ilir" qe te gjitha komentet qe jane shkruar kunder aktit kriminal te atij derri dhe kunder mentalitetit primitiv te disave si puna jote na qenkerkan vetem gra?Apo burri sipas teje duhet te jete me kriminelin duhet te vrase gruan se vetem atehere quhet burre. Mjer burrnia se ku ka shkuar!Ju jeni nje tufe injorantesh e dallkaukesh qe mbroni nje kriminel e paragjykoni shkakun e ngjarjes duke i vene pika?Po pse kush jeni ju Zoti?Kaq primitive jeni!Nje kriminel nuk mund te mbrohet e sa per sakrificat perveç burrave ka edhe shume gra heroina qe sakrifikojne per familjen ne vendin tone. Grate ne Iliri, Epir si edhe ne Arberi kane qene me te drejta te barabarta me burrin. Po ku ta dini ju qe vetem njerez nuk mund te quheni. I paske vene vetes edhe nofken Ilir a thua se ke ndonje lidhje me Ilirine ti e ca te tjere ketu. Ju duheni çuar ne Afganistan se vetem per talebanet mund te beni ndonje pune.

                    2. Emiljano

                     Nuk behet kafsha njeri edhe ne mes te evropes te jetoje,nuk e lejon mentaliteti otoman qe e trajton gruan si placken e vet.Kafsha do ngelet kafshe si ne xhungel ashtu dhe ne qytet

                     1. T
                      Turp

                      Cfare komentesh te ndyra nga disa burrece te felliqur ketu qe prapa tastieres behen trima dhe justifikojne vrasjen e nje njeriu, se eshte grua, duke bere hamendesime per te perligjur nje marrje jete sepse kane inate personale me femrat. Tregon mentalitetin e kalbur shqiptar. Keto komente duhen fshire nga kjo palo gazete, jane nje mungese respekti per te ndjeren, prinderit e saj dhe femijet qe jane shkaterruar nga kjo tragjedi. U prehte ne paqe.

                      1. K
                       Kapedani

                       Denimi me vdekje duhet te rivendoset per disa kafshe te ketij lloji.

                       1. E
                        E verteta

                        Shume e vertete!Patjeter duhet per keto lloj perbindeshash!

                       2. M
                        Mbase ne Jeten tjeter jo me gabime..!

                        Nje grua me nder dhe karakter i kushton families gjithcka..rite femijet meqe ka dashur te krijoje familien.. Edhe te punoje nese ka deshire ,por tre gjera me kryesoret duhet ti kete parim nga Prinderit e saje ! Familia -Femijet -Guzhinen - Punen (nese deshiron ! ) dhe shetitje familiare Burre grua Femije ... JO jo nje pjese duhan te mbajne shoqeri me shoket e tyre te rinje apo te vjeter ! nje pjese duhan qe ne Guzhine ne vend te saje te jete burri ! edhe rrobat te lara te ekurosura burri ! edhe kravatin sa here ti cohet asaj burri ! kure si dele burri dele komshiu ! dhe fundi dihet ! Truri koker gruri leviz nga Orbita dhe jepe shkendijen zjari !

                        1. M
                         Mbase ne Jeten tjeter jo me gabime..!

                         Nje grua me nder dhe karakter i kushton families gjithcka..rite femijet meqe ka dashur te krijoje familien.. Edhe te punoje nese ka deshire ,por tre gjera me kryesoret duhet ti kete parim nga Prinderit e saje ! Familia -Femijet -Guzhinen - Punen (nese deshiron ! ) dhe shetitje familiare Burre grua Femije ... JO jo nje pjese duhan te mbajne shoqeri me shoket e tyre te rinje apo te vjeter ! nje pjese duhan qe ne Guzhine ne vend te saje te jete burri ! edhe rrobat te lara te ekurosura burri ! edhe kravatin sa here ti cohet asaj burri ! kure si dele burri dele komshiu ! dhe fundi dihet ! Truri koker gruri leviz nga Orbita dhe jepe shkendijen zjari !

                         1. G
                          Gjergji

                          Para disa vitesh nje i afermi im ne Amerike vendosi te martohej me nje vajze nga Shqiperia me te cilen njiheshin dhe familjarisht. Pas 5 vitesh martese, ish gruaja kerkon divorcin pasi nuk ishte me e lumtur me jeten qe bente, keto jane tekstualisht fjalet qe ka thene. Donte me shume per veten. I njihja te dy dhe flas me siguri qe te pakten ndarja nuk erdhi per motive dhune a xhelozie te semure. Nuk jam tip qe paragjykoj lehte, por ketij te shkretit i ka rene bretku me nga dy pune qe te mundej te siguronte gjithcka. Madje edhe per familjen e ish gruas ka bere shume dhe fatkeqesisht nuk ia diten per nder. Pas 1 viti nga ndarja, zonja ne fjale u rimartua me nje amerikan. Uroj te jete e lumtur me kete se ate tjetrin e beri te flasi me vete. Per me teper qe la pershtypjen e dikujt qe ishte treguar shume perllogaritese me planet e saj. Nuk mund te shfrytezosh askend vetem per te ardhur ne Amerike a kudo tjeter, t'i lesh te besoje se e dashuron, se do jete familajre, e perdor per interesat personale dhe pastaj e hedh ne plehra. Ndodh per fat te keq qe dashuria mbaron. Perballe ketij fakti, me mire dorezohu. Por sakrificat qe ka bere dikush mos i harro dhe te pakten ai proces divorci te mbyllet ne menyren me pak te dhimbshme te mundshme. Kaq besoj eshte minimumi qe dy ish-bashkeshorte ia detyrojne njeri-tjetrit. Mos kete tradhetira ne mes, por sinqeritet. Nuk dihet si reagon njeriu i shkrete ne momente te ngarkuara emocionalisht. Me kete nuk dua te justifikoj aspak ngjarjen makabre, por ne disa raste duket sikur ne momentin qe kalohet lumi, i thuhet kalit ku te kam pare....

                          1. S
                           SPARTAK

                           kur sperputhet karakteri..apo te tjerat...bota ka nje ligj....DIVORCIN...po shqipot perdorin vetegjyqesi...e ca perfiton ky topja tani...fmit me 4 rrugeve...dhe burg te perjetshem...dmth i thote ik pirdhu jetes se vet.halucinante....ne vend qe te bente nje ndarje me ligj...dhe te ishte i lire....

                           1. 1
                            1001

                            o Takuuuuuu te kishim te gjith keto mend dhe botekuptim mbi jeten , mbi familjen , mbi cdo gjeje por mbi JETEN ne vecanti qe iken dhe svjen me kurre , sic pershkruan o shoku sdo ishim ata qe jemi ...te perbuzurit e Europes dhe jo vetem ......do duhen shume shume vite dhe do kalojne breza te tera te harijme ato standarte bashkejetese dhe mirkuptimi ...mos te te vije cudi qe keto shikojne partneret tane qe nuk na pranojne ne gjirin e tyre , vrasjet , atentatet me pages , droga ,prostitutacioni , korupsioni .......keto shikojne , dhe eshte shume fatkeqesi e madhe se per te punuar te marim gjak ne vetull , vec nuk mjafton puna duhen dhe faktore te tjere te bejne te ndryshem me ata qe jemi ....do duhet kohe ....deri atehere se me shume te shmangen vrasjet e padrejta aq me ekuivalente do behet ndryshimi i botkuptimit mbi familjen , jeten dhe femijet ...tung

                           Lini një Përgjigje