“Do fejohesh me atë që të them unë dhe pikë”, Hygerta Meta: Ose do arratisesha, ose do vrisja babain!

23 Shkurt 2024, 11:11Kronika TEMA
“Do fejohesh me atë që të them unë dhe

Hygerta Meta, studentja 19-vjeçare, akuzohet se vrau e groposi babain e saj Pëllumb Meta, në fshatin Shënavlash të Durrësit.

19-vjeçarja ka thënë se e vrau të atin sepse ai donte ta fejonte me pahir. “Kishim pothuajse përditë konflikte dhe përplasje. Më tha që kjo punë është vendosur, do fejohesh me atë që të them unë dhe pikë”, ka dëshmuar e reja, duke thënë se kishte vetëm dy opsione: ose të arratisej, ose ta vriste të atin.

“Babain e vrava se donte të më martonte me dikë që unë as nuk e doja. Kishim pothuajse përditë konflikte dhe përplasje. Më tha që kjo punë është vendosur, do fejohesh me atë që të them unë dhe pikë. Unë planifikova se si mund të shpëtoja nga kjo fejesë. E vetmja mënyrë ishte ose të arratisesha nga shtëpia ose të vrisja babain”, mësohet të ketë deklaruar ajo.

Së i përket ditës së krimit, 19-vjeçarja u tha hetuesve se babë e bijë ishin vetëm në shtëpi dhe mohoi ta ketë ndihmuar dikush tjetër.

“Një ditë nisëm të debatonim prap kur ishim në shtëpi. Nëna ishte në arë. Mora pistoletën dhe e qëllova. Më pas kisha frike mos më fusnin në burg dhe mendova të fshihja trupin e babait. Pasi e varrosa në afërsi të banesës mendova se edhe policia e besoi se ai ishte zhdukur. Unë e kam kryere e vetme krimin, nuk më ka ndihmuar askush”.

Hygerta Meta pretendon se e ekzekutoi të atin në katin e dytë të shtëpisë e më pas e mbështolli me qese dhe e çoi në kasollen që ndodhej në oborr, duke e groposur. Por hetuesit dyshojnë se ajo mund të jetë ndihmuar nga familjarët e tjerë, kjo edhe për shkak se 50-vjeçari ishte trup i madh. Trupi i Pëllumb Metës u zbulua mëngjesin e kësaj të premteje, 10 ditë pasi djali i madh i familjes e denoncoi atë të zhdukur. Pritet që ekspertiza të përcaktojë ditën kur u vra 50-vjeçari.

35 Komente

 1. L
  Lymi Tymi

  Tani kështu e ndertoni jetën ju, te rinjte e mençur, gjenerata e tiktokut! Babai te rrit, te ushqen, te jepe edhe shkolle pastaj ti gjen jaran dhe ja mbane babait me pistolet dhe e mbeshtjelle me qese. Shumë mire, i dhe zgjidhjen e duhur problemit, tani shiko jetën tënde.

  1. S
   Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

   Shume mire ja bone baba Hasonit.....kur te solli ne jet nuk te pyeti,por dhe tani qe ti jeton perseri nuk te pyet,por te dikton jeten si me qen nje cope lope!!! Keshtu do te vazhdohet edhe per shume shekuj me keta njethundrake arabe m'Albanistan..... turkish telesehir continue,pis miliet

   1. T
    Tani

    Problemi është që nuk mund të detyrosh fëmijën të marrë për burrë një person që nuk e njeh, se i bie ta përdhunojnë për natë...Këtë, bota e qytetëruar e dënon me ligj : 3 vite burg 50 mijë euro gjobë, pasi është cënim i drejtave themelore njerëzore. Fëmija nuk është plaçkë që tregtohet dhe prindi nuk është pronar i fëmijës ta tregtojë aty ku i sjell interes ekonomik. Në një vend të qytetëruar nëse kjo gjë do të ndodhte, vajza duhej të kishte sinjalizuar të atin në polici. Në këtë vend, është e vështirë të ndodhë kjo dhe pasojat janë gjithnjë zgjidhjet në gjaknxehtësi e sipër, që shpeshherë kodi penal i cilëson si vrasje në rrethana të mbrojtjes së nevojshme ose të tronditjes së fortë mendore. Shoqëria ka nevojë për edukim të vazhdueshëm që secila palë (prindër, fëmijë, etj) të njohin kufijtë dhe detyrimet ligjore, ndryshe do të ngelemi në kaos dhe primitivitet.

   2. D
    Dega Kalec

    Asbje lajm nga Tema per afrikanet e arabet we do sjelli sipas ligjit shqiptar te EdRahmanit Italia!

   3. m
    muçua I tanes

    nga nje plumb te dyve kurves die kurvarit, ose kushdo qoft.

    1. I
     Illo

     Idiot!!! Kudo shikoni kurva e kurvare se jeni vete te tille! Eshte nje tragjedi qe i ka ndodhur kesaj vajze!!!

    2. n
     na myten

     pse nuk u arratise po i more jeten tjetrit ?

     1. S
      Shqiptar

      Ky tjetri qe ka feju gocen me zor qe ta palloje pernate nje i panjohur si te jete placke pa vlere paska qene nje mut muti. I lumte pushka goces

      1. K
       King D

       E kupton qe eshte per te mbuluar krimi sajesa e vajzes more koke tul.. pale kerkon te japesh mend... njeri i tredhur... shqipfoles po.. shqiptare i ndergjegjshem jooo.

     2. S
      Shkembi

      Ah moj vajze!!! Sido qe te jete, nuk vritet babai moj bishe.

      1. C
       C

       Nuk detyrohen femijet ne martese se nuk jane prinderit qe do jetojne me ate njeri gjithe jeten. Jane zakone prapanike qe ndjellin vetem fatkeqesi. Ne koherat e some eshte qesharake t'i thuash femijes do martohesh me kete qe dua une dhe pike. Nuk te takon ty ta vendosesh. Vetem sa do te te urreje femija gjithe jeten, ose do divorcohet dhe pastaj nuk do te flase me goje gjithe jeten, ose pastaj ka raste ekstreme si keto.

       1. K
        Kristi

        Skandal, Si mund te rritet babai... Ose nuk ka qene ai babai biologjik.. Kjo monster qe flet kaq gjakftohte..paska pas vetem keto dy mundesi.. Degradim skandaloz I shoqerise.. Po nga ju formua ndjenja e krimit...dhe te vrase babane. O shtet ...ulu mendo e vendos ligje qe te vijne njerezit ne vehte. Mjaft!

        1. S
         Shqiptar

         O Kristi Pinderi, hajde te te martoje baba me nje burre ty ta hash hajdar gjithe diten. Mostra eshte babai jo femija.

        2. O
         Olsi

         Me mire te kishe ikur nga shtepia sesa te vrisje babane,sido qe te jete nena babai motra vellai nuk vriten , dhe cfare mendon se fitove duke bere nje veprim te tille, ta them une asnje gje do dalesh mbas 25 vitesh , dhe e gjithe periudha me e bukur e jetes qe eshte rinia, do ta kalosh ne burg, dhe do dalesh rreth te 40-tave , duke cuar dem periudhen me te bukur qe ka nje njeri. Kur te vine mente sti hane as qente themi nga zona ime.

         1. E
          Enio

          Tmerr, cfare behet ne kete vend? A qellohet babai me arme sepse kerkon te te fejoje me zor? Duhet te jesh monster qe ta besh

          1. S
           Shqiptar

           O idiot, fejesa me zor eshte perdhunim ditor gjithe jeten. Ai nuk eshte baba, por moster taleban

          2. p
           pike

           Cfare po ndodh me kete shoqeri te degraduar? Si mund te vritet babai dhe te hidhet pertej si qen? Ndoshta me mire per dike tjeter qe ka shpetuar nga kjo ,se do ta kishte marre ne qafe.Dicka po ndosh me ne shqiptaret,pavaresisht se neper bote po degjon gjithmone e me shume raste tilla,se nuk shpjegohet ndryshe.Njerezit ti kthehen besimit ,se eshte e vetmja rruge qe te mos mdodhin te tilla gjera.

           1. S
            Shqiptari

            Denoheni me burg te perjeçem kte salop , kjo vrau baban , te tjeret si llogarit fare , per personat qe vrasin njerzit e familjes duhet pa tjeter denim me vdekje , ajo mund te ikte nga shtepia dhe kaq , kriminele lindur, genjen nuk esht kjo e verteta , un nuk e besoj .

            1. N
             Noci

             Shume bukur,e ke zgjidhur problemin Shko rrasu ne burg disa vite,se e meriton,se ka shume rruge per te ardhur tek nje vrasje,sidomos te babait tend.Askush nuk duhet te dale e te mbroje kriminele te këtij lloji,qofshin edhe shoqata grash,apo te drejtash njeriu,se nuk mund te mbrohet nje vrasese gjakftohte si kjo vajze

             1. C
              Cmenduri...

              Shkulini nga rrenjet ato Xhamija..ate Fe te poshter se po merret ...populli ne qafe..me mentalitete te tilla te poshtra....turko-arabe.....kjo veper eshte pasoje e atij mentaliteti te poshter mysliman....te rrenjosur per 500 vjet tek shqiptaret nepermjet....stergjysherve e gjysherve....e prinderve...analfabete e injorante....po shkaterrohet brezi i ri e ketij shekulli me te tilla shkerdhatlliqe qe e ka e pjellen ne Shkretetirat e leshqenve te Muhamed hales.....

              1. O
               O të shtirur

               Çfarë e shtyu?!... komentuesit nuk kanë aq diapazon t'a komentojnë A lind një fëmijë me urrejtje ndaj babait?!... Komentuesit nuk kanë aftësinë të kenë hulumtuar ndonjëherë. Cilat rrethana e bëjnë një vajzë të jetë kaq gjakftohtë?! Komentuesit as që u shkon mëndja përciptas jo më të llogjikojnë. Mënyra totalisht e dënueshme dhe miserable që zgjodhi kjo familje të "hakmerrej" por e vërteta është se halli që u ra e që kishin ngelet mbi ato mure , të tjerët ( sidomos disa komentues) në 99% të rasteve kur përballen me këto situata as që marrin mundimin të ngrenë zërin e jo më të bëjnë ndonjë deklaratë në polici.

               1. r
                reti11

                Hajt t"lumt pushka oj goc! S'marrin vesh ndryshe debilat.

                1. E
                 Erdogan

                 Sunitet nuk kane faj zoti me comentin Sunitet "nuk behen Njerez" se nuk kane patur shansin te bien ne contact me Perendimin e Greqise se Lashte. Rilindja Evropiane ka kuptimin e Rilindjes se Greqise se Lashte sepse kishte Vdekur nga Psiho-Pathet (te demtuarit shpirterisht greqisht) e Krishtere. Inkuizicioni i Papes se Vatikanit me ndihmen e atyre qe sot po rrafshojne Gazen e kuptoi shpejt se po mos te egzistonte Krishterimi nuk do kushte as Israel,as Turqi,as colonizatore por do Flisnim Glosan (gluhe camce) e Omiros (Homerit) Greqisht. Varvaros (barbar "shqip") e Perendimit i kane duart ne Gjak kunder Kombit Greko-Ilyre me mbeshtetjen e Turqise pushtuese te Qendres tone mijeravjecare Kostantinopolis. Kush kuptoi kuptoi. Ne qafe pac Veten.

                 1. T
                  Treni

                  Nuk kemi pse të marrim apriori deklaratat e një vrasëse. Presim hetimet. Dyshoj që kemi info kaq herët në zbulimin e ngjarjes. Në varësi të kushteve, të jepet edhe dënimi.

                  1. A
                   Ali Pasha

                   E para: Ty vajzë je nje monster dhe tani sapo të kanë filluar ëndërrat e jetës. I vdekuri nuk ka deshmitarë keshtu që dëgjoni komente idiotësh që nuk kanë lidhje me fëmijën dhe familjen. Askush në këtë botë nuk ju deshiron fëmijve të mirën më shumë se nëna dhe babai i tyre, por, kjo monstra kështu është e lindur sepse ka pas mjaft mënyra që ta zgjidhte çshtjen ndryshe, biles krejt kollaj por jam i sigurte se kjo monstra është një kurvë rrugash dhe ndoshta e implikuar ne drogë, si përdoruse e saj. Dyshoj që kjo ka dhe nënën kurvë dhe kanë dashur ta heqin qafe babain roje që i duhej me shkuar me punuar roje per ta shkolluar këtë bishën që ëndërronte çdo natë për karin e radhës. Po të ishte femër e prespektivës nuk vriste babain e saj megjithese, fort dyshoj që kjo nuk është vajza e tij. Shkofsh në hell mij bushtër, se nuk vritet babai, babai i vertet e kam fjalën, duke perjashtuar atë në skena flagrante përdhunimi.Ty nuk e meriton të bëhesh nënë, dhe ashtu do të kesh dhe shperblimin.

                   1. s
                    sako

                    po sikur babai (nuk dua te hyje ne gjynah) te jete perdhunues, si do vepronte nje vajze?

                    1. S
                     Shqiptar

                     He mer Ali Pasha hajde te te martoj une me nji te te palloje gjithe jeten pa deshire sikur te jesh lope. Nuk ke faj o taleban se keshtu je mesur

                    2. s
                     sako

                     po sikur te jete me e thelle se kaq? sepse e gjithe familja te vihet kunder per te te vrare ka nje arsye shume te madhe, ishallah seshte ajo qe mendoj se eshte shume e rende per familjen

                     1. E
                      Era

                      Atë burr e ka vrar komplet familja.Një vajz 19 vjeçe nuk mund të bëj dot gjithë ato veprime që pretendon.U kalbshi në burg,shoqëris nuk i duhen kta kriminel.

                      1. €£$

                       Kjo ishte ngjarje makaber, por nuk martohet femija yt me zor si barbaret, sikur eshte prona jote private dhe jo nje qenie njerezore me deshirat, ndjenjat dhe ambiciet e veta ne jete. Si mund te duash qe jot bije te duroje nje martese kunder deshires se saj gjithe jeten. Nuk je ti qe do durosh nje tjeter ne krevat qe nuk e do e te te behet jeta ferr. Cfare mentaliteti eshte ky te martosh femijen tende me zor se e do ti?? Ajo ka jeten e saj. Mentalitet i mbrapshte shpellaresh qe con ne fatkeqesi.

                       1. A
                        Alex

                        Kjo eshte ajo qe gjenerata e re te front ne nje shoqeri perenimore te ofron, po ketu te ne eshte per te vene kujen se 2 plumba nuk mjaftonin po dueshin 4 qe te sigurohesh qe prindi te vdese ,vetem se deshte te te fejonte pra te gjithe ju qe prindi ju sygjeron ose imponon futini 4 pluma ok, Edi rama ,gjysh Sali ,dhe ti Ilir flori bravo bravo qe na ofruat me Europen lum si ne

                        1. T
                         Toni

                         Vajza vrau babain se donte ta fejonte me zor. Vellezerit vrasin babain se donte te martonte motren me zor. Pastaj do dale qe e ka vrare plaka me sopate ne gjume, se pinte dhe luante kumar, por djemte i futen edhe 4 plumba per siguri, ndersa motra hapte gropen dhe lau shtepine.

                         1. K
                          Kis

                          Si ata burrat shpellar ne Afganistan dhe Pakistan qe terheqin vajzat e tyre te mitura prej flokesh zvarre jashte shtepie, per t'i martuar me pleq se i kane shitur per 2 lope. Eshte abuzim i ndyre te martosh femijen me zor dhe nuk ke asnje te drejte. Eshte perdhunim dhe dhune. Mentalitet shpellaresh qe shpesh con ne fatkeqesi. Ka pasur vajza qe kane helmuar vjehrra e prinder se po i shisnin si dele tek pleq per t'u perdhunuar me "martese". Njerez te mbrapshte.

                          1. F
                           FFF

                           Akoma martohen femijet me zor ne Albanistanin shtet kandidat per ne Europe. Pse nuk e le vajzen te jetoje e te shkollohet e te zgjedhe vete cfare te beje me jeten e saj o plehre, po ja mbyll jeten me detyrim sikur eshte kafsha jote personale.

                           1. A
                            Asd

                            Ngjarja eshte e stisur per te mbuluar nje te vertete tjeter.

                            Lini një Përgjigje