Ekstremisti grek i shpallur ‘non grata’ në Shqipëri, në krye të protestës për Belerin në Athinë

23 Maj 2023, 21:50Kronika TEMA

Ekstremisti grek i shpallur ‘non grata’ në Shqipëri,

Ekstremisti grek Babis Karathanos ishte në krye të protestës së zhvilluar të martën para ambasadës shqiptare në Athinë në mbështetje të Fredi Belerit.

Karathanos është i shpallur non grata në Shqipëri për thirrje antishqiptare. Ai u ndalua të hynte në Shqipëri në 2019, për 1 vjetorin e vdekjes së Kostandin Kacifas.

Ai është kandidat për deputet me Demokracinë e Re, Mitsotakis. Nuk rezulton në listën fituese ende, por është shprehur se shpreson të fitojë për të mbrojtur interesat e shtetit grek dhe minoritetit grek në Shqipëri dhe jo vetëm.

Emri i Babis-Harallambos Karathanos është i lidhur me një ngjarje tragjike në jug të vendit. Në prill 1994 sulmohet në mesnatë posta policore kufitare në Gjirokastër dhe për pasojë vriten dy ushtarakë shqiptarë, një oficer dhe një pjesëtar i FA i cili u ekzekutua në vendroje.

Karathanos arrestohet një vit më pas në Greqi, pasi akuzohej nga autoritetet shqiptare si njeriu që hyri në territorin shqiptar bashkë me një grup të armatosur prej shtatë personash të cilët kryen masakrën.

Mes të arrestuarve ishte edhe Fredi Beleri, por të gjithë të ndaluarit u liruan. Ende nuk ka një autor përgjegjës për masakrën e Peshkëpisë të vitit 1994.

8 Komente

 1. T
  Taulant

  Keta do djegur me kuc e me mac .

  1. Keto lindin dhe vdesin me kete ender imagjinare Keta jane patriotet e greqizuar

   1. M
    Momqirsi grekofoneve

    Nuk ka ndyresire me antishqiptare se Kari-thanua. Babai i tij ishte i arratisur nga Shqiperia per vrasje. Ky zogu kurves lindi ne Greqi. I terbuar antishqiptar. Kur sulmoi Nato Serbine, ky nuk la TV pa kerkuar qe te dilte Graqia nga Nato sepse i sulmuan vellezerit serbe. Ishte per shume vite presidenti i rinise te vorio epirit. Ka marre ne qafe shume shqiptare duke marre info nga grekofonet. Nuk eshte hera e pare qe ishte ne lista nga Nea Dhjemokratia. Ky ishte nje nga antaret e grupit MAVI qe kryen sulmin ne posten kufitare shqiptare. Asnje prej tyre nuk u denua sepse ishin te “pamjaftueshme provat”, megjithese ju gjeten doktorit himariot kallashnikove me numur serial te postes kufitare shqiptare. I kish groposur ne bahce. Mendimi im eshte, mos e pengojne te hyje ne Shqiperi dhe le te haje ndonje nga ato “qorr” ose “rikoshet”. Kurva te tilla si Karithana, harxhojne ajrin kot. Cojeni ndonje xhiro andej nga vulehumburi qe e cuan ushqim per derrat, Kacifas.

    1. L
     Landi

     Ah Shtet Leshi,Shtet Leshi.I vini nje Non Grata dhe mbaroi kjo pune,po ata qe u vrane?E kam urryer kohen e Enverit,por them dhe qe po ti vriteshin ushtaret ne kohe te Enverit,ai do dergonte njerez deri ne fund te Botes,dhe kta Garibat e Gerqise tani do ishin tek Balta.Megjithate kshu jemi gatuar,vrasim njeri tjetrin per nje fjale goje,dhe Belerin aty e kane pasur dhe e kane,ata te vraret a kane Vellezer ose familje.Mos ja lini Shtetit,Shteti te ben dhe Kryetar Bashkie,ne Burg e keni,shkoni dhe takojeni njehere.

     1. 1
      1234

      Ti shkerdhehet DNA perfundimisht, kopilit arab.

      1. V
       Veshgusi

       Berisha i ka mbyllur këto si mostër që është.

       1. z
        zalli

        Sali krimineli eshte autori e pergjegjsi i kesaj masakre,dhe tani e vendos edhe kandidate per kryetar bashkie,kurre nuk do ulet ne ate karrige freduci,jo gjaku nuk behet uje,le te shkojne saliu e likja ne proteste me ata extremiste,se nuk jane aq trima jo ore jo por gjejne tradhetaret e kombit dhe mbeshteten tek ta ,(sali like),ata ushtarak qe rane ne krye te detyres,nuk ndihen te qete edhe ne ate bote,kur kriminelat e tradhetaret e kandidojne autorin e masakras kandidat.Harroje freduci Bashkine e Himares ,gjaku nuk harrohet.

        1. j
         janullatos me metaqirizmeno kolo

         prijani koken e verjani ne shtize para ambasades greke ne alvania ! Te gjithe keta bithekira duhet te perfundojne si Kacifa !

         Lini një Përgjigje