FOTOT: "Turistet" që kanë ardhur për tjetër gjë në Tiranë

27 Maj 2023, 10:33Kronika TEMA

FOTOT: "Turistet" që kanë ardhur për tjetër

Në Shqipëri dhe kryesisht në kryeqytet janë parë shpesh të huaj që kanë gjetur në vendin tonë një treg të sigurt pune. Por së fundmi është vërejtur një tjetër fenomen.

Tirana është shndërruar në destinacionin e vajzave nga lindja që ofrojnë shërbime seksuale kundrejt pagesës.

Vajzat nga Libia, Taxhikistani apo Azerbaxhani, por edhe Kina apo Vietnami, vijnë në vendin tonë si turiste dhe marrin apartamente të ndryshme me qira ku ushtrojnë aktivitetin e tyre kundrejt shumave nga 100 deri në 400 euro.

Reklamimin e bëjnë hapur në një faqe internet të quajtur ‘Tirana escorts’. Ky aktivitet ra në sy të autoriteteve kur 3 nga vajzat ranë pre e grabitjes nga disa adoleshentë të cilët nën kërcënimin e thikës, u morën celularët dhe paratë.

Tre të miturit të dyshuar për vjedhje me dhunë thanë para uniformave blu se ranë në kontakt me të huajat në një faqe internet ku ato ofronin shërbime seksuale kundrejt pagesës në apartamente të marra me qira në Tiranë.

Të miturit të moshave 16-17 vjeç i kontaktonin vajzat duke u hequr si klientë, e më pas kur shkonin në destinacion i grabisnin. Para disa ditësh një incident i tillë ndodhi në rrugën ‘Dervish Hatixheja’.

Komisariati nr.3 i policisë i identifikoi të miturit dhe për shkak të moshës i procedoi në gjendje të lirë. E njëjta situatë ka ndodhur javë më parë në rrugën ‘Islam Alla’ ku pre e vjedhjes ranë dy vajza nga Libia.

17 Komente

 1. S
  Sali Ram Berisha

  Sa deshir kam me flejt mi i kineze, e kom pas fiksim qush me vitet '60, por sun ma ka majt b..a pasi Liria me shkepte n dru.

  1. G
   Gop Import Sh.p.k

   Hypja Vajzes ose Nenes se e ke lire,,,falas. ..doktorit ti hash hajdarin

   1. T
    Taulant

    Nuk haet dot se osht 1.8 m i gjate.

    1. S
     Sali Birisha dora vet

     ty importues gopi, doktorri ta paska shkerdhyer nenen se kot nuk i thua baba

   2. D
    Ducja

    Ene ky i lloj turizmi o. Bile jane tregues i zhvillimit te turizmit.

    1. S
     Shqiptaret ikin ne dubai

     Na vin tajlandezet se shqiptaret ikin ne dubai.

     1. S
      Suksese te metejshme

      Paskemi rilindur dhe nuk kam pas ditur gja. Nqs ky lajm do kishte dalë para zgjedhjeve unë për rilindjen do kisha votuar. Lajmi është me shumë vonesë es

      1. A
       Andi dhe Mehdi Bushati.

       "Sukses......." Shko tek femnat e shpis tate ene rehatohu, mos prit na Rlinja se ata sun i kije per çat pune. Po te ishte Brrisha me Noken ne qeverri, ata po, do kishe ene moldave me bo qef si pasha n pill sllav.

      2. M
       Mati

       Po ku jane nexhi, lindita,olta , se per pak harrova kejvina te dalin e ti pallojne ne dru se do i lene pa pune keta aziatiket.

       1. Y
        Ylberi ( ish piramida)

        Tani qe piramida u lye me ngjyrat e ylberit, do kemi edhe turiste nga ai lloi tjeter.

        1. M
         Mira

         Cfare kini me to, cdo turist do te shijoje ne Shqiperine e shqyer ate qe do.

         1. A
          Apasionant kinezesh

          Kineze Liri Berisha ja vlen per 20 euro se eshte bere zgaver.

          1. S
           Sal bolja

           Na jepni ndonje adrese shpie te pakten

           1. x
            xhoni

            kan ardhe te shbilluara

            1. Z
             Zeqine sallaksja me gop

             Po demokraci eshte? Do kete dhe keshtu? Zanati me i vjeter.

             1. V
              Vari Carin...

              Ka Viktima mjafte ne Shqiperi prandaj kane ardhur keto shushushkat ,normal e dine qe shqiptaret jane kavalier per Pjeshkat prandaj kane ardhur.. Fundja pse jo kane ndegjuar mbase qe ne shqiperi ! Politikanet kane tallur Carin 32 vite dhe Populli dele si gjithmne ne rrjeshte .. Le te shkojne en Lazer se atje ka Milirada !

              1. R
               Rind

               Ka shume femra qe e bejne kam par shume edhe tek empirescort.com

               Lini një Përgjigje