Sulmi ndaj “Top Channel”, zbulohet gjurmë ADN-je në gëzhojën e gjetur brenda makinës së autorëve

29 Mars 2023, 12:39Kronika TEMA

Sulmi ndaj “Top Channel”, zbulohet gjurmë ADN-je në

Një gjurmë ADN-je në gëzhojën e gjetur brenda makinës që u përdor në sulmin ndaj Top Channel është prova e vetme deri më tani, me të cilën Policia Shkencore synon të bjerë në gjurmët e autorëve.

Këtë të mërkurë, kanë përfunduar të gjitha akt ekspertizat e kryera në policinë shkencore që ndodhet në Sauk. Top Channel mëson se ka përfunduar ekspertiza ndaj targave të vendosura në automjetin e përdorur nga autorët në sulmin terrorist ndaj Top Channel.

Top Channel mëson se nuk është gjetur asnjë gjurmë në targë, madje ka dyshime se provat në targat e djegura pjesërisht, mund të jenë dëmtuar nga zjarrfikësit, që shuan flakët në “Përroin e Agait”, aty ku u gjet mjeti tip “Range Rover”.

Herët në mëngjes, policia shkencore ka këqyrur kallashnikovët për të kuptuar nëse janë përdorur në krime të tjera dhe rezulton se nuk janë përdorur.

Ndërsa për gëzhojën e gjetur në mjet, do të thirren gjashtë ekspertët që kanë qenë në vendngjarje me dyshimin se mos njëri prej tyre ka prekur gëzhojën pa përdorur doreza.

Pas kësaj do të krahasohet me të të dhënat që ka policia shkencore. Më pas, do t’i dërgohet Europol-it me seli në Lion. Kjo metodë është përdoru dhe në vrasjen e kryekomisarit Artan Cuku.

Hetimi po kryhet për akuzën e vrasjes në rrethana cilësuese në dëm të Pal Kolës dhe duke rrezikuar jetën e shumë të tjerëve.

2 Komente

 1. D
  Drejtesia e munguar

  Përse duhet të jepet në media një informacion I tillë??? Demek do ju gjejmë prandaj më mirë vrisni atë që vrau... dhe kush urdhëroi e arsyeja e kësaj vrasje nuk do zbulohen kurrë. Policia e shteti shqiptar me bilbila në gojë....

  1. L
   Luli

   Cdo krim le gjurme. Shenjat e gishtave, kamerat gjate rruges, kundershtaret e tyre etj, nuk mund te kryhen te gjitha ne perfeksion. Dhe keta trima do te gjenden.

   Lini një Përgjigje