I përfshirë në tre krime, ky është "ushtari" i Vis Martinajt

7 Qershor 2023, 17:58Kronika TEMA

I përfshirë në tre krime, ky është "ushtari"

Personi që shihni në foton e mësipërme është 28-vjeçari Nikoll Sherrniku, nga Fushë Kuqe e Kurbinit, i njohur si anëtar i grupit të Ervis Martinajt dhe shok i ngushtë i nipit të vrarë të këtij të fundit, Brilant Martinajt.

Gjykata e Tiranës i ka caktuar atij ditën e sotme masën "arrest me burg" në lidhje me atentatin e regjistruar mbrëmjen e 12 Marsit ndaj lokalit të Fation Muratit, ku mbeti e vrarë aksidentalisht banakierja e lokalit Mimoza Paja.

Në lidhje me këtë ngjarje ai akuzohet për kryerjen e veprës penale “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje”. Nga hetimet ka rezultuar se Nikoll Sherrniku ka marrë targat e huaja në shtetin gjerman, sjelljen e tyre në Shqipëri, dhe vënien në dispozinon të këtyre targave personave të tretë (autorëve), të cilët më pas i kanë ruajtur dhe përdorur këto targa në një automjet tip “BMW” seria 5, ditën e ngjarjes.

Por, Nikoll Sherrniku ndodhet në burg, pasi ky nuk është krimi i vetëm për të cilin ai akuzohet.

Ai u arrestua më 17 gushtin e vitit të kaluar, pasi sipas Policisë, po tentotnte të kryente një atentat. Ai u kap në automjetin e blindur tip “Toyota” të parkuar në afërsi të një pallati në Kune të Shëngjinit, bashkë me drejtuesen e mjetit 34-vjeçarja, Flutura Berisha dhe një i mitur 15 vjeç.

Policia iu sekuestroi një automatik me fishekë në fole gati për qitje, dy krehëra me fishekë, 2 radio marrëse – dhënëse si të Policisë, si dhe automjeti i blinduar me të cilin lëviznin këta shtetas.

Por, ditën kur u arrestua, Nikoll Sherrniku theu dhe masën "arrest shtëpie" pasi akuzohej për një tjetër. Ai ndodhej nën atë masë në lidhje me implikimin e tij në ngjarjen e ndodhur në dhjetor 2021, ku mbeti i vrarë me armë zjarri ish-punonjësi i Policisë, shtetasi Xhuliano Prela. Për vrasjen e këtij të fundit është akuzuar dhe Brilant Martinaj, i cili kishte fituar lirinë, para se të vritej tek masakra e mbikalimit të Fushë Krujës.

14 Komente

 1. 2
  2

  Mire se vini ne Shqypnin e hajnave, vrasesve me pagese dhe shkerdhatave moterqira!

  1. P
   Pilo Lala

   vrasesa, hajdute ka kudo. Ndryshimi eshte qe keta kane bere ligjin nga mbrojtja e Sali Berishes, Kulicajt, Flamur Nokes. Ndersa sot os jane burgjeve, ose jane fshehur si minjte. Ka edhe nga ata qe vazhdojne te dalin pafajshem, por cdo dite po i mblidhet laku.

   1. K
    Kovi

    Edhe mbiemri i shkon. Sherrniku. Ca mos beje sherre dhe vrasje ky pastaj. Me siguri do kene qene fis sherrxhinj qe u ka ngel ky mbiemer. Po ky e paska me lesh qafen deri ke gurmazi ore aman. Do e kishte zili edhe nje neandertalas.

  2. T
   T

   Nxireni prap ska gje .

   1. G
    Ganiu

    Ore po cfare race jane keta tipa nga kjo zone Fushe Kuqe, Lac, Mamurras Fushe Kruje.

    1. N
     Njerez tradhtare n e Histroi

     Jane njerez qe njihen nga me te pa beset qe ne kohet e vjetra..

     1. D
      Doda

      E ke te veshtire o Gano per ta kuptuar ?Kafshe pylli qe nuk njohin jete njerezore.Keta jane togat e zeza Berishjane qe hidhnin shtyllat e tensionit te larte ne ere,vendosnin tritol,e gjithçka te zeze mbi kete toke.Ne fund te fundit perse te mos merren me kesi punesh kur kryebanditi i kesaj bande eshte akoma ne kembe e nuk i hyn gjemb ne kembe,fale ketyre puneve te pista qe i ka bere kletij vendi nen siglen "demokraci"!Ky lloj kaubojslleku i ka pelqyer shume "miqeve tane"qe edhe sot nuk guxojne te vene dore mbi sherbetorin e tyre qe dogji,vrau dhe shkateroi kete vend e krijoji banda qe as ne boten e trete nuk eksistojne.

      1. P
       Para Laçi

       Nuk jemi te gjithe kriminele.... Po trego pak respekt se pastaj

       1. S
        Shqiptar

        O Laci ne cdo vend te Shqiperis po nuk tregove respek te tregojn vendin,problemi eshte se zona juaj njihet per pabesi ndaj dhe ju len shtrire atentateve!

       2. A
        Artan

        Jan ata plehra qe vin nga familje shkerdhatash injorant po ti hedhesh nje sy ose po te eksploros keta martint baballaret e tyre funderrina hajdut me koh dhe vakt dhe femijet keshtu do behen dhe zona atje fush koqe e fush kruj nje kategori jan ,jan krahu i sali bishqenit ose byth qirit si ai vokati islamaj ku esht fisi martinajt dhe lu kan ardh jan zhvendos ne fush koqe se gjysherit e tyre kan qen vrases prandaj duhej enveri per keta b.q .

       3. r
        raul

        Keta fytyra banditesh, kriminele me damke jane kontigjenti i naziskineve te Mamurrasit qe komandonte kryevagabondi Muli horri ne pordhestat e para 3 viteve cdo nate tek kryeministria me molotov ne dore. E mbani mend besoj kryegangsterin e foltores Muli horri kur hyri me force ne drejtorine e policise Tirane per te penguar arrestimin e krimineleve nga Mamurrasi qe dogjen deren e kryeministrise nen komanden e Muli horrit dhe hajdutit Sahit dollap tritol molotovit qe vrapoi si frikacak per tju shmangur policise dhe beri vrapimin me te turpshem ne histori per nje malsor qe do mbahet mend gjate. Kjo eshte fytyra e bandes se vucidolit qe kerkon te vije ne pushtet por populli shqiptar me 14 maj e hodhi ne koshin e plehrave te historise.

        1. A
         Artan

         Keta plehra te fush koqes shpellar hajdut mashtrus ,vrasës gjith te zezat e kesaj bote kan ,dhe injoranca ne lac keshtu eshte te zbritur disa funderrina nga shpellat dhe hapen bythesh ne lac burra kurva llapaqen me grat kurva te paket shum jan familjet e mira me taban se te tjeret meri futi ne nje thes keta jan trimat e xha jahos (te sali b.q ushtaret e vet ku i mbajten qose xenin dhe fjet tek nje funderrin cara)jan mbeshtetes te qoft largut.Se ke iden si esht ne lac albanikistan kurbini cecen domethen ,

         1. R
          Ropi!

          Hajt se edhe ketij katunari surrat mut do ja bojne koken shoshe me plumba! Pabuksat ba u gdhine te pasur, (duke vjedhur e duke vrare) dhe tani do i nxjerrin nga bytha pasurite e vjedhura dike i honger koken njoni tjetrit!

          1. K
           Kryekrimineli Spiuni Sali eshte fajtroi Nr.1.

           Perderi sa Ligji qe eshte Votuar nga te gjithe ,dhe nuk zbatohet simasb Neneve per ato qe shklein Ligjin..Te tilla raste do te kemi deri sa Ligji te zbatohet percilndo njesoje.. Por mos te harojme qe 32 vjete,kemi pasur nje kryekriminel Spiun Axhenturash qe ka punuar me shume standarte,, edhe me Evropen edhe kundra shqiptarizmit ne Interes te sherbimeve te huaja Serbe Greke dhe Ruse.. Dhe ky eshte Kryekrimineli Spiuni Ordinere qe duhet denohet me 1000 vjete Burg deri sa te ngordhi si Mijnte e haleve,sebashku me grupin e tije qe e rrethojne dhe bejne sikur jane Politikane..Ku ne te vertete jane vetem Kriminela.

           Lini një Përgjigje