“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Hoxha zbulon prapaskenat: Ja pse nuk u zbatua menjëherë urdhri i SPAK

6 Qershor 2023, 23:05Kronika TEMA

“Fletë-arresti për Dakon u pre të premten”, Hoxha


Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka dhënë detaje të reja në lidhje me arrestimin e ish-kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako.

Hoxha ka treguar se urdhërarresti për Dakon është dhënë të premten në darkë, por është ekzekutuar vetëm ditën e martë.

I pyetur pse zgjati kaq ditë ekzekutimi i urdhrit të SPAK, Hoxha tha se janë bërë negociata.

Sipas tij gjatë këtyre ditëve ka patur një betejë të fortë mes aktorëve të politikës dhe prokurorëve të SPAK për mosarrestimin e Dakos.

I ftuar në “Opinion”, gazetari tha më tej se Dako në Durrës nuk ishte thjeshtë kryetar bashkie, ai sipas tij ëshë njeriu që ishte kontakti i të gjithë lobeve të interesit në Durrës. Në çdo përgjim që është bërë në Durrës, Dako ka qenë brenda, tha Hoxha.

Pjesë nga intervista:

Hoxha: Unë jam informuar për prerjen e fletëarrestit mbrëmjen e së premtes. Personazhi më i rëndëisshëm me ndikim politik, ekonomik, më i rëndësishëm se ministrat. Vangjush Dako është njeriu më irëndësishëm nga të gjithë. Kur është dhënë vendimi në 2019-n për Dakon kam thënë që është mesazh për atë atje lart. Dako nuk është thjeshtë një kryetar Bashkie, po të shihni kush e priste tek dera pas dorëheqjes së Saimir Tahiri? Ishte Vangjush Dako. Ai është njeri shumë i rëndësishëm. Drejtonte Qarkun e tretë më të rëndësishëm të vendit. Dako në Durrës nuk ishte thjeshtë kryetar bashkie, ai ësthë njeriu që ishte kontakti i të gjithë lobeve të interesit në Durrës. Në çdo përgjim që është bërë në Durrës, Dako ka qenë brenda. Edhe Dako ka thënë po më kanë marrë në telefon jam përgjigjur. Vangjush Dako nuk është një kryetar Bashkie, është më i rëndësishëm edhe se Ministri i Brendshëm, bën përjashtim Erjon Velinë. Ai është një lidhje direkte e Edi Ramës.

Fevziu: Çfarë ndodhi nga e premtja deri të martën?

Hoxha: U bënë negociata, pasi nuk mund të arrestohet aq lehtë Dako. Unë bëra një background pasi mendova se ai nuk do të arrestohej. Vangjush Dako përveç 339 është gjithëandej, është njeriu kyç në Durrës ose në Dubai. Kush kishte kontaktin e Vangjushit ishte njish në Durrës. A duhet të arrestohej apo jo?Për mua me këtë akuzë që ka është një akuzë minimale, masat e sigurisë ëhstë ekstreme. Ata duhet të gjenin akuza ekstreme për të justifikuar këtë akuzë. Nga e premtja deri sot është bërë një betejë mes prokurorëve të SPAK dhe aktorëve politikë për të shmangur arrestimin. Dako erdhi vetë nuk priti ta arrestojnë.

9 Komente

 1. T
  T

  Spaku kerkon qimen te socialistet,dhe nuk shikon traun te dyshja Berisha-Meta. Arrestimet e Spakut po na kujton kefet e Nexhmije Hoxhes.

  1. S
   Sypeshkaqeni i Gerdecit

   Masturbohuni te gjithe ju o bythqirat e monstres Sali kriminelit dhe kusarit Metaj spiunit, se sa te jene keta prokurore dhe gjyqtare te tredhur ne bythe , familjet vrasese , hajdute Berisha dhe Metaj spiuni , do tallin bythen me kete popull.

   1. S
    Soni

    Si Fazllici qe e coi policia ne Rinas e njejta gje...ne cilin vend Demokratik negociohet? Eshte negociuar vetem per dorezimin e mafiozeve ne Palermo dhe per Eskobarin..

    1. k
     km

     Jam i Sigurt qe ti ha fut kot,po' kot fare Pse nuk u arrestua te premten?sepse u negociua me politiken.Une them Jo,por sepse Edhe vete prokurori UK Ka qene i bindur per akuzen,por Jane presionet e guvernatores .Nuk eshte kryetari i bashkise qe miraton projektin,por ekupi i specialiste e ne Bashkim.Nuk Jane keta qe ndertojne pallatin,por ndertuesi,dhe shkeljet e projektin behen nga ndertuesi .Nuk ndjek kryetari cilesinr e zbatimit..Sapo u arrestua nje per kontrate me kompani mbikqyrese.Nuk eshte kryetari qe merr ne dorzim pallatin,por shitet nga privati.Mbikqyrjen per banueshmerine e ben dhe firmos mbikqyresi.Nese akuza e Shperdorim te detyres eshte per kete ceshtje,atehere eshte e padrejte.Gjysma,ne mos te gjitha pallatet e ndertuara ne durres Jane me defekte te renda ,qe nga hidroizolimi i platformes se ndertimit ,deri te sshtesat ne Kate.Dhe cili eshte pergjegjes?kryetari i bashkise?U shemb nje pallat i sapondertuar ne Gjirokaster.Pergjegjesia ne gjyq iu DHA ndertuesi dhe mbikqyresit.

     1. k
      karavasta

      Artan Hoxha ,gazetar i dobet investigativ ne cdo debat televiziv pa prova pa fakte kerkon te mbushe mendjen publikut shtetit me hamendesimet e tij idjote,gje qe i ben dem drejtesise .Nuk ka te krahasuar me Klodjana Calen,me Karamucon, me Vangjelin,Nazarkot,qe jane te sakte te vertete e te besushem. I pa ditur Artan Hoxha,tendecioz,megalloman,hiqet si cudiberes,hamendeson idiotesira,sikur ky te jete i kudondodhur me cdo krim. Ja kufizoni pak euforine gazetareske se po mer njeres ne qafe.Sa prezent ne nje ngjarje ne Kosove sa ne Angli sa ne Spanje si mund te besohet ky nivel investigativ(?)

      1. D
       Django

       Gjakdhjerit arab dako i kane lene kohe ne dispoziscion qe te shkduk gjurmat dhe cfare te thote apo mos te thote ne polici.

       1. G
        Gim

        kontakt me dakon?????? po ca thua me, numrin e dakos e ka gjithe durrsi, cdo mengjes po te doje e kishe te kafja te 2 kullat e porti, shkonte tavojine me tavoline. Kto te tjerat mund ti kesh te sakta...

        1. Y
         Y

         Dokrra gazetari .arrestohet nje qe thuhen ka shperdoruar detyren dhe nuk arrestohet ai qe ka vrare. Me siguri eshte shou dhe do te dali nga arresti

         1. P
          Pickaxhiu

          Po o kokemish ka patur negociata te fuqishme te taverna e Lymit

          Lini një Përgjigje