Detaje nga urdhërarresti i SPAK për Vangjush Dakon, hetimi kishte nisur prej një viti

6 Qershor 2023, 18:03Kronika TEMA

Detaje nga urdhërarresti i SPAK për Vangjush Dakon, hetimi kishte

Prokuroria e Posaçme ka firmosur urdhërarrest për ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako dhe disa ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit.

Ish-zyrtarët akuzohen për korrupsion dhe falsifikim dokumentesh.

Në total bëhet fjalë për 10 urdhërarreste që janë firmosur nga gjykata dhe janë masa sigurimi arrest me burg.

Mësohet se disa muaj më parë, Vangjush Dako është pyetur nga dy prokurorë të SPAK për legalizimin e 3 kateve të një objekti të dëmtuar nga tërmeti, nën dyshimet se është legalizuar në mënyrë të paligjshme nga ana e zyrtarëve të asaj kohe të Bashkisë së Durrësit.

Operacioni është në vijim e sipër dhe janë agjentët e BKH të cilët përveç ekzekutimit të urdhërarresteve janë duke ushtruar edhe kontrolle në banesat e personave të dyshuar.

Hetimet për çështjen e legalizimeve në Durrës vijojnë prej të paktën 1 viti.

Ndërkohë hyrja e Drejtorisë së Policisë së Tiranës është mbuluar pasi pritet shoqërimi i Dakos dhe në këtë mënyrë arrestimi i tij nuk do të filmohet dot nga kamerat.


Vangjush Dako e drejtoi Bashkinë e Durrësit për 3 mandate deri në vitin 2019. Po në vitin 2019, Dako dhe familjarët e tij iu shtuan listës së zyrtarëve shqiptarë që nuk lejohen të hyjnë në territorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

DASH njoftoi asokohe se Sekretari i Shtetit e vendosi kryebashkiakun e Durrësit dhe familjarët e tij të afërt në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara, për shkak të përfshirjes së Dakos në raste të mëdha korrupsioni.

18 Komente

 1. B
  Berati

  Mosss. Nje tjeter dru i shtrember? Ky i kishte duart akullore mor aman. Nejse kumanari sdinte gje hiç ça bente ky dhe druret e tjere te shtrember.

  1. K
   Keti

   Po Muk Noken? Po Nard Ndoken?

  2. G
   Goni

   Te lumte Dumani shkerdhejani robt ketyre te PS se jane frikacake e flene gjume . Dosjet e kryekriminelit Berisha e Ilir Floririt hidhini ne koshin e plehrave se nuk ju a mban sumatricja.

   1. V
    Vjosa

    Zoti SPAK APO ME MIRE ASPAK PO PER SALIUN E LIKE FLORIRIN KUR DO E SHOHIM URDHER ARRESTIN?

    1. x
     xhemal

     Po' nuk shkoi para drejtesise saliu qe i Ka shkaketuar tragjedi kolektive shqiperia do vuaje..bile drejtesia po' tallet me durimin e miliona shqipetareve,te cilet Kane te hapur plaget e 96,97,98,2008,2011,2019,e plote marrezi te tjera ne ekonomi,siguri,drejtesi,ne ngritjen e getove rreth qyteteve,ne zhvatjen e djersen e mundit te ne brezi te Tere..spak po' i jep oksigjen salikeve

     1. s
      shqip

      "Dako". E hëngre Doko e hëngre, shumë u dënde por u fënde . Grykësi sëmundje e rëndë , shton në peshë po rri pa mënd . Ikën mëndja nga fiqiri, bëhesh si Ilir floriri. Në fillim të jep pushtet, por në fund të lë pa brekë . Je me fat që nuk je vetëm , ka të rinj, ka dhe të vjetër . Një ushtri e tërë hajdutësh, kë të lësh e kë të fusësh. Tu dha rasti , ngjyej gishtin , ti me grushte, fut dhe bishtin. Ha nga pak e shko më gjatë, jo një viç të tërë në pjatë. Është me radhë Dako kjo punë , shiko mos kapësh sapunë. E kanë kapur dhe të tjerë , janë të gjithë delenxhilerë . E hëngre o Dako ziu, kishe marrë si erë veriu. Hodhe gjithë atë beton, s'ka PS që të shpëton. Po dole dhe ti pa lagur , drejtësi e tërë e kalbur. Themi jo se kemi shpresë, ndryshe "të sëmës" të veshë.

      1. D
       Demokrati

       Më 31 korrik 2023 do të arrestohen Sali Vicidoli serbo-rusi si dhe Ilir metaj spiuni i Shqipërisë.

       1. N
        Nemesis

        Saliut nuk i hyn gjemb ne kembe se nuk e ka korruptuar njeri, ate vetem Zoti mund ta burgose, deri atehere pelcisni nga inati popull hajdut i udhehequr nga super hajdute.

       2. L
        Luli

        E qiu edhe gjushin Gjigandi dhe siç ben gjithmone e flaku si mall te perdorur . Bravo Spakut qe i beri levizjet PAS ZGJEDHJEVE kuptohet me porosi te gjigandit.

        1. M
         Mulrat po na dalin te ndershem

         Bravo aspaku saliut,kur te mbarosh keta te ps,kalo nga shqupi se banojne ne lalez te gjithe dhe i justifikojne vilat.Salianji i denuar po feston

         1. A
          Arjani

          SPAK po denon Dakon per nje firme te vitit 2011 dhe nuk po vepron akoma per nje ngjarje po te vitit 2011 pra per vrasjen e 4 qytetareve ne 21 janar. Populli duhet te cohet e te futet me force ne SPAK e ti nxjerre me shkelma nga zyra prokuroret e SPAK me ne krye Dumanin.

          1. N
           Nemesis

           Priten te mbaronte punen e shkelqyer me zgjedhjet po populli hajdut meriton te udhehiqet nga super hajdute.

           1. A
            Agel

            Po pse pak ka ne pd qe kan ber miliona,flitet shum per ish drejtorin e keshit sshit dollspin,per saliun liken sokol dervishin luan ramen e lsi,ku i gjeti leket,per shtrpine ku jeton perball librit universitar,,po meren me sakon dhe sekretaren e shendetsise. Mos harroni gerdecin 97,98,250 djem te tropojes,21 janarin etj etj. Tung e kalofshi bukur,Te shpresojme.

            1. A
             Agel

             Po pse pak ka ne pd qe kan ber miliona,flitet shum per ish drejtorin e keshit sshit dollspin,per saliun liken sokol dervishin luan ramen e lsi,ku i gjeti leket,per shtrpine ku jeton perball librit universitar,,po meren me sakon dhe sekretaren e shendetsise. Mos harroni gerdecin 97,98,250 djem te tropojes,21 janarin etj etj. Tung e kalofshi bukur,Te shpresojme.

             1. A
              Agel

              Po pse pak ka ne pd qe kan ber miliona,flitet shum per ish drejtorin e keshit sshit dollspin,per saliun liken sokol dervishin luan ramen e lsi,ku i gjeti leket,per shtrpine ku jeton perball librit universitar,,po meren me sakon dhe sekretaren e shendetsise. Mos harroni gerdecin 97,98,250 djem te tropojes,21 janarin etj etj. Tung e kalofshi bukur,Te shpresojme.

              1. L
               Lloji

               Lajmi me i bukur i te gjith veres do te mbetet ky, nje qen i ndyr qe ka vuajtur aq shum per ta shnderuar qytetin e dyte me te madh te Shqiperise ne nje Bangladhesh evropjan, ja q!ft Zoti motren ne p!dh, kam votuar PS historikisht por dy mamdatet e fundit ky qen nuk pati fatin e ta mare me besimin tim….. te uroj sapun te mbar derri dako!!

               1. q
                qytetari

                Na krijoni edhe Ne mundesine te vjedhim disa miliona dhe pasketaj na fusni ne burg sepse merr edhe nofken "VIP"! Kesaj i thone "çdrejtesi" per ti hedhur nje hi syve ketij populli qe e vjedh e perdhunon e poshteron dhe ai eshte i kenaqur qe fale kesaj demokracie jeton i dhjere por krenare! Rrofte miqesia shqiptaro -kineze!

                Lini një Përgjigje