SPAK lëshon urdhër-arresti për Vangjush Dakon dhe 9 ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit për një leje ndërtimi në vitin 2014

6 Qershor 2023, 17:25Kronika TEMA

SPAK lëshon urdhër-arresti për Vangjush Dakon dhe 9

SPAK ka lëshuar urdhër-arresti për ish-kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dakon dhe 9 zyrtare te tjere te Bashkise dhe Hipotekes se Durresit.

Përveç tij, SPAK lëshoi urdhër arreste edhe për disa ish-zyrtarë të tjerë të Bashkisë së Durrësit, me akuza për “shpërdorim detyre” dhe “falsifikim dokumentash”. 

Bëhet fjalë për ish-zyrtarë të urbanistikës në Bashkinë e Durrësit, që dyshohen për korrupsion në lidhje me një nga pallatet e dëmtuar nga tërmeti.

Sipas burimeve jozyrtare, janë lëshuar 10 masa në total, nga të cilat 7 janë masa sigurie “arrest në burg” të dhëna në mungesë, ndërsa tre të tjerat "arrest shtëpie".

Ish- kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako ka qenë në kryeqytet në momentin kur është kërkuar të pritet urdhër arrest ndaj tij.

Momentalisht ai ndodhet në Drejtorinë e Policisë së Tiranës.

Ndërkohë në orët në vijim priten të tjera informacione rreth urdhër-arresteve të lëshuara nga SPAK.

28 Komente

 1. F
  Franci

  Bravo SPAKu “ berishian, bilanci arrestimeve : Nga PS = 15 Nga PD = 0

  1. Z
   Zagali

   Shpejt qenka kujtjar SPAKU per arrestkmin e Dakos qe ka kaq vite larg bashkise Po per Berishen dhe Meten pse nuk hetohet,gjoja i ka kaluar koha? O SPAK muti.

   1. I
    I juaji Edver Rama

    Gjushit ti rruani topet leshdjersitura o popull kar bashke me KAPSin qe e shkri per nje sekonde. Ai eshte akullore. Monstra e Bashkise Durres ishte dhe mbetet ai bulqizjoti Adhurimi- drejtori I urbanistikes. Kanceroz. Miremengjes te te thonte donte 2000 euro.

    1. K
     Koli

     O rrote kari . Nuk eshte drejtesia TRA EKUILIBRI.

     1. P
      Prec Ulaj

      SPAku eshte i sigurte qe ata te PS shkojne vete ne burg, keta te PD, Dhallat me shoke, bredhin ne Europe.

     2. Z
      Zonja molotov

      Po per voltana molotovin dhe kamikazet e saj ,a do te leshoje urdher arresti SPAK?????

      1. S
       Sllobodanka

       Le ta provoje SPAK te beje shaka me legjendarin e Vicidolit, se me nje te bertitur te tij dhiten te gjithe ne breke!

      2. B
       Berti

       SPAK po Berishen, Meten, Moniken kur do ti arrestoni ???? E Dumani kur do ti arrestoni ? Apo ju shpeton shurra ndaj tyre. Vazhdoni e arrestoni nga spurdhjaket frikacake te PS. I grite me ministra, zv/ ministra, deputete e kryetare bashkie.

       1. xhemal

        Sulmi i Normadise...Forcat alleate kujtojne sot 06/06/1944 ..sulmi mbi bishen naziste... shpresojme ti afrohen bunkierit te salikes...

        1. L
         Lida

         Me sa po shikojme SPAK qenka krijuar vetem per te arrestuar nga PS ! Bravo !

         1. z
          zonja molotov

          Po per voltana molotovin dhe kamikazet e saj ,a do te leshoje urdher arresti SPAK??????

          1. T
           Tironsi

           Nje thirrje per lafaraket Rama, Gjiknuri, Balla e co. SPAK po ben kerdine veten ne njeren ane e Dumani po tall lesht me ju.

           1. F
            F-35A

            Urdher arresti per Dakon? Nuk ka mundesi! Non gratat deri tani kane patur imunitet, apo eshte fjala vetem per keta majtas. Nejse, kush abuzon duhet te zbukuroj burgun, por kjo duhet te vleje per kedo pa dallim.

            1. w
             wle

             Shume mire. Po ndonje urdher arresti per Berishen dhe Meten? Apo ju befshin mire parate e krimeve qe kane bere.

             1. S
              Sali pordha

              O beqirat e spakut po liken moniken salen kur do ifusni ne qyp.

              1. E
               Eri

               Krimet e tyre jane parashkruar...kane kaluar 10 vjet...duhet ndryshuar ligji por sdo I madhi se e ha vete.

              2. s
               sapa

               Me e bukura eshte se do ju rruajne bolet si gjithe te tjereve!

               1. G
                Gramoz Kame

                Ore si u be ajo Albana Imami drejtoresha e Fondit Besa qe u arrestua ne vitin 2019 per vjedhjen e 2 milion eurove dhe mashtrimin me kredite? U bene 4 vjet qe nga 2019. Akoma ne burg eshte apo ka dale? Heshtje totale. Kjo e ka kunaten keshilltaren e Kryministrit Rama, nuk eshte çudi te kete dale nga burgu. Vidh nje pule et ben 10 vjet burg, vjerdh 2 milion euro dhe del direkt nga burgu. E kam fiksim se na merrte ne telefon çdo dite na bente presion te laja kredine. Ku jane mediat dhe SPAKU? Kur do gjykohet kjo? Sa vjet u denua? Ku eshte drejtesia? Edi Rama kerkoj pergjigjen tende!!

                1. A
                 Arjani

                 SOCIALISTE. Jeni spurdhjake Ju griu Dumani. Ok ata qe jane te korruptuar duhet te japin llogari para ligjit. Po ata qe kane bere korrupsion e kane lyer duart me gjak si nongrada Berisha, Ilir Floriri, Shkelzen Berisha etj. perse nuk i arrestoni o Duman ? Keni frike ? Jeni llum.

                 1. T
                  Tersi

                  Mos u bëni merak për dakon se i ka vujdis letrat! Do bëj pak muaj atë gjoja burg dhe më vonë një gjyqëtar i vetinguar do e "detyrojë" që dënimin e ngelur ta vuaj atje, në shtëpi, si qeni, me gruan e fëmijët,larg shokve të burgut!...

                  1. V
                   Vlora.Vlora

                   Vari karrin po qekur meret SPAKU me nje leje ndertimi ,ai tjetri ne gerdec ka vrare gjithe ato familje ,cfare ben Duman dhjari

                   1. K
                    Kot per muhabet

                    Gjysh akullorja ????????????????????

                    1. P
                     Patriot

                     M’bahet janë bullica shkruhet diku, kjo shkon për publikun këtu në albanistan.etj. Rasti i z Dako është i ngjajshëm me krishtin, siç dihet ai u kryqëzua dhe krimineli e hajduti barnaba u fal, pra njeriu i mirë popullor Vangjush DAKO merr një ndëshkim, më të pamerituarin në dynja dhe të gjithë të tjerët që janë origjinal barnabaj gëzojnë GDPnë e tyre kriminale!!!!!!! Të qetë. U shofshin o zot shpirtrat e xherxhinskit në Shqipëri!!!!! O shqiptar ngrij kokën hap sytë e ver trunin në lëvizje e mos fërko barkun kur tjetrit i bëhet padrejtësi. Nesër do të vij rradha ty, të jesh i sigurt o “bullicë”!

                     1. D
                      Durrsaku autokton lagje nr.1

                      Me Dakon me ka takuar kerkesa per zbatimin e ligjit ne tre fuksione te tij si ish.kryetar i deges policise ndertimit ish Drejtor i zvrpp dhe ish kryetar i Bashkise Durres.Ne te tre rastet nuk ka kontribuar per te zbatuar vendimet sipas ligjit gjithnje eshte vendosur kundra zbatimit ligjit.Problemi i tij eshte se shkon pas atyre qe kujton se jane me te forte krahesuar me ate qe ka kerkuar prej tij te zbatoj ligjin dhe duke mos e zbatuar ate te perfitoje nga ata qe e kane shkelur ate.Tani do ta kuptoj si fuksionon ligji,kur te pyetet nga prokuri perse ka vepruar ne kete menyre per te kundershuar zbatimin e ligjit.Ne fund ai duhet kuptoj se burgu per burrat eshte dhe atje te mendoj per ato qe i ka bere njerezve kur ushtonte detyren pa zbatuar ligjin.

                      1. A
                       Arti

                       SPAK=me 0 jane njelloj si llalla njerez pa dinjitet kazani vazhdon.

                       1. Q
                        Qysh kur e pat than

                        https://www.youtube.com/watch?v=SZhVw7NBiDU

                        1. M
                         Mira

                         Po per nongraden qe ka 2 vjet qe ju thote USA perse nuk veproni o Dumani? 21 janari , Gerdeci, privatizimi klubit partizani , Cez Dia, lobimi nga LSI ?????? Zoti mendofte per ju o prokurore “ berishiane “ te SPAK !

                         1. M
                          MEMEDHETARI

                          Nuk jam as pro as kunder per arrestimin e Dakos dhe sigurisht qe nuk me pyet njeri... Ama,qe duhet nje SPAK ketu ne Shqiperi per te arrestuar SPAK-un...kete e di fort mire!...Motivacioni?:Mosveprim!...

                          Lini një Përgjigje