Prokurori i SPAK që ka firmosur arrestimin e Dakos, prej muash mban pezull hetimet ndaj Ilir Metës

6 Qershor 2023, 18:45Kronika TEMA

Prokurori i SPAK që ka firmosur arrestimin e Dakos, prej muash mban pezull

SPAK ka lëshuar ditën e sotme urdhër-arresti për ish-kryetarin e Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dakon së bashku me 8 ish-zyrtarë të tjerë të bashkisë dhe një biznesmen.

Kërkesa e prokurorit Sotir Kllapi është pranuar nga gjykata dhe urdhër-arresti ndaj Vangjush Dakos, është firmosur rreth orës 15:00 nga Gjykata e Posaçme. 

Sipas të dhënave bëhet fjalë për një hetim të nisur rreth 1 vit më parë për një procedurë prokurimi, si dhe dhënien e lejes së një pallati.

Prokurori Sotir Kllapi ka në dorë dhe fatin e ish-presidentit Ilir Metaj, dhe prej muajsh po mban pezull hetimet. Bëhet fjalë për dosjen e lobimit me para të padeklaruara, kallëzim i bërë nga ish-deputeti Halit Valteri. 

Ai do të vendosë nëse do të kërkojë ngritjen e akuzave ndaj Ilir Metës në bazë të provave të mbledhura, ndalimin e Metës apo pushimin e çështjes, ku në fund vendimarrja i takon gjykatës.

Provat që konfirmojnë elementët e veprës penale të korrupsionit pasiv, falsifikimit të formularëve dhe pastrimit të parave, janë flagrante dhe të pakontestueshme, por prej muajsh ai po e mban pezull çështjen.(Voxnews.al)

23 Komente

 1. A
  Arti

  Mire bejne qe arrestojne politikane qe bejne korrupsion por perse vetem nga nje krah i politikes.Ky shkerdhate prokuror Sotir Kllapi perse nuk kerkon dhe arrestimin e Ilir Floririt por ka nje vit qe e mban dosjen ne sirtar. Po del krejtesisht e vertete ajo qe flitet kudo ne tavolina qe SPAK arreston vetem spurdhjaket e PS dhe i shpeton shurra nga politikanet e PD. Te mendoje zoti per keto prokurore.

  1. H
   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpallës

   Arti, Është shumë e thjeshtë, i nderuar. Edi Rama nuk tremb dot njeri. As të vret, as të kercenon. Sidomos tek prokuroret nuk ja mban bytha fare. Kurse nga Ilir Floriri dhe Sali Qeni kane frikë, sepse ata kane nga mbrapa ata të hurit dhe litarit qe jo vetëm heqin qafe prokurorin, si Artan Santon, por edhe familjen e tij. Prandaj nuk ka bythe ky Kllapa dhe e zvarrit. Edhe Arben Kraja u kercenua, prandaj iku si erdhi. Prokurorë pa bole. Sepse mbrojtjen ta jep shteti. Bëje bam nje here dreqi e mori se nje here vdes njeriu. E thotë populli, "trimi vdes nje here, kurse frikacaku vdes njeqind here". Ky Kllapi është nga ata qe vdes per ditë nga frika dhe ngjallet prapë ne mëngjes duke thene "do Zoti nuk me vret njeri edhe sot".

   1. R
    Raimond vlonjati

    Po Ilir Meten perse ta arrestojne o rrota kari, o lopcare. ? Apo pse ka kundershtuar Rama hajdutin ? Ca rrace muti jane keta njerez kaq shume injorante , turp i qenies njerezore . Komplet te neveriteshem Krijesa te shpifura me nivel intelekti me te ulet se koqet e mija

    1. O
     Olti Hipopotam Curri

     Duhet ta arrestojne se ka qir pidhin e sateme o jevgjit pa atdhe dhe hiqe ate vlonjati o te qifshin qente grat e fisit te qifsha te ketermbedhjetat qe mbron me te felliqurin e vendit si majtas si djathas.

     1. R
      Raimond kari me gunga

      O Pderast , Ilir Meten ty te intereson ta arestojne .....po te qi gruan dhe ti gam gam gam e ham ham ne portal .....apo te behet qefi qe po ja jep ne goje gruas tende Meta , perndryshe nuk shpjegohet qe sa here shkruhat dicka per hajdutin Meta ti hidhesh si pordha...... Provimin e mori motra ore ???

    2. P
     Pune Muti

     Spaku bataku vazhdon te bej kerdine ne vathen e ps,por rama.nuk van bythen derisa, keto zhvilleme jane bythes tij,pasi eshte bere nje mareveshje e helgturer midis tij dhe spaku-batakut.

    3. T
     Turi qe ta vur..

     Sotir kllapi lilen do e futesh ne qyp apo do vesh vete ne qyp.

     1. N
      Nikoll Ulndreaj

      Prokurorët e Spak po veprojnë mbi baza shpirtërore e simpatish politike. Të mos hetosh Ilir Meten është mëkat i pafalshëm. Nuk ka sa një arsye të mbash në skuta të errta një proçes që duhet hetuar shpejt, sipas ligjit, dhe të dalësh në një konkluzion se është i pafajshëm apo i fajshëm. Mbajtja e këtyre dosjeve në skuta të errta është trishtuese për drejtësinë, se këto dosje mbahen në errsirë për qellime të dobta,.. e para për mos të gjetur fajtorin, përfundimisht për ta zbehur hetimin dhe për të mbyllur çeshtjen pa e hetuar fare.. e dyta për ta përdorur dosjen për qellime presioni në momente që prokurorët ndihen të rrexikuar nese një ditë ndryshon pushteti.. këta lloj prokurorësh duhet shkulur me gjith rrënje nga drejtësia... për ndryshe shuplakat e forta të prokurorve do fshikullojnë veçse faqet e cironkave dhe të njerëzve që shtrengojnë rripin katramë- katramë se nuk mund të shuajnë urinë...

      1. H
       Hila

       Sotir kllapi nuk e arreston ilirin ,se kusherira e pare e ti ka qen drejtoresh e prekurimeve te tendereve te ilirit ku merrej 10% ppara se jepej tenderi. LIdhjet jane me

      2. B
       BURGU

       Organeve te drejtesise nuk arrestojne te djathtet se ju shpeton shurra. Ato e blejne drejtesine me flori. Akoma nuk e keni mesuar kete fakt te rendesishem. Kane gjetur me te urte keta gjoja te majte. Per ato qe kane prova te pakundershtueshme nuk pranojne te hetojne burimin e pasurise. Faleminderit demokrathi per drejtesine e re qe na dhurove. Ja pafshi hajrin vettingut, qe spyet kush per te, se parate e vjedhura, gjyqtare e prokurore po i shijojne per mrekulli.

       1. B
        Blanc

        Sa i ditur je o burrë

       2. I
        Iken iliri del monika

        Klkapi i ka mbyllur kllapat per ilirhajdutin e saliut,se nuk ka fakte,pret fakte nga usa

        1. S
         Suela

         Mirë bën që e arrestuan. Por Metën dhe Berishën pse nuk i arrestojë kaq vite. Pse? Sepse dhe spaku është i korruptuar nga këta dy të korruptuar

         1. K
          Keti

          Po Muk Noken? Po Nard Ndoken?

         2. w
          wle

          Nuk ka fakt me te qarte qe SPAK eshte nje institucion partiak. Te mos ngresh padi ndaj krimineleve Berisha-Meta-Kryemadhi eshte pershurrje mbi konceptin e fjales drejtesi dhe institucionin e SPAK. Ka tre vjet e gjysem qe egziston si institucion dhe nuk ka arrestuar asnje nga banditet e kopese Berisha-Meta-Kryemadhi.

          1. B
           Besimi

           Kllapi do ishte mire , qe te gjeje guximin per te futur ne kllapa ish presidentin Ilir Meta, nder me te koruptuarit ne vend.

           1. xhemal

            Kllapi eshte i brymosur me ideollogjine e "SALIKES" si dhe gjysma e prokuroreve dhe gjykateseve...duan ta shikojne shqiperine si ne kohen e tragjedive 96,97,98,2008,2011,2019..luajne me durimin e nje populli te tere.kush Gabon te gjykohet por gjerat Kane radhe ,Kane sere si i thote populli,,te paret duhen gjykuar vrasesit,pergjegjesit e tragjedive,zhvatesit e pasurive publike,shkaterrimi i teritorit,ngritja e getove rreth qyteteve,vjedhja e floririt,shkaterrimi i fabrikave,uzinave,privatizimi i turpeshem ,kriminal i minierave,zonat naftembajtese,hidrocentraleve e mijera marrezi te tjera nga keto erdhi braktisja e vendit e miliona shqipetareve..drejtesia ne shqiperi (kjo e reja) gjysma eshte reaksionare e politizuar,hakemarrese dhe e rrezikeshme per qendushmerine e shqiperise..do jete prape nje periudhe e veshtire per arsye se forcat e erreta Jane kudo ne shoqeri.(ky eshte mendimi in..le te jem i gabuar) .pa' u dobesuar salizmi si menyre te menduari e vepruari edhe ne drejtesi shqiperia do EC shume ngadale

            1. U
             Ujku Plak

             Eshte normale qe keta te Ripjelljes do Arrestohen, se keta jan te Korruptuar dhe nuk jan te Rrezikshem qe te Vrasin. Me Shpellaret e Berishes dhe Koke pa Laret e Leshedhise duhet kujdes se ata jane te Korruptuar, por edhe i kane dhene Provat qe te Vrasin.

             1. A
              Arjan Cani fshatar i pagdhendur.

              Prokuror te tredhur , dhjeramane , qe shurrojne ne breke nga frika krimineleve , kusareve Sali monstra dhe Metaj spiuni qe kane tre dekada qe vjedhin bashke me familjet e tyre hajdute dhe nuk i ngulet asnje gjemb megjithese kane vrare dhe xhvatur kete popull.keta Prokurore dhe gjyqtare jane surrati me i ndyre i ketij Sistemi te ndyre Drejtesie te njeanshme.

              1. K
               KATUNDARI

               Do te pastrohet krahu i majte .Nga krahu i djathte do kete arrestime pas vdekjes sepse ata jane komuniste balliste dhe zogiste te paret nuk dorezohen te gialle te dytet bashkepunojne me Evropen dhe Amerikanet te tretet largohen sepse kane grabitur floririn

               1. K
                KATUNDARI

                Do te pastrohet krahu i majte .Nga krahu i djathte do kete arrestime pas vdekjes sepse ata jane komuniste balliste dhe zogiste te paret nuk dorezohen te gialle te dytet bashkepunojne me Evropen dhe Amerikanet te tretet largohen sepse kane grabitur floririn

                1. k
                 koli

                 ka shkel ligjin, do pergjigjesh, majtas a djathtas. fakti qe kemi nje non grata te lire eshte nje fatkeqesi dhe nje indicate sa cfare kombi zvarranikesh qe jemi. I morshi tkeqen grekut e serbit, jemi komb pler, kok ulur perjete,

                 1. H
                  Hila

                  Lidhjet ilir e Sali me dre jtesin jane me shum e Se mafioze.

                  Lini një Përgjigje