Kapet në Greqi shqiptari i rrezikshëm me një këmbë e me një dorë, roli i tij kyç në mbi 21 grabitje

29 Janar 2023, 19:30Kronika TEMA

 

Kapet në Greqi shqiptari i rrezikshëm me një këmbë e me

Policia greke zhvilloi më 27 janar në Korinth dhe Atikë një operacion, ku u arrestuan katër anëtarë të bandës famëkeqe shqiptare të moshës 26 deri në 44 vjeç, të cilët akuzohen për formimin e organizatës kriminale, për vjedhje, pastrim i parave, veprës narkotike, dhunë ndaj punonjësve të drejtësisë.
Sipas mediave greke, mes të arrestuarve është transportuesi, Gentian Hinga, 44 vjeç nga Remasi i Divjakës, i cili pas vjedhjeve mblidhte grupin dhe sigurohej që të mos pikaseshin nga policia. Ai akuzohet për të paktën 21 raste vjedhjesh, me organizatën kriminale që në vetëm 5 muaj veprim ka përfituar një përfitim financiar të paligjshëm prej të paktën 200 mijë euro.
Banditë shqiptarë e nisën aktivitetin e tyre kriminal në gushtin e vitit 2022 dhe grabitën në rajone të ndryshme të Greqisë si Arkadia, Korinthia, Argolis, Akaia, Aetoloakarnania, Fokida, Evrytania, Preveza, Arta, Trikala dhe Kardita.
Ata hynin në shtëpi duke thyer në mënyrë të përpunuar xhamat, dyert e ballkonit apo dyert e hyrjes kryesore dhe “zbulonin” se kishin gjetur para dhe xhevahire me vlerë të madhe. Më pas, për të mos lëvizur kandidatët, kanë hipur në mjetin luksoz, i cili ka qenë me motor dhe kuaj fuqi të madhe, me targa evropiane (Itali) dhe kanë shpëtuar me plaçkën e tyre duke lëvizur me shpejtësi në autostradë.
Gentian Hinga me aftësi të kufizuara (një krah, një këmbë) kishte si “mbulesë” perfekte problemin e lëvizjes së tij, gjë që e bëri atë të kalonte pa u vënë re si i dyshuar, duke transportuar mallrat e vjedhura, mjetet e vjedhjes dhe anëtarët e tjerë të organizatës kriminale drejt dhe nga potenciali i tyre.

 

7 Komente

 1. T
  Taulant

  Mbetet duke kopjuar lajmet raciste qe publikojn plehrat e Athines. Cdo shkrim i tyre eshte tendecioz. I vetmi lajm pozitiv eshte largimi masiv i Shqiptareve prej Greqis ne Gjermani,Holland,Suedi e gjetk. Tani kane per ta pare picken e semes bastardet e Athines.

  1. T
   Taullan kokrocka

   I zune o bole , kane bere kerdine dhe kane vrare ....dhe ketu ska vend per shovinizem dhe per racizem , po sikur te te vidhnin e vrisnin ty ndonje pjestar te familjes , atehere cdo thoshe o bole ..... Mos justifiko kriminelat se ata nuk vidhnin industrialiste , politikane dhe biznesmene , por vidhnin famije te thjeshta , qe kishin ndertuar jeten e tyre me djerse e me gjak ...mos vill vrer o debil se te denon perendia ....merte fonde nga qeveria se ishte calaman dhe naten vidhte e vriste , ty si te duket kjo ?? eshte normale ?? Ptuuuuu bajge

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Ja dhe vrromiari tourkalvanos i rradhes..... ptuuuuu plehre arabe.

    1. j
     janullatos arxidoglyftis

     turkofagos papaaaaaa ! to mouni tis manas sou…….

   2. G
    Genti

    O Taulant islamiku mire greket se i kane inat se jane sh te bukur shqiptaret , po anglia pse po i largon apo te gjithe na kane inat , po ini ju nje 10% pkehra islamike kriminele dhe hajdute qe u nxite jeten gjithe shqiptareve puntore dhe te ndershem kudo qe jane.

    1. P
     Pirdhni se liroheni.

     Te denohet duke i pre krakun dhe kemben qe i ka mbetur....

     1. M
      Mbeshtetesi...

      Vetem se ka nje gje,,,qe kthehen prap ne greqi,,su ndahen sufllaqeve

      Lini një Përgjigje