"Një biznesmen shumë i fuqishëm ka qenë atë mbrëmje në kazino", gazetarja zbulon detaje tronditëse mbi vrasjen e kenianes

19 Mars 2023, 13:24Kronika TEMA

"Një biznesmen shumë i fuqishëm ka qenë atë

Gazetarja Klodiana Lala ka shpjeguar detaje nga vrasja e vajzës keniane, Xhoi Aoko, e cila punonte në një nga kazinotë e Tiranës. 

E ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në MCN TV, Lala tha se autoritetet kanë bërë të gjithë përpjekjet për fshehjen dhe manipulimin e vrasjes së Xhoit, ndërsa shtoi se zyrtarët që duhet të kryenin veprimet hetimore janë të parët që duhet të përballen me ligjin. 

"Lajmin e kam mësuar për herë të parë nga një gazetare britanike, Alice Taylor. Kur kam lexuar shkrimin e saj jam përpjekur të gjej dokumentat, për të kuptuar si është e mundur që dhunimi i një vajze që punonte në një kazino, nuk ishte raportuar nga policia.

Jam shokuar. Oficerët e policisë gjyqësore dhe strukturat që ishin marrë me hetimin, kishin patur qëllim të mbulonin të vërtetën.

Kur shoqja e Xhoi Aoko ka bërë denoncimin për humbjen e kontakteve me të, ka shkuar aty dhe personi që pëkthente ishte ish shoferi i kazinosë që kishte patur lidhje intime me vajzën që u gjet e dhunuar.

Pyetja e oficerit të policisë gjyqësore ishte, a ka patur raste kur Xhoi Aoko është larguar herë të tjera nga dhoma? Përgjigja ishte, nuk jam kërcënuar asnjëherë tjetër. Pyetja dhe përgjigja nuk kishin lidhje logjike.

Gjëja e dytë që më bëri përshtypje, ishte fakti që nuk ishin pyetur pronarët apo administratorët e kazinosë, nuk ishte pyetur administratori i kompanisë që e kishte rekrutuar vajzën, e kishte sjellë nga Kenia në Shqipëri. Nuk ishte marrë asnjë provë materiale.

Vajza është gjetur në një pozicion, që vetëm ata njerëz që kanë informacion mund të dinë se si mund të futet në atë rrugicë qorre pa dalje. Si është e mundur që brenda atij Hostel ka patur shumë persona të huaj dhe nuk kanë dëgjuar asnjë të bërtitur? Pra ata njerëz ose janë manipuluar, ose policia nuk ka marrë asnjë veprim.

Mjeku që ka marrë vajzën e dhunuar, që kishte legenin e thyer, shkoi deri aty sa thoshte, kemi arritur që barrelën me trupin ta ngremë mbi një derë hekuri, sepse nuk hapnin dot një zgavër hekuri, duke i shkaktuar dëmtime. Nuk është bërë testi nëse ka qenë nën efektin e lëndëve narkotike. Nuk është bërë testi i dy shisheve. Mjekët nuk kanë pranuar të bëjnë ekspertizën nëse është përdhunuar ose jo.

Shoferi që bënte transportin, nga dëshmia e parë te e fundit, është kontradiktor, një herë thotë nuk e njihja vajzën, pastaj vajza kur e ka kthyer në shtëpi, kanë qenë tre persona në furgon, është e pamundur të mos e fiksojë.

Të gjithë këto mosveprime, neglizhenca, më çojnë në përfundimin që kanë tentuar të fshehin të vërtetën sepse dikush i fuqishëm është i përfshirë.

Është çështje e biznesit të kazinosë? Ata mund të rrezikonin humbjen e liçensës, dëmtimin e imazhit. Atë natë në kazino ka qenë një biznesmen shumë i fuqishëm i Kosovës që ka luajtur aty dhe që vajza kishte një njohje me të. Këtu ka aq shumë të pathëna dhe gjithë struktura shtetërorë kanë qenë të painteresuar që kjo ngjarje të zbardhet.

Përpara se të shkojë në burg autori i ngjarjes, duhet të shkojnë oficerët e policisë gjyqësore dhe zyrtarët që e kanë devijuar këtë histori, pastaj çdo gjë tjetër mund të marrë rrjedhën normale", deklaroi Lala. 

47 Komente

 1. R
  Realisti

  E tmerrshme! Policia shqiptare, që pagojmë të gjithë ne për të na shërbyer po kthehet si policia e Sales dikur. Kriminelët vrasin në mes të Tiranës dhe policia kap makinat e djegura. Atje ku nuk ka vrasje me plumba thuhet që viktima u hodh vetë nga dritarja.

  1. P
   Punetori

   Ashtu eshte i nderuar " Realist " , sepse këtë mendësi mbolli S.Berisha kur krijoi policine e tij me maloke , SHIK -un me Gazidedet e tij . Faji i madh i Edi Rames eshte qe nuk e pastroi nga themeli lukunine e shpellareve nga keto Organe ligjzbatuese. SA i perket kesaj Klodiana Lales , kur lexoj kete , sikur lexoj " Gazetari dixhital " te Saliut .

   1. T
    Tetovari

    O zotri si sala si rama jam ojella komuniste te flliqt njeni e mbron tjetri. Mjer populli shqiptar.

    1. K
     King

     O punetor komunisti, po pse o te shkerhefsha robt, Sala ta ka fajin qe ne 10 vite ne qeveri te Paulinit dhe 12 vite si kryebashkiak, u be Shqiperia republike bananesh, ku me shume futet ne port kokaine sesa miell buke? Ky vend nuk behet po u zhdukur qelbesirat sperma Popovic-i si puna jote.

    2. x
     xhungel

     Po te ish vrare nje person amerikan,Rama do ti kish ngritur institucionet me kuc dhe mac per te gjetur shkakun. Por kemi nje viktime afrikane,qe varferia e ka hedhur ne keto ane,ku eshte trajtuar si mall pa zot,deri sa e kane vrare dhe asnje institucion shteteror,per muaj te tera,nuk ka bere asnje hap,per te gjetur shkakun. Dhe Rama vazhdon te bej selfie pa rreshtur nga jashte shqiperise se fundmi nga japonia,se bashku dhe me hanemen e vet. Vend MUTI.

    3. A
     Anastasia lutet per Xhoin

     NUK E KUPTOJ KUSH DUHET TE MERET ME KETA GNGSTERET E POLICISE E PREKURORISE QE BEJNE TE TILLA KRIME ?! KUSH DUHET TI HETOJ? E ÇESHTE NJE BIZNESMEN PERPARA KETIJ KRIMI PA SHEMBULL? PO NE DREQ TE VEJ AI, KAZINOJA E DREQI ME BIRIN. PTU NDYRESINA VRATE NJE VAJZE TE RE, MORET JETEN E NJE NJERIU NE LULEN E JETES. NE MUNGESE TE DREJTESISE SE LIGJIT ZOTI JU SHOFTE ME FAR E FIS GJITHE JU QE JENI PERFSHI NE KET KRIM

     1. P
      Pensionisti i Porcelanit

      Pyesni Kryeministrin dhe Ministrin e Puneve te Brendshme qe merren me reklama dhe turizem.

      1. K
       Kush e dogji te gjithe Shqiperine. !

       Duhet pyetur ne rradhe te pare. ! Kush dha urdher per te hapur Depot e Armeve. ! qe vriten Njerezit me ato Arme. ! Pastaj duhet pyetur kush dha Garanci per Leket e Firmave piramide ! qe lejoj te hapen me Licence. ! Pastaj te Pyetet sa veta u vrane ne kohen me te eger te Komunizmit. ! dhe sa veta Jane vrare mbas Vitit. 90... Ka shume e shume Pyetje te tjera. ! pastaj vijme tek pyetja e juaj. ! Suksese ...

       1. e
        emer

        Jo po ta fillojme nga mbreti Zog?:) A ju qifsha baxhellat, e shifni se e ka bere mutin mullar rilindja e droges edhe shkoni te beni krahasimin me para 30 vjetesh.

        1. e
         emer

         Jo po ta fillojme nga mbreti Zog?:) A ju qifsha baxhellat, e shifni se e ka bere mutin mullar rilindja e droges edhe shkoni te beni krahasimin me para 30 vjetesh.

        2. K
         Kush e dogji te gjithe Shqiperine. !

         Duhet pyetur ne rradhe te pare. ! Kush dha urdher per te hapur Depot e Armeve. ! qe vriten Njerezit me ato Arme. ! Pastaj duhet pyetur kush dha Garanci per Leket e Firmave piramide ! qe lejoj te hapen me Licence. ! Pastaj te Pyetet sa veta u vrane ne kohen me te eger te Komunizmit. ! dhe sa veta Jane vrare mbas Vitit. 90... Ka shume e shume Pyetje te tjera. ! pastaj vijme tek pyetja e juaj. ! Suksese ...

         1. K
          Kush e dogji te gjithe Shqiperine. !

          Duhet pyetur ne rradhe te pare. ! Kush dha urdher per te hapur Depot e Armeve. ! qe vriten Njerezit me ato Arme. ! Pastaj duhet pyetur kush dha Garanci per Leket e Firmave piramide ! qe lejoj te hapen me Licence. ! Pastaj te Pyetet sa veta u vrane ne kohen me te eger te Komunizmit. ! dhe sa veta Jane vrare mbas Vitit. 90... Ka shume e shume Pyetje te tjera. ! pastaj vijme tek pyetja e juaj. ! Suksese ...

          1. Q
           Qytetar

           O ti, "kush e dogji Shqiperine", po na ben numeracion ketu? Themi ; te shkojme per me mire , por , simptomat jane te tmerrshme. Apo fillojme me qoftelargun Sali , dhe presim 30 vjet te tjera kur ti vije rradha. Simptoma te tilla vazhdojne te krijojne pasiguri dhe mosfunksionim te Shtetit, dhe na krijojne nje mosbesim dhe kujtime te hidhura, si thua ti , do vazhdojme me lodra partiake? Ngjarja eshte e tmerrshme, nje jete aq e vlefshme humbi aq padrejtesisht, valle aq te pandjeshem e rraciste jemi?

        3. K
         Kriminel dhe hajdut

         Te ashtuquajturit Biznesmene shqiptare te gjithe ne kazino sepse biznesi me pushtetin nuk i fal adrenaline por thjeshte mbylli vjedhjet. Respekte per ato bisnesmene te vertete qe vuajne prej ketyre vemjeve.

         1. x
          xhelua

          Po pse mor gazetar edhe thua biznesmen i fuqishem dhe nuk jep emrin se ne tani fillojme dyshojme ose ka qen Qet Kastrati ose Pellumb Salillari se tjeter te fuqishem nuk ka ne keto momente..

          1. O
           Olti Hipopotam Curri

           Po ti kete spekulanten fytyrkali beson hahaha

           1. R
            Rezi

            Pikërisht, kjo investigatorja pa fakte. Shkoi në Britani dhe filloi të zhbirilonte pastaj. Po sa e zgjuar është? Po ta thërrasë prokuroria të bëjë denoncimin, se nuk bëhet me thashetheme tv-je. Tentakulat e Salës janë rrënjosur fort në çdo qelizë të shtetit, prandaj livadhis ai. Plus paratë që vodhi gjatë presidencës dhe kur erdhi në pushtet. Ai mban në këmbë gjithë median. Akoma në lajme thonë kreu i opozitës, se paguhen tv-të për këtë. Edhe kjo Lala, vegël e tij është.

           2. S
            Ship

            Sallilari eshte kucovar jo kosovar o i mufatur

            1. S
             Simon

             Ndersa qet kastrat kari eshte nga lushnja…

            2. A
             Arjani

             Bisnesmen kosovar thot lexoje

            3. T
             Tani

             Ndonje nga kastratet kush tjeter

             1. s
              sapa

              Edhe afrikanet ndjehen te pasigurte ne kete vend!

              1. K
               Komunist me Rolex

               Keto lajme nga "burimet e mija me tha shitesi se berberi ka 1 cun daje që ka komshi rojen" jane vk lajme porhalesh shqiptare pa asnjë burim flitet me ore të tëra dhe nuk thuhet asgjë

               1. T
                Taulant

                Ndonje qe ka mbeshtetjen e kerricit te Vucicit. E bere vendin te pabanueshem shkollepaku. Poshtersira mbi toke Edi Rama i doli boja edhe ne median nderkombetare. Nuk genjen dot me kryeministri i popullit ne eksod.

                1. A
                 Artioni

                 O tao tao tao clidhje ka po kaq hajdara te jini lere mushken lala sesa zbardhi varasjen e atij nga laci martinajt aq ka me zbardh dhe kete buznesmen koqovar thot o hajdar tru shplar .

                 1. A
                  Arditi

                  Ha re e nxorre koken ti? Nuk te rrihet pa shkruar budalliqe

                  1. H
                   Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

                   O Pallë, Mos komento më, sepse Rama fiton vota prej teje. Ti bie era Sali dhe Meta prej dy kilometra larg. Duket nga fjalët qe perdor. "Kërriçi i Vuçiçit" e ke nga Saliu. "Shkollepaku" e ke nga Petrit Vasili. Po ik o koqe kandari, se po qe për kerriça si puna jote, Rama rri kryeminister edhe nje 20 vjet. Do ta heqesh Ramën? Nuk ka nevojë te merresh fare me Ramën. Hiq nga skena politike Saliun dhe Metën, dhe Rama është i hequr. Po kujt i flas edhe unë! Sikur mbush ti! Prej jush, Rames i shtohet jeta. Rama ka frike nga ne, elektorati gri, por ju horrat e Salës nuk po na lini të heqim Ramën.

                  2. A
                   Adi

                   Spashe ndonje detaj ‘trondites’ ketu. Gazetari mjerane

                   1. K
                    K4r

                    Ty duhet te te shkerdhejne moter e mama para syve qe te duket shokuse

                   2. N
                    Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

                    U bene disa muaj qe po merren me nje kurve te ardhur nga Kenia a thua se ishte Mata Harry (jevg) dhe te degjosh edhe fytyre kalin me nder gazetaren Lala.

                    1. L
                     Luli

                     Nga e di ti se ishte kurve, ore idiot i pashpirt?

                     1. L
                      Llap qen

                      Kur e ke fisin vetem me bushtra normal qe cdo femer qe sheh e quan kurve. Ik gje ke ke baba o shoku se ngele kopil rrugeve

                      1. C
                       Cudia

                       O plerë!! Si mund ti thuash asaj vajze atë që the?? O qen bir qeni... I neveritshëm!

                      2. X
                       Xheko

                       Ka qene Qim Fusha ka dale nga xhamia dhe ka shkuar me kete .

                       1. E
                        Edmond Sh.Tifoz i Sp. Dinamo

                        Klodiana lala,thua se ate nate qe humbi jeten nje vajze e re nga kenia,juve i dini me hollsi njerzit qe kane qene ne kazino,ndermjet tyre dhe nje biznesmen.Ne kazino nuk ka humbur jeten vajza,se po te ishte ashtu vrasesi do te ishte i njohur nga shume njerez qe kan hyre e kan dal aty.Problemi qe nuk eshte zgjidhur deri tani,zbulimi i vrasesit.Nese e di ti tregoja organeve perkatse,ndihmoje familjen nenen e saj qe kerkon drejtesi,per te bijen qe erdhi per te punuar ne shqipri dhe nuk u kthye me tek familja e saj.Me kete rast ndihmohet per gjetjen e vrasesit nga organet perkatse dhe me pas opinnioni do te kerkoj dhenien e drejtesise qe kerkon familia e saj dhe opinioni jashte e brenda do te mesoj se vendi jone nuk eshte si xhungel qe kush vjen ketu nuk dihet a kthehet ose jo ne vendin e tIj.

                        1. E
                         Edmond Sh.Tifoz i Sp. Dinamo

                         Klodiana lala,thua se ate nate qe humbi jeten nje vajze e re nga kenia,juve i dini me hollsi njerzit qe kane qene ne kazino,ndermjet tyre dhe nje biznesmen.Ne kazino nuk ka humbur jeten vajza,se po te ishte ashtu vrasesi do te ishte i njohur nga shume njerez qe kan hyre e kan dal aty.Problemi qe nuk eshte zgjidhur deri tani,zbulimi i vrasesit.Nese e di ti tregoja organeve perkatse,ndihmoje familjen nenen e saj qe kerkon drejtesi,per te bijen qe erdhi per te punuar ne shqipri dhe nuk u kthye me tek familja e saj.Me kete rast ndihmohet per gjetjen e vrasesit nga organet perkatse dhe me pas opinnioni do te kerkoj dhenien e drejtesise qe kerkon familia e saj dhe opinioni jashte e brenda do te mesoj se vendi jone nuk eshte si xhungel qe kush vjen ketu nuk dihet a kthehet ose jo ne vendin e tIj.

                         1. T
                          Tefta

                          Si gjithmone duart me gjak i ka sali krimineli dhe bandat e PD. KETA GJAKATARE VRANE KENIANEN. e ka petdhunuar sali berisha me jozefinatopallin. Dhe e mbante per kembesh pjeter arbnore. Nderkohe qe azem hajdari dhe sokol olldashi i lidhnin duart. Keta kriminele dujet te shkojne pra drejtesise. DREJTESINPER VIKTIMAT E NIGERISE!!!!

                          1. R
                           Rio Eskondido

                           Tefta , me siguri qe je shume e papjekur . Eshte e vertete qe banditi i Vicidolit e shkaterroi kete vend, dhe infeksioni i tij vazhdon , ashtu si kembet e oktapodit qe kane hyre kudo, dhe jane bere menyre qeverisjeje si djathtas dhe majtas , qe ne fakt nuk jane te tilla por thjesht grupe interesi.

                          2. a
                           alphade

                           Z.Taulant,lereni KM-Rama te ndertoje e te modernizoje Shqiperine, qe vete vizioni i tij mund t’ja arrije qellimit, me kembengu- jen e kokefortesine e tij Shqiperia mund te behet ! Pas vitit 30 do vije zotrote me Sa/ li Vicidolit ne krye do te shijonin arritjet e Rames dhe do merrni ciftelite e sharkite dhe ja merrnin kengeve te kreshnikeve ! Do te gezoni Durresin e marines……..!

                           1. B
                            BURGU

                            Kuptojeni o popull sa te jene gjalle Ed Rama, Sal krimineli, Ilir Floriri, Lul gjumashi, ai ministri i rendit ky vend me zi ka per te shkuar. Keto HALE oficer policie prokuror e gjyqtare, njesoj si politikanet jane nje mut i madh e i vogel. Nje urim per te tere: Ju rente kjo e keqe te femija juaj. Ka nje ndryshim se ju perseri nuk e prishni terezine, perseri do te jetoni e perseri imorale te ndyre do te mbeteni, ju shkoni dhe me nenat, femijet e motrat tuaja. Race muti shqiptari.

                            1. R
                             Raimond vlonjati

                             Rrace muti je ti pis burgaxhi,shqiptareve ti rruash bolet.

                            2. f
                             filo

                             kjo eshte ne vazhden e cilesise njerezore qe gjen vazhdimisht vend tek policia e shtetit ,nje institucion i diskredituar totalish te cilit cdo dy muaj i dalin skandale me mungese veprimi sic duhet ,nje koshere hajdutesh ,perdhunuesish ,trafikantesh dhe bashkepunetoresh te krimit ne menyre te hapur ,nje institucion te cilit i duhet vene zjarri e te ribehet nga hiri ......dhe shprese nuk ka ,mjafton te shohesh deshperimin e ps per te qendruar ne pushtet dhe deshperimin e opozites per te ardhur ne pushtet ...ne te dy rastet situata eshte e rrezikshme ,kjo kategori individesh nuk punon per shqiptaret ...

                             1. T
                              T

                              Ka bo shtet Rama e cuci bashke,Jo shaka.

                              1. L
                               Lani

                               Plehra!!!!!

                               1. B
                                Baftjari

                                Ju tipa si Klodiana Lala etj... per cfare dilni e shkruani neper gazeta duke bere kompetentin dhe Investigatorin, te zgjuarin dhe zbuluesin duke thene ky eshte e ai eshte autori...nje artikull per ca klikime dhe aq...perse i merni ata njetez per budallenj dhe talleni per disa klikime...? Shume e thjeshte eshte te beni punen tuaj...ne heshtje te plote drejtohuni ne organin e akuzes meqenese kini prova, dhe vetem keshtu I sherbeni audiences...mbasi ta vertetoni, dhe personi juaj qe keni zbuluar arrestohet...atehere dilni me koken kart dhe krenohuni me punen tuaj...po jo perralla si... nje biznesmen I fuqishem apo nje gangester I forte ashtu e keshtu...keto quhen perralla dhe I tregojne gjysherit per femijet qe ti vene ne gjume. Kursejani popullit ate tallje kolektive.

                                1. A
                                 Asd

                                 Policia shqiptare eshte vazhdim i krimit.

                                 1. D
                                  Drejtesia e munguar

                                  Klodiana,me shume i ka hamendesime,duke u marre me me thane e u thashe.Ne ate ngjarje qe e njohim nga medja ka shume erresire.Asgje nuk eshte evidentuar dhe zbuluar.Kjo ben qe te kerkohet gjelpera ne kashte.Si poicia dhe prokuroria duhet te japin versione zyrtare per hetimin. Jemi kethyer ne nje vend ku mund te besh c'te duash.Si ka mundesi qe ne nje vend normal,vdes njeriu,behet njoftimi e varimi dhe certifikata e vdekjes mund te merret pas nje jave e me shume?Kjo tregon se jemi shtet anormal.

                                  Lini një Përgjigje