U dënua me 21 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit, Haxhia rekurs në Gjykatën e Lartë

22 Mars 2023, 14:24Kronika TEMA

 U dënua me 21 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit, Haxhia rekurs

Ish-truproja i Sali Berishës, Izet Haxhia i akuzuar për vrasjen e Azem Hajdarit, ka depozituar një rekurs në Gjykatën e Lartë ku kundështon vendimin e dhënë në 31 tetor të vitit të kaluar ku Gjykata e Apelit të Tiranës e shpalli fajtor duke e dënuar me 21 vite burg.

Haxhia akuzohet se në maj të vitit 1998, ka vrarë me armë zjarri ish deputetin demokrat, Azem Hajdari. Vendimi për dënimin e tij me 21 vite burg u mor nga gjykata e Shkallës së Parë të Tiranës në shkurt të vitit 2022 por ish truproja e Berishës e ankimoi në gjykatën e Apelit ku më pas në tetor u la në fuqi i njëjti vendim.

Ai u dënua për veprën penale “vrasje me paramendim e kryer në bashkëpunim".

Haxhia u ekstraduar në Shqipëri nga Turqia, pasi ishte arrestuar atje prej vitit 2006 ndërsa më herët ishte dënuar në mungësë me 25 vite burg. Gjykata e Lartë ende nuk e ka caktuar datën kur pritet të shqyrtojë rekursin në dhomë këshillimi.

4 Komente

 1. M
  Mir ka ba se.Bash t'tan e din se kush e ka vra !

  e ka vra salia jo ismet haxhia ,qy banda e prokurorve te salis e rrasen ne burg padejtesishte. boll ma ,nxirreni te pafajshim nga burgu dhe fusni aty Menaxherin e Krimit te Shqipni saleh rrahman mutin pri vicidoli

  1. P
   Pilo Lala

   Argita Berisha eshte padronja e Prokuroreve dhe gjykatesve. Ajo ka emeruar mbi 90% prej tyre, nga fakulteti.

  2. T
   Të ndihmoftë zoti, Amerika dhe e drejta, Izet Gash

   Z. Idajet Beqiri, do të doja që ju, si avokat, ta zgjidhni pak a shumë këtë enigmë që kam në kokën time, në lidhje me çeshtjen e Izet Haxhisë : Izet Haxhia, as vellezerit e tij, nuk ishin në makinen nga e cila doli Shqipja e maleve Fatmir Haklaj, dhe siç thuhet, Azemi nuk ishte derrkucja e atij tharku derrash nga ku doli, që Fatmir Gashi priste për ta therur..!! Izet Haxhia dhe vellezerit e tij, nuk ndodheshin në atë moment, as në vendin dhe as në sheshin ku u bë kurban derrkucja Azem Hajdari...!! Nuk vertetohet dhe nuk dihet, që Izet Haxhia dhe vellezerit e tij, personalisht apo familjarisht kishin një hasmeri me thiun Azem Hajdari, që të deshironin ta vrisnin...!! Izet Haxhia dhe familja e tij, edhe po të kishin një hasmeri me mender Azem shkerdhaten, ishin vetë aq trima sa ta thernin vetë ata, thiun Azem zagari...!!! Izet Haxhia dhe familja e tij edhe po të deshironin ta vrisnin Azem spihunin, mund të shkonin sëbashku me Fatmir Haklajn në vendin ku ndodhi ngjarja, por, duke njohur karakterin e Famir Gashit, kurrë nuk mund ta perdornin atë si një zarë, për të larë hesapet e tyre, dhe ata të bënin qejf në çorbëtoret e Tiranës, larg vendit të ngordhjes së Azem spihunit...!!! z. avokat Beqiri ! Ku është dallimi mes ketyre dy skenareve : 1- vellezerit e Izet Haxhisë, edhe ai vetë, u arrestuan, u burgosen dhe u denuan shumë rëndë, per "krimin" e imagjinuar nga Sali tradhetar Berisha, të shoqerimit nga larg dhe të bashk-punimit nga larg dhe të pershendetjes nga larg me Fatmir Haklajn, pa qënë prezent në vendin e ngjarjes, pa i sherbyer si taksi për ta çuar apo për ta larguar nga vendi i ngjarjes...., dhe sot, Izet Haxhia ndodhet i marrur peng dhe i burgosur nga insistimi i kopilit të Shiqeres së Viçidolit..., 2- Kurse, shkerdhata Gazmend Bardhi, ishte shefi i bandës së shkerdhatave të armatosur dhe të pa-ligjshme, që u grumbulluan në selinë e Pe-Derave tek SHQUP-i, hypen në furgon, shkuan në Elbasan dhe nga ky furgon doli rracë-qiri Arbër Papleka dhe vrau një Shqiptar të pa-armatosur dhe aspak të rrezikshëm në prezencen prej disa centimetrash të Gazmen peder Bardhit. Gazmend Bardhi u filmua aty per aty, duke justifikuar krimin e zagarit të tij duke thënë : "po ore po, shikoni në veturat e atyre që u vranë, dhe do gjeni mandate fallco dhe para për të vjedhur votimet", pra e aprovon dhe e justifikon krimin e shkerdhatë Paplekës, ku kjo bandë hijenash nuk kishin asnjë legjitimitet për asgjë në hapsirat publike të Shqiperisë. Sot, pederi Gazmend Bardhi, tall karin nëpër Tiranë dhe në parlament, kurse Izet Haxhia kalbet në burg..!!! z. avokat Beqiri, sipas rregullave të drejtesisë në Shqiperi, ku është dallimi juridik, ligjor dhe kanunorë, mes ketyre dy ngjarjeve...?!!!

   1. b
    beni

    Azemin e vrau Fatmir Haklaj,por intrigen dhe nxitjen per vrasjen e beri Berisha

    Lini një Përgjigje