U mori 3 mln euro bizneseve përmes postës, del FOTO e Alma Beqirit: zbulohet skema e mashtrimit

3 Qershor 2023, 10:09Kronika TEMA

U mori 3 mln euro bizneseve përmes postës, del FOTO e Alma Beqirit:

Personi që shihni në foton e mësipërme është 46-vjeçarja Alma Beqiri, e cila u arrestua nga policia e Korçës në kuadër të operacionit "Postmail".

Ajo ushtronte funksionin e agjentes së shërbimeve postare të postës private "Adex" në Korçë dhe Pogradec dhe dyshohet se gjatë periudhës 2021-2023 ka përvetësuar një shumë prej shumën 3 milionë euro.

46-vjeçarja, sipas uniformave blu, shpërndante pako të ndryshme postare, për llogari të subjekteve të treta dhe shumat monetare që i arkëtonte nga klientët, nuk i ka derdhur në llogarinë e subjekteve tregtare shitëse dhe as tek kompania që kryente këtë shërbim.

Alma Beqiri mësohet se shumën e konsiderueshme e ka investuar në blerjen e pasurive të paluajtshme dhe të bizneseve tregtare, në emër të vet dhe të familjarëve të saj.

Ajo u vendos në pranga pas hetimeve 2-mujore dhe në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 2 automjete, në përdorim nga 46-vjeçarja.

Policia njofton se vijon puna për identifikimin dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasve të tjerë, të dyshuar të implikuar në këtë skemë mashtrimi.

16 Komente

 1. T
  T

  Lum kush e ka pas dashnore ????????????????

  1. M
   Modeli ekonomik shqiptar ne nje artikull.

   Modeli ekonomik shqiptar ne nje artikull.

  2. t
   toni

   zbulohet skema hahahah ,po cila skeme mor aman ,ajo ska cuar parate fare .....ju jeni analfabete funksionale ...

   1. A
    Albina

    Kjo ka parë se me kë ka të bëjë dhe ka gjetur shesh e ka bërë përshesh........................... . Po kompanitë që shisnin, tani u kujtuan për derdhjet për mallrat e shitura.....................ALMA ! Të lumtë gopi!................ . Do ta përballosh një vit burg, dhe pastaj bëj jetë qejfi.................. . Vëtëm në rast se nuk ke ditur të fshehësh.

   2. D
    Drini

    Hallall i takon, gjith kjo femer.

    1. F
     Fatmira

     Nje bravo te sinqerte dhe te madhe per specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Financiare të Drejtorisë Vendore të Policisë Korçë dhe Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Korçë!

     1. N
      Niku

      Me gjithe keto terminologji, me shkaktove hemorragji cerebrale.

     2. s
      sapa

      Rruajani Pidhin si gjithe te tjereve ne vendin e hajduteve pa shtet!

      1. T
       Tropoja

       Patronazhiste hesapi duke vjedhur bashke me vitat.Tallava gezuar baftjar

       1. R
        RROÇKOPANI

        Hë më lumtë pidhi moj zonjë!

        1. y
         ylli kaka

         shko bej kaken ne teneqe

         1. G
          Grua

          Sa te forte keta policet vetem femra arrestojne. Burrat i kapin vetem kur vene dinamit. Keto shoqatat e grave se vene re kete gje apo jane te zena duke vjedh leke

          1. r
           raqi

           Kete coheni te qelite e atyre qe jane denuar me burgim te perjetshem tja nxjerin nga vendi veglen.

           1. N
            Noc Rroku

            Ç të thuash ; ca biznesesh janë këta që ju humbin 3 meleon euro dhe s dinë gjë.......

            1. N
             Noc Rroku

             Ç të thuash ; ca biznesesh janë këta që ju humbin 3 meleon euro dhe s dinë gjë.......

             1. K
              Korcari pe Korce

              Ky muhabet nuk duket ne rregull. Eshte e pamundur qe nje kompani te dorezoje mallin dhe te mos kerkoje likuidim per me teper se 2 vjet. Pastaj, po kjo kompani shperndarje e kesaj zonjes paska qene? Cfare mallarash paska shperndare kjo me vlere 3 milione euro? Si i mblidhte parate kjo, kesh? Pse nuk ndodhi qe kjo te mos paguhej kur dorezonte mall por te tjeret qe dorezojne mall te kjo? Per 2 vjet ose 730 dite i bie qe kjo zonje te kete bere shperndarje pensionisteve ne Korce vlere rreth 4 mije euro ne dite ose 120 mije euro ne muaj. Nje xhiro qe duket sikur kjo ka qene personi i vetem ne Korce qe bente bizness postar

              Lini një Përgjigje