Vrasja e Xhuvanit: Përpara se të vritej, është bllokuar nga 2 persona që nën bluzë kishin armë që dukeshin pistoleta

2 Shkurt 2023, 22:48Kronika TEMA

 

Vrasja e Xhuvanit: Përpara se të vritej, është bllokuar nga

Sot në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Elbasan një dëshmitar ka kontribuar me deklarimet e tij për zgjidhjen e misterit se në vendin e vrasjes të mjekut Pjerin Xhuvani kanë qenë shumë pistoleta të kalibrit të ndryshëm.

Mehmet Greca ka pohuar substancialisht se mjeku Xhuvani, përpara se të vritej, është bllokuar nga 2 persona që nën bluzë kishin armë që dukeshin pistoleta. Ky fakt është konfirmuar nga dëshmitari duke ju përgjigjur si pyetjeve specifike të avokates Rezarta Tahiraj, që përfaqëson familjarët e viktimës për rolin e Palës civile, si pyetjeve të prokurorëve.

Dëshmia e Mehmet Grecës është vleësuar nga avokate Tahiraj si shumë e rëndësishme sepse kontribuon në dhënien e një shpjegimi të qartë dhe llogjik që në atë ditë të vrasjes ka qëlluar jo vetëm vrasësi por edhe dy persona të tjerë që gjithsesi duken që i përkasin strukturës paramilitare të mbrojtjes së votës ose bashkëpunëtorëve të tyre eventualë të jashtëm. Është një shpjegim që shpjegon se pse ka predha të kalibrit të ndryshëm të ekspertuar nga policia në vendin e vrasjes.

Avokate Tahiraj evidenton se dëshmia e Mehmet Grecës ishte e dobishme edhe për të përgënjeshtruar se vrasja ishte një reagim për ofendimet e marra nga mjeku Xhuvani. Mehmet Greca në fakt pohoi se viktima është vrarë pa ofenduar vrasësin dhe madje as personat e tjerë.

Pra, për avokaten Tahiraj kjo dëshmi e rëndon situatën proçedurale të vrasësit. Dhe një kontribut tjetër për rëndimin është ofruar nga dëshmitari tjetër i seancës së sotme që deklaroi se për tu arratisur larg nga Elbasani vrasësi e ka kërcënuar ta vrasë me një armë nëse nuk do ti kishte dorëzuar një automjet që e përdori më pas. Hipoteza të tjera të veprave penale do të mund të jenë pra veprimi i posedimit i asaj makine, për shembull sekuestrim, kërcënim i rëndë dhe rrëmbim. Hipoteza që do të mund të shtohen në atë të vrasjes. Ky episod – deklaroi avokate Tahiraj – shpjeguar në detaje nga dëshmitari që pësoi rrëmbimin e automjetit tregon përsëritjen e metodës dhe të veprimeve kërcënuese të vrasësit, gjithmonë me një armë në dorë dhe me kërcënimin për ta përdorur atë për të vrarë. Një sjellje që është në kontrast të pastër me qetësinë dhe mënçurinë që do të duhej të tregonte gjithmonë një ushtarak i specializuar, edhe kur nuk e ka më atë rol sikurse ndodhi për Arbër Papjekaj”. 

6 Komente

 1. t
  tetovari2

  "Struktura paramilitare për mbrojtjen e votës".Nëse ka drejtësi të mirëfilltë automatikisht duhet të meren në përgjegjësi dhe të dënohen punëdhënësit.E dyta nëse Arbër Papleka (vrasësi) paska qenë i trajnuar,a ka patur licencë dhe leje pune! Fakt është se ka njerëz që përcjellin persona V.I.P.dhe eskorta por këta kanë leje dhe LICENCË pune.Në ketë rast Arbër Papleka automatikisht duhet të dënohet si vrasës me pagesë.

  1. B
   Brezi i djegur

   Me vrasesin duhet te ishte ne banken e te akuzuarve edhe Gazmend Bardhi... Ai eshte truri, ai i armatosi ai dha edhe urdherin.. Duket qarte qe prokuroria dhe gjykata duan ta kalojne si vrasje nga pakujdesia..drejtesia shqiptare alla "gjin gjon" qelbet akoma era Sali kerma.

   1. t
    tetovari2

    Aty e kisha qëllimin e komentit tim.

   2. H
    Himarioti

    Çfarë t'u desh, o shpallari i Tropojës që humbe jetën për kryekriminelin e kombit tonë Sali Shpellar Berisha. Ah, ju shpellarët veriorë, nuk po mësoni nga tradhtia e Sali Berishës.

    1. N
     Nik

     Shtyrja e gjyqit te Elbasanit eshte nje Turp per faqen e zeze te Shqiperise! Bajraktari Arbër Papjekaj kreu nje akt te paster krimi te paramenduar ne mes te dites, qe u pa ne te gjithe shtetet e globit tokesor, nder ta edhe ketu ne SHBA. Krimineli i rrezikshem Arber Paplekaj e ka hak denimin me burgim te perjetshem!

     1. T
      Tropojan, Pukjan, Tiranas, Elbasanlli etj etj.

      Grupi i moter-qirve të armatosur të partisë së Pe-Derva të Lalzit, që qarkullonin lirshëm dhe "legalisht" në rrugët e Shqiperisë, si një eskadron ndeshkimi, ku e kishte marrë "liçencen", ose të drejten legale nga shteti Shqiptar, për të ndaluar, kontrolluar dhe ekzekutuar shtetasit nëpër qytete apo fshatra, mbi dyshimin ose të verteten mbi dallaveret që mund të bëhëshin në prag të votimeve, ose gjatë votimit..?!! Dmth, 10 a 15 partitë politike legale që ekzistojnë në Shqiperi, paskan të drejten që të formojnë grupe dhe eskadrone ndeshkimi, të armatosur, që të kontrollojnë, froksojnë dhe terrorizojnë popullin dele të pa-armatosur përgjatë kohës së votimeve. Mbi çfarë të drejte ky ose keto grupe rracë-kurvash, ndalojnë automjetet dhe qytetarët në rrugë, për ti kontrolluar...!!! Kjo dukuri, vjen nga besimi i verbër tek ata, ose tek ai, të cilit i sherbejnë. Terroristat islamik, gjenin të drejten morale dhe filozofike për të vrarë dhe prerë në qafë, të gjithë ata njerëz, që terroristi mendonte se ishte "kufar", dhe lejen, aprovimin e gjenin në kokën e tyre, duke besuar që allahu jua jepte këtë të drejtë, dhe me çdo vrasje, mendonin që i afrohen edhe më shumë allahut të tyre. Grupi i rracë-qirve të armatosur të partisë së Pe-Derava të Lalzit, kishin besimin total tek krye rracë-kurva Sali tradhetar Berisha, dhe ishin të bindur, që kishin të drejten absolute, të friksonin, të fyenin, të rrifnin në grup dhe të vrisnin kë të donin, duke qënë të bindur që me keto akte kriminele, do ti afroheshin edhe më shumë proksenetit të tyre, Sali kopil Shiqeres, dhe mbi të gjitha, ishin super të bindur, që falë keti shkerdhate, grupi apo sekti i tyre, nuk do jepte kurrë llogari perpara drejtesisë. Ai moter-qiri, ai pulçaku i Lekbibajve, deklaron që veproj nga instinkti i mbi-jetesës, ashtu siç ishte stervitur, duke vrarë doktorr shkreten, por ky derr-shkerdhata, nuk e kuptoj që ndodhej në Shqiperi, në Elbasan dhe njerëzit perpara tij ishin Shqiptarë, dhe ky moter-qirë nuk ndodhej në atë moment në Afganistan, në Kandahar dhe perballë një grupi Afganësh, ku duhej të reagonte siç ishte stervitur...!!! Ky grup prostituash të armatosur të Pe-Derastave të SHQUP-it të Lalzit, edhe sikur të kishin gjetur në flagrancë, një grup tjeter që po bënte korrupsion të hapur në keto momente votimi, duhej të thërrisnin policinë e shtetit, dhe kurrsesi, në asnjë rrethanë nuk kishin të drejtë të luanin rrolin e policit apo të ligj-vënësit legal të shtetit. Pra, keta klysh kurvash, kanë uzurpuar në mënyrë mafjoze dhe ilegale, detyren dhe funksionin e policisë së shtetit. Ky pulçaku i qelbur i Lekbibajve, nuk ka vepruar instinktivisht, por ka vepruar me plot koshjencë, sepse ka qënë i bindur që tradhetari i kombit, rracë-kurva Sali UDB-ash Shiqerja, do ta dekorojë atë ditë, do ta shperblejë me një grusht para droge dhe korrupsioni, dhe do shperblente në të "ardhmen" e shpejtë, me postin e shefit të madh të policisë së shtetit..., dhe për ketë arsye, për të njëjtin besim dhe misjon që kanë terroristat islamik, duke besuar që mund të bëjnë çdo lloj krimi, sepse i sherbejnë allahut të tyre dhe do jenë të graduar dhe të shperblyer nga ky allah, edhe ky prostituta i qelbur nga Lekbibajt, vrau diten për diell një person të pa-armatosur, sepse ishte i bindur që i sherbente proksenetit të tij Sali hajdut Berishës, i cili do ta shperblente së shpejti.....!! Sali shkerdhata i Viçikadolit, e shperbleu direkt atë ditë, me një birucë burgu, gruas së tij ja dha lirinë dhe "demokracinë"..., dhe familjes së tij, një gjak borxh. Duke qënë që, si Sali prokseneti edhe kurva e tij Paplekaj, janë nga Tropoja, Saliu perdori me këtë kurven e Lekbibajve, filozofinë Tropojane, që thotë : "Duje shoku shokun - futi kollodokun", dhe tani Arberushi i mamit, nuk perdorë kurrë sapun në dushin e burgut, nga frika që po i rreshqet nga dora dhe detyrohet të perkulet për ta marrur.....!!!

      Lini një Përgjigje