113-vjetori i lindjes së Nënë Terezës

26 Gusht 2023, 14:00Kulturë TEMA

113-vjetori i lindjes së Nënë Terezës

Sot më 26 gusht, është 113 vjetori i lindjes i një prej njerëzve më bujar që ka njohur historia njerëzore, Nënë Tereza. Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur zyrtarisht si Nënë Tereza ka lindur më 26 gusht të 1910 në Shkup, por me “shtëpi” në gjithë botën.

Nënë Tereza jetoi në Maqedoni për tetëmbëdhjetë vjet, më pas u shpërngul në Irlandë dhe më pas në Indi, ku jetoi pjesën më të madhe të jetës së saj. Ajo ua dedikoi jetën të gjithë njerëzve që ishin në nevojë.

Shenjtorja shqiptare themeloi Misionarët e Bamirësisë, një kongregacion fetar katoliko, i cili në vitin 2012 kishte më shumë se 4,500 motra dhe ishte aktiv në 133 shtete. Ato ofronin shtëpi për njerëzit që ishin duke vdekur nga HIV/AIDS, lebëra dhe tuberkulozi.

Më 5 shtator 2016, botës iu shtua një shenjtore… Ajo është Nënë Tereza, sot Shenjta Terezë, gruaja bujare që përkul mbi persona e braktisur nëpër rrugë duke u njohur dinjitetin që u ka dhënë Zoti.

Dita e shenjtërimit të saj u krye në një ceremoni madhështore në Sheshin “Shën Pjetri” në Vatikan, kur Papa Françesku njohu dy mrekullitë e saj, të shërimit të të sëmurëve.

8 Komente

 1. Z
  Zzz

  Ne shqiperi ska jetu fare ,,e dyta ,,eshte e besimit katolik latin ,,,qe ne shqiperi sjan as 10% ,,,,

  1. k
   k

   Shoqëria hajdute dhe parazite shqiptare,kërkon të përvetësojë me "vendim gjykate" si bën me pronat e grabitura,edhe figurën e "Madre Tereza e Kalkutës" që nuk dinte asnjë fjalë shqip,nuk kishte asnjë lidhje dhe nuk e njihte fare shqiperinë. Ajo konsideronte veten si sherbetore te zotit dhe te varfërve dhe nuk do pranonte të ulej me kriminelët drogaxhij qe ne shqiperi quhen vipat e se keqes,

  2. B
   Baliu

   Nene Tereza eshte nobelistja dhe shenjetorja e pare shqiptare. Lavdi dhe nderim pergjithmone.

   1. E
    E verteta

    S’ka rendesi sasia , por cilesia! Sa intelektuale, akademike, kengetare, kompozitore, etj., etj ka dale nga Ky perqindesh?

    1. E
     E verteta

     S’ka rendesi sasia , por cilesia! Sa intelektuale, akademike, kengetare, kompozitore, etj., etj ka dale nga Ky perqindesh?

     1. E
      E verteta

      S’ka rendesi sasia , por cilesia! Sa intelektuale, akademike, kengetare, kompozitore, etj., etj ka dale nga Ky perqindesh?

      1. E
       E verteta

       S’ka rendesi sasia , por cilesia! Sa intelektuale, akademike, kengetare, kompozitore, etj., etj ka dale nga Ky perqindesh?

       1. j
        jon

        Nqs ekziston nje shembull me I mire I injoraces, arrogances dhe mburrjeve te shqiptareve eshte Nene Tereza. Pse?. Sepse Tereza eshte besimtare ne Zotin e madh dhe te vertete, beson se Krishti lindi si njeri dhe me te njejtin trup u ringall dhe eshte ne krahe te Zotit dhe se nje dite do kthehet te gjykoje boten, beson se te kthehesh sado pak afer Zotit duhet te ndihmosh te varferit pa mburrje dhe pa kusht etj etj. Shume pak Shqiptare besojne ne keto apo bejne keto. Por meqe Tereza ka ‘’fame boterore’’ kejo I ben gjoja te urojne vetem dhe vetem pse eshte ‘’njeri i famshem’’. Po kur thone qe eshte shenjtore. O Zot I madh dhe I Vertete kij meshire per keta injorante te papare ne asnje vend te botes.

        Lini një Përgjigje