A janë arkeologët në Egjipt në pragun e zbulimit më të madh të këtij shekulli?

8 Nëntor 2022, 21:10Kulturë TEMA

A janë arkeologët në Egjipt në pragun e zbulimit më

Është zbuluar një tunel i fshehur nën tempullin e lashtë egjiptian të Taposiris Magna ose “Varri i Madh i Osiris”, i cili mund të çojë në varrin e humbur prej kohësh të faraonit(grua) të fundit egjiptian, Kleopatrës.

Tuneli i gdhendur në shkëmb, të cilin ata e quajnë një “çudi gjeometrike”, shtrihet për më shumë se 1.4 kilometra, është rreth dy metra i lartë dhe thuhet se i ngjan tunelit të mrekullueshëm Eupalinos në ishullin grek të Samos, i cili nderohet si një nga arritjet më të rëndësishme inxhinierike të botës klasike.

Arkeologia Kathleen Martinez nga Universiteti i San Domingos është e bindur se Kleopatra dhe i dashuri i saj Mark Antoni janë varrosur në tempull dhe se tuneli mund të jetë rruga drejt këtij zbulimi.

Martinez tha se kishte një për qind mundësi që mbretëresha të varrosej atje dhe nëse do të ishte, do të qe “zbulimi më i rëndësishëm i shekullit të 21-të”.

Taposiris Magna është një qytet në Egjipt i themeluar nga faraoni Ptolemeu II Filadelfus midis 280 dhe 270 para Krishtit. Pozicioni i saj në një krah të shtratit tashmë të tharë të liqenit Mareotis sugjeron se mund të ketë luajtur një rol në tregtinë midis Egjiptit dhe Libisë.

Emri do të thotë “varri i madh i Osiris” dhe ndoshta vjen nga tempulli i madh. Gjatë një gërmimi në vitin 2020, një ekip arkeologësh gjetën një mumje me një gjuhë të artë, e cila ishte vendosur për shkak të besimit se të vdekurit do të flisnin me Osirisin në jetën e përtejme.

Tempulli në qytet besohej të ishte vendi i fundit i pushimit të Kleopatrës. Arkeologu beson se Kleopatra, pasi Mark Antoni vrau veten pas disfatës nga Oktaviani dhe para vetëvrasjes së tij, bëri plane të detajuara që ata të dy të varroseshin atje.

Martinez tha më parë për National Geographic: “Kleopatra negocioi me Oktavianin për ta lejuar atë të varroste Mark Antonin në Egjipt. Ajo donte të varrosej me të sepse donte të ringjallte legjendën e Isis dhe Osiris. Kuptimi i vërtetë i kultit të Osirisit është se ai jep pavdekësinë. Pas vdekjes së tyre, perënditë do të lejojnë Kleopatrën të jetojë me Antonin në një formë tjetër ekzistence, në mënyrë që ata të kenë jetën e përjetshme së bashku.”

Martinez tani mund të jetë në rrugën e duhur sepse ajo ka zbuluar një tunel të vendosur në një thellësi prej rreth 13 metrash nën tempull.

Ekipet që punonin në kantier gjetën një pjesë të tunelit që ishte zhytur nën ujin e Mesdheut, një sërë enë qeramike e të ngjashme, si dhe një bllok drejtkëndor guri gëlqeror, por edhe një “rrugë qorre”. Ekipi hulumtues beson se themelet e Tempullit të Taposiris Magna, i vendosur pranë kryeqytetit të lashtë egjiptian të Aleksandrisë, janë gjithashtu nën ujë për shkak të të paktën 23 tërmeteve që goditën bregdetin egjiptian midis 320 pas Krishtit dhe 1303 pas Krishtit.

Martinez zbuloi gjithashtu disa objekte të rëndësishme brenda tempullit, duke përfshirë monedha me imazhe dhe emra të Mbretëreshës Kleopatra, Aleksandrit të Madh dhe disa statuja të prera koka, si dhe statuja të perëndeshës Isis.

Kleopatra, e njohur shpesh si e famshmja e parë në botë, ishte e fundit e një vargu të gjatë sundimtarësh Ptolemeikë të Egjiptit – një pasardhës i gjeneralit grek Aleksandrit të Madh. Ajo sundoi nga viti 51 para Krishtit deri në vitin 30 para Krishtit. – deri në ditën kur vdiq.

Kleopatra u bë Kleopatra VII, Mbretëresha e Egjiptit, pas vdekjes së babait të saj, Ptolemeut XII, dhe vëllai i saj u bë Mbreti Ptolemeu XIII në të njëjtën kohë – vëllezërit e motrat sunduan Egjiptin nën titullin zyrtar të burrit dhe gruas. Për të fituar mbështetje midis popullit të lashtë egjiptian, Kleopatra u shpall gjithashtu vajza e Ra, perëndisë egjiptiane të diellit.

Në vitin 48 para Krishtit, duke përdorur aftësitë e saj joshëse dhe diplomatike, ajo arriti të tërhiqte Gaius Jul Cezarin në anën e saj në konfliktin dinastik dhe të siguronte kështu pushtetin e saj mbi Egjiptin. Ajo i lindi Cezarit një djalë, Cezarion. Pas vdekjes së Cezarit, ajo joshi gjeneralin dhe përkrahësin e Cezarit, Mark Antonin, të cilit do t’i lindte fëmijë dhe në anën e të cilit do të luftonte në luftën kundër Oktavianit. Pas betejës së Actium në 31 para Krishtit. Oktaviani pushtoi Egjiptin dhe e bëri atë një provincë romake.

Kleopatra dyshohet se kreu vetëvrasje dhe bashkë me të edhe shteti i pavarur egjiptian u zhduk në disa shekuj. Shumë afera dhe teori konspirative lidhen me të, dhe ajo konsiderohet sundimtarja më e famshme dhe më e bukur në historinë e Egjiptit. Ka frymëzuar shumë këngë, shfaqje, piktura, libra, filma, shfaqje dhe seriale televizive. Me Elizabeth Taylor si protagonist, është padyshim filmi më i famshëm mbi Kleopatran.

Kleopatra u strehua në një mauzoleum që ajo e porositi vetë, duke çuar në thashethemet se ajo kishte kryer vetëvrasje. Thuhet se Antoni vdiq në krahët e Kleopatrës pasi e goditi veten me thikë, para se edhe ajo të bënte vetëvrasje – gjoja duke e lejuar veten të kafshohej nga një gjarpër helmues.

Oktaviani u kthye në Itali ku u bë perandori i parë romak, ndërsa Kleopatra dhe Antoni u varrosën në Egjipt. 

12 Komente

 1. K
  KAPS

  O gazetar mos na e dhit gjuhën deri në pafundësi. Ne nuk themi i lindi një fëmijë,por lindi një fëmije me Jul Qezarin apo me Mark Antonin.

  1. .
   .

   Madheshtia e Hellades nuk shteron kurre per mijra vjet. Pa cka qe ajo foka e peshtyr Kocaqi pretendon qe "as ka ekzistuar emri Helada dhe gjithcka jan mashtrim". $$$$$$$ Faktet flasin vetem Greqisht (me alfabet, gjuh, emra personazhesh, toponime, kultur, vepra inxhinjerike ... Helene), Kleo-Patra, Aleksandro, Fil-Adelfia, Ef-palionas, ... $$$$$$$ Efpalionas Grek nga Samos, nga ai ishull i lavdishem i Dodeka-nesit, qe vellezrit tuaj Turko-mongol e pretendojn te tyre. $$$$$$$ Shikoni ne internet "List of ancient Greek philosophers" jane nje list me mijra shkencetar, Alqiviadhi, Miltjadhi, Efklidhi, Karipidhi ... emra puro Grek plot madheshti dhe lavdi.

   1. I
    I tille je , sa here qe hap gojen

    Ku ishe fshehur more kerma e kishes greke , qe rri fshehur si gjarperi nen gur ? A je pare ndonje here ne pasqyre , qe te ulesh koken dhe te mbyllesh ate qe ti i thua goje , kurse e gjithe bota i thote b*** ( per jashteqitje ) , more idjoti i rreshkur afro - verior ? ! Tashme s`ke fytyreas te zgjedhesh ndonje nick , por je mjaftuar me nje pike , per tu bere edhe me anonim sec je ! Plehre qe mund te mbijetosh vetem si spiun ! ! !

    1. G
     Gostivarasi

     Kush të tha ty se kemi të bëjmë me helehale, kur Mark Antonio është "lojtar i Palermos" e ti je hale la-la-la Jetojmë shekullin e nisjes së përmbysjeve të teorive historike-politike. Pioniere Suedia: Në klasat e ulëta të fillores nuk do mësohet më historia e antikitetit "evropian", ajo evropiania që përhapi gënjeshtrat si sistem. Teoria "Indoevropiane" e gjuhëve nga mesi i ksh do quhet "Indo - Ilire". Pse? Atributi "evropiane" ngërthen një kupë sallate gjuhësore. Ilirishtja kishte gjerësinë dhe herësinë maksimaliste dhe shembull gua - lingua, language; lak -liqen - laque - lugano na tregojnë mendjen ilire të sajimit të tyre...

   2. O
    Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqipt

    Beqiri tourkalvanos "autochthonous: Tema,po cna duhen neve gyzeleve istoria e grekeve,ne kena storia- n tone me bemat e sullton Muratit... gezuar ramazonin.

    1. Oda Sea

     Thurr Penela ç'thurr Peneloi . Odisea , si pa valkrat , as Sirenat s'i n'iγεονι .Ç'pa ωrfeu .Zjarρin e saj , vatrën vall'o .Ç'ηark u la e pan'sa u iku zilia zezojnat zia e zezonat dit'e nat'i la me hark e shigjetë shtegs .

     1. .
      .

      Ο Oda, cfar malli ke pirë qe je ber kaq keq ?

     2. R
      Rota Sanal

      Ujë gline .

      1. b
       ben

       Gazeta TEMA eshte bere nje gazete ordinere, perderisa perhap fake news. Kush ju ka thene juve se Aleksandri i Madh ka qene grek? E tere bota e di qe ka qene Maqedonas dhe qe pasi pushtoi rrajonin e e Ballkanit te quajtur Greqi, duke nenshtruar njeri pas tjetrit te tere qytet-shtetet greke, e shpalli veten Mbret te Maqedonise dhe Greqise, por kjo nuk e ben ate grek. Sidomos po te kihet parasysh se sipas autoreve antike, Aleksandri e mesoi greqishten ne moshen 17 vjecare prej Aristotelit, qe u punesua prej nenes se tij Olimpia per ti mesuar Aleksandrit adoleshent gjuhen qe perdorte bota ne komunikimet ndershteterore. Femijet e mesojne gjuhen e popullit te tyre qe ne fillimet e hershme te jetes. Gazetari hajvan qe ka botuar kete fjali, mbase e di se deri ne moshen 17 vjecare, cfare gjuhe ka perdorur Aleksandri? Ate te nenes jo e jo, pasi e ema e Aleksandrit ka qene princese ilire, por edhe greqisht nuk ka folur, pasi e paska me suar ate gjuhe ne moshen 17 vjecare, mbetet qe Aleksandri ka folur me te tjeret ne gjuhen e popullit te tij maqedon, ose nuk ka folur fare.

       1. .
        .

        O Zot i madhe na mbyten debilat ... $$$$$$ Ne te gjitha artikujt ne internet (shiko referencat qe paraqiten), ne te gjitha gjuhet shkruhet ... ".. Alexander the Great, was a king of the ancient Greek kingdom of Macedon .." $$$$$$ "Aleksadri i Madh Mbret i Greqis Antike i Mbreteris se Maqedonis" Dmth Greqia perbehej nga shume mbreteri, si e Attikes, e Spartes, e Thessalis, e Etolis, e Thives, ... $$$$$$ Une te paraqes dokumenta te la mohushme. Ti o debil me paraqit betem 1 fakt (nje artikull ose mbishkrim) ku thuhet qe Aleksandri ne moshen 17 vjec mesoj Greqisht. $$$$$$ Kur dihet qe Aristoteli ishte filozof Grek nga Strigla e Halqidiqis (Thessaloniqi), nabai i Aleksandrit emer 100% Grek "Fil-ipos = mik-Kal", motra e Aleksandrit emer 100% Grek Thessalo-Niqi = Fitore-Thessali", nena 100% emer Grek Olimbia ose Myrtali = lloj luleje ne Gr., kali i Aleksandrit Vu-qefalos = kokë-forti, mesuesi Artisto-teli = shkelqyer-kryhej 100% emer Grek. $$$$$$ Monedha e Maqedonis (mbreteris Greke) kishte Dhrahmin shife ne internet "Macedonia Coins" me mbishkrimin ne gjuhe dhe alfabet Grek "ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ". $$$$$$ Shiko ne internet "Helinistik period of Great Alexander". Periudha Helinistike dhe jo Maqedonase. $$$$$$ O te pa cip, o hajduta dhe mashtrusa te Historis, gjithe bota e njef dhe e respekton Helenismin, Ju ku ne pidh te motrave i lexuat keto perralla ku dhe vet gazetaret shqiptar ju pergenjeshtrojn.

        1. S
         Shmil Gos / tivarasi

         O GËRQ, punë e madhe. Shpiket një gënjeshtër, ngjyroset me një atribut dhe bëhet histori politike. Straboni merrej, pos tjerash, me etimologjinë e fjalës dru !!! NDËRKOHË që "alkademikët tanë na e bënin këtë fjalë sllave !!! dhe bëheshin tutkallë (lloj stukoje) erudit. Edhe kështu bëhen historirat. Mirëpo, Suedia që nga viti 2020 ndaloi mësimin e historisë antike të Evropës (gjetjet arkeol tek Schwäsher ALB) i japin historise drejtim kohor tjetër; shto popullatën ILIRE, cep më cep të Evropës, vetë të të kujtoj se miellin ilir -arbnor shqiptar, gjermanikët e kanë mjöl dhe lopën a dhinë (Dhi - get, krahaso fug dhe hudh brenda shqipes) kur e mjelim, produktin e tyre e quajnë mjelk gjermanikët e mos e zgjasim se nuk është vendi...Ju amalgamët greqër, morravecë, Otot u bënë homoereksus dhe ju fluturoni në endërrat që ua gatuan, vetëm e vetëm për të na flakur nga historia e lashtësisë neve ILIRO-ARBNORËT !

         1. b
          ben

          Se pari, nuk dua te replikoj me individe qe perdorin nje gjuhe rrugacesh si puna juaj. Ne fakt thuhet se kur nje person kalon ne fyerje ordinere, tregon se nuk ka argumente qe te mbeshtese teorite e tija. Keto qe po shkruaj me poshte nuk i kam aspak si replikim ndaj komentit tuaj, pasi per individe si puna juaj ndjej neveri dhe meshire, por dua qe te sqaroj lexuesit e TEMA-s. Ne fund te fundit, budallenjete nuk kane brire qe te dallohen. I dallojme nga menyra se si flasin dhe si veprojne. "Greqia perbehej nga shume mbreteri" thote zoteria me pike ketu me siper. Eshte me se e qarte per ata qe kane ca njohuri mbi antikitetin e Ballkanit, e dine se Greqia nuk ka patur kurre mbreteri as ne antikitet dhe deri ne vitin 1831 kur u shpall si e tille me Otto-n, mbretin bavarez, qe e katapultuan fuqite e medha ne krye te fronit te porsandertuar grek. Ne antikitet, ne Greqi ka patur qytet-shtete dhe jo mbreterira sic perpiqet te na e mbushe mendjen ky miku filo-neogrek me siper, prandaj ajo shprehja qe ai thote "O Zot i madh na mbyten debilat ..." eshte teper e vertete po te konsiderosh ate vete me gomarlleqet qe perpiqet te na i shese. Ne fakt, nuk jam aspak i cuditur prej ketij, pasi karagjoze filo-neogreke ka me shumice. Keta jane mesuar me fallsifikimet e historise dhe cdo e vertete qe u zbulon genjeshtrat ju duket e trilluar, packa se faktet flasin ndryshe. E dyta, kur thuhet se: "Aleksadri i Madh, Mbreti i Maqedonise dhe Greqise" (jo sic e quan ky mkiu "Aleksadri i Madh Mbret i Greqis Antike i Mbreteris se Maqedonis"), nuk d.m.th. aspak se Aleksandri ishte grek. P.sh. ne territoret e Ballkanit te mesjetes, njihen shtrirjet e Mbreterise Serbe apo asaj Bullgare qe okuponin territore te gjera ne Shqiperi dhe Greqine e sotme, por kjo nuk d.m.th. se Dushani i Serbise apo mbreti bullgar ishin greke apo shqiptare. Koncepti i kombit ka hyre shume me vone ne leksikun e gjuheve te botes, pasi deri atehere bota ndahej sipas perkatesive fetare. Sa i perket atyre "dokumenteve te pamohueshme" qe pretendon zoteria, ato jane fake news qe perhapen cdo dite prej neogrekeve, pasi dokumente te tilla nuk ekzistojne. Ne te kunderten ekzistojne dokumente te autoreve antike qe tregojne se Aleksandri i Madh i Maqedonise e mesoi greqishten prej Aristotelit kur ishte 17 vjec. Ai u shpall Mbret i Maqedonise dhe me vone edhe i Greqise kur i pushtoi te gjitha qytet-shtetet greke njeren pas tjetres. Sa i perket emrit te Aleksandrit, askush nuk mundet te pretendoje se ky emer na qenkerka emer grek, pasi ky emer eshte i perhapur ne te gjitha kombet e krishtera pa perjashtim. Ka shqiptare, apo edhe greke (njerin e kam koleg ne pune) qe kane emra angleze, por kjo nuk i ben ata te kene edhe kombesine angleze. Shkurt, emri nuk te jep kombesine, por ate ta jep prejardhja familjare qe ndodhet ne ADN-ne e cdo personi. E njejta gje me emrin e babait (Filip). Ky miku neogrek ka harruar qe te permende Olimpian, nenen e Aleksandrit, qe megjithese paska patur emer grek sipas tij, eshte i njohur dhe i pranuar nga te gjithe fakti se ajo ishte princeshe ilire. Mbase kete nuk ka patur kellqe qe ta permende, pasi ky fakt do hidhte poshte tere teorine e tij prej injoranti.

        Lini një Përgjigje

        Blog Tema