Aktori i njohur akuzohet për ngacmime seksuale ndaj tre burrave

26 Maj 2022, 20:11Kulturë TEMA

Aktori i njohur akuzohet për ngacmime seksuale ndaj tre burrave

Aktori fitues i Çmimit Oscar, Kevin Spacey, pas një hetimi nga policia në Londër, u akuzua për vepra seksuale ndaj tre burrave.

Lajmin e bëri të ditur të enjten Shërbimi i Prokurorisë së Kurorës Britanike (CPS).

Policia deklaroi se veprat e supozuara kishin ndodhur midis marsit 2005 dhe prillit 2013, me katër incidente të ndodhura në kryeqytet dhe një në Gloucestershire.

Ata përfshinin një burrë që tani është në të 40-at dhe dy burra tani në të 30-at.

“CPS ka autorizuar akuza penale kundër Kevin Spacey, 62 vjeç, për katër akuza për sulm seksual ndaj tre burrave”, tha në një deklaratë Rosemary Ainslie, Shefja e Divizionit Special të Krimit të CPS.

“Ai është akuzuar gjithashtu për shkaktimin e një personi për t’u përfshirë në aktivitet seksual pa pëlqim. Akuzat pasojnë një shqyrtim të provave të mbledhura nga Policia Metropolitane në hetimin e saj”.

Spacey, dikur një nga yjet më të mëdhenj të Hollivudit, është zhdukur kryesisht nga publiku që kur u akuzua për sjellje të pahijshme seksuale pesë vjet më parë.

Në nëntor të vitit 2017, teatri Old Vic i Londrës tha se kishte marrë 20 akuza të ndryshme për sjellje të papërshtatshme nga Spacey nga 20 burra që ranë në kontakt me të në teatër, midis viteve 1995 dhe 2013.

Ai u hoq nga seriali televiziv “House of Cards” dhe nga filmi “All the Money in the World” pasi dolën në dritë akuzat për sjellje të pahijshme seksuale.

62-vjeçari, i cili fitoi çmimin Oscar për aktorin më të mirë në filmin “American Beauty” dhe për aktorin më të mirë dytësor në “The Usual Suspects”, ka mohuar më parë të gjitha akuzat.

Spacey është paditur në Shtetet e Bashkuara nga aktori Anthony Rapp, i cili e akuzon atë për sulme seksuale dhe dhunë në vitet 1980, kur Rapp ishte rreth 14 vjeç.

Një gjykatës në Manhatan vitin e kaluar hodhi poshtë pretendimet e një burri të dytë që po padiste Spacey, pasi paditësi refuzoi të identifikohej publikisht.

Në vitin 2019, prokurorët e Massachusetts hoqën një çështje penale që akuzonte Spacey për sulm seksual ndaj një 18-vjeçari në një bar tre vjet më parë, pasi viktima e supozuar refuzoi të dëshmonte.

Lini një Përgjigje