Elton Deda rrëfen vitet e vështira si emigrant në SHBA

1 Janar 2023, 09:52Kulturë TEMA

Elton Deda rrëfen vitet e vështira si emigrant në SHBA

Artisti i njohur Elton Deda ka rrëfyer vitet e vështira të emigracionit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai tha gjatë një emisioni në RTSH se në vitet e para nuk kishte dokumentacion të rregullt dhe i është dashur të bëjë punë të ndryshme për të mbajtur familjen.

Më pas ai zbuloi se bëri një shkollë për IT, dhe zuri një vend pune në këtë fushë ku punoi për katër vite, i shkëputur totalisht nga muzika.

“Kryesisht vitet e para për sa kam qenë pa letra, emigracioni është gjithmomë i dhimbshëm. Është një proces shumë I gjatë psikologjik. Vitet e para punova me muzikë. Pastaj ra ekonomia dhe nuk po kishte shumë punë për muzikantë.

I thashë vetes time do bësh një gjë t’i krijosh familjes tënde të ardhura që djali të rritet për së mbari. Bëra shkollë për IT dhe pastaj gjeta punë, kam punuar për katër vjet. Kisha një rrogë shumë të mirë”, deklaroi ai.

34 Komente

 1. J
  Juli

  Po po duhet të shkoni deri në Amerikë që të kuptoni se duhet bërë dicka. Aty në Shqipëri ka shumë variante për të bërë dicka. Edhe në Shqipëri me IT e ke rrogën më të mirë se në USA

  1. W
   Wot Dhe Fak

   Beke ne Shqiperi 100 mije dollare ne vit? Aman ma posto pak ku eshte kjo puna se do kthehem une ne Shqiperi te punoj IT atje

   1. L
    Loro

    100 mije dollare ne vit? Nje shoku im vetem start-up e pati me 140 mije. Tani pas 5 vitesh beji vete llogarite sa paguet. Ne Shqiperi? Shum humor paska ai djali me siper.

    1. b
     beni

     Shoku ato 140.000 jane bruto Hiqu taksat , hiqu sigurimet shoqerore hiqu sigurimet shendetesore hiqu dhe ca te tjera dhe nuk te mbeten shume . Me aq leke ne Amerike jeton me keq se te kesh 800.000 leke ne muaj ne Shqiperi

     1. L
      Loro

      Ta them une Ben qe punoj ne sistemin financiar. Ajo lloj pagese hyn te 20% tax bracket. Hiq dhe sigurimet 7200, 401K rreth 8000. Kaq asgje tjeter majtas djathtas. Te siguroj une qe me ate rroge bruto, neto te ngelen rreth 95K ne vit. Pak jane o zoteri?! Dhe mos harro, filloi pune me aq 5 vjet me pare. Meqe rra llafi, paguhen taksa ne Shqiperi?

      1. R
       Raimond vlonjati

       140 mije nuk eshte 20 % taksa eshte me shume Por qe ky kengetari mund ta kete mbaruar shkollen per IT, por varet sa ka mesuar nga shkolla Se kisha une nje shqiptar qe kishte mbaruar per IT ne Kanada , por ai lumedhie nuk gjente dot pune, se kur interviztonin ata ky nuk ishte i zoti per te punuar ne IT . Ndaj dhe ishte here me pune dhe here pa pune, saqo qe kishte dokumenta te regullta Po te dish IT mire, gjen pune kudo qe te jesh. Punon nga Loptopi kudo qe te jesh Por ky duket qe ka qene IT i lodhur shume dhe ndaj ka ardhur ne vendin Ame se do kete qene pa pune fare IT te mire ne Amerike ne pergjithesi jane Aziatiket , qe shumica e tyre ne Amerike jane kineze

    2. J
     Juli

     Dëgjo o Matuf. Me IT mund të bësh punë për P.sh. Gjermaninë,Suedin,Finlandën,.... Raifaizen,.... Edhe në tren të jeshë duke udhëtuar mund të bësh punë. Po re po bën lekë më shumë se jasht,sepse jetesa është më e lirë. Taksat që paguan ajo firma nga jasht që të punëson. Ka LEVERDI.

     1. Kanuni

      ka sa te duash , qe punojn per firma amerikane kanadeze franceze etj, nga shqiperia . njof un 2 vete personalisht dhe kan rrog me te mire se sa jasht

      1. E
       Epirioti II

       Po te jesh IT i talentuar ne Shqiperi mund te marresh rroga te larta per te bere nje standard me te larte jetese se cdo ta beje ne SHBA. IT te mundeson te punosh per firmat amerikane pa levizur nga Tirana.

       1. B
        Bobi

        Duhet te dish ti besh se ben me teper se aq.

        1. a
         amerikoni

         O pall k*** ekuivalentja e 100k ne shaiperi eshte 10k dhe nje IT ne shqiperi i merr kollaj aq ne vit, se kuptohet qeraja nuk eshte 2k ne muaj si ne usa.

        2. Ashtu e? Po varferia kulturore dhe njerezore e vendit ste ben pershtypje?

         1. S
          Shtriga

          ky koment qendron, sakte.

        3. F
         Fieraku

         Mirëmëngjesi në radhë të parë dhe të gëzuar Vitin e Ri. Nuk kuptoj se çfarë janë këto intervista që botoni dhe kujt i intereson se çfarë ka bërë njëri ose tjetri në jetën e tij private, pavarësisht se për personin më lart unë personalisht kam respekt. Gjeni gjëra të tjera që të jenë tërheqëse për publikun. Gjithë të mirat.

         1. t
          tata luigji

          Sa ishim ne socializem njohem anetare te biros popitike, tani njohim gazetaruc tipi Fevziu,Andi bushati e shkullaku, njohim kengetar si Mamujeci e pordheci, beja mutin dhe demokracise,kujtuam se do njohim shkrimetar, e gazetar me fame,kujtuam se do te njohim muzikante qe do beni. emer,jooooooo nuk u be as njera as tjera, vetem vrazes, drogagjj politikan te shkerdhyer dhe popull pa breke Ne amerike ka vetem pune gezuar

          1. G
           G.K

           Gëzuar Fieraku! Bashkohem me komentin tënd.

          2. L
           Likja

           Shyqyr mo qe e provut nai cik te gjith emigracionin,,se ne kohen e enverit kujtinit se evropa e bota hante me lug floriri,

           1. S
            Sali, Nuk e shpeton dot mê Xenin e Argiten

            Ik ore grumbull muti, pijanec ordiner. Gjithe diten ne kafene shqiptare rrije.

            1. H
             Hasani nga Roskoveci

             O Fieraku tipik shqiptar qe ben vetem vrejtje , po bej nje gazete dhe shkruaj ato gjerat interesante .

             1. H
              Heavy Mwtal

              Lajme e fundit.Mbreme thone se vrane Bejlul agane.Po nga te tanet?Po nga te tanet?Epo lufte eshte.

              1. S
               Sali Koqepetulla

               Nuk eshte nevoja te jesh muzikant dhe te emigrosh.Muzikantet ne Shqiperi u bene me vila,sja dine numrin parave.!

               1. S
                Sara

                Aty e mesove mallin apo kur u ktheve?

                1. T
                 TURIEMIGR

                 JULIT ! TE JAPE PLOTESISHT TE DREJTE NE ATE QE SHKRUAN! TE MENDOSH QE KY MUZIKANT I ETIKUAR ME I MIRI I MUZIKES SHQIPTARE NGA MODERATORJA ARBANA E FESTIVALIT, ( PER MENDIMIN TIM NJE TURP) , OSE ME SE E REGULLT NE MENTALITETIN E TE PA AFTEVE PROFESIONISTE PO TE AFTEVE TE PRAPASKENAVE. NJE PIKPYETJE , SHKELQEU SI IT NE AMERIKE CDREQIN ERDHI PRAPE NE ALBANISTAN? NJEREZIT E PUNES PER TE ARDHMEN E FEMIJEVE SDO KTHEHESHIN NE SHQIPERI , SI NUK U KTHEVA DHE UNE ME NJE AKTIVITET TIMIN NE SHQIPRERI, POR PER HIR TE FEMIJVE TE MIJ PUNOVA VITE SI PUNTOR QE FEMIJTEE MIJ TE NISNI RRUGEN ME KRAHET E TYRE PA NEVOJEN E LEKEVE PER DIPLLOME E TE TJERA RESPEKTE PER TE JATIN FERDINANTIN , E KAM NJOHUR , NJE I DASHURUAR PAS RAKISE SI TRE CEREKU I ALBANIAS JO ALBANISTANIT TE SOTCEM FERDIT MUND TI THOJE KOKE E DIRGJIMIT SHQIPTAR!! E MERTONTE . POR I BIRI ? SHUME LARG , AFER VETEM MBIEMRI KEMI ME QINDRA SHQIPTARE NE MBARE BOTEN QE PO NA NDEROJNE PA REKLAMA , DH SKANE NEVOJE . NJE SUPER KOKE (QE JETON NE AMERKE )ESHTE ANTARE E AKADEMISE SE SHKENCAVE TE SHQIPRRISE!VETEM KANADAJA KA THITHUR NJE NUMER TE KONSIDERUESHE INXHINJERESH TE VITEVE PARA 90. KETA NHEREZ NUK U KTHTEN MEBSE GJETEN VETEN.NJEREZ TE PUNES. KA NJE THENJE NGA SHQIPTARET E AMERIKES :AMERIKA ESHTE E PUNTOREVE DHE JO E DEMBELEVE! KE FUQI TE PUNOSH 2 3 PUNE ?

                 1. B
                  BABALJA QE DONTE SI VELLA

                  Pordhet e medhaja grisin brevetto e vita more Elton qe perfitove jo pak nga reputazione i titoli eti .

                  1. S
                   SkArEnDeSiEmRi

                   Ehhh... Shqiptare...keta tipa si Eltoni e te tjere pa dashur aspak ti ofendoj...jane nje pike ne oqean...pa mendoni pak...??? Elton Deda ne Amerike...so what...? Amerika I ka te gjitha mundesite...por kur je mesuar te thuah qe jeta eshte gota e rakise dhe kokra e ullirit me qepe... atehere eshte me mire Shqioeria...nuk eshte faji I Amerikes qe jane Shqiptaret kaq te vegjel ne dije dhe ne formim...Elton Deda qe eshte VIP ne Shqiperi...hahahaaaa...buy buy bukurosh, deri aty e ke kapacitetin tek tekja raise dhe kokra e qepes...Mos u lodhni me kot te beni krahasime me Ameriken se as nuk e njhni dhe as keni per ta njohur kurre... Me vjen keq ...pa ofenduar askend...Realiteti kerkon sy dhe deshire per ta pare...Dhe nje gje te dashur miq...PO ka ne Amerike Shqiptare...ka dhe shume madje qe paguhen me rroge vjetore nga 120.000 deri 200.000$ ...ne vit...ka edhe shume biznesmene qe fitojne me pune miliona dollare ne vit...por nuk flasi dhe nuk happen bythesh...ata jane dhe jetojne Boten Reale dhe gezohne te mirat e kesaj Bote ashtu sic duhet...ndersa ne portalet Shqiptare perdite shohim buthe e byze silikoni te cilat te ardhurat e tyre I kane nga langarosja dhe jargavitja neper hotele e motele...dhe pa pike turpi demonstrihen neper mediat Shqiptare si VIP...Vazhdoni ju me jeten e genjeshter...BOTA ESHTE TJETER DHE I TAKON TJETRKUJT...JO MASHTRIMIT VEZULLUES... Me falni...po me presin per kafen e mengjesit...nuk deshiroj aspak te postoj ku e pi kafen...me ke e pi kafen...me cfare makine shkoj...dhe sa kushton kafja... Jeta jone ketu ne USA vazhdon... GEZUAR 2023 DHE PAK ME ME KEMBE NE TOKE...

                   1. K
                    KOLI

                    Ti skishe bythe Jo per amerike por as per shqiperi se pse te thone Ty muzikant nje dreq e mer vesh ti dhe ne paraqitje dukesh si lypes

                    1. V
                     Vari pambukun

                     Kta ishin ata tipat qe benin muzik si bicim rok,,,mblidheshin me ndonje shpi pallati pinin konjak dhe benin muzik rrok,,,ne fakt kur dolen jasht coc mendonin se kush ishin,ne fakt ishin baraz me nje kengetar qe i binte kitares ne rruge per dy monedha,,,80 perqind e ketyre o perfunduan alkolista o mallista,,,

                     1. B
                      BEN

                      Nuk e.pashe sa ka folur ky muzikanti, por ne qe jemi ne SHBA e.dime shume .mire se cfare eshte. Ketu nuk te.blen njeri porches, por puno, shkollohu, dhe ec ne jete. Ata qe nuk kane sukses ketu apo nuk e hane dot pune, kthehen ne Shqiperi dhe bejne pordhe dhe cuditerisht bejne suksese. Dhe ja vene fajinemigration! Jo mor tutkun jo, faji eshte tek sistemi Shqiptar me korrupsionin dhe mentalitietitn komunist ku I paafti behet politician, gjykates, analis, artist, apo kengetare si ata te Feslivalit Te Kenges. Kam pershtypjen se ti nuk e njohe mire SHBA se nuk e di se ku je jetuar.

                      1. N
                       Nje dashamirese

                       Se kuptova prononcimin e djalit, mos valle po thote se me gjithe ate rroge te mire qe pati e la Ameriken per muziken? Zakonisht, kur njeriu pas atyre viteve te veshtira qe ka hequr ne emigracion, dhe gjetjes se nje pune te mire me shume para, mundohet te eci lart e me lart. Po ky sic duket i paskan thirrur te vazhdoje aktivitetin muzikor aty sepse pikerisht aty pordhet jane te medha dhe sduhet shume mundim per ti shitur.

                       1. X
                        Xhoni

                        Emigracioni eshte I veshtire kur nuk I plas njeriu per babin VIP ne Shqiperi. Ktu ne Amerike njerezit normal punojne dhe nuk pranojne tu jargaviten te tjereve.

                        1. U
                         Universi shprsa ime

                         Dështakët gjithmon qahen dhe ankohen . Nuk esht emigrimi për pythacër or trunxh.

                         1. S
                          SPAK

                          Lexon edhe komentet dhe kupton provincialitetin shqiptar! Edhe ne Amerike dhe kudo ne Bote duhet te punosh qe te jetosh! Shqiptaret ne Shqiperi i kane syte vetem nga shteti! Jemi te kapitalizem tashme jo ne socializem! Bejini derman kokes dhe familjes tuaj! Mjaft me politike,mjaft me me saliun dhe liken me Ramen apo me median e shitur! Respektoni ligjet dhe Shtetin,qe ne Shqiptaret nuk e duam,duam Baben! Saliu nuk mund te ndaloje njerezit te emigrojne! Secili ka menyren e tij te jeteses dhe do te shkoje atje ku i behet me mire! Shqiperia nuk ka mundesi te mbaje me shume njerez, keshtuqe njerezit do te emigrojne do te kthehen,por cfrae pune ka krimineli Sali te me ndaloje te emigroj?

                          1. e
                           emigranti

                           Shembull i mire per IT eshte nje shtet I vogel, Estonia, ku shteti investoi ne hapjen e shkollave e kurseve intensive ne kete drejtim. Por kur te kujtohemi ne ( qeveria gjumashe ) , vlera e IT do te kete rene.

                           1. A
                            Atdhe

                            ,,,ky kulmin e ariti si elektricist ,,ne Shqiperi eshte VIP, muzikanti me i talentuar

                            Lini një Përgjigje