FOTOT/ Shkollat shqipe nga Austro-Hungaria :105 vite më parë në Shqipëri u ndërtuan 1200 shkolla shqipe

27 Dhjetor 2022, 21:30Kulturë TEMA

 

FOTOT/ Shkollat shqipe nga Austro-Hungaria :105 vite më parë në

Jo të gjithë e dinë se Perandoria Austro-Hungareze, në jo më shumë se dy vjet e gjysëm që qëndroi në Shqipëri, nga Vjosa e lart hapi 1200 shkolla.

Një prej tyre është edhe shkolla e Labinotit, në zonën e Çermenikës, përvjetori i 105 – i se cilës solli në këtë fshat ambasadorin e Austrisë në Tiranë Cristian Steiner.

Ne përkujtim të 105 vjetorit të shkollës, u organizua dhe një aktivitet ku morën pjesë ish-nxënës e ish-mësues dhe ky ambasadorit austriak iu akorduar një Certifikatë Mirënjohjeje.

Drejtori i shkollës Agim Qoku tha se Austria është një vend mik, që më shumë se një shekull më parë ndërtoi shkollën e parë ku shkruhej dhe mësohej shqip.

Në bankat e kësaj shkolle janë ulur nxënës dhe kanë dhënë mësim profesorë të cilët sot janë figura të njohura publike.

Një ndër ta është shkrimtari librave për fëmijë Astrit Bishqemi. Mësues në këtë shkollë ka qenë dhe nënkryetari i partisë demokratike Luciano Boçi. Gjithashtu dhe profesori i universitetit Mehmet Ballkoçi, ka qenë nxënës në këtë shkollë.

Në bankat e shkollës Labinot katund është ulur edhe ekonomisti dhe deputeti Bajram Kurti.

Por një nga figurat publike që vijon të jetë ende i lidhur me godinën ku mori mësimet e para, është gazetari dhe botuesi.

Henri Çili, i cili ka qenë nxënës në klasën e parë në sezonin shkollor 1982 – 1983.

Cili tha se Austro-Hungaria ka një kontribuar të jashtëzakonshëm në ndërtimin e veprave publike në Shqipëri edhe pse ka qëndruar pak vite në vendin tonë.

12 Komente

 1. K
  Kali

  I di Paskalis Milos dhe Plum Xhufi keto bëma? Keto nuk jane te verteta sepse 1201 shkolla i hapi Serbia e Greqia.

  1. M
   Mirmroma

   I hapi pidhi I satëme, kurvë ruse. Sa për qeveritarët e sotëm, janë për në litar që hapin më shumë shkolla arabe dhe turke se sa shqiptare.

   1. a
    aaaaaa

    Numeri i shkollave eshte shume i ekzagjeruar,,,shifeni njehere mos eshte 120 dhe jo 1200,,se 1200 nuk jane hapur edhe ne kohen e komunizmit.

  2. T
   Timi

   S’eshte ne burg ky cili

   1. T
    Timi

    Naim cili kokrra e katnarit e kesha fjalen. Po sa per Lucina bocin e dime eshte pederasti e figura me e shqyer e atyre aneve

    1. 7
     7 bataljona per 28 kamjona

     Po po ... 1200 shkolla. Shqiperia nuk kishte 1200 mesues para 105 vjetesh..kontrolloni dhe njehere se ia keni fut kot

     1. S
      Shqiptari buzholle..faik konica

      I gjykofte Allahu...,nuk i harrojme 500 vjete lumturine,ndricimin,iluminim mongol!Allahu akber!!!

      1. A
       Agim

       Imagjinoni te kishin qendruar 100 vjet , nuk po them 500 vjet sa ottomanet.

       1. A
        Aleksander

        Hahaha. 2.5 vjet jane 30 muaj. Keshtu qe I bie te kete ndertuar mesatarisht 40 shkolla ne muaj, ose 1.3 shkolla ne dite. Si e spiegoni kete, se si shume me duken.

        1. T
         Tironci qytetar

         Ju lumte

         1. G
          Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

          Po Osmanet per 450 vite sa shkolla shqipe hapen?

          1. T
           TEGA i GocëTivarit

           AUSTRO-HUNGARIA, me respekt të thellë e të përjetshëm. Na hapën krojet e dinjitetit e të lavdisë kombëtare. I jam mirënjohës AUSTRO-HUNGARISË që jetoj me dinjitet se jam shqiptar arbnor.

           Lini një Përgjigje