Sekreti i Homerit!

24 Dhjetor 2022, 20:23Kulturë TEMA

Sekreti i Homerit!

Nga Monika Stafa

Në letërsinë mitologjike Iliada dhe Odisea janë kryeveprat e mendimit dhe heronjtë homerikë janë frymëzimi im kur nis të shkruaj. Pavarësisht princërve aq të bukur e shtatlartë të mbledhur në historitë e Homerit, një prej tyre gjithmonë më ka bërë të mendoj më gjatë. Ai është Odisea. Një vepër e tërë kushtuar këtij burri, pas të cilit thuhet se Homeri fshihte një sekret, megjithëse e përshkroi atë jo aq të bukur, jo aq shtatlartë dhe as shumë të pasur.


Po cfarë sekreti fshihte Homeri pas tij?  


Bota është e mbushur me sekrete. Nuk dihet ende se kur lindi sekreti i pare. Por mund të hamendësojmë se ai u krijua atëherë kur mendja e njeriut u bë më dinake. Dhe emblema e një mendje dinake në historinë e njerëzimit është Uliksi apo Odisea, sic ne jemi mësuar ta përmendim.


Kohë më parë kam mësuar se disa gjëra është më mirë t'i ruajmë fshehur ndër vete, pavarësisht prej çmimit që ato kanë. Kjo sepse nëse një ditë ato zbulohen, si cdo sekret tjetër mund të ndryshojë plotësisht jetën tonë.


Ne heshtim sepse të rrëfesh do të thotë të pranosh frikën që kemi. Sekretet na mbrojnë.


E mira e tyre është se ne jemi gjithmonë ata/ato që i mbajmë fshehur. Dhe në cdo kohë mund të vendosim nëse duam apo jo t’i zbulojmë. Sigurisht që nuk mund të parashikojmë pasojat që kjo gjë do t’u shkaktojë të tjerëve ndaj dhe kjo është arsyeja përse duhet të jemi të përgatitur për çdo gjë.


Mos ky është një shkak përse Homeri ka fshehur veten tek një prej personazheve më karizmatikë të tij, sic është Odisea? A është kjo cfarë fshihet pas asaj fasade të përsosmërisë?


Cdo njeri ka sekretet e tij. Është vetëm çështje kohe për të zbuluar se cilat janë ato.


Sekretet marrin shumë forma dhe ato janë kudo. Disa janë të vogla, si të thuash një gënjeshtër të bardhë ose të përgjosh pas dere. Të tjerat janë më të rënda, si pabesia dhe tradhtia. Dhe disa sekrete janë aq të tmerrshme sa duhet të fshihen në një skutë të thellë dhe të errët brenda vetes, sepse nëse do të zbuloheshin ndonjëherë, me siguri do të copëtonin një familje.


Por pse ne i fshehim ato duke e ditur se e vërteta mund të dalë një ditë në dritë? Mos ndoshta frika e përballjes me të vërtetën na e bllokon arsyetimin, shpjegimin apo dhe sqarimin e rrethanave?


Sekreti është një formë e gënjeshtrës.


Që në moshë shumë të vogël jemi mësuar të mos fshehim sekrete, sepse ato të bëjnë një person të keq. Por kjo është vetëm gënjeshtra e parë. Ne e dimë se sekretet na ndihmojnë të mposhtim frikën tonë. Ato projektojnë një imazh të përshtatshëm tonin tek të tjerët. Me pak fjalë, sekretet na ndihmojnë të mbijetojmë. Dhe prandaj ato u krijuan.


Ndoshta ky ishte dhe Sekreti i Madh i Homerit, thonë shkencëtarët, që me teoritë e tyre brilante mbështeten kryesisht në fakte të brendshme të tekstit por edhe në rezultate të arkeologjisë bashkëkohore.


Por duke qenë ekspertë, atyre u mungon ajo kthjelltësi mendimi apo ai frymëzim i çastit, që i davarit imazhin e qartë dhe që nuk ka se si të fshihet. 


Letërsia na jep gjithmonë shpresë përse ato duhen mbajtur fshehur. “Familja Tajd” i shkrimtares angleze Hannah Richell ka plot sekrete. Por a mund të falen vërtet fajet, sekretet e ruajtura prej kohësh? Dhe edhe nëse arrin t'i falësh, a mund të mësosh vërtet të duash përsëri?

19 Komente

 1. M
  Miti Zhamo

  Nuk besoj . U besoj i çiltër se kanë besë , e se besojnë në ç'duan t'arijnë , e kur shoh që vyshket çela , thërrmonem . Por një të besës ka si ndër unët , n'sytë që panë me syt'e mi , e , sa t'u shuhet drita i sheh të vyshken . Po . Dritën e syrit tim po e dua në verbi , kush e humb e gjen gjetkë un's'humba gjë , u thëmova po u verbova nga erësira , por , drita m'i çeli sytë mbi gurrë e i mblodhëm bashkë thërrimet me t'ë pa harruar dritëzën e bebzës së syrit të djellit , si lulja që s'ka jet'pa'të . Kleptoptranët m'bien n'erë si bleta pjalmin . Bleta nuk thumbon pa shkak thoshte im atë edhe aroma e djersës i acaron e nje't'zonë . Mua edhe të më mbulojnë si t'isha pistil , një grerëz do bëhet sebet e t'm'a harrbojnë bletën , andaj dhe thërmonemë .

  1. R
   Raimond vlonjati

   Keto qe thote kjo"Shkencetarja" jane gomarlleqe me thes Kane nje zakon te keq keta intelektualucet tane qe e marin per ar te paster cdo gomarllek qe thone te huajte , dhe ne kete rast karrlleqet e sharlataneve Britanike , qe hiqen sikur e kuptojne ne thellesi Homerin Por qe ahrojne nje gje te thjeshte fare , te cilene dijne te gjithe Iliada nga Odisea kane nje distance kohore shumete madhe nga njera tjetra Dhe thuhet qe ato mund te jene permbledhje gojore , dhe nuk jane prodhim i nje njeriu te vetem Keshtu qe nuk ka asnje lidhje aty , qe "na paska mbajtur nje sekret Homeri i ketyre , se gjasme ishte Odisea Cudia me e madhe sot eshte se keta kopetentet qe kemi ne nuk shkojne neper Biblotekatkryesore te USA, France, itali, Gjermani etj dhe te zhtyen ne arkivat historise ku te njihen direkt vete me historianet e lashtesise dhe te nxjerin vete deduksionet e tyre, jo te bazohen se ca thote " britaniku" apo Pordhaniku Se Britaniket jane ca tifoze te semure te Helenizmit dhe ata ne enciklopedite e tyre thone hajvanlleqe skandaloze qe " edhe para Neolitit jetonin Helenet " Kur nderkaq Herodori thote se " helenet ishin nje degee vogel e dale nga Pellazget, dhe Herodoti shton se pellazget nuk flisnin gjuhen helene . Pra helenet jane nje genjeshter e madhe , sic jane genjehstra ehde keto qe mundohet ti fantazoje kjo gomarja mediokre qe ka bere kete artikull bajat ku tregon deficencen e saj totale ne Hsitorine e lashtesise

  2. e
   ee,

   Ti Monika Stafa nuk je femer e mire si per shkrimet sociale, ideologjike apo politike, po hiç, ama. Ti ruaji sekretet per burrin, por qe dite do te vershoje lumi te te marre. Ne flasim per njerez te mire, paster, ndergjegjshem, te çilter, per transparenc e mirekuptim, nder e respek, pra flasim per njerez jo vetem si qenie djallezore biologjike por si gjallese humane me aftesite dhe mundesite e te menduarit dhe vepruari si qenie humane me atrubte, rregulla, norma morali; Ti ke shkare shpejte se si duket ke "ruajtur sekretin" e imoralitetit dhe si e tille u flet dhe te tjereve te bejne si ti, megjithese sot nuk kane me nevoje, bile kurvat ne Shqiperi sot jane me transparente se ti dhe nuk e ruajne sekretin si kerkon ti te kamuflosh njerezit me teorite konspirative qe te duken ty. Te kam lexuar shpesh dhe je kunder rrymes!

   1. L
    Loni

    Prometheu është një lloj Krishti shumë kohë para Krishtit të Bibles... Iliada dhe Odiseu jane dy Ungjij të arrire artistikisht...

    1. S
     Sofo

     Ke shumë të drejtë .

    2. Hidh therime, mblidh therime u katandisem sa nje therime! - edhe Monika. Hidh therime, mblidh therime ngopet zogu me therime - jo njeriu . Hidh therime, mblidh therime, po therimia therime mbetet - jo Homeri.

     1. G
      Gentile ...

      E pershendes Moniken per kte pershkrim filozofik, per shpirtin e saj jovetem si nji gazetare e vertete ,por edhe ate te qendruarit aktive ,ne kto kohe te zymta te Artit e Literatures Shqiptare marre nen dhembe nga qent e e epokes se Lajthitjetes Totale Derrokratike , ________________________ne lidhje me Homerin e cila i flet shume jetes tone, shoqerise njerezore ,ne cdo epoke te saj , por nga ana tjeter , "nuk e di" se cfar vlere kan kto shkrime spontane ne te tilla Medie , nqs nuk ka nji seriozitet e duhur ne komunikim ,,qe do te thote diskutim konstruktive ,si eshte Normale ,,ne te gjitha Shoqerite e Botes , por siedhe "eshte e modes " ne kto medie ,her pas here ,,hidhen shkrime ku rrall marrin pjes ,ata qe njohin sadopak Kontekstin e Shkrimit ,ate se per cfar behet fjale ne kte shkrim , qe te le pershtypjen e nji dalje ktu,, me tregu Luku-n Intelektual te Autorit/Autores ,ku si gjithmone ,Ai /ajo vet ,mbasi na jep nji Tabllo te asaj cfar Posedon ne Letersi etj , qendron larg ,,ne distance te Diskutimit ,Pasive ,,, indiferente asaj qe kerkon te arrije ( ! ) rreth asaj qe pretendon te sjelle ne opinionin Artedashes ne shoqeri , por rri e pret mbas Monitorit -___ te shikoj se cfar komentojne kalimtaret prane ksaj medie ,(qe ca me te drejte mundet te ngrejne Pyetjen se ; Cfar kerkohen autorja me kte shkrim ?) _ pra nji art Konsumi Mediatik qe ne thelb s'perben asgje serioze ,s'perben sens ,i pazakonte ne Mediet e Botes _me gjithe deshiren e mire te Autores . Keshtu nuk funksionojne gjerat ,Arti ne Bote ,prandaj edhe gjithcka ,sdo deshire e mire perfundon ne kte far Kazani . _ ku shpesh nji Koment korrekt do ishte _ No Coment ...!

      1. S
       Safai

       Ti ore matuf dashke dhe muhabet ti.Lexo aty dhe mbush koken...ne mos po...ej komandant ne shtepine e botes mos u bej

       1. !
        !

        Safai , ________________me bjen keq ,por un po komentoj Temen ktu dhe s'i hyra njeriut ne Shtepi . Je teper Primtiitve per kte Bote madje edhe vet Temen se ciles i referohemi ktu ,, se ciles ti etj komentues duhet ti referoheni e jo te replikoni me mua etj komentues si injorante te ardhur nga pylli ,qe s'njohin anji lloj kulture ne komunikim me njeriun .________ Tregon qarte se cfar je ,nga ato cfar shkruan . ___________Nuk e di,, se na qenka Shtepija e dikujt kjo ktu ,por me Shtepi kjo s'ka asnji ngjashmeri dhe kjo duket nga Niveli i pjesmarresve dhe komentet e trurit mesjetare . Mua me eshte dukur ne cdo rast nga era juaj ktu si nji Hale publike .Nqs Ti je i Zoti Halese ktu , un do heq dor e s'do te dhjes me ne koke . Jashteshqitjet e njerezimit .S'keni per t'u ber kurr Njerez .

        1. E
         El Comandante

         Safai , nuk ka zbrit , por eshte rrexu nga pema ,ku jeton . Prandaj flet si Matuf mazllumi lajthitur . Me e forta eshte kur ,thot : "Lexo aty dhe mbysh koken " !!!! Haaaaaaaahahahahaahhahahhaha O Zot nga e dhjeve kte mut mbi kte Toke .

         1. S
          Sinqperi

          Mos m'i'a vini re , e pyeta në mëndesë në ç'orë e çel synë e fillon e bënesh gati për ne pragu me dal . . Pun'uqesh me të shtëpisë kur'apin gojën . Ç'rebesh gurrësh o zoicë hënde se n'a përflake......

          1. x
           xumba pa pa xumba

           Sinqperi , ti je nji rast per Antropologet ,por mjerishte ky s'eshte Profesioni im . Dil njiher anej nga Spitali te bojm DNA -an met'analizu et'zbulu ,se Nastradini kujt shekuli mundesh me ken , e i takon Megjithate ,ne rrespekt tatin ,perpiqem te imagjinoj ato pikturat zhgarravitjet bredna shpelles , duke i par si heroglife qe shpjegojne gjuhen tende,, fol dikur ne Shoqerine Primitive . Si bre ,qish ateher qenkshe ti ? Uah ha ha ha sa bukur .

           1. S
            Sindiberi

            Po ec e ma merr i qime floku e mbase plotësohesh . Unë di ç'jam nëse ti dyshon eja e dështo .

            1. F
             Flip

             Xumpi , en ti po e kërkon Belanën e k'tij shekulli se një sa e lamë një , e po të zbresësh vektoin as 21 shekuj nuk të dalin ta gjeç nga vjen ti me gjithë trupën e antopologëve anthin e anthës së....kështu që mos e prish gojën , më mirë dhëmbt u tu se t'vëna .

             1. A
              Amase

              Pa Primaterien ti do me pas Modistën e të pillonesh si Mo'dernn eh mo talent mo taleriaks . Hm , e nie . S'ma ni resmen tate hiç fare , ç'u zharavit ish me u pa si do jesh para respektit si me ken mall e me nj'anë etaloni ta masë . E kini avaz ju fuksat .

              1. I
               Ice Tea

               Ato zgaravi i tash mun'i bojm pllaka n'mozaik e dece bath - room përshëmbull , por duhet e drejta e Autorit . Ty me sa duket të zgërlaq e mjera profesionale , t'intereson vepra jo autori . S'mund t'ju a plotësojmë dëshiren vetëm në paçi urdher aresti me dëshirë do ju ndjekim . Ju me dhunë ne me durim . Ken'me humb .

               1. S
                Shease

                T'intereson andaj . Sa i pa vlerë respekti . Vec kur mbishkruan as q'e di pse egziston . Gërmo mbase m'a gj

              2. S
               Sinqperi

               Mos m'i'a vini re , e pyeta në mëndesë në ç'orë e çel synë e fillon e bënesh gati për ne pragu me dal . . Pun'uqesh me të shtëpisë kur'apin gojën . Ç'rebesh gurrësh o zoicë hënde se n'a përflake......

            2. M
             Mel Torme

             Dat dere

             Lini një Përgjigje