Kam një pyetje për ty, Edi Rama!

23 Dhjetor 2022, 09:24Kulturë TEMA

Kam një pyetje për ty, Edi Rama!

Nga Çun Lajçi

O Edi Rama!

Kur e rrënove Teatrin Popullor t’pata quejt të çmendur, por sot që e vune gurthemelin mbeta unë i çmendur nga nji projekt që rrallë kush do ta ketë n’Evropë!

Ne s’jemi mësua me salla luksi, me skenë bravuroze e deshtore të ngohta! Ne e duem atë dërrasën e gjatë n’ballinën e ngrehinës që shkruente “Teatri Kombëtar”, pa çka që artistëve u vinte era myk nga kthinat e kalbuna!

Ti e din se s’jam i Yti as i Salkos, por jam i kaçakut Ali Rexha që punës së mirë i thotë: T’lumshin duert e me hajër të qoftë!
Por!

A do t'jetë tamam-tamam kështu siç duket?

52 Komente

 1. n
  nga doli Nastradini !

  S'ja vlen komentin

  1. t
   tata luigji

   Lexo artikullin o toq pastaj formulo komentin Shiko se cfare shkruan C. Lajci

   1. D
    Dakord

    Tata e lexova une artikullin por pyetja e autorit eshte e çuditshme. Sigurisht qe do behet siç eshte ne projekt se edhe te doje Rama ta beje ndryshe nuk e le arkitekti dhe konstruktori. Pa firmen e tyre nuk kolaudohet. Keshtu llapen dhe per stadiumin por ja qe u be fix si ne projekt.

    1. N
     Ndreu

     Po ke te drejte se dhe yi je hajdute si keta qeveritaret.Ai stadjum te mori miljona dhe eshte turpi juaje.Po sikure ky stadjum te behej ne nji vende tjeter dhe i vjeteri te ishte fuksonale a do ishte me mire.

     1. B
      Bobi

      Kolaudimin e ka ne dore Rama dhe Velia dhe nuk pyesin per arkitekt e projekte te tyre. Po te zbatoheshin projektet nuk do kishim kate pa leje, por policet e bashkise dhe kryetari fryen me lek nga firmat qe ndertojne jashte projektit dhe kur vjen puna legalizojne ato ndertime, kur smarin lek i vene dinamitin. Ne qender te Tiranes nuk mer dot fryme mga keto ndertime qe jane bere. Askund ne ballkan si ketu ne Shqiperi ku i behet karshillik termeteve....

     2. m
      maxi

      Cfar shkruan ky idioti i udbes qe ne tre, kater fjali dhjetra gabime i bene.Artist i thua ti keti interesgjiut …

      1. D
       Drejtshkrimi

       shkruhet ''interesaxhiut" jo interesgjiut o injorant

       1. b
        beni

        JO 'di' ,por dy more 'qip' !!!!

     3. L
      L.Xh

      Nga e thëna Në të bërë Është në mes Një lumë i tërë …..thotë populli ynë…… Poooor, Edi Rama, ka dhëna prova të FORTA, se LUMIN E TËRË, e ka kaluar disa herë, ndaç …..a don me ti numëru or Çun Lajqi ? COVIDIN, TËRMETIN, STADIUMIN ARENA, RRUGËT. Etj, etj, etj….. Ndjej keqardhje për këtë pesimizmin tënd. Sinqerisht. Gjithsesi, është pozitive që ke filluar të reflektosh, duke e lënë shprehjen “PLAKA SIMITEN SE SIMITEN DHE XHOKËN E LESHIT PA LARË” ……. Me shumë dashamiresi.

      1. P
       Prroji i Thate

       Cun Lajci po i jep meriten Edit per Teatrin. Ate pyetjen, a do behet ashtu projekti, e ka sa per ti bere qejfin kundershtareve. Edi Rama ka ndertuar vepra te bukura, nuk ja lejon vetes mediokritetin.

      2. G
       Gjergji

       Po ja vlen more ja vlen.

      3. p
       pirro

       cun Ljci po ja fut kot. flet te paverteta. Mire bene qe e prishin ate godine te dopolavoros italiane.

       1. L
        Lani

        Ate po thote.

        1. P
         Parruca

         Pikerisht ate po thote dhe Vun Lajci!

         1. N
          Nonda Qiriazati

          Phy keta socialistet e terbuar shikoni sa te dhjere qe ne gjuhesi .As nuk dine te shkruajne por dine vetem te zbatojne ato qe ka thene Partia e tyre . Shikoni si thote ky debil "Mire bene qe e prishen dopolavoron italiane. Jam i sigurte se ky as ka qene ne Teatrin Popullor dhe lere pastaj te kete pare ndonje drame

         2. L
          Luani

          Iku dhe sefedini..!!!

          1. S
           Shqiptari

           Te dhente zoti jete,or Çun Lajçi dhe pas 2 vitesh hajde te marresh nje rol dhe t’a luash ne skenen e Margaritarit te Tiranes.Llafet e hallkut dhe vrimat e gardhit nuk mbyllen kurre.

           1. O
            Optimisti pesimist

            Varet,me cilin sy"e pe",me ate me xham,apo.....?

            1. G
             Gezim Celiku,. LONDER ANGLI UK

             SHI. Artistet, dhe. Intelektualet cfare BEJNE, Jane Bere. Analista, 24 ore neper. Studjo. TV,. TE. BUKURE S duhet ti. Themi e. Bukur, TE Zezes, E. ZEZE,.,. SHQIPTARET JANE KOMBI. ME. I. ZGJUAR E PUNTORE,. POR. ZGJUARSIN, E KTHEJNE NE. URREJTJE, PER. TE. MENCURIT, PUNTORE E TE. SINQERITET,. PRANDAJ, NDER SHEKUJ, PO BEJME, RRUGETIM, PER. SE. PRAPETHI,. ????❤️????????????????☀️☀️☀️☀️☀️

              1. N
               Noci

               Do te behet,se Tirana ka nevojë per teater dinjitoz.Per here te fundit kam hyrë ne ate teater ne vitin1966 dhe çuditesha si ka mundësi na Shkoder teatri eshte normal e gjithe kryeqyteti ne nje karakatine.Do t'i uroja Çun Lajçit por te gjithe artisteve ne moshë si dhe kundershtuesve qe t'ia arrijnë te japin çfaqje ne teatrin e ri e te harrojne gjithe zhurmën e prishjes se asaj ndertese .

               1. T
                TURIEMIGR

                BURRE !!! UROJ TE TE SHOHIM NE KETE SKENE CUN LAJCI. PAC JETE TE GJATE!!

                1. S
                 Shkodrani-Belgjike

                 Po e kupton edhe i madhi Çun Lajçi, ma ne fund se vetem Edi e ban Shqipnin, rrespekt per ty e shendet te kesh.

                 1. J
                  Jimi

                  Te jesh i bindur se teatri do te behet ashtu sic eshte edhe ne maket. Madje Rama edhe per kete duhet kritikuar ! Ne kohen kur njerezit mundohen dhe kerkojne nga Rama te rrisi sadopak pensionet dhe rrogat e ulta, ky merret me "grimin" e qyteteve" Tamam: Stambiolli digjet, e kurva krihet !?

                  1. J
                   Jimi

                   Te jesh i bindur se teatri do te behet ashtu sic eshte edhe ne maket. Madje Rama edhe per kete duhet kritikuar ! Ne kohen kur njerezit mundohen dhe kerkojne nga Rama te rrisi sadopak pensionet dhe rrogat e ulta, ky merret me "grimin" e qyteteve" Tamam: Stambiolli digjet, e kurva krihet !?

                   1. D
                    Dajti

                    Bravo ¢un,me mire vone se kurr,ishallah ju vijn ment dhe bashkeatdhetareve tu kosovar,mjaft me duke share Edi Ramen kryeministrin me te mire ne keto 30 vjet.

                    1. F
                     Fatmiri

                     Ky katundari i Kosoves te merret me edukimin e djalit,qe e futi ne burg.Nuk eshte shaka te fusesh djalin ne burg.kete hall familjare nuk mund tia zgjidhin kryeministri shqiptare,por vetem kryeministri e gjykata kosovare.

                     1. P
                      Pelioni.

                      Zoti të dhëntë shëndet o Çun Lajçi,dhe dalç në atë skenë,ashtu si kurse di të dalësh ti or Çun Lajçi,respekte për ty e brezin tënd në Shqipëri ,Kosovë,Maqedoni .

                      1. Z
                       Zhaneta

                       Cun Lajci eshte nje aktor i madh kalibri dhe shpreh respektin tim per kete aktor te shkelqyer. Rolet e tija jane perla

                       1. Z
                        Zeqo Pilafi

                        Aktorët tanë, turpi i zotit, njerëz më pa personalitet zor se mund të gjesh në tërë rruzullin tokësor. I kanë kthyer trupat teatrale në azile pleqsh, thonë ndonjë fjalë të mirë për qeverinë e radhës, që t'u japë atë rrogë të përmuajshme si lëmoshë për paaftësinë e tyre proverbiale.

                        1. V
                         VISI

                         KUSH ESHTE KY ÇUN LAJÇI ÇA PUNE BEN SHKO QIU MATUF MUTI TE DUKET VETJA PERENDI POR JE NJE TRAP KAQOL

                         1. Q
                          Qiriako Kalarman

                          Delinquent habits...

                          1. s
                           spektatori

                           Uro o Cun Lajçi qi ta mbaroj ne mandatin qe ka se me ardhun prap demografiket kane me e kthye ne apartamente per te afermit e tyne ose ka me e privatizue djali i Brishes e ka me ia ba peshqesh vjerrit!

                           1. N
                            Neritan Liçaj

                            Ore Qiriazit ,pse thua qe nuk ka hyre as edhe nje here te ate salle kuajsh ,une jam i rritur ne moshe dhe Teatrin e kam pas artin me te dashur ,nuk kam lene ,drame e komedi pa pare jo nje here por mbi tre a kater here ,po te permend kam pare te madhin Naim Frasheri ,Bexhet Nelku ,nga te paret pa permendur ,artistet e tjere Pjeter Gjoka ,Lazer Filipi ,Qenan Torro ,e tj e tj deri te brezi Kadri Roshi ,Robert Ndrenika ,Margarita Xhepa ,liza Vorfi ,e tje kam pare deri ne viti 1990 me pas jo , po te kujtoj dhe sallen e ftohte ,edhe garderopen qe linim palltot a pardesyte . mire thoje per shkrimin por mos ofendo ,se nuk ta kam borxh .

                            1. K
                             Kot fare

                             Sa vjec je Neritan qe ke pare Naim Frasherin?Artisti popullit ka ikur nga kjo jete ne 1975 zotrote ke lindur ne 1968 dhe deri kur ke mbaruar tetevjecaren e shikoje boten nga dritarja e banjes sepse nuk te linte mami Ylvia ti beje rremuje shtepine.Keshtu eshte kur nje medioker nis liceun per pikture dhe perfundon aktor.

                            2. m
                             mark

                             cun lajci je nje prototip qe zvarritesh . burrin e mban dinjiteti .

                             1. P
                              Pejani

                              Ky Cuni ,cun ka mbet gjithmon,kurre nuk ka pase dinjitet.Cuni njehe vetem Interesin,aty perfundon cdo gje me te.

                             2. G
                              Genti

                              Çun prit e të shohim rezultatin. Nëse e ndërton me standarte moderne do i themi bravo, se i ka përdorur me mend paratë e taksapaguesve në të kundërt do ta bëjmë harram.

                              1. s
                               shpiragu

                               BRAVO. Zoti Lajci te pranosh se ne nje moment ke gabuar ne vleresimin e teatrit te vjeter,eshte reflektim, pershendes dhe vleresoj qendrimin tend per prishjen e nje shemtire .kjo rrite Personalitetin tnd, jep nje shebull te mire dhe per artistet e tjer ..Te gjithe i kemi ne kujtes veprimet vandale,kacafytjet ,idiotesit e vellezerve budina,neritan licos....... dhe mbeshtetjen qe moren nga politika e opozites.Te gjithe kunder nje projekti dinjitoz ne qender te Tiranes,jo se nuk kuptojn dallimin e teatrit te vjeter,me te riun ,por,E KEQJA ishte se ate do e ndertoj EDI RAMA.Te jesh i sigurt zoteri se Teatri do behet dhe ate do e gezojm te gjithe Shqipetaret.Perbetimet e z kalaja se do hedhi ne ere Teatrin e ri ,Piramiden,Stadjumin e shume te tjra si keto, jane thjeshte tollombace.

                               1. T
                                Tega

                                BRAVO VANDALË! Shkatërroni e digjni! Përpara shkatërrimtarë të ARBËNISË!

                               2. T
                                Tega

                                ...ah sikur të kishim me dhjetëra godina teatri, me erë myku, dërrasa të "kalbura" por të ishin shekullore e mbi mijë vjet e të merrte Rama dhe ti do eskavatorë e t´i rrafshonte e të digjte gjithë dokumentacionin referuar tyre, e t´ua vinte flakën dërrasave të kalbura...Cka na vyn e kaluara kulturore dhe historike. RROFTË FUTURIZMI BETONARME, me traditë ZERO.

                                1. T
                                 TEGA

                                 ....qyteti MALMÖ, Suedi ka disa rrugë me emra "qesharak" për kokat provincialiste, do përmend disa: HÄSTVÄGEN - UDHA e KUAJVE (respekt për meritat e kësaj gjallese për mirëqeninen...) KNIVVÄGEN - UDHA e THIKËS (udha e bicakcinjve, respekt për funksionin dhe mjeshtrinë) SADELVÄGEN - UDHA e SHALËS ( së kuajve, respekt për mjeshtrinë.. SKOMAKAREVÄGEN - UDHA e KËPUCARËVE....dhe një bulevard, me një trotuar të gjerë, i cili (trotuari) mbyllet plotësisht se duhej të sharrohej (pritej) dru halor, i vjetër mbi 100 vjet - kriter për mbrojtje me ligj, brenda një kopshti të një shtëpie mbi qindvjecare...Bulevardi lagja Mobilia në drejtim të lagjes NYDALA...shihni në Google dhe ky teatraxhiu (krejt në rregull me objektin e ri) pendohet pse ka mbështetur MBROJTJEN e thesarit kulturor TEATRIN e rrafshuar, sic u rrafshua sheshi i Flamurit në Vlorë, konaku i atdhetarëve KAJTAZI në TiRANÊ...RROFTê REVOLUCIONI KULTUROR kinez në ARBËNI!

                                 1. T
                                  Trebeshina

                                  Te uroj shendet dhe pleqeri te bardhe,sic dhe je,Cun Lajci,me kete shkrim ke treguar se ke peshtu nga gerdalla primitive Sali qen Berisha,shpresojm se ne shembullin tend te clirohet dhe shumica e folklorikeve te Kosoves.

                                  1. R
                                   Ricardo

                                   Gjithe bulevardi nga stadiumi deri tek treni e pertej ne Paskuqan mban vulen e Edi Rames me gjithe ndertimet anesore ! Proven e kemi para syve dhe eshte prove e forte artisti ,se ndertimet e atyre "artistave" te tjere anes Lanes nuk i kemi harruar ! Per mua ben me i rrite pensionet si e ka ndermend ai e ka kry detyren persosmerisht !

                                   1. N
                                    Nga nje jo artist

                                    O Cun se pari te uroj te mbledhesh mendjen e te jesh i forte edhe shprese plote se Edi Rama qe e nisi edhe do ta bitisi me siguri do te jete me i bukur se sa duket ne foto bile do e kish bere me pare po mos kishte ferra neper kembe qe e pengojne . EDI RAMA eshte artist dhe ja vret syrin e shemtuara , c’do pune qe ka zene me dore e ka bere me te mire se sa e prisnin mileti megjithese e pengojne ferrat e ndyra , Zoteri megjithese hiqesh i paanshem ti anon nga e djethta e ai nongrada therret ta bejme si ishte ku ishte , plaku mere nongrada qe shpreson te rikthehet e ta prishi e ta ribeje si ishte se atij ja vret syrin e bukura provat i ka dhene kur prishi mbikalimin prandaj athere ki kujdes bos te iki mendja

                                    1. B
                                     Bobi

                                     DUHET ME SHKRUJT QE KA TE DREJTE QEVERIA QE SHKATERON CDO GJE ANTIKE NE TIRANE DHE SHPERDORON TAKSAT TONA, DUKE NA MARE FRYMEN ME NDERTESA TE LARTA DHE BETON... VETEM KESHTU BOTOHET SHKRIMI

                                     1. G
                                      Gjergji

                                      Ishim te çmendur atehere, por jemi te çmendur dhe tashti.

                                      1. G
                                       Gjergji

                                       Te lumte goja or burre.

                                       1. Çeti

                                        Çun Lajçi , ske qene i zoti me ldire berllogun mrena shpise tande çka po lype ne shpija te hallkut?

                                        1. p
                                         pavllo

                                         popull klloun. inshalla po ja u prishin e ju banesat me rast termeti. ai qe e ka shkrujt ket seshte gje tjeter vecse nji qe percan me shume se fjala.po ne qe u nritem.per ta mbrojt ate dras te kalbur ne do jemi ata qe do vemi te shoim cfaqet .e sa do jet cmimi i biletes. e sh tjera. po taksat .dritat..apo skagje .mban ti o poppull

                                         1. G
                                          Gabriele

                                          Ka të drejt per ate zot

                                          1. F
                                           Fermeri

                                           Cun Lajci i penduar! Me pelqen reagimi juaj, megjithese ke dyshime deri ne perfundimin e Teatrit Kombetar. Une nuk dyshoj fare, mbasi kam pare edhe vepra te tjera, qe jane realizuar fal kembenguljes se zotit Edi Rama. Le te jetojme dhe te presim me gezim kete kryeveper, per te cilen sabotuesit vinin dhe vijne ende nga shtabi i kukuvajkave buze Lanes, apo ish SHQUP-i, ku jane mbledhur levat, kazmat, qysqite dhe gazi lotsjelles sipas ''aktorit'' me te ndyre, qe ka shkelur token shqiptare dhe nuk shqitet dhe as vdekja nuk e merr, pa i vene edhe nje here zjarrin Shqiperise, sipas ''planeve te bukur'' sipas endrres si kryeminister, qe kurre nuk do te vije deri ne gremisjen me shpirt neper dhembe...

                                           Lini një Përgjigje