Nga “Eposi i Kreshnikëve” te “Marubi”, Shqipëria bën gati katër dosje për në UNESCO

30 Nëntor 2022, 09:10Kulturë TEMA

Nga “Eposi i Kreshnikëve” te “Marubi”,

Ministrja e Kulturës Elva Margariti, ka bërë me dije se po përgatisin dosje të tjera që disa pjesë të trashëgimisë kulturore të vendit tonë të jenë nën mbrojtje të UNESCO-s.

Në një intervistë për Euronews Albania, ajo tha se do aplikojnë që pjesë e organizatës të jenë dhe Eposi i Kreshnikëve, vallja e Tropojës, dhe Marubi.

“Po përgatisim dhe Eposin e Kreshnikëve, vallen e Tropojës, transumanca që është tradita e shtegtimit të bagëtive, dhe Marubin. Janë punë të mëdha që nuk bëhen vetëm. Ka nevojë për shumë ekspertë dhe shumë bashkëpunëtorë, patjetër që ka nevojë dhe për shumë financime”-  tha ajo.

10 Komente

 1. B
  Bimi

  Po ministreshe po , se monumenteve ja u ke bere naften ke tre vjet qe investimet ne ministrine tende realizohen vetem 12 % eshte nje çmenduri qe ti vazhdon te jesh ministre . Ske asnje pergjegjsi , dhe nuk ke asnje lidhje me ne socialistet ste kemi pare njehere neper fushata .

  1. K
   Kulla

   Kjo qe nga pamja eshte debile. Butrinit per te nuk ishte shqiptar prandaj e dhuroi.

  2. X
   Xhoni

   Futja kot ministre leshi me vallet e tropjes , e çrendesi ka se jane apo jo pjese e UNESKOS keto jane pjese e kultures sone e ketu do mbeten , po ti moj bibe spo ben azgje per monumentet qe po shkaterrohen po vetem pi alkol gjithe diten e vjen verdall , gjithe bashkepuntoret e tu japin dorheqjen se ti vetem kerkon pare dhe i ve ne presion per te shkelur ligjin se di si mund te jesh ti ministre.

   1. E
    Edi

    Mos ma shani pjeshken time, se eshte me e mira ne qeverine "Goca dhe Gra" qe me sherbejne me radhe.

    1. K
     K.Bullari

     jo duhet then se kohet e fundit ka nji levizje te Ministrise Kultures ,dalje nga ajo Agoni disa vjecare dhe duhet pergezuar z.Ministre e cile sa vjen e duket mjaft seksi kohet e funit. Rrespekte K.B

     1. s
      shqip

      kurva e peshtire,qe shiti Butrintin nje antishqiptari ,del per te bere reklame personale pa lidhje per te fituar kredo politike.ndyresira qe nuk ka bere asgje pozitive per kulturen por eshte vene ne sherbim te qarqeve antishqiptare me qejf.fuck you baxhelle.

      1. g
       gimi

       oe i jeni qepur te gjithe ksaj ministres se kultures ju e doni ta palloni . kaq seksi ju duket kjo juve ? Un s'e kam par ne Plazh as nga afer ,por sme duket noj kushedi se cfar e zakoneshme

      2. T
       Tropoja

       Shume mire qe beni te pakten nje gje te hajrit si thote populli.Por edhe eposi kreshnikeve Muji Halili zanat ne Bjeshket e namuna "thuhet"sipas legjendave qe kane ndodhur ato trimerit e tyre..dhe Omeri djali Ajkunes e ka varrin ne Kelcyre afer lumit Valbone ne Tropoje.Ku vajtojne edhe sot qyqet nga mallkimi Ajkunes te varri djalit te saje.

       1. e
        ee,

        Nuk e di , do pyetur ai krieministri, megjithe simpatine qe kam per te per ç'ka bere, se kjo eshte ministre per kulturen ne Shqiperi apo ministre per kulturen ne UNESKO? KJo ka lene per ibret shtepine e Dritero Agollit, mor, e ç'na duhet unesko neve? KJo bashke me ate krieministrit i kane ndertuar me arqitektura Milo Kadarese shtepi ne Gjirokaster e Tirane dhe nuk arriten dot ti japin ndonje çmim prestigjoz sipas deshires tyre. Kur e ke ne dore, ne kete demo-craci, e hedh ne gojen tende, pse te ja japish tjetrit. E lexoj ne facebook qe e pyesin dhe interesohen qytetare per kulturen, kengen, valle, dhe kjo tund bythet podiumeve e s'u kthen asnje pergjigje, vetem e paska me uneskon. Ee, halli na ka zene, po s'ke ç'bejme, nje grusht eshte pak, u derdh nje bardhak. Ndoshta burimi do dale, te mbyt ate mehalle, por besimi ka vdekur dhe krimi eshte pjekur...!

        1. I
         Ilia Note

         Kjo duket se eshte nje zonje fisnike dhe nuk e di a ka lidhje meinxhinjerin Lefter Margariti nje burre i shkelqyer dhe ingjinjer shume izoti Respekt per kete Ministre dhe i uroj suksese se llumi dhe jashteqitja shqiptare vetem kete pune ka te shaje pa lidhje dhe me genjeshtra

         Lini një Përgjigje