Rama në Festivalin e Filmit të Venecias, zyrtarja italiane: Njeri me ndjeshmëri dhe përgatitje të madhe

8 Shtator 2023, 21:50Kulturë TEMA
Rama në Festivalin e Filmit të Venecias, zyrtarja italiane: Njeri me

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Festivalin e Filmit në Venecia këtë javë, ku ka takuar edhe një zyrtare italiane drejtore e Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit në Lombardi.

Kjo e fundit është shprehur e mahnitur nga Rama duke thënë se “takimi me të ishte edukues”. Lucia Lo Palo ka rrëfyer me fjalët e saj një pasazh nga deklarata e Ramës në këtë event.

“Njeriu me pasurinë e tij të inteligjencës dhe imagjinatës, - na tha ai pak ditë më parë, - "ka fituar fuqinë për t'i dhënë formë natyrës, duke e abuzuar atë në një mënyrë shpesh të poshtër; por natyra nuk është as e mirë as e keqe dhe gjithsesi vazhdon rrugën e saj, ndonjëherë duke e kthyer rendin aty ku njeriu ka krijuar kryesisht kaos”.

Ajo e cilësoi Ramën si një njeri me ndjeshmëri dhe përgatitje të madhe.

“Kam pasur rastin të takoj një njeri me thellësi, ndjeshmëri dhe përgatitje të madhe. E kënaqur që mund të forcoj këtë miqësi historike mes Arpës dhe Shqipërisë”, u shpreh ajo.

18 Komente

 1. L
  Larua

  Ah po Italia ka marre fund!! Ndersa kete tonin e takojne vetem drejtoret tani

  1. L
   Landi

   Salihu tend e takon vetem Qim Peka ....

  2. N
   Nje shqiptar , prej kohesh ne Itali

   Femrat italiane , e duan fort Ramen . Eshte njeri i kendshem (molto carino) .

   1. R
    Raimond Vlonjati

    Italianet i bejne qejfin ketij hajvanit se duan Ujin e Syrit te kalter .

   2. B
    Bato

    Sa i ngjit Rames me kto bjondet italiane

    1. S
     Sara

     Lucia del Palle

     1. M
      Ministria e KomshiKulturës

      Signora Lo Palo nëse nuk arrin t’i gjesh fjalët për të shprehur indinjatën, mos i zëvendëso me komplimente. Filistinit Vini I Netës meqënëse nuk i gjendet dot grimcë kulture/ndjeshmërie, ia siguron menjëherë shteti me të parë. Pa karrigen e shtetit - ai është rilindja banale e realizmit socialist dhe plagjiaturisti kampion i Surrelit. (Ymer le nam, po e bën palaço bablokun me këto fletlavdërime memece.- urgjent çensura)

      1. F
       Fat man

       Komedi me fecka. Ramuti shkon per festival filmi ne Venecia dhe takon pastruesen pergjegjese per mjedisin. Hajde me nder zonje te shikosh si shkaterohet natyra ne Shquiperi, ne mal, ne fushe, ne bregdet dhe ne qytete ku nuk ka me asnje lulishte e lene trashegim nga e kaluara, cdo gje beton dhe PPP (3 pidhat)

       1. D
        Dinua

        Festivali i Venecias rrezikonte te mos mbahej sivjet po te mos shkonin Kurti dhe Rama. Kultura e shkuarjes se politikaneve apo/dhe administrates ne këto ngjarje kulturore eshte thjeshte provinciale. Tregon ne rastin e Kurtit injorance dhe ne rastin e Rames populizem dhe per te dy nje teknike e deshtuar per rikuperim imazhi.

        1. E
         Edi

         Po se kinemaja inegzistente ka kapur majat. Ca pune ka ai kur nuk ka asnje film te prodhuar me para shqiptare atje. Kane lene qendren e filmit pa drejtor se shkon ky palloshi me ministren per xhiro. Vend bananesh

         1. B
          Bedriu

          Do shikoni kur ta bej Ministreshe pas ca kohe..

          1. S
           Sefedini

           Ne qytetin tim te harruar nuk ka kinema,e shumta te shtune ose te diel e pijme nje kafe me ndonje mik kurse ketij. I ka shkuar mendja per festival in e filmit,ne Venecia,,ka gusto qerratai Ske ci thua

           1. Z
            Zyko

            Ha ha ha! E qeshur me lot. Ky lloj k/ministri eshte gsti te pranoje levdata nga cdo lloj rangu. Mjaft qe te beje lajm. Ky guak edukoi shqiptaret e tani mbeten italianet. Hajde citjane hajde!

            1. A
             Ardi

             E qiu dhe kete loqa ????????????

             1. E
              Eni

              Uroj mos kete vajtur me Carter se I beri leket e popullit rrush e kumbulla

              1. s
               shqip

               Natyrisht qe me milionat e shqiptareve te vjedhura per 10 vjet,ben xhentilin dhe shperndan zarfe te majme andej-ketej neper bote.

               1. H
                Hajdar

                Rama ka shume horizont dhe zgjuarsi...1. Eshte bete miliarder duke grabitur dhe gjobitur nje popull te tere. 2. Eshte nheri we i nenvkefteson te gjithe. 3 Eshte vellai i Olsi Oligarkut. 4. Nuk e kipton qe nuk ka per ti gezuar te gjitha keto.

                1. a
                 arber

                 Jepi Tema ose versioni i 4.0 i Zeri i Popullit..nga Berisha te Rama me suksese Partise dhe Hajnise. Qesharak

                 Lini një Përgjigje