Lufta e Vlorës, Arkiva e Shtetit boton fotot e rralla

3 Shtator 2023, 17:40Kulturë TEMA

Lufta e Vlorës, Arkiva e Shtetit boton fotot e rralla

Arkivi Shtetëror ka kujtuar Luftën e Vlorës,   duke potencuar atë që historiografia komuniste e mënjanoi, si hero të vërtetë të asaj lufte: Qazim Koculin.

“Më 3 shtator 1920, përfundoi Lufta e Vlorës.

Kjo luftë qe një cikël betejash të patriotëve shqiptarë kundër forcave ushtarake italiane, të cilat që më 9 dhjetor 1919 kishin marrë nën protektorat Shqipërinë, pas vendimeve të dala nga Konferenca e Paqes.

Në shenjë revolte, më 29 janar 1920, u mblodh ‘Komiteti i Mbrojtjes Kombëtare Vlorë’. Sulmi karshi garnizonit italian filloi që më 6 qershor 1920. Në këto luftime morën pjesë rreth 20.000 trupa. Sulmet u zhvilluan në disa lokalitete: në gjirin e Vlorës, në Ujin e Ftohtë, në Vlorë-Kaninë, në Panaja, në Llogora, në Himarë, në Selenicë, në Gjorm, në Matohasanaj dhe në Tepelenë. Luftëtarë vinin nga të gjitha zonat e Shqipërisë, por mes tyre gjendeshin edhe shqiptarë të Amerikës. Ata  drejtoheshin nga 12 komandantë nën drejtimin e përgjithshëm të Qazim Koculit. Në zonën e çliruar, në Drashovicë, u vendos shtabi i luftës me prefekt Qazim Kokoshin.

Në fotografinë bashkëlidhur, paraqiten luftëtarë që morën pjesë në luftën e Vlorës”. 

12 Komente

 1. R
  Raimond Vlonjati

  Lufta e Vlores shpetoi Shqiperine, jo Presidenti Willson sic thoshte Noli. Pasi Presidenti Willson nuk mund te fliste dot pa u bere Lufta e Vlores, sepse Fuqite e Medha i kishin dhene fjalen Italise, qe " behu aleat me ne, dhe do marresh Vloren dhe bregdetin Shqiptar". Edhe Italia e cila ishte aleate me Austrin e Gjermanine u shkeout nga Gjermanet dhe u be Aleate me Angline e Ameriken e Rusine. Atehere Fuqite e Medha e lejuan Italine te futej ne Vlore . Ne keto kushte Ekzistenca e Shqiperise varej nga nxjerja me force e Italise nga Vlora, nga Shqiptaret ,sepse Amerikanet dhe Britaniket nuk i thoshin dot te dilte nga Vlora, pasi ata kishin bere mareveshje qe Italia ta merte Vloren, mareveshje te cilen e Demaskoi Lenini i madh. Kur Shqiptaret moren vesh per Mareveshjen qe zbuloi Lenini ( sepse deri atehere Shqiptaret te "genjyer" nga Noli i cili thoshte se Presidenti Willson i kish dhene fjalen qe do mbronte Shqiperine , e kishin fjetur mendjen ) e cila copetonte Shqiperine u tmerruan. Patriotet Shqiptare filluan ti dergonin letra pafund Presidentit Willson qe te mbronte Shqiperine , mirepo ai nuk mund te dilte kunder Italise Atehere Shqiptaret e kuptuan rezikun dhe si asnjehere me pare u bashkuan dhe e hodhen Italine ne det . Ishin gjithsej 10 miije forca Shqiptare por ne lufte moren pjese vetem 5 mije , sepse nuk kishin arme. Ndersa nga Italianet ishin 33 mije ushtare te armatosur deri ne dhembe. Kur Komiteti i Kryengritesve Shqiptare i dha Ultimatumin qe te largoheshin nga Vlora, gjenerali Italian bashke me oficeret e tij po qeshnin dhe nuk i moren seriozisht . Atehere lufta filloi dhe si perfundim Itaianet shkuan ne gop te semes . Kur Shqiptaret vendosen te fillonin luften kunder Italise, bejleret e Vlores me Vlorajt ne krye thoshin "Eshte e kote , nuk mundet do nje Perandori me dy pushke ".Por ja qe Lufta e Drejte fitoi kunder Perandorise se dhjere Italiane. Ne fakt Lufta filloi ne fshatin Kote te Vlores . Ary ishte nje garnizon qe duhej eliminuar. Komandanti Osman Haxhiu ju tha luftetareve , "na duhen 7 vete vulllnetare qe te eleminojne garnizonin Italian te Kotes, por ta dijne se shkojne drejt vdekjes se sigurte " . Sepse Garnizoni ishte ne nje koder te xhveshur qe nuk mbroheshe dot. Dolen 7 vete vullnetare , emrat e tyre jane tek Muzeu i Luftes se Vlores , qe ka qene aty perballe Kapeles ne Vlore, vajten naten e azgjesuan garnizonin Italian dhe pastaj filloi Lufta. Pas kesaj fitoreje te pabesueshme qe bene Shqiptaret , nja 3 muaj me pas, Presidenti Willson dergoi nje deklarate ne Konference , ku thuhej " Se populli Amerikan nuk eshte i pregatitur ti beje nje padrejtesi popullit Shqiptar". Kjo mjaftoi qe greket te mos na ngacmonin me.Por qe para se te behej Lufta e Vlores Willsoni nuk foli me deklarta pro nesh, sic fliste per Serbine qe "Konferenca duhet ti krijoje Serbise dalje ne det" Lavdi per jete Luftes se Vlores, sepse Shpetoi kete Shqiperi qe kemi sot nga thonjte e Greqise dhe Italise te mbeshtetur nga Britania e Madhe ! Faleiminderit Leninit qe na hapi syte, se po te mos e kishte demaskuar Lenini Traktatin e copetimit te Shqiperise . sot nuk do ekzistonim fare ! Po ashtu Faleminderit edhe Ppresidentit Willson qe me ne fund e dha nje deklarate te vaket,por qe sidoqofte edhe aq na ndihmonte , pavaresisht se ne e kishim bere vete 90 % te punes!

  1. M
   Mato Gruda

   të lumtë dora or mik!

   1. M
    Mato Gruda

    pra gomarin e nxjerr vetëm i zoti nga balta dhe jo i huaji, ose qoftë edhe miku!

    1. a
     anti25642654censurë

     mato,këto që thotë ky shkërdhata,biri i putnit*,janë si muhabeti "mu më ka pas tregu gjyshi që e ka pas dëgju nga baba i tij kur qinte tezen time"!!këto karllëqe që thotë ky nuk qëndrojnë askund!!italia kishte interesa të bashkohej kundër austro-gjermano-osmanëve!!u bashkua për veriun e italisë dhe jo për vlorën!! që i zoti e xjerr gomarin nga balta!?është një aksiomë që nuk ka nevojë për vërtetim!! *-për të ta vërtetuar se është bir putini(bir kurve),nuk rri pa përmëndur leninin"Faleiminderit Leninit qe na hapi syte, se po te mos e kishte demaskuar Lenini Traktatin e copetimit te Shqiperise "!! njerëz si ky qëni i mutit,nuk janë për shqipërinë,janë për ndyrësinë e tyre!!këtij i intereson të sulmojë amerikën,dhe të ngrejë lartë madhështinë e rusisë!!këti i duhen qirë robt me kuç e maç!!

     1. R
      Raimond Vlonjati

      O Rot kari, mua te me thua ti or te shkerdhefsha cte mban pragu mut muti,, Ti nuk di te lexosh more injorant i qelbur , te dhjefsha ate qe te ka nxjere nga bytha, Krijese e shpifur. Italia ne fillim ishte ne aleance me Gjermano-Austriaket . Pastaj Britania i premtoi qe nqs Italia shkeputej nga ajo Aleance , dhe bashkohej ne aleance me Fuqite e medha, Britanine, Francen , Rusine dhe Ameriken atehere ata do ti jepnin Vloren me bregdetin shqiptar.. Italia e pranoi kete pazar dhe u be mareveshja ne Londer e firmosur nga Britania, Franca , Rusia dhe Amerika qe ishin fuqite e medha te aleances se "Entente Powers: Dhe kur beheshin luftimet Italia qe kishte ardhur ne Vlore si pjese e Aleances me Austrine kur filloi lufta e pare Boterore qe ne 1914, direkt ndryshoi Aleancen ne vitin 1915 kur u be traktati i fshehte dhe tani perfaqsoi Fuqite e Ententes te cilat ishin futur ne Ballkan dhe biles Francezet u futen ne Korce . Mirepo ne ate kohe kur zhvillohej Lufta e Pare boterore, ne Rusi ne 1917 ndryshoi pushteti, erdhen Komunistet me Leninin dhe ai e nxori Rusine nga aleanca Nuk vazhdoi mesymjet qe bente Cari i Rusise, Ne 1918 Lufta Boterroe pushoi, dhe ne 1919 filloi Konferecna e paqes ne Versaje ku u thir edhe perfaqsuesi Rus te vinte aty se "popujt e vegjel do vetevendosin" sic thoshte Willsoni, por ne realitet jo Shqiperia. Se Shqiperia ishte vendosur per tu copetuar . Dhe Lenini gjeti ne arkivat e Carit te Rusise kopjen e firmosur nga fuqite e Medha qe copetonin Shqiperine dhe ja dha Trockit qe ishte Minsiter I jashtem ta lexonte atje ne Konference. Trocki vajti atje dhe tha para gazetareeve: "Kjo Konferecne eshte nje genjeshter kur thote se "popujt e vegjel do vetevendosin" sepse ja ku eshte TRaktati i Londres i firmosur nga fuqite e Medha qe copeton Shqiperine e Vogel " Kjo gje i zgjoi patriotet Shqiptare qe u cuan ne lufte i shkerdhyen robte Italise, edhe ty te shkerdhyen cte mban pragu, ok ? Sa per dijeni keto qe them une jane super te sakta sepse jane sipas historianes Britanike Kandeze Margaret Mc Milan qe ka bere librin Historik me te mire te asaj Kohe "Paris 1919" , qe eshte stermbesa e Kryeminstrit Britanik i cili ishte kryetari i asaj Konference ne Versaje, dhe ka perdorur edhe burimet e Kryeminsitrit Britanik, Po ashtu te njejten gje thote edhe Abaz Ermenji ne librin e tij historik per ate kohe.( Bravo Abas Ermenji se ka thene te verteten ). Dhe te njejten gje thote edhe historiani Boshnjak Ari Silajxhich , i cili ka qene Miniser i jashtem i Bosnjes dhe ka punuar edhe si profesor historie ne Universitetin e Prishtines qe e fliste Shqipen shkelqyer . Kjo eshte e verteta, nuk ka lidhje kunder Amerikes apo kujtedo tjeter , deficent i shpifur

      1. a
       anti25642654censurë

       mondo mo u xef kot,se nuk ta qi mamin pastaj!!nuk ka kush të të paguaj internetin për të ngrënë mut!!ps:mondo,mami tat ka pas punu në pashaliman,të paktën deri në 1960ën;apo ka banuar para se të lindje ti??

    2. .
     .

     Faleminderit mik!

    3. P
     Pordhe me rigone....

     Rrahimondi tourkotsami te qifte Arabia e USA kolotripida-n..... hahahaha,ik o kar me syze me gjithe ato karlliqe qe shkruan. Qazim Kaculi u bo Qazim Kokoshi e madje prefekt i barkthareve tourkotsama ne vlore....

     1. R
      Raimond Vlonjati

      O kaur , mo me ngri nervat se do te gamis gjineken bashke me ate kaurken tjeter , dhe lopthi, qe tu nxjerr bithen nga vendi, shkerdhate lol Te qifja tem, qifja , se desh te shava lol

     2. s
      sssss

      Selam Musaj ,,zuri topin ,,,dhe i hodhi italanet ne det ....selam alekum

      1. I
       Inceneratori Rama

       Po normal zuri Topin na gryka, plus gamisi dhe gjineken tende , lopthi sa i nxori syte si topa lepuri hahahahaha Poshte kauret ! lol

      2. D
       Deda...

       Krenohu aq sa të takon! Një pyetje: italianet ishin në Vlore qe me 1914, pse shqiptaret nuk i luftuan me herët, por priten 6 vjet... Le te pergjigjet ndonjë historian... Nuk mohoj heroizmin e luftetareve shqiptare, të cilët s'kerkuan privilegje si partizanet pas 1944...

       Lini një Përgjigje