“Jezusi nuk fal mëkate po bëhet vrasës”, si po e rishkruan Biblën, Partia Komuniste Kineze

1 Shtator 2023, 12:24Kulturë TEMA
“Jezusi nuk fal mëkate po bëhet vrasës”, si po e

Partia Komuniste e Kinës ka nisur një projekt 10-vjeçar për të rishkruar Biblën dhe tekstet e tjera fetare me qëllim që të dobësojë ndikimin e fesë.

Në Ungjillin e Gjonit, Jezusi përballet me akuzuesit e një gruaje e cila u kap duke kryer tradhti bashkëshortore, duke u thënë: “Ai nga ju që nuk ka bërë asnjë faj, le të hedhë gurin e parë.”

Ata më pas largohen të gjithë dhe Jezusi i thotë gruas: “A nuk të ka dënuar njeri?” “Askush, zotëri,” u përgjigj ajo. “As unë nuk të dënoj,” tha Jezusi. “Ik dhe që nga ky moment mos mëkato më”. 

Një histori e bukur e faljes dhe e mëshirës.

Megjithatë, në Biblën me karakteristika socialiste, fragmenti i rishkruar i Ungjillit sipas Gjonit përfundon, jo me mëshirë, por me vetë Jezusin që e godet me gurë gruan derisa ajo vdes.

Në të gjithë provincën Henan, zyrtarët lokalë të Partisë Komuniste i detyruan kishat protestante të zëvendësonin Dhjetë Urdhërimet me citate të Xi Jinping. “Ti nuk do të kesh perëndi të tjera para meje”, u bënë diktatet si: “Ruhu me vendosmëri kundër infiltrimit të ideologjisë perëndimore”.

Projekti 10-vjeçar për të rishkruar Biblën, Kuranin dhe tekste të tjera të shenjta është i gjithë pjesë e përpjekjes së Xi Jinping për t’i bërë besimtarët t’i shërbejnë partisë dhe jo Zotit.

10 Komente

 1. a
  allah-akbar

  E keni ngaterruar Biblen me Kuranin,ku dhe sot dhe kesaj dite vrasin grate ,qe kane mekatuar me gure,ne vendet musllumane.

  1. k
   k

   Prifti pederast dhe kisha mashtruese,eshte helmi dhe e keqja e dinamizmit fisnik që sabotoi shpirtin fisnik te kulturës evropiane.Morali i skllavit,mëshira e gënjeshtër dhe mposhtja e instiktit,janë varreza e instiktit evolucionist që kanë bërë njeriun të zhvilluar.F.Niçe Antikristi.

   1. j
    jon

    Eshte nje nga cudite boterore mendoj une se si reagojne ne public shume shqiptare ndaj besimit ne Zot. Pa as me te vogelin kufizim sikur dine gjoja te verteten, qe disa nga ne se dime. Arroganca kaqe e hapur mendoj eshte shkalla me e larte e injorances. Eshte e paimagjinueshme gjithashtu kur krahasimi qe bejne se disa “besimtare” jane te korruprar, pra per kete arsye Zoti eshte i korruptuar apo s;eskziston. Imagjino te ndjekesh kete llogjike ne cfare absurditete del.Ku permend Nicen ti skupton disa fakte te thjeshta. Nice e lexoi dhe e studioi bible kurse ti jo. Ne 70 faqe te vogela te anticrishtit te tij jane 62 kapituj. 62 kapituj tregon se Nice s’kish mundesi te shkruante me shume se 1 faqe ne dite. Gjuha qe perdor Nice ne disa rraste e kthen ne banalitet urrejtjen ndaj Shen Pavllos. Por urrejtjen me te madhe Nice( kete ti se di sepse mendon se i di te gjitha) e rezervon per vete gjermanet, pse besojne ne Zot dhe kejo eshte ofendim i rraces gjermane. Gjermanet sipas tij duhet te besojne gjoja ne nje teori si Hyperborean ku supozon se rraca gjermane ka dale nga nenetoka diku nga akullnajat. Nqs dikush lexon me objektivitet Nicen e kupton qe eshte psikopat dhe keshtu e konsideronin bashkohesit dhe familja e tij. Ky eshte lelbi i teorise se Nices. Qe te mohoje Zotin e madh dhe te vertete gjermanet duhet te besojne teorin e nje rrace superiore qe Hitleri e mbrojti deri ne gjunjezimin e Gjermanise me 1945. Keshtu edhe Enveri u peroq te hiqte Zotin derisa e la popullin pa coban ne vitet 90 popullin me te rraskapitur ne bote. Keshtu eshte edhe per komunistet moderrne si Gates dhe Co pas 3 viteve terrorir ku te shkoje ne kishe apo te festoje Krishtlindje dhe Pasheken te fusnin ne burg. Ateismi eshte terrorrizem, eshte e kunderta e Zotit qe eshte dashuri. Sa per shembuj positive bota eshte e mbushur. Dostojevski, Tolstoi, Hugoi, Dikens etj etj qe i njoh une dhe bota I njeh si kolose, jane te tille sepse morali apo personazhet jane te marre nga liberi i shenje para nga fjala e Zotit. Zoti krijo mua , ty dhe cdo gje ne bote, krijoi edhe psikopate si Enver qe ne te mesojme si perfundon kur mohon Zotin. Dostijevski thote se”bukuria do shpetoje boten” Kush na e jep bukurine?

    1. k
     k

     Ti,pisanjos ballkanik,nuk mund ta dish se sa e njoh unë Niçen. Idea e kopesë ,se ai i parapriu nazizmit ,tregon cekësi infantile sepse shkrimet ja dhuroi e motra pas vdekjes së tij., dhe nuk ka asnjë germë per ideologji ekstreme.Kurse debati intelektual qe dominonte boten akademike Evropiane në kundërshtim me botën çifute mbe bazat dhe themelet etike,estetike dhe morale ,ishte gjë normale. Zoti ka vdekur dhe atë e vranë njerëzit.(Zarathustra). Ùbermensch eshte njeriu pa peshën e peruljes së kishës uzurpatore dhe ushujzë parazitare të linfës vitale që beri të lavdishme Perandorinë Romake dhe kur njeriu "kishte forcë e shigjetës " dhe harku i tij akoma fërshëllente nga jeta e gjallë. ,dhe kur forca e tij të mund të shkundte universin për të formuar një planet (yll) që vallëzon në gjithësi. Unë nuk jam njeri.Unë jam dinamit.Vetëm unë zbulova të vërtetën dhe quajta mashtrimin ,mashtrim.Unë jam hekur i skuqur që digjem nga pasioni per të vobegtit e mashtruar nga prifti.Kurse akademikët , qëndrojnë ulur në shkallët e ngrohura nga dielli,dhe vrojtojnë kalimtarët të gjejnë mendime të menduar nga tjerët,Sikur ti prekësh ,bëjnë pluhur sikur të jenë thesë mielli. Kush mendon se ai pluhur eshte miell prej grurit ose delikatesa e florijtë e fushave në verë ? Udhëtari dhe hieja e tij që imagjinoi "shpirtërat e lirë" ngaqë nuk gjente bashkëbisedues në lartësinë e vet ,eshte një mësim i madh për ata që përballohen me njerëz të vedhël si puna jote. Dostoievski ishte dakort me Niçen se metafizika e një bote pa zot duhej të zgjidhej dilema nëse njeriu ishte i gjëndje të ringrihej pas asaj disfate. Tolstoi e kërkonte tek nacionalizmi,Kurse Hygoi dhe Dikens i perkisnin romantiçizmit të reflektuar nga Filozofia e Hegeliana e dështuar në 1848 me revolucionin borgjez. Nuk oendohem nga perseritjet e vazhdushme se nuk di asgjë ,se kjo eshte ndarja mes "të ndriçuarve dhe atyre që sillen në errësirë"Hygo ( Të mjerët)

     1. j
      jon

      Ato qe kisha parashikuar ishin 99% te sakta. Do e fillosh me te shara dhe ofendime dhe do perfundosh si majmuni( qe ti mendon se ke origjinene) duke u hedhur dege me dege. Kurse gysma e 2 e komentit tend eshte si te xhirosh ne vend, por ti mendon se je duke fluturuar me filozofi. 1% ndyshim eshte se ti thua ‘’une e di dhe ti jo’’ ku sic e thashe me lart arrogance eshte e hapur.Mund te kishe thene sic thone shumica 99% “ ike ore ti ..sje ti te flasesh per Nicen”. Meqe je ateist dhe cdo gje e spjegon nga llogjika, pyetja ime ne te 2 rraste e mesiperme eshte e njeje? C’fare kritere duhet te plotesoj une qe te flas per Nicen? Ke mundesi te pergjigjesh? Jo jo, ti tregon dhe une duhet te degjoj. Kur thua se cdo njeri eshte dinamit mbase si teori apo si shprehje motivuese mund te duket llogjike por ne praktike, ti e thua se une jam inferior ndaj teje.Me quan pisanjos ballkanik dhe nenekupton dicka inferiore qe edhe vete sje ne gjendje ta spjegosh.Une duhet te te lepij kembet e tua. Me keto e ngrin veten ? Arrogance perseri. Si mendon ti se Gates dhe Co qe duan te vaksinojne boten mendojne se ti je dinamit? Ti je kerrimb per ata dhe jo dinamit. Kam perpara librin e Nices dhe ne kapakun nga mbrapa thote 2 thenie te tij si pyetje dhe pergjigje.1- Cfare eshte e keqe ? – cdo gje e lindur nga dobesia. 2- Cfare eshte lumturia ? – ndjenja e pushtetit ne rritje ku rezistenca eshte mposhtur. I kupton dot keto 2 shprehje ? Sic thashe me lart Nice urrente vete gjermanet kurse ne sipas tij sduhet as te marrim fryme. Kur disa mendojne se Antikrishti eshte dicka kundra fese se korruptua eshte i genjyer. Antikrishti eshte fe, por fe e vdekjes. Hitleri, Stalini, Enveri etj jane simboli i vdekjes jo i perparimit sic pretendojne. Prandaj tipa si ti per eliten jane ‘’idiote me vlere’’ sepse jo vetem shkaterroni veten por beni propagande per ata qe duan te shkaterrojne cdo gje te bukur qe kemi trasheguar. Si ata trangjinoret qe mburren se skane femije dhe do shpetojne boten nga shterpesia. Me siper te permenda shembuj te thjeshte qe cdo njeri mund ti vertetoje pa pasur filozofi, sic ishin komunizmi dhe nazizmi. Komunizmi dhe nazizmi( 2 rryma ateiste) shfarosen 60 miljon njerez te thjeshte vetem ne Evrope. Ky eshte shembull i thjeshte qe tregon se ku te shpie ateizmi , te mohosh Zotin. Di ti ndonje shembull qeverrisje pa Zot qe eshte progresive ? Di ti ndonje krijimtari pa Zot qe eshte e bukur ? As qe ekziston. Thua ti jane injorante anglezet qe ne shekuj himnin e kane me 3 fjale, ‘’Zoti bekofte Mbretin’’ ? Apo USA qe betohen ne Bibel. Zakone te vjetera qe duhet te hiqen sipas teje. Ti je i fryre nga arroganca( puffed up) por s’do te thote se je i mencur. Eshte e pamundur per ty te kuptosh realitetin. Psh Hugoi( qe ti permend) ke mendon se quante drite dhe ke quante erresire ? Drite, Hugoi quante fjalen e Zotit dhe erresire quante dogmen e fese.Kejo ide eshte ne te gjithe ata qe ti edhe une permendem . Luftojne dogmen dhe arrogance por mbajne anen e varferise dhe vuajtjeve. Uraten pacin te varferit. Eshte moral i bibles dhe eshte morali kryesor i Hugoit ne te gjitha veprat e tij. Ti sigurisht se di ndryshimin midis dogmes, fese dhe besimit ne Zot. Xhordan Brunua ishte besimtar ne Zot por jo ne dogme. Por injorantet ateiste thone ‘’shiko cfare beri kisha’’. Zoti dhe fjala e Tij jane bukuria, lumturia, vuajtjet dhe shpresa qe cdo njeri ka ne jete Ti je injorant dhe i thua gjithe botes qe je i tille me cfare shkruan. Zgjedh dhe interpreton gjerat sipas mendjes tende te shtrember. Ti sigurish se ke lexuar, jo me te them e ke kuptuar Biblen, por perseri ben komente pa njohuri. S’eshte kejo injorance dhe arrogance ne te njejten kohe ?

      1. k
       k

       Më vjen keq ,por nuk ke asnjë rend njohjesh as teologjike dhe aq më pak filozofike dhe bën përshesh me gjithshka ke dëgjuar turbullisht. 1-Ato që shkruajta më sipër ishin citime nga aforizma të Niçes në periudhat e evolucionit të tij filologjik dhe më pas filozofik.Por natyrisht ju nuk e kuptuat dhe shpresuat se flisja për vete.E prisja. 2- Bota dhe njerëzimi jetuan mrekullisht miljona vite pa kishën ,dhe nuk ndjenë fare nevojën e dogmatizmit të shpifur nga një vrasës mashtrues si S.Paolo. 3- Krishtërimi ishte "hakmarrja" e çifutëve, ndaj popujve paganë duke i dhënë një kishë pa besim ku poshtërohej dinjiteti,personaliteti dhe gjenialiteti human. 4.Krishti nuk donte të themelonte një kishë me pushtet diktatorial dogmatist,por ai i kërkoi dishepujve të tij vetëm BESIM tek AI.Kurse kisha pervetsoi emrin e Krishtit dhe themeloi një diktaturë obskurantiste që luftoi dhe shterroi Evropën iluministe. 5- Vatikani u themelua me një akt mashtrimi sepse nuk ekziston asnjë akt dhurimi i perandorit Kostantin dhe se ishte i shpikur dhe falsifikuar. 6- Bibla nuk eshte fjala e zotit por vepër e njerëzve .B.Spinoza.Ethica. 7.Të gjithë ata që kundërshtojnë dogmën e diktaturës papale (G.Bruno), u dogjën tek sheshi Campo di Marte ,ose në bodrumet e inkuizicionit tip Torkemada. 8-Deus sive natura.Spinoza. 9- Ekzistenca e njerëzimit bëhet e rrezikshme kur mendon se është e kotë,boshe pa asnjë qëllim ne hapsirën e pamatur kozmike,prandaj ata më mashtruesat shpikën prralla për ata më injorantë për ta bërë më të pranueshme dhe shpjegueshme gjithshka ndodh në jetë.Trattato De Emendacione Intelektus.1657. 10- Krishti do ishte armiku më i madh i fuqisë temporale të kishës sikur të kthehej në mes nesh. Mos mblidhni pasuri,ndihmoni tjerët,jetoni në varfëri,etj,etj.Si do ndjehej kisha e pasur dhe dominuese ndaj të prapambeturve ? 11-Kisha ka mbjellur vetëm përçarje,urrejtje dhe sherr mes popujve viktima të saj. 1517 M.Lutero me 95 tezat e Vitembergut vulosi nga pikpamja teologjike se kisha nuk kishte asgjë të përbashkët me besimin dhe se maniplonte besimin e leshkove per tu pasuruar me indulxhencat papale. Luteri i kishte kushtuar jetën besimit të sinqertë. 12-Kisha do i kishte shërbyer vërtet Krishtit,sikur të ishte në gjithë historine e saj si Françesku nga Asizi. 13- Kisha ështe armiku më i madh i njerëzimit.ZHan zhak Ruso. 14-Mund të arrij në 95 si M.Luteri por nuk kam kohë.

   2. E
    Erdogan

    Krishterimi i ka duart me gjak per mijera aresye. Nuk respektoi te Drejtat dhe Vullnetin e popullsise vendase ne Greqine e Omiros,Arxileas (Akil "shqip"),Megas Aleksandros (Aleksandri i Madh),Perikliut,Pirros se Epirit etj. Ndaloi cdo fenomen te Greqise se Lashte. Qe nga Skoliot (shkolle "shqip") Filo-sofike te Akademise se Platonit,Liqios (Liceut "shqip") te Aristo-Telit,Stiqizmos,Epikurit,Sqeptiqizmos (te Menduarit) etj. Fenomene keto qe u bene me Vrasje,Detyrim,Diktature. Vete Rilindja Evropiane e Greqise se Lashte si Oksigjen e Saj tregon "Fytyren" e kesaj Feje te Mallkuar qe nuk ka lidhje me Zotin e Vertete. Sa per figuren e Krishtit greqisht Isus Xristos do te thete i Perdorshem dhe ka lidhje me disa Fenomene te Politizmoit (Culture "shqip") te Greqise se Lashte. "Kryqezimi" i Krishtit eshte copje e Prometeut qe vodhi zjarrin per tju a dhene Njerezve dhe per kete pabesi per Zotin e Grekeve Zeusi e kryqezoi. "Gjyqi" i Krishtit eshte copje e Gjyqit te babait te Filo-Sofise (Mik i Diturise) Sokratit. Kur e Pyeti "Krishtin" sipas BiBlios (Bibla) Pontio Pilati Ise Theos Greqisht dhe Ai u pergjigj qe Mbreteria Ime nuk i perket Kesaj Bote. Te Njejtat fjale the Ison to Kratos (Sokrati) kur do pinte Konion (Helmin) u tha qe Nuk e dime se kush eshte ne gjendje me te mire you qe "Jetoni" apo Une qe do iki nga kjo bote e Padrejtesive. Sa per "12 Apostoli (apostuj "shqip") jane copje e 12 Perendive te Olimpit qe kane per Mbret Perendine e Tyre Zeusin. Per Parthenen Athina (Virgin,E Virgjer "Shqip") eshte qe Zoti nuk ka rendesi Emri ka krijuar Njeriun me Tru qe te dallohet nga kafshet. Vetem se Krishti "Lindi nga nje Parthene" perse u fabrikua "Gjyqi i Famshem" i Tij. Ckuptim do kishte Gjyqi? Me vjen keq per nje Komb Vital dhe Historike si Kina te merret me Brockulla te krim ineleve te Krishtere. Po ashtu edhe per Greqine qe eshte catandisur Irani i Evropit.

    1. r
     reti11

     Plako, paska akses ne iternet edhe ne psiqiatri? Ke nevoje per trajtim me elektroshok me duket, se barnat s'po veprokan!

    2. M
     Mahmuti ,babaj Ismail Qemalit

     Te pakten per ne shqiptarve ,,nuk na shan Kuranin ,,,,Dhe kinezet e din qe babaj i ,,kombit,,, Ismail bej qemali para se te bente shtet shqiperin ,,,u betua me doren mbi KURAN ,,,,respekt perKuranin....

     1. E
      Emigrant

      E paska mire kinezi A nuk ishte kisha ortodokse greke qe bekonte ushtaret grek kur ata vrisnin gra femij e te rritur pse ishin shqiptar Apo nuk ishte kozmai qe mallkonte gjuhen shqipe dhe te gjith ata qe flisnin shqip Prandaj mir e bejn kinezet Dhe do ish mir qe shqiperia te ishte pa fe fare

      Lini një Përgjigje