“Skënder Gjinushi më përjashtoi nga konferenca” – Akademia e Shkencave: Shpifje e ulët dhe e pavërtetë e Ledi Shamkut

19 Nëntor 2022, 16:58Kulturë TEMA

“Skënder Gjinushi më përjashtoi nga konferenca”

Pak ditë më parë studiuesja Ledi Shamku ka hedhur akuza për Akademinë e Shkencave dhe Kryesinë e saj se është ndërhyrë për përjashtimin e saj si pjesëmarrëse në konferencën "Shqipja standarde sot që u mbajt në Prishtinë nga dy akademitë.

Këshilli organizativ i konferencës "Shqipja standarde sot" ka reaguar ndërkohë me një deklaratë, duke e quajtur shpifje pretendimin e studiueses Ledi Shamku për ndërhyrje nga Akademia e Shqipërisë për përjashtimin e saj nga kjo konferencë.

Përgënjeshtrimi në faqen zyrtare të Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, si më poshtë:

“Nëpër rrjete sociale kemi vërejtur, me shqetësim, diskutime që aludonin për tendenca përjashtimi të ndonjë studiuesi nga Konferenca shkencore ‘Shqipja standarde sot’, mbajtur më 17 nëntor në Prishtinë, organizuar nga Akademia e Shkencave dhe e Arteve të Kosovës dhe Akademia e Shkencave e Shqipërisë, në shënim të 50-vjetorit të Kongresit të Drejtshkrimit.

Si Këshill Organizativ njoftojmë opinionin se, ndërsa, si gjithmonë, ka pasur rrahje mendimesh brenda Këshillit Organizues për parimet e përgjithshme të kritereve të pranimit të kandidatëve, që do të paraqiteshin me punime në konferencë, nuk ka pasur asnjëherë ndërhyrje nga Akademia e Kosovës apo nga Akademia e Shqipërisë në punën e Këshillit. Pra, nuk ka pasur shkresë ndërhyrëse drejtuar organizatorëve, siç pretendohet.

Si Këshill Organizativ kemi punuar shumë për mbarëvajtjen e konferencës dhe kujtojmë se kemi arritur të organizojmë një konferencë shumë të suksesshme, me rezultate të rëndësishme për shqipen standarde sot.

Prandaj, konsiderojmë se është për keqardhje që një tubim i tillë të vihet në hije të një diskutimi të këtillë të parëndësishëm, ta pandershëm dhe, për më tepër, të mbështetur në pohime të pavërteta”, thuhet në reagim.

Ledi Shamku prej disa kohësh ka vënë në qendër të sulmeve të saj kreun e Akademisë së Shkencave, Skënder Gjinushi, ndërkohë që ky i fundit e ka injoruar.

46 Komente

 1. L
  Lida

  Ledi Shamku vjehrra e atij arixhiut Belind Kellici, si ka mundesi qe genjen kaq paturpesisht publikisht.

  1. b
   ben.

   Ledi shamku, eshte gruaja e zv ministrit te liderit tuaj global, tan shkrelit. Posi nuk ndyshuat ju delenxhinjte e enver hoxhes, sa shume llum paskeni qene. App po bere krushqi me armikun e ha si mehmet shehu.

   1. V
    Vranakonti

    Ledi Shamku eshte paguar nga Sali Berisha te beje kete akuze pa asnje te vertete e pa asnje baze. Dihet se Saliu nuk ka jete pa keto shpifje por me keqja eshte se ai shtyn edhe te tjeret te shpifin. Mund te kete dore edhe Evgjjiti i Elbasanit Kerriçi,me falni Kelliçi. Sali Berisha e ka shume inat Skender Gjinushin se ai eshte njeri inteligjent dhe jo legen si Saliu.

   2. T
    Tironsi

    Kjo Shamku e ka në karakter rrenën . Kur nuk ja varin , e ka vdekje dhe reagon jashtë çdo etike normale . Eshtë shumë e përkëdhelur . Po , tash po i kalon .

    1. X
     Xha Bamja

     Skender Gjinushi monument kulture, prodhim i Dulles, mbrohet nga shteti dhe çoku ujitet me ndonje litro raki fshati. Ju dhjef… shkencen juve me oi e aman aman.

     1. i
      inxhinjeri

      Xha Bame-Gjinushi eshte matematicien kalibri. Ne kohen e Dulles, shkolla jone, edhe pse ne kushte varferie, ishte e nje niveli shume te larte. Me ate shkolle kemi me shume se 30 vjet qe hame buke ne shtetet me te perparuara te botes. Shkolla, ashtu si te gjitha fushat e tjera te jetes ekonomike, u shkaterruan prej doktorr mortjes, ketij spijuni te Serbise.

    2. O
     Ooooo Dan ku je o Dannn

     Hahaha studjusja ledi!!! Ik moj sharabjge qe sben as per mesuese filloreje na ben ti si akademike. Kurve psikopate qe dhe plak q….ne sedilje te makines.

     1. B
      Beni

      Kjo nuk la k.. pa thyer kur ishte deputete ne njesine 10 ne Tirane

     2. S
      Sara

      kjo zogu I Aurel Plasarit eshte sh delirante

      1. H
       Himarioti

       Skender Gjinushi është shkencëtar, Ledi Shamku është një trularaskë. Nuk shkojnë bashkë, duket ashiqare.

       1. p
        pres pergjigje

        Nese Gjinushi eshte shkencetar, a mund te thuash ndonje veper akademike te tij ?

        1. P
         PO , PO

         Pse , nuk paske degjuar ti per emrin qe ka bere Skender Gjinushi ne fizike me " Teoremen e Gjinushit " , pas mbarimit te universitetit ne France dhe nje varg artikuj shkencore te botuar e perkthyer ne disa gjuhe ne vende te ndryshme ?! Kije inat , z.@pres pergjigje , por jepi hakun. Znj. Shamku nuk i afrohet atij as deri tek gjunjet .

         1. L
          Lala i Lushnjes

          Po qe se je fizikant o "pres përgjigje,, duhet ta dish. Po qe se je çoban me dhi, nuk ke nga e di. Gabimi i Gjinushit qe që u fut në politikë. Aty e dhjeu, se politika dhe shkencat egzakte nuk shkojnë bashkë.

          1. H
           Hordhia e idiotëve te Saliut

           Skender Gjinushi mund të jetë maskara burrë, por ketu nuk po flasim per Skenderin si karakter, por si shkencetar. Dhe ai nuk është nga ata qe ka marre doktorate Kristali, por e marre doktoraturen ne France. Dhe professor nuk behesh duke pire kafe lagjeve tecTiranes, por duke shkruar artikuj dhe libra. Por ju e keni zakon qe edhe kur shani nuk dini se si. Dhe Skender Gjinushi ka plot gjera per ta share. Por ti vete e shan nga gjera qe ai nuk shahet dot.

           1. Z
            Zena

            O pres pergjigje ,midis Kenos dhe Shamkut ka nje oqean diference.

          2. P
           Poshte gjinushi dhe permetari grekofil

           DEKLARATE SHARLATANESH KOMUNIST. DUKET ASHIQARE FRYMA INFLUENCUESE E KRYATARIT SKENDER GJINUSHI DHE SEKRETARIT PERMETARIT GREKOFIL VASO TOLE, KETIJ KOMPOZITORI MEDIOKER QE MOHOI ATDHEUN PER GREQINE DHE ME PERKRAHJEN E PATRIARKANES GREKE NE SHQIPRI NUK E SHKUL KUSH NGA FRONI. NJE DUARTROKITJE PER LEDI SHAMKUN.

           1. g
            gangsterri

            Or mik une po rrah karin me shuplaka

           2. N
            Nokja

            Ledi Shamku vjerra e atij arixhiut qe pretendon bashkine e Tiranes , mbase ka ndikuar ne mendimet e kesajdhe sulmon zGjinushi

            1. v
             vera

             si alabake eshte kjo

             1. G
              Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

              Me halabak eshte Skenderi!

             2. S
              Spak

              Ledi Shamku gruaja e Plasarit dhe mamaja e Belindit?! Qe Aureli eshte Gay e di gjithe Tirana! Belindi eshte pjelle e Saliut qe pret nga kerric ta beje Gomar! Prisni dhe do te shikoni fatin berishian te tij!

              1. H
               HESHTJA

               Kur mendon se kjo injorante perfaqesonte ne kuvend nje mase te gjere qytetaresh. Si perfaqesuese e te majtes, tani lufton te majten per ti bere qejfin dhenderucit demokrat, qe vetem i tille nuk eshte. E di qe kjo Ledi eshte shitur si e ditur, por i doli boja me keto qe thote. Nuk do te te besoja dhe ne fillore, se ke nuk shquhesh ne asnje fushe. Heshtja eshte kapak floriri. Po kujt t'ja thuash?

               1. D
                Doku

                Ledi Shamku po na del si opozitare qe kur dhenderri i saj do garoje per Tiranen!! Gjinushi mund te kete inteligjence, por i ka ngelur ora prapa ne kohen e komunizmit. Shamku eshte arrogante si bashkeshorti a ish bashkeshorti Shkreli; eshte pisanjose qe qelbet ere se lahet e s’lahet nje here ne jave; profesionalisht eshte mediokre dhe ‘lufta’ e saj per albanologjine eshte nje teze krahinore per gegenishten dhe aspak shkencore. Por shume u morra me plehrat injorante te ripjelljes

                1. H
                 Hajdar Tahipi

                 O popull idiot, po pse merreni me familjen e saj, gjykoni vetem faktet, me siguri ju qe hidheni perpjete po t'ju shohin nga afer i keni motrat, grate, nenat, vajzat kurva e sterkurva, prandaj gjykoni keshtu. S'u bete nje here njerez e per kete gje s'e ka fajin Akademia e Shkencave.

                 1. P
                  Per hajer o Hajdar

                  Hajdar mos e turpero emrin tend. Per kete po flasin dhe komentuesit qe shan, qe Ledi nuk eshte as intelektuale lere me akademike. Sa per kurve une vete sdi gje o Hajdar. Po ti duket qe e njef dhe Ledin si motrat, nenen dhe gruan tende.

                 2. C
                  Coli

                  Sikur te ishte e vertet qe te kan perjashtuar. I lumte Pr. Sender Gjinushit. .Nje Hale me pak

                  1. T
                   Tjetri

                   Nje qenef me.pak e ke fjalen per Qenushin... dmth Gjinushin me 3 gishta te 97... gneneral i asfalias greke... eshte me shume se nje qenef Gjinushi tamam nevojtore

                  2. A
                   Aldo

                   Skenderi eshte b....ir jo vetem nga karakteri

                   1. A
                    Aldo burri k...

                    Gruaja te ka then?

                   2. s
                    serveti

                    Kjo eshte idjote...

                    1. L
                     Lanabregsi

                     Artan Shkreli dhe gruaja e tij Ledi Shanku ne vend qe ta shkepusnin dhendrin e tyre Kerricin e Saliut nga Saliu,avash avash po behen shpifsa si dhendri Belindi Kellici.

                     1. A
                      Asd

                      Nuk e njoh Shamkun. Njoh Gjinushin. Eshte verme ne formen e njeriut.

                      1. L
                       Ladi

                       Mos i merzit o Ledi se dhendri Kellici kur te behet kryetar do të mbajë një vend edhe per ty ne bashki.

                       1. D
                        Dajti

                        Uroj qe ne Kosove te mos kete shkuar gjuhetari i madh me fame boterore akademiku kalec tapalli, qe eshte topall jo nga kemba por nga koka.Si mundet nje gjuhtar dhe per me teper akademik qe paguhet nga taksat e popullit te deklaroje se gjuhes Shqipe po ti heqim barbarizmat nuk kemi gjuhe shqipe. ky nuk meriton te jape mesim te gjuhes shqipe as ne shkollen fillore ,dhe jo te jete akademik.

                        1. H
                         Hajde are te te tregoj babain

                         Kolec Topalli ka 4 vite e gjysem qe ka vdekur o njeri. Te pakten me respekt per te vdekurit

                        2. Z
                         Zina sallaksja e çmendur

                         Ledi eshte grua e çmendur! Per fat edhe burrin e ka te tille. Tani jane forcuar shume qe kur bene dhender kete jevgun Kelliçin? Merr njerin e perplas te tjetri??? Bravo Gjonushi.

                         1. g
                          gjergji

                          Ledi jo vetem eshte grua e nderuar,por edhe albanaloge e klasit pare.Ne Shqiperi ti thuash dikuj te verteten ne sy,behesh armik me e te ndjek hakmarrja deri ne fund.Ne se ne veri hakmarrja perfundon me gjak,jugu hakmarrjen e ka te vazhdueshme te qete e te rrezikeshme jo vetem per personalitetin tend por edhe at familjar. Keshtu i ka ndodhur edhe zonjushes Ledi,ku akademia shkencave shqiptare kerkoj te anullohej diskutimi i zonjes Shamku ne samitin :shqipja standarte sot. Zonja Shamku mpron ate qe dialektit gege(me fuqi shprehuese shume me te forta se dialekti toske) duhet zene vendin kryesor qe i takon ne shqipen standarte .

                          1. H
                           Hordhia e idiotëve te Saliut

                           Gjergji, nuk ka rendesi jam apo s'jam dakord me ty. Ke shkruar si intelektual, dhe si fshesaxhi qe vetem shan. Dialekti gegerisht është vërtet shprehes dhe me figura letrare, por nuk mjafton si argument per gjuhe zyrtare. Jane shumë fjalë ne dialektin gegerisht we duhen zyrtarizuar por nuk mund te behet gjuhe zyrtare. Dy shembuj të vegjel. Prapashtesa "risht" sipas partizaneve duhet bere "bisht". Nga "botërisht", duhet të themi "botnisht". Shembulli i dyte je vete ti - ke shkruar ne gjuhen e sotme zyrtare. Por, respekte per komentin.

                          2. G
                           Gjenerata psudointelektuale e turpit

                           E tmerrshme! Gjithe elita jone, politike, shkencore, intelektuale ka rene ne nje humnere llumi, kacafytjesh, mistreclleku, histerie, deliri, tribalizmi instiktesh kafsherore, dialektike halabake, peshtymash, impotence, anarkie totale. Kur njerezve me te kualifikuar te ketij vendi ju mungon aftesia per tu marre vesh, per te respektuar institucjonet, per te pranuar njeri tjetrin, per te ofruar shembullin e bashkepunimit, respektit e toletances... , cfare kane mbjelle me poshte?! Pervec nje vendi te pabanueshem, nje shteti te deshtuar, nje urrejtje vella vrasese, nje degjenerimi dhe shthurje totale, bash ashtu sic deshironin per shqiptaret, akademiket serbe ne platformen e tyre te asgjesimit te shqiptareve permes degradimit Total te aftesive tona organizuese dhe shtetformuese.

                           1. S
                            Sazan Guri me goden e dhallit

                            Kjo qenka si Arjana Kalaja e tritolit te PD. Bashkohuni bashke, se te nje kallepi jini. Sa vajtka gomarice mbi 30 vje, fillon e rrohit nga mendja. Vjera e Belind jevgut. Poshte akademikja fallso.

                            1. G
                             Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                             Ngjarja eshte kjo. Ledi Shamku e akuzoi Skenderin per plagjiature. Skenderit nuk i pelqeu kjo dhe kerkoi nga akademiket kosovare qe ta perjashtojne Ledin nga diskutimi ne Prishtine. Akademiket kosovare nuk pranuan kete urdher te Skenderit...dhe si rrjedhoje eshte reagimi i Akademise se Shkencave te Shqiperise.

                             1. b
                              ben

                              Skender Gjinushi e ka marre titullin e tij ne France, atje ku plagjiaturat nuk pine uje, prandaj boll shpiket fakte se me kete tregoni qe jeni injorante. Sa i perket kesaj zonjes, ate nuk e njoh dhe nuk mundet te flas. E njejta per konfliktin e saj me Gjinushin. Askush nga keta qe komenton ketu nuk e di se si eshte e verteta, por komentet i bejne nisur nga perkatesite politike te tyre. Ata qe jane PD-ista flasin kunder Gjinushit dhe te tjeret kunder Shamkut. Me e rende eshte kur fillojne e shajne me fjalor rrugesh.

                             2. L
                              Lexusi

                              Mjaft naj shpifet me kte femer qe i ka hipur vetja ne qef , kan mbaruar nga nje shkoll nuk dihet se ku neper fshatrat e Italis dhe vin bejn profesoreshen me doktorratura plagjiatur komplet , dhe duan ti bejn karshillik atyre njerezve si Gjinushi qe doktoraturen e ka mar ne paris ne kohen kur dhe ne shqipri se blije dot si sot noten me lek , ksaj i ka hyp vetja ne qef , kujdes nga kto lloj njerzish se do çojn ne gremin jo vetem vendin por dhe gjuhen , ksaj i ka hipur vetja ne qef e denigron ajken e dituris kti vendi per te treguar qe kjo esht mbi te ter , se nuk ja veshkellen njeri fare ne auditoret e gjuhesis , jan burra dhe ajka e dituris shqiptare qe i kan dhen rendesi ne kte menyr gjuhes letrare shqipe , sa budallenj dhe njerez si kjo dalin neper televizione me teori karagjozash me kta nuk meret njeri , kjo le te flasi si gjyshi vet se ndalon njeri por gjuhes letrare shqipe ti rri larg me idjotsit e saja .

                              1. P
                               Plehra,kudo ku jeni bashkohuni!

                               A nuk i keni vene re se te gjithe ata kellira,qe kane mjele shtetin komunist nga meritat e prinderve te tyre,pas 90-tes jane kthyer ne ANTIKOMUNISTE te flakte,te gatshem te shajne dhe shpifin per cdo gje te bere ne kohen e socializmit per te bojatisur imazhin e tyre te meparshem qe te krijojne imazhin e dhjere te shfrytezuesit kapitalist tanni? Kjo Ledi Shamku eshte e bija e ish ministrit te Ndertimit ne kohen e shtetit socialist,pra ka qebe vajze BLLOKU! Ndersa tani eshte gruaja e zv.ministrit te Rames,prap grua BLLOKU! Dhe qe te lustrojne imazhin e dyshimte te meparshem iu duhej te shanin dhe shpifnin per cdo gje te kaluar komuniste! Por si kjo ashtu edhe i shoqi nuk mund te mburren para shqiptareve se cfare kane bere ata te dy per rritjen e mireqenies se shqiptareve dhe mos shpopullimin e vendit nga rinia! Doemos qe nuk kane patur kohe,sepse nuk u del koha te administrojne pasurite e shumta dhe te nu7merojne parate qe kane mbushur ne llogarite bankare! ANTIKOMUNIZMI i ketyre kellirave eshte vetem ANTISHQIPTARIZEM i poshter ndaj duhen perbuzur!

                               1. B
                                Bardhok Shpani ( Span - Spani )

                                Q'far kuptimi ka se e kujt mama esht akademikja ?.. Akademikia esht ankuar se z , Gjinushi ka nderhyre në proqes konkurativi duke cunguar ne menyr te qellimshme profilin i cili nuk duhet të jet i mvarur dhe kushtezuar në proqset kerkimore shkencore nga akademia dhe veqanti nga autoriteti . Akademikja nuk po kerkon shkeputjen prej akademisë shkencave Shqipëtare për kunderazi ajo kerkon që ta konkuroj me tematika konkrete kërkimore shkencore bazuar mbi fakte .

                                1. D
                                 Dajti

                                 Nuk e dinja qe i ndjeri Kolec Topalli paska ndruar jete,ndjese familjes se tij.

                                 Lini një Përgjigje