Zbulim 2700-vjeçar në Irak

20 Tetor 2022, 12:19Kulturë TEMA

Zbulim 2700-vjeçar në Irak

Iraku është “shtëpia” e disa prej qyteteve më të vjetra në botë, përfshirë Babiloninë, raporton BBC.

Por vitet e trazirave shkaktuan plaçkitje dhe dëmtime në shumë zona arkeologjike. Tetë relieve mermeri përshkruajnë skena të gdhendura lufte, hardhi dhe palma.

Ato datojnë nga mbreti asirian Sennacherib, i cili sundoi qytetin antik të Nineveh nga viti 705 deri në 681 pes, tha Bordi Shtetëror i Irakut i Antikiteteve dhe Trashëgimisë.

Mbreti i fuqishëm ishte i njohur për fushatat e tij ushtarake, duke përfshirë atë kundër Babilonisë dhe zgjerimin e madh të Ninevisë.

Reliket besohet se dikur kanë zbukuruar pallatin e tij dhe më pas janë zhvendosur në Portën e Mashkullit, tha për AFP Fadel Mohammed Khodr, kreu i ekipit arkeologjik irakian.

Porta e Burrave ishte një nga më të mëdhatë në Ninive dhe ishte një simbol i madhështisë dhe fuqisë së qytetit. Porta u rindërtua në vitet 1970, por u shkatërrua nga militantët e IS në vitin 2016. 

3 Komente

 1. .
  .

  Sado gdhendje, skulptura ... te gjenden jane "te shpelara" ose te pa kompletuara. $$$$$ Madheshtin qe ka gjetja e nje mbishkrimi qe lexohet dhe kuptohe lehte edhe pas 2.500 vitesh nuk ka te krahasuar, imagjinoni kur ky thesar edhte i pa fund ku dikur mbudhte bibloteken e Aleksandris, e cila kur u zaptua nga Muslot Otoman, u perdoren si lend djegese per hamamet e ushtarve. $$$$$ Per kete madheshti eksklusivitetin e plot e ka vetem Hellada, asnje gjuh ne historin botrore nuk ka te njejta karakteristika , 1 Alfabet, nje gjuh, 1 gramatik, 1 sindakt, ... $$$$$ Gjuha nuk edhte thjesht nje mjet komunikimi, por nje mjet qe transporton nga shekuj, histori, kulturen, idet e te gjitha periudhave.

  1. J
   Jorgo

   Sa injorant qe jeni ju gjoja greqirat.... meso kush e dogji biblioteken e Aleksandrise o manall

  2. .
   .

   O kari, .... ironin me emrin Jorgo me te perdorur ne Bote (fute ne bithe, se nuk te shkon). $$$$$$ Emrin Grek Jeorgos (bujk ne Gr.) e perdor gjithe Bota ... St. Georg, Xhorxh, Gjergj ... E mbajne si emer 2 shtete Gjeorgjia dhe Xhorxhia e SHBA-s. $$$$$$ Kushdo qe mbron Greqin nuk mund te jet vetem Grek, por edhe Filo-Grek, ky term njihet Boterisht, madje me qindra figura ne histori mbajne emrin "Philhellenist". Lexo o majmun ne internet "Philhellenism Wikipedia" $$$$$$ Kurse mbrojtesit e Turqizmit (qe nuk i kemi as fqinj, por jane 3 shtete larg, eshte pak e dyshimt, vetem po je Turko-sperm mund ta mbrosh me kaq fanatizem (sepse tjeter kategori nuk ka, si me PhiloHelenizmin). $$$$$$ O idjot, historin e shkaterimit te Biblotekes Helene te Aleksandris e di shum mire, jane disa etapa te shkatrimit, nga Romaket "e civilizuar", tek vellezrit tuaj Arab, tek byrazeret tuaj Turq ... dhe deri me sot qe Turq dhe Turk-Arnaut nuk len asnje shkrim Helen pa shkatruar, si ne Parqe Arkeologjike, ne tabela rrugesh etj.

   Lini një Përgjigje