FOTOT: Spanjë, 62-vjeçari mbijeton 16 orë në varkën me vela të përmbysur

4 Gusht 2022, 12:20Lifestyle TEMA

FOTOT: Spanjë, 62-vjeçari mbijeton 16 orë në varkën

Një francez 62-vjeçar, Laurent Camprubi, mbijetoi për 16 orë në një flluskë ajri prej 30 centimetrash brenda varkës së tij me vela që u përmbys në Oqeanin Atlantik, 14 milje larg nga bregu në ishujt Sisargas, rajoni spanjoll i Galicisë veriperëndimore.
Burri, i cili u nis nga Lisbona për të kaluar vetëm, u shpëtua nga zhytësit dhe rojet bregdetare spanjolle, gjatë asaj që shpëtuesit e përshkruan si një operacion “në kufirin e të pamundurës”. Kështu shkruan The Guardian.

Jeanne Solo Sailor, një varkë me vela 12 metra, lëshoi ​​një sinjal shqetësimi në orën 20:23 të së hënë në 1 gusht. Ajo ishte nisur nga kryeqyteti portugez, Lisbona, të dielën në mëngjes.

Ndërsa një anije shpëtimi me pesë zhytës po lundronte, një nga tre helikopterët e dërguar për të ndihmuar me kërkimin e gjeti varkën e përmbysur kur dielli po perëndonte. Një zhytës u ngjit mbi barkë për të kërkuar shenja jete dhe njeriu brenda iu përgjigj goditjeve të tij duke trokitur.

Me detin shumë të trazuar për të tentuar shpëtimin, roja bregdetare i bashkoi varkës balona me flotacion për ta parandaluar atë të fundoset më tej dhe priti deri në mëngjes.

 

62-vjeçari u dërgua në një vend të sigurt dhe u dërgua në spital për ekzaminim, por doli nga spitali pak më pas pa probleme.

 

Lini një Përgjigje