Gjendet pas 350 vjetësh thesari i çmuar në anijen spanjolle

4 Gusht 2022, 11:02Lifestyle TEMA

Gjendet pas 350 vjetësh thesari i çmuar në anijen spanjolle

Historitë e thesareve të varrosura dhe mbytjeve të anijeve të lashta kanë magjepsur për shekuj, nga tregimet e piratëve deri te filmat e suksesshëm të Hollivudit. Megjithatë, për një ekip eksploruesish, legjenda u bë realitet kur zbuluan një gamë artefaktesh nga një anije spanjolle e fundosur 350 vjet më parë duke përfshirë monedha, gurë të çmuar dhe xhevahire të çmuara që dikur i përkisnin kalorësve detarë.

‘Nuestra Señora de las Maravillas’ (Zonja e Çudirave) u mbyt në vitin 1656 pasi u përplas me një varkë tjetër nga flota e saj dhe u përplas në një shkëmb koral pranë Bahamas. Anija mbante një ngarkesë thesari, disa prej të cilave ishin të rezervuara si taksë mbretërore për Mbretin Filip IV, nga Kuba në Sevilje, Spanjë. Anija prej 891 tonësh përmbante më shumë ngarkesë se zakonisht, pasi ishte ngarkuar edhe me transportin e thesarit të marrë nga një anije tjetër që ishte fundosur dy vjet më parë.

Ka pasur tashmë disa përpjekje të suksesshme për të tërhequr ngarkesën e anijes, me pothuajse 3.5 milionë artikuj të gjetur midis viteve 1650 dhe 1990, sipas specialistit të Allen Exploration, i cili kreu një ekspeditë dyvjeçare nga viti 2020.

Por zbulimet e fundit, të cilat do të shfaqen këtë muaj në Muzeun e ri Detar të Bahamas, ofrojnë një pasqyrë të re për jetën në bordin e anijes. Duke punuar me zhytës vendas, arkeologë dhe ekspertë të tjerë, studiuesit janë gjithashtu në procesin e “rindërtimit të misterit se si anija u shkatërrua dhe u copëtua”, tha në një deklaratë për shtyp arkeologu detar i projektit James Sinclair.

Mes objekteve të zbuluara ishte një zinxhir filigran ari 1,76 metra i gjatë dhe disa varëse me stoli që dikur u përkisnin kalorësve të Urdhrit të Santiagos, një urdhër fetar dhe ushtarak shekullor. Një nga varëset prej ari përmban një smerald të madh kolumbian ovale dhe një duzinë smeraldi më të vegjël, të cilët ekspertët besojnë se mund të përfaqësojnë 12 apostujt, së bashku me Kryqin e Shën Jakobit. U zbuluan gjithashtu tre varëse të tjera kalorësish, duke përfshirë një në formë që të dukej si një guaskë e artë.

2 Komente

 1. l
  likja

  e ka gjetur Likja, pa dyshim :P

  1. I
   Illyrian

   Zonja jone e mrekullive*

   Lini një Përgjigje