‘Nuk më goditi në fytyrë që të mos prekte paratë’, modelja e njohur zbuloi se ish-burri ka abuzuar me të

20 Shtator 2023, 14:35Lifestyle TEMA

‘Nuk më goditi në fytyrë që të mos prekte

Linda Evangelista pretendoi se ish-bashkëshorti i saj, Gerald Marie, e kishte abuzuar gjatë martesës së tyre pesëvjeçare. Modelja ishte e martuar me Marie midis viteve 1987 dhe 1993, ndërsa ai ishte kreu i ‘Elite Model Management’ në Paris.

Në vitin 2020, Marie u akuzua për përdhunim dhe ngacmim seksual nga shtatë gra, Evangelista që pranoi se ajo besonte se ai ishte i pafajshëm, por tani lavdëron gratë që e akuzuan atë për “t’i dhanë guximin për të folur”.

Zbulimet u bënë në dokumentarin e ri të Apple TV+ në të cilin supermodelja 58-vjeçare kanadeze dëgjohet duke thënë: “Mësova se ndoshta isha në një marrëdhënie të gabuar. Largimi nga një marrëdhënie abuzive është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. E kuptoj këtë koncept sepse e kam jetuar. Nuk ishte e lehtë të thuash “Dua divorc, shihemi”, nuk funksionon kështu”, deklaroi fillimisht ajo duke shtuar më pas se ish-bashkëshorti nuk e goditi kurrë në fytyrë sepse ishte modele dhe do të dukej: “Ai dinte të mos më prekte fytyrën, mos më prek paratë, kupton?

Kur ish-bashkëshorti i saj më në fund u akuzua, Evangelista tha se akuzat e grave i thyen zemrën, por ajo gjeti guximin të thoshte edhe të vërtetën e saj. “Falë forcës së të gjitha këtyre grave që kanë dalë përpara, Zoti i bekoftë të gjitha, kam guximin tani të flas. Do të doja që drejtësia të vihej”. Do të doja që ata të mendohen dy herë dhe të kenë frikë, dhe do të doja që gratë të dinë se nuk janë vetëm”, tha ajo në dokumentar.

Në një deklaratë në Apple TV+, Gérard Marie mohoi pretendimet e Evangelista për abuzim dhe tha se ai “asnjëherë nuk ka kryer as aktin më të vogël të dhunës”.

Akuzat me të cilat përballej Gerard Marie


Marie u akuzuan për përdhunimin e të paktën 13 modeleve të ‘Elite Model Management’, ndërsa një ish-punonjëse tha se ai dyshohet se kishte në shënjestër gratë më të reja sepse besonte se “virgjëreshat nuk ishin fotogjenike”.

Ankuesit thanë gjithashtu se Gerard Marie u jepte viktimave të tij kokainë çdo ditë për t’i mbajtur ato të dobëta, ndërkohë që ata kënaqeshin me abuzimin – me një viktimë të supozuar që tha se ai “i tundte” asaj një shishe me drogë në ditë për të mbajtur peshën e saj të ulët. Një nga të paktën 13 ish-modelet që kanë akuzuar ish-bashkëshortin e Evangelista për përdhunim, modelja Carré Sutton, tani 53 vjeçe, thotë se ajo u sulmua vazhdimisht nga burri në vitin 1985 kur ishte 16 vjeçe.

Në shkurt të vitit 2023, prokurorët francezë më në fund mbyllën hetimin për përdhunimin dhe sulmin seksual pasi arritën në përfundimin se krimet e supozuara në vitet 1980 dhe 1990 ndodhën shumë kohë më parë për t’u ndjekur penalisht sipas ligjit francez, i cili përcakton afatet kohore për gjykimin e veprave në gjykatë.

“Rasti u mbyll më 13 shkurt për shkak të parashkrimit të veprimit publik”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Drejtësisë në atë kohë. Avokatja e biznesmenit, Celine Beckerman, tha se klienti i saj “e mirëpriti mbylljen e çështjes. Drejtësia përfundimisht mbizotëroi, pavarësisht nga fushata e egër mediatike që Marie duroi mbi dy vjet. Me këtë vendim tashmë vërtetohet se ai është dhe do të mbetet i pafajshëm”.

Lini një Përgjigje