Qyteti i vetëm në botë ku banorët jetojnë të gjithë në një ndërtesë

16 Nëntor 2023, 21:40Lifestyle TEMA
Qyteti i vetëm në botë ku banorët jetojnë të

Whittier, Alaska është i vetmi qytet në botë, banorët e të cilit jetojnë të gjithë në një ndërtesë të vetme, të quajtur "Begitch Tower".

Popullsia e përgjithshme e qytetit është 220 njerëz dhe të gjithë jetojnë në të njëjtin pallat.

Godina përbëhet nga 14 kate dhe përfshin pothuajse të gjitha shërbimet, si një shkollë, spital, supermarket, komisariatin e policisë, palestrën, kafene, e madje dhe një kishë.

Kjo formë e të jetuarit brenda një godine të vetme është zgjedhur nga rezidentët e Whittier, pasi për shkak të kushteve ekstreme të motit është e vështirë të lëvizësh jashtë në pjesën më të madhe të vitit.

6 Komente

 1. D
  DMK

  Dhe gati ne 2030 "you will own nothing but you will be happy" 15 minutes cities

  1. P
   Populli

   Ik mor kar me zile, ske bukë të hash dhe merresh me idiotllëqe.

   1. D
    DMK

    Palle me zile je vet sufllaqe partie loqe ku merr vesh ti duke jetuar në Tiranë që as tren nuk ka akoma

  2. J
   JET-666

   Pirdh pirdh ...që të zgjohen miza dhe pleshtë në Tokën e sheshtë ....

   1. A
    Arzt

    Po ky qenka burg

    1. P
     Pet.

     Historia mesa di une eshte pak me ndryshe.: deri pak kohe me perpara ishte baze ushtarake, Tani nuk eshte me dhe ndertesa e vetme qe ishte ne dispozicion te ushtrise perdoret nga banoret qe sherbejne ne ate zone , e cila po behet perhere dhe me turistike (mjaft banore punojne ne mirmbajtjen e tunelit qe i lidh me Boten ). Interesante eshte qe shumica e banoreve aty jane te ardhur nga ishujt e ngrohte te Amerikes dhe banojne ne nje zone ku eshte shume ftohte.

     Lini një Përgjigje