Shkencëtarët kinezë klonojnë “superlopët” që prodhojnë 18 tonë qumësht në vit

2 Shkurt 2023, 22:10Lifestyle TEMA

Shkencëtarët kinezë klonojnë “superlopët”

Shkencëtarët kinezë thonë se kanë klonuar me sukses tre “superlopë” që mund të prodhojnë një sasi jashtëzakonisht të madhe qumështi, raportojnë mediat kineze.

Gazeta shtetërore Ningxia Daily raportoi se ekspertët nga Universiteti Veriperëndimor i Shkencës dhe Teknologjisë Bujqësore dhe Pylltarie kanë klonuar bagëtinë Holstein-Friesian me origjinë nga Holanda, raporton SE-EN.

Këto lopë mund të prodhojnë 18 ton qumësht në vit, ose 100 ton qumësht gjatë jetës së tyre; që është pothuajse 1.7 herë më shumë se sasia e qumështit të prodhuar nga një lopë mesatare në SHBA.

Siç thonë ata, kafshët e klonuara kanë lindur në fillim të këtij viti. I pari nga viçat e klonuar ka lindur më 30 dhjetor me prerje cezariane, për shkak të madhësisë së tij relativisht të madhe prej 56.7 kilogramësh.

Shkencëtarët klonuan 120 embrione nga qelizat e lopëve shumë produktive dhe i vendosën në një lopë zëvendësuese. Shkencëtari që udhëhoqi projektin, Yin Yaping, tha se klonimi i “superlopëve” ishte një hap i madh përpara pasi i lejoi Kinës të mbarështonte racat më të mira “në një mënyrë ekonomikisht të mundshme”.

“Vetëm pesë nga 10.000 lopë në Kinë mund të prodhojnë 100 ton qumësht gjatë jetës së tyre, gjë që i bën ato një burim të vlefshëm mbarështimi. Por ndonjëherë është e vështirë të përcaktohet saktësisht se cila kafshë është, gjë që e bën të vështirë rritjen e tyre. Ne planifikojmë në dy deri në tre vjet, le të krijojmë një tufë me më shumë se 1000 superlopë për të reduktuar varësinë e Kinës nga importet e lopëve”, tha Yin.

4 Komente

 1. L
  L.Xh

  Qumështi i këtyre lopëve, a do ta pijnë njerëzit, apo do të jetë biokarburant për makinat ? Mendoj që nuk do të jetë për njerëz.

  1. t
   tirana e vjeter

   Zoti Mero mos e boto kete koment timin, se e keni zakon ju te Temes, qe kur shkruan dikush ndonje koment ku ka fakte qe kundershtojne artikuj si ky me lart, nuk e shfaqni. Per budallalleqet qe shkruaka ky fare "shkencetari" kinez ka nje pergjigje te thjeshte: ne SHBA dhe ne Kanada ka jo pak lope qe prodhojne rreth 20'000 l qumesht ne laktacion (jo ne vit, sepse periudha e nje laktacioni eshte 300 dite kalendarike, kur nje vit ka 365 dite). Po te lexoni literaturen shkencore do te shikoni se ne provincen e Kebekut (Québec) ne Kanada kane pasur nje dem te famshem, bijat e te cilit kishin nje rendiment qumeshti ne laktacion si ai qe permenda me siper. Kampionatura sperme te ketij demi jane shitur ne te gjithe boten, bile edhe ne Kine. Keshtu, kjo qe kane bere kinezet nuk eshte klonim, por nje teknike transplantimi ovulash te fekonduara te nje lope qe mund te jete bija e ketyre demave me kapacitet te larte gjenetik te rendimentit ne qumesht., tek disa bujtëse qe nuk kane kapacitetin e duhur gjenetik. Ne SHBA dhe Kanada per prodhimin e qumeshtit ekziston sistemi i kuotes. Pra fermeret preferojne te mbajne p.sh. 6 lope ne vend te 3 lopeve qe te prodhojne te njejten sasi qumeshti, por duke perfituar edhe viçat qe i rrisin per mish. Informohuni me mire ek specialistet e MB per kete problem.

   1. L
    Lul Kaso

    O tirana e vjetër,e kujt i kërcet, apo kujt i plasi bytha, se çfarë shkruan ti. Këto shko e botoji tek universiteti bujqesor, tek veterinerët, dhe jo për publikun e gjërë. Më fal, por Paske rrëshqitur o mik.

    1. t
     tirana e vjeter

     O Lul Kaso, i lexova me "kenaqesi" keto idiotesi qe shkruan. Kur ke kapacitetin e nje defiçienti, eshte me mire qe te mos perzihesh ne ato qe nuk i kupton. Sa per dijeni nuk jane veterineret qe merren me prodhimin e qumeshtit. E dyta, nqs do te shkruash "sa per te shkruar" vazhdo. Ky koment nuk eshte per "kapacitete" si ty. Ky artikull nuk eshte botuar nga une dhe jo ne nje reviste te specializuar, por eshte botuar ne gazeten "TEMA" dhe per publikun e gjere dhe eshte perkthyer me gafa te medha. Keto artikuj botohen per ata njerez qe duan te pasurojne dijenite e tyre, ashtu siç shkruhen edhe per mjekesine, apo per numurin e bagetive qe po bien. Per kete "i heq" kapelen gazetes "TEMA". Sa per i "rrjedhur" eshte e mundur, se nga trute "rrjedhin" ata qe e kane plot, sepse ata qe nuk kane asgje ne kafke nuk "rrezikojne" te pesojne nje simptome te tille.

    Lini një Përgjigje