Vendet që i lejojnë punëtorët të flenë gjatë orarit të punës

4 Shkurt 2023, 22:40Lifestyle TEMA

Vendet që i lejojnë punëtorët të flenë gjatë

Hulumtimet nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit (NSF) sugjerojnë se mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim negativ në emocione.

A mundet që dremitjet prej 20-30 minutash të krijojnë një fuqi punëtore më produktive dhe të kenë një ndikim pozitiv në humor, përqendrim dhe vëmendje? 

Në disa vende kjo jo veçse nuk shihet negativisht, përkundrazi inkurajohet fuqishëm që punëtorët të bëjnë një sy gjumë në vendet e tyre të punës.

Disa nga vendet që kanë filluar aplikimin e kësaj metode te punonjësit në disa kompani janë:

Kina

Japonia

Spanja

Italia

Norvegjia

Indonezia

Botsvana

SHBA

3 Komente

 1. J
  Jepi trupit gjume nese e ka te nevojshme , por ve

  More pse e fusni ne kete liste komplet SHBA , se ndersa une ne Cikago shkova ne WC per afro 10 minuta , per pak sa me pushuan nga puna me akuze per gjume . Ne fshatin Dardhe te Korces banoret kishin nje orar , qe ne mesdite pas dreke , askush te mos bente zhurme se i prishte gjumin e drekes komshiut te vet .

  1. G
   Gent

   SHBA???? Ske shans te flesh ne orar te punes. Guxo e mbyll pal syte ne pune e do e shikosh kur te tregojne shenjen e deres Exit. Ja keni futur pak kot, po hajd mo, po bejme sikur po e besojme si lajm te vertet

   1. Sa prapa që janë këta të jashtmit..flenë dhe gjumë në orar të punës. Në Shqipëri 3 orë në kafene , 1 orë në resorant, 2 orë në fejsbuk, 1 orë pazar , 1 orë vajtje ardhje afër punës , ja u kry dita e punës...

    Lini një Përgjigje