Vendi aziatik ku punëtorët nuk kanë marrë rritje page për 30 vjet!

4 Shkurt 2023, 19:21Lifestyle TEMA

Vendi aziatik ku punëtorët nuk kanë marrë rritje page

Ka një brez punëtorësh në Japoni që mezi kanë marrë një rritje të pagave gjatë gjithë jetës së tyre të punës. Tani, ndërsa çmimet rriten pas dekadave të deflacionit, ekonomia e tretë më e madhe në botë po detyrohet të llogarisë me problemin kryesor të rënies së standardeve të jetesës dhe kompanitë po përballen me presion të fortë politik për të paguar më shumë.

Kryeministri japonez Fumio Kishida po u kërkon bizneseve që të ndihmojnë punëtorët të vazhdojnë me kostot më të larta të jetesës. Muajin e kaluar, ai u bëri thirrje kompanive që të rrisin pagën në një nivel mbi inflacionin, me disa që tashmë e kanë bërë këtë.

Ashtu si pjesët e tjera të botës, inflacioni në Japoni është bërë një dhimbje koke e madhe. Në vitin deri në dhjetor, çmimet bazë të konsumit u rritën me 4%. Kjo është ende e ulët në krahasim me Amerikën ose Europën, por përfaqëson një nivel më të lartë 41-vjeçar për Japoninë, ku njerëzit janë mësuar më shumë që çmimet të shkojnë prapa.

Në një vend ku nuk keni pasur rritje të pagave nominale mbi 30 vjet, pagat reale po bien mjaft shpejt si rezultat i inflacionit. Muajin e kaluar, Japonia regjistroi rënien e saj më të madhe në të ardhura, pasi të merret parasysh inflacioni, në gati një dekadë.

Në vitin 2021, paga mesatare vjetore në Japoni ishte 39,711 dollarë, krahasuar me 37,866 dollarë në 1991, sipas të dhënave nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD).

Kjo do të thotë që punëtorët morën një rritje page prej më pak se 5%, krahasuar me një rritje prej 34% në ekonomitë e tjera të Grupit të Shtatë, si Franca dhe Gjermania, gjatë së njëjtës periudhë.

Ekspertët kanë vënë në dukje një sërë arsyesh për stanjacionin e pagave. Së pari, Japonia është përballur prej kohësh me të kundërtën e asaj që po përballet tani: çmimet e ulëta. Deflacioni filloi në mesin e viteve 1990, për shkak të një jeni të fortë, i cili uli koston e importeve dhe plasjes së një flluske të aktiveve vendase.

Deri më tani, konsumatorët nuk do të kishin marrë një goditje në portofolin e tyre ose nuk do të kishin ndjerë nevojën për të kërkuar paga më të mira. Por ndërsa inflacioni rritet, njerëzit ka të ngjarë të fillojnë të bëjnë ankesa “të forta” për mungesën e ngritjeve, parashikon Shintaro Yamaguchi, një profesor i ekonomisë në Universitetin e Tokios.

2 Komente

 1. N
  Niko Shpiragu

  Ne Japoni punetoret punojne 6 dite ne jave si ne kohen e monizmit ne Shqiperi d.m.th 48 ore ne jave. Pagen mesatare javore e kane pothuajse te barabarte me vendet e tjera industriale ku java eshte 5 dite pune.

  1. V
   Vlora.Vlora

   cfare derdellisni o Tema ,ne nje shkrim qe kam lexuar ne 92-shin paga mesatare ka qene 2000$,grate pas lindjes se pare s punonin me gjithashtu sherbimi urban apo kinemate etj per moshen 60 vjec e lart ishen falas ,tani me thoni qe ne 90-en me keto paga dhe kushte ndersa shume shtete evropiane jane llum akoma ,mos te flasim per vendin tone

   Lini një Përgjigje