21 Janari, gazetari: Berisha donte kokën e Ramës, qëlloi mbi njerëzit e pafajshëm

24 Janar 2023, 09:38Politika TEMA

21 Janari, gazetari: Berisha donte kokën e Ramës, qëlloi mbi

Gazetari Sokol Bregu ka komentuar ngjarjen e rëndë të 21 janarit 2011, ku në mes të bulevardit humbën jetën 4 persona.

Në emisionin Quo Vadis, Bregu tha se Garda zbatoi urdhrin për të qëlluar, ndërsa shton se Berisha kërkonte kokën e Ramës, por objektivi u përqëndrua gabimisht në 4 protestuesit e pafajshëm.

“Nëse nuk është një përgjim i dhënë nga prokuroria dhe nga gjykata nuk merret për provë materiale. Mund të merret për provë materiale, nëse do të thirret personi që e ka nxjerrë dhe nëse ajo është marrë nga një strukturë shtetërore, e certifikuar, që do të thotë është nxjerrë nga radiot e Gardës dhe dikush e disponon aty e nuk është bërë kurrë publike. Vetëm nëse është marrë nga kjo do quhet një bazë ligjore.

Ne e pamë si spektator për shumë vite 21 janarin. Ky sot po bën këtë përpjekje për 5 pikë politike. Ishte një ndër premtimet e mëdha të opozitës kur erdhi. Në 2013 humbën gjyqin edhe me Gardën, kur drejtohej nga socialistët.

Garda nuk u quajt vrasës. Llupo ekzekutoi urdhrin. Llupo do shkonte në burg edhe për këtë edhe për mosresopektim të urdhrit. Meqë zoti Berisha e ka përsëritur disa herë që kërkonte kokën e Ramës, Llupo në fakt ose nuk njihte deputetët e opozitës, ose nuk njihte Ramën dhe qëlloi mbi njerëzit e pafajshëm. Iu dha urdhri të qëllonte dhe qëlloi”, tha Bregu.

 

11 Komente

 1. L
  Ledi

  Vrasesi i ndyr ! Te futet pas hekurave aty ku e ka vendin

  1. t
   titi

   se kuptoj pse ka akoma njerez qe e duan ne pushtet kete kriminel

   1. A
    Armand

    Ore ky e ka pranu vet un sdi pse eshte i lir akoma

    1. O
     Oligert

     Kete e dine gjith shqiptaret se ngeli duke pi gjakun e shqiptareve

     1. l
      loku

      po ta kishte bere do dilte i lare si sot , vrases

      1. T
       Topedemi

       Dy jane opsionet, ose Rama Meta e Sala bashkepunojne te tre me urdher te spiunazhit grek,serb e rus,Ose Rama eshte nje dhjeranik i pa ndreqshem qe ka frike nga hija e tij

       1. B
        Bledi

        ky eshte krimineli me i madh qe ka vendi yne

        1. k
         keli

         Po ik ore Berishe mos na rruj trapin...vrases je ti dhe vetem ti

         1. m
          moni

          turp ti vij ketij berish kriminelit turp qe nuk di se ca t thot dhe thote karlliqe

          1. G
           Gesi

           Turp ti vi pee kto veprime qe ka ber vrasesi i ndyr

           1. t
            tosi

            po ky eshte kriminel duhet persekutuar

            Lini një Përgjigje