Joe Biden emëron ambasadorin e ri amerikan në Shqipëri: Kush është pasuesi i Yuri Kim?

24 Janar 2023, 08:27Politika TEMA

Joe Biden emëron ambasadorin e ri amerikan në Shqipëri: Kush

Presidenti i SHBA ka nominuar David J. Kostelancik, për postin e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë në Republikën e Shqipërisë.

Kostelancik është anëtar karriere i Shërbimit të Jashtëm me gradën Ministër-Këshilltar. 

Aktualisht shërben si këshilltar për Politikën e Jashtme të Shefit të Shtabit të Përbashkët, gjeneral Mark Milley.

Kostelancik ka shërbyer më parë si zëvendës shef i Misionit dhe si i Ngarkuar me Punë, në Ambasadën e SHBA në Hungari. 

Ai ka shërbyer si drejtor i  Zyrës për Çështjet e Evropës Jugore Qendrore, drejtor i Zyrës për Çështjet Ruse,  në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, si dhe drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byronë Ndërkombëtare të Narkotikëve.

Kostelancik ka shërbyer  dy herë në Ambasadën e SHBA në Rusi. 

Po keshtu ka shërbyer në Misionin e SHBA në OSBE në NATO, në Tiranë, dhe në Ankara. 

Me origjinë nga Illinois, ai është i diplomuar në Kolegjin Kombëtar të Luftës, ku fitoi një Master të Shkencave. 

Ai gjithashtu mori një diplomë Master të Arteve nga Universiteti i Miçiganit. 

Flet rusisht, hungarisht, shqip dhe turqisht.

26 Komente

 1. L
  Lymi

  Ori a don me e kuptu njeri ne Uashington (se në Bruksel e din mirë po e bejne me kasten) se një mbiemër sllav eshte kartëvizita më e keqe e mundshme për një shqiptar?!

  1. S
   Svetllana

   Ambasadori i Klasit I, David J. Kostelancik, ka prejardhje shqiptaro-turko-hungareze dhe eshte misionari diplomatik amerikan me i kualifikuar qe vjen ne Shqiperi pas 100 vjet marredhenie diplomatike Shqiperi-SHBA. Kaq. Dridhuni tirane, perbindesha dhe luane!

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    Shyqyr qe iku Kimete halbakja, se ajo ishtee primitive ne menyren e te vepruarit dhe te folurit . Vepronte sikur ishte Skeretare e Partise ne kohe te Dulles

   2. b
    bastardet anadollak

    Bujrum,bujrum,por sa shume ambasadore nga Amerika,kane ardhe dhe kane ike,Sali islamist-komunisti,sperma shpellare,vazhdon te qendroje i Pa prekur. Dhe duket jo per faj te tyre,por te kopese se kesaj ane,qe qelbet dhe kundermon si qenef Anadolli.

    1. G
     Genti

     Uashingtoni nuk pret urdhra apo rekomandime nga Shqipëria se kë do caktojë ambasador. Për SHBA- në ka rëndësi karriera dhe jo mbiemri. Prandaj mos komentoni budallallëqe kafenesh.

     1. H
      Hordhia e ndyre e Sali Rrumpalles

      Të nderuar Genti dhe Bastardët Anadollakë. Jam shumë dakord me komentet tuaja, por është per të ardhur keq qe keni kaq të drejtë. Shikoni komentin e idiotit që e quan veten Hajduti i Surrelit. AI nga Surreli mund të jetë vërtet hajdut, por menyra se si flet per ambasadoren amerikane e nxjerr lakuriq si rrumpallehane berishiane. Pra hordhia idiote e këtyre rrumpallave na ka lene mbrapa 30 vjet.

    2. A
     A.G.

     Këtij kandidatit për Ambasador, emrin, mbase nuk ia ka ditur njeri deri më sot, por që është i korruptuar nga Rama se është njeri i Sorosit, këtë e dinë të gjithë. Një gjë është e sigurtë, ama. Që ky nuk përfaqëson Qeverinë Amerikane por Qeverinë Rama-Soros. Do ia nxijmë fytyrën e do ja bëjmë më të zezë se këpuca, sa të zbresë në Rinas. Pastaj, me siguri që është edhe njeri i Putinit se di edhe rusisht. Rrjedhimisht është edhe mik i Vuçiçit. Pastë këmbën e mbarë dhe me ndonjë non-grata në dhomë pa qera, me hir të Perëndisë.

     1. I
      Iriqi

      Qenke kokrra e gomarit!

      1. g
       gaz

       Pak veshtire ne fakt per ta kapur ironine, pak fare e ndan nga ajo nese vertet e mendon. Ai rreshti i fundit eshte vija e holle ndarese...

       1. I
        Ilirjan

        Po prit njehere, se ndoshta eshte ironik!

      2. z
       zalli

       Po ça kujton sali krimineli e trushpelaretpas tij ,se ambasadori i Amerikes do vij e do na mallengjehet per "plakun mere",jo vetem nograta po do extradohet ne Amerike per krime e minim te demokracise,shikoni o tru shpelare tani qe e quan veten kryetar te PD,nuk ka nevoje per statut keshill kombetar ndryshime te tjera kryesi e forume ,pra ia arriti qellimit "kryetar"dhe gjithçka ka mbaruar,ai e quan veten demokracia ,drejtesia .po nuk eshte gje tjeter veç nje kriminel dhe hajdute ,ta gezoni o trushpelare.

       1. M
        Ministria e KomshiKulturës

        Nga mbiemri duket si çeko/slovak nga komuniteti jewish te Gjermanisë (1920) Një gjë është e sigurt është Jewish 24 karat. Edhe Ramazoni jonë jew eshte. Jew-muhamedan-katoliko-budist. Prandaj gëzojnë rripjellësat !!. Mirë (shyqyr belá) që Sorrosi "nuk" është Jew ✡️

        1. G
         Genti

         Ti qënke rrotë kari komplet. Hebrejve ti su afrohesh as te bolet mor kokërr katunari. Specie si ty nuk vlejnë as për tu bërë sapun se të qelbin.

        2. R
         RAIFI

         Me rëndësi është të iku ajo që e bëri lesh arapi Shqipërinë ajo që ishte e njëanshme që sillej herë si prokuror e herë si gjyqtar e asnjë herë si diplomate.

         1. S
          Saleh Faking Sheqer Berajsha

          Ky do ja qr me keq Saliut dhe plehrave te tij. Ate te paren e kishte emeruar idhulli juaj Trampi po kete e ka emeruar ky qe po ju ngre ne ajer

          1. L
           Lindita

           O RAIF TURK HESAPI, se pari, Zonja Yuri Kim solli shi per kreun e agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, Kryekriminelin dhe kryehajdutin Sali Sheqere Vuk Karaxhich, ky po vjen me bresher. Se dyti, zonja Yuri Kim eshte projektuar per te lene me nder nje shtet me 2 milion banore, per te sherbyer denjesisht ne nje shtet me 50 milion banore.

           1. R
            RAIFI

            LENDITA Zonja Ambasadore largoi Karaxhiq e solli Vuçiq .Së paku Karaxhiq iku ndersa Vuçiq jeton dhe është fut në të gjitha porete Shqipërisë.Emri im.nuk.është turk,është arab dhe larg me i pranushëm se Sotiraq,Natasha e Svetllana që përdorni ju sllavet.

            1. K
             Kadriu

             RAIF TURKU, EDHE EMRI IM ESHTE TURK, por mendesia ime eshte amerikane. Degjoje prej meje kete orientim: Ardhja e zotit David J. Kostelancik, anëtar karriere i Shërbimit të Jashtëm me gradën Ministër-Këshilltar, në postin e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i SHBA-se në Republikën e Shqipërisë, tregon rendesine qe Departamenti i Shtetit po i kushton shkuljes nga rrenjet te agjentures shume te rrezikshme "Serbo-Ruse ne Shqiperi", por edhe me gjere ne Ballkan.

          2. T
           T

           Ta g3zoni babajne e intrigave dhe kriminelin sali .udb.

           1. P
            Poshte banditet

            Tani i erdhi zogu ne dore "analistit te shquar", "gazetarit te mirenjohur shqiptafo-amerikan", Robert PP. Te marri nje grusht te madh parashe per te lobuar si perfaqesues i "nongdTes se Foltores, per te germuar ne biografi e e kandidatit per ambasador, per te bere te mundyr anullimin e ardhjes se tij ne Tirane. Amefika eshte zemergjere me kete Papen, pasi ky vagabond do te duhej perzane prej kohesh nga Amerika per shkak te perçarjeve qe fute ne nes te shqiptareve atje si dhe ne perpjekjet qe ben per te zbehur miqesine shqiptaro-amerikane gjithnje ne favor te Foltores.

            1. D
             Dino

             Pra fjala eshte per te menderosurin Robert Papa.

             1. H
              Hajdari

              Robert Papa ka lindur me difekt ne tru dhe ilacin ia ka gjetur Sali Berisha me dru.

             2. A
              Alban Morina

              Ky eshte ambasadori SHBA. Nuk eshte auditori i Qeverise shqiptare, as mbikqyrsi i Rames apo Saliut. Nese nuk i doni dilni hiqini, per te haujt sa me te korruptuar te jene te paret e vendit me mire eshte! Se i kapin me kollaj. Zgjohuni o popull, vetem i zoti e nxjerr gomarin mga balta. Mos prisni tju rregullojne shtepine tuaj. Veni dore vete

              1. x
               xheku

               Dhe më në fund po vjen një i rracës së bardhë.

               1. e
                emigranti

                po pate punuar ne kohen e saliut nje mute qe vjene ere eshte ai do shkateroje cdo gje qe eshte arritur deri tani. POPULLI shqiptare nuk i pelqen ligjet prandaj po gezohet se po largohet yuri kim

                1. X
                 XXXL

                 Z. Biden bol me spiuna dergo nje Ambasador kariere dhe jo keshilltare e terci e verci.

                 Lini një Përgjigje