A po shkel Kodin Zgjedhor me shpërblimin për pensionistët? Rama: Askush s’na ndalon, kinezëri partish

29 Mars 2023, 13:43Politika TEMA

A po shkel Kodin Zgjedhor me shpërblimin për pensionistët? Rama:

Kryeministri Edi Rama është pyetur nëse është në shkelje të Kodit Zgjedhor pasi ka vendosur që të shpërblejë pensionistët me 5 mijë lekë nga mbledhja e taksës së jashtëzakonshme në prag të zgjedhjeve lokale.

Rama tha se ky është një premtim i zotuar shumë kohë më parë dhe nuk kanë ndërmend që të lënë pensionistët pa mbështetje në këtë periudhë krize. 


Sipas Ramës, diçka e tillë as nuk duhet të kalojë nëpër mend kur pensionistët kanë dhënë më shumë se të gjithë dhe në këtë histori ndryshimi kanë marrë më pak. 

“Ky për pensionistët është një adresim në vazhdim i një problem që ekziston, siç ekzistonte dhe më parë, por nëse nuk ndihet, nuk ndihet sepse qeveria shqiptare është aty, në mbrojtje të gjithë konsumatorëve familjarë, të të gjithë bizneseve të vogla që do të thotë problemi i madh i krizës së çmimit të energjisë dhe problemi i madh i inflacionit të luftës.

Ne nuk mund t’u themi pensionistëve nga taksa e jashtëzakonshme e cila mblidhet tani në fund të marsit ju s’mund të merrni gjë se janë ca zgjedhje vendore dhe do prisni 4 muaj se kështu kanë vendosur së bashku partitë në ato kinezëritë e tyre për të bërë sisteme që janë të panjohura në botë,” – u shpreh Rama.

11 Komente

 1. p
  pensionisti stacionit trenit

  O Kryeminister 5 mije lekshi nuk del per nje muaj e jo me shume me keto rritje te llahtareshme cmimesh.Nje kg qepe 18o leke po aq dhe patatja,Mos i hengshin ato leke abuzuesit dhe jo vetem ata por dhe drejtoria juaj kurve e cmimeve dhe standarteve

  1. j
   joni

   apo po i jep bonus pensionisteve kto merren me budalliqet e saliu

   1. g
    goni

    dmth sipas gazetaret nuk duhet ta japi

    1. i
     ildi

     pensionistet e meritojne plotesisht kete bonus per te perballuar veshtiresite

     1. l
      lenci

      me duket absurde te thone qe pensionistet mos te perfitojne bonus kur te gjithe e dime qe ata jane shtresa me ne nevoje

      1. L
       Latif Dreqi

       O nipi i Spiro Kolekes, dajua hidhte valle me muziken kineze...c`a e ke kete gjuhe percmimi o nipi i Spiros.

       1. y
        ymeri

        keto merren me dallavare grash

        1. u
         urim

         po aty ju ngeli ju gazetare kanalesh

         1. g
          gani

          Rama po ben me te miren per te gjithe aq me teper per pensionistet

          1. I
           Idioti

           Mire.o kokovv po pse perdor arsyetime raciste ne ligjeraten tende,po mesa duket epaske te progrmuar ne shpirt

           1. M
            Mara emigrante ne Itali

            A jane keta gazetar dheanalista qe po u shqyjet goja se qeveria nuk shikon pensionistet ?e cfar mutin duan qe flasin ?kesaj i thone zbrit se te vrava ,hip se te vrava .eeee skane faj a e shikoni si po shkojne per lesh ? Kete meritojne keto kerrma qe llapin gjithe diten .Rama coi perpara ato qe ke premtuar ,ty te do populli.

            Lini një Përgjigje