Baruti i lagur si simbol i një proteste të dëshpëruar

19 Prill 2024, 17:59Politika TEMA
Baruti i lagur si simbol i një proteste të dëshpëruar

Molotovët dhe flakët para derës së Bashkisë së Tiranës, përtej bujës, fotove dhe videove në media, janë shkrepëtima me barut të lagur, jo vetëm se përfaqësues ndërkombëtarë, si OSBE, QUINT-i, Ambasada amerikane dhe ajo italiane, kanë bërë thirrje për ndërprejen e akteve të dhunës, pasi dhe e ashtëquajtura dhunë, dhe i ashtëquajturi “shqetësim ndërkombëtar”, është një fortunë në gotë për një akt simbolik dhune.

Demonstrimi i forcës nga ana e Partisë së Lirisë në këto momente është aritmetikisht i pamundur, pasi baruti është lagur.

Krisja brenda rradhëve të Partisë së Lirisë shoqëruar me akuzat e Kryemadhit se Ilir Meta është i rrethuar nga një grup hallexhinjsh që duan t’i bënjë yzmetin rrogës, është tregues elementar dhe preçiz se kësaj partie i pikon çatia e vet.

Në këto kushte është aritmetikisht e pamundur, që në gjendjen dhe në derexhenë ku ndodhet sot PL-ja, e pajsiur vetëm me barut të lagur, të mundet dot të shkaktojë dëme në çatitë e ndonjë institucioni apo partie tjetër.

Akti simbolik i dhunës dhe shqetësimi “pej koti” i ndërkombëtarëve, janë Fast Food për konsum dite, pasi është e pamundur që lideri i Partisë së Lirisë, në kushtet e një konflikti të hapur me SPAK-un, e në daljet e tij ekstravagante, ku njëherë flet si instruktor palestre dhe njëherë si alpinist, të mundet dot të frymëzojë ndokënd në akte domethënëse.

Hashtag. al

5 Komente

 1. L
  Lulja

  A ky lumadhi Mul Noka mbeti duke shkulur karrike, hekura, podiume. Tamam si ata njerezit e eger qe zbresin nga mali dhe shkaterrojne cfar gjejne perpara. Gjynah i shkreti nese mund te vij ndonjehere ne pushtet qe per mua eshte e pamundur, sdo kete fuqi as te thote ndonje fjale as te vjedhi ndonje lek. Do i veje mundi dem do haje dhe pije Gazi me shoke.

  1. V
   Vranakonti

   Tedi Blushi sa arriti ne selin e PL.u prit me entusiazem e me perqafime te medha dhe puthje te nxehta nga Ilir Meta. Bravo te qoft i tha Meta Blushit, je i madh,ja ke bere forra dhe e rrezove Erion Veline. Bravo. Te kame trim. Nga keto fjale Tedi Blushit iu ngrit perpjet dhe u be si i dehur nga lavderimet e usta Metes. Heren tjeter me agresiv.

  2. L
   Lani

   Muli edhe ka forcë por ky i LSI uk duket i tillë. E tradhëton barku.

   1. a
    asd

    "Drejtesia" ilac i mire per minjte e politikes.

    1. r
     robi

     shume shpejt per situaten e rende ku ndodhet foltorja e vicidolit dhe leshelija e spiunit te pazarit te ri do shprehet dhe prifti pastor i foltores se vicidolit Dorian Telit barkderri.

     Lini një Përgjigje