“Basha nuk futet te mëkatarët”, Topi: Ja për çfarë do ta këshilloja

3 Dhjetor 2023, 12:08Politika TEMA
“Basha nuk futet te mëkatarët”, Topi: Ja për

Ish-Presidenti i Republikës Bamir Topi ka folur edhe për kreun e PD-së Lulzim Basha.

Sipas tij Shqipëria ka vuajtur nga “mëkatërët e mëdhenj” sa i përket figurave politike publike, por shtoi se Basha nuk bën pjesë te kjo listë.

Ai shtoi se nëse do t’i jepte një këshillë, ajo do të ishte që të ketë aksion politik.

“Ky vend kur bëjmë interpretimin e personazheve politike publike, duhet t’i largohemi mëkatarëve të mëdhenj. Nuk besoj se Basha futet tek mëkatarët. Por në një vrojtim relative të gjërave shoh që ai ka mundësinë, por nuk e di kush e këshillon.

Nëse do jepja një këshillë në interes publik, duhet të ketë aksion politik. Po të isha unë do t’i kisha kaluar të gjitha studiot politike, mundësisht me shumë gazetarë”, u shpreh Topi në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 .

28 Komente

 1. "
  "BOHOTINA"

  A ti je porosi dhenes tipik. Po si nuk te vjen turp nga xhaketa qe ke veshur. Qe te jesh udheheqes duhet te kesh disa karakteristika, qe Lulit i mungojne te gjitha. Napoleoni thoshte: "Burri i shtetit duhet ti flase zemra". Te pyes e Bamir, a i flet zemra apo buzet kot me kot duke u hapur e mbyllur mekanikisht e ftohtesisht dhe xhepi atij Lulit tend? Me thuaj te lutem. Une nuk po ti permend bemat e tij se ti i di me mire se une...

  1. M
   Malo

   Po more Barkeq se Barmir nuk je,shikoje veten nje here ne pasqyre pastaj dil e jep keshilla,je i neverishem e i pabese o Barikeq.

   1. o
    o mire se na erdhe

    Nuk e di si eshte si veteriner topi,por ne politik dhe ne detyra pushtetore ka qene me etshume se nul,cfrytezoi postet,per te marre prona ne menyre te paligjeshme.Si pa asnje merite ne demokraci e mori Saliu,per ta perdorur si marionet,qe ne fasade perfaqesonte Tiranen.Dhe kur dola nga tutela e saliut,u be president filloi te punoje privat,per punet e veta.

    1. X
     Xhezo Smokthina

     Sa më pëlqen ky Bamiri, hajvan më të lezetshëm nuk mund të gjesh. Ngjan si një bidon vajguri bosh, që po t'a goditësh pak tingëllon fortë. Bënë si shumë i pjekur dhe për t'u dukur interesant gjysmat e fjalive I përzien me fjalë të huaja. Thotë si trap "sikur të isha unë..". Po ti ishe president, pasi u largove nga detyra na krijove një partiçkë me të cilën e ndrite!!! Po hesht o njeri, hesht! Hesht se po lemerisë edhe qëntë e rrugës me boshllëkun e njohurive që ke në çdo lëmë të dijes. Merru me lopët, për atë ke studiuar, do të ishe 100 herë të më i dobishëm duke u marrë me diçka konkrete në të mirë të vehtes dhe shoqërisë sesa të tjerrësh broçkulla si këto më sipër.

     1. M
      Marseli

      Bamir ti je me metatarsal se Basha.Basja duhej te ishte ne burk o qorri Bamir

     2. D
      Dardan

      Po qe puna per uljahipin Lul Basha, perbindeshi i Vicidolit, kryehkrimineli dhe kryehajduti Sali Sheqere Vuk Berisha do te qendroje ne krye te PD deri sa te mbylle syte, si idhulli i tij Marshalli Tito.

      1. P
       Populli

       Topi nuk beson se "Basha futet tek mëkatarët"! Ou, cfare konkluzioni Top-ist, dmth Mut-ist!

       1. I
        Italia si moter

        Po si nuk futet te mekataret lulushi more top xhi edhe ti futesh te mekataret se kur ndodhi 21 Janari ti ishe president dhe nuk bere asgje per ata te vraret po u fshehe si mi nga saliu .turp te te vije ,çfar kujton more idiot mjere ne qe na keni udhehequr ju qyrrashet e djallit .

        1. X
         XYZ

         Jep opinjon nje indigjen nga ,erqni i Peshkòpise me tipare hajbani . Ik o Bamke pas ndonje Cinije ose Jevge se je rrace gomari dhe kollovari se gjyshi jot Dalip Topi kollovare erfhib mori nje grua qe i kishte vdek burri te familja Zala....

         1. X
          XYZ

          Jep opinjon nje indigjen nga ,erqni i Peshkòpise me tipare hajbani . Ik o Bamke pas ndonje Cinije ose Jevge se je rrace gomari dhe kollovari se gjyshi jot Dalip Topi kollovare erfhib mori nje grua qe i kishte vdek burri te familja Zala....

          1. X
           XYZ

           Jep opinjon nje indigjen nga ,erqni i Peshkòpise me tipare hajbani . Ik o Bamke pas ndonje Cinije ose Jevge se je rrace gomari dhe kollovari se gjyshi jot Dalip Topi kollovare erfhib mori nje grua qe i kishte vdek burri te familja Zala....

           1. X
            XYZ

            Jep opinjon nje indigjen nga ,erqni i Peshkòpise me tipare hajbani . Ik o Bamke pas ndonje Cinije ose Jevge se je rrace gomari dhe kollovari se gjyshi jot Dalip Topi kollovare erfhib mori nje grua qe i kishte vdek burri te familja Zala....

            1. X
             XYZ

             Jep opinjon nje indigjen nga ,erqni i Peshkòpise me tipare hajbani . Ik o Bamke pas ndonje Cinije ose Jevge se je rrace gomari dhe kollovari se gjyshi jot Dalip Topi kollovare erfhib mori nje grua qe i kishte vdek burri te familja Zala....

             1. C
              Cuku

              XYZ hiqe doren nga tastiera shoku

             2. L
              Li

              Po ti o Bamke ku futesh tek sjetullat e Lulit apo te ato të Saliut. S’ka nevojë të na shpjegosh asgje se i dim të gjitha po na lere reat se na i shpife me keto analizat e tua po me shume na i ke shpifur me ato vetullat qe i ul e i ngre per të na treguar se sa serjoze jane broçkullat qe të nxjer goja. Yyytt rac @uti

              1. I
               Iliri

               A nuk ka turp ky deficent qe eshte bere gjysh e ka dale ne pension dhe ende lyen floket si ato kuckat?!

               1. 1
                1

                Une do i jepja nje keshille tjeter Lulit.Para se te nisi axionin opozitar te shkoj ne nje tv. kombetar dhe te flasi per 3 ceshtjet:gerdec,21 jenar,rruga e kombit,se eshte deshmimtar i dores se pare ,i skenave dhe prapaskenave dhe mbas ketij refimi te hidhet ne axion per te mobilizuar votuesit,ndryshe do ngelet parti me 2-3 deputet

                1. F
                 F-35 A

                 Po per Marreveshjen e Detit me Greqine a duhet te flasi?

                2. O
                 On the Top!

                 Z. Topi. Urojme per 2024 te te shohim si lider ne politike dhe kudo tjeter sic ke mbetur gjithmone per te djathten e vertete.

                 1. f
                  fcb

                  Bamir Topi keshillon , ky ka nje jete qe nuk flet me vellain e vet , Bamka keshillon , dhe ke , te dy te mbarum.

                  1. A
                   Aron

                   Ikni mer pisanjosa. Basha ka qene numri 2 mbas Berishes per te gjitha mekatet qe jane bere nga banda e Demokrateve. E vetmja keshille qe duhet dhene Bashes eshte te marr edhe ai bocet si Basha dhe te qerrohen, sepse i kane dhene provat qe jo vetem nuk kane largpamesi e program per te permiresuar Shqiperine, por sa here u eshte dhene shansi e kane shkaterruar, shitur dhe kane lene mbas vetem germadha dhe llozhura.

                   1. D
                    Dani

                    Po TopjA e ka nje parti... perse nuk merr vota topja?!

                    1. F
                     Fat man

                     Si nuk te vejne turp more koqe, mire t'a ka vene epitetin Saliu "rrugac bulevardi", po si nuk hym Luli tek mekataret e medhenj? Te vjedhesh 230 milion euro ne Rrugen e Kombit, t'i falesh detin Ger-qise, qershia mbi torten e kriminelit duke vrare 4 protestues me duar ne xhepa ne bulevard, te vjedhesh zgjedhjet e Bashkise se Tiranes apo ne kohe pandemie te shtosh pasurine me 4 vila te falura nga oligarket ne fakt nuk eshte "mekat i i madh", por krim magaber i madh.

                     1. S
                      Shpendi

                      Bamke Topi , eshte fryre nga trupi e eshte çfryre nga trute . Keshilla mund ti jape vetem policit qe i dha partine . Veyem atij mund ti sherbejne keshillat e topes .

                      1. R
                       Rrok Marku

                       Kete mendoj dhe une. Biles ja kam thene kryetarit Basha. Rrok Marku-Lezhe

                       1. C
                        Columbo

                        Ish kryeministri Berisha., nga 600 000 partizan të tijë, u t'kur në 1000 votues që duan të vazhdoj me gradën kryetar partie, të vazhdoj të llomotis me gazetarët 8 orë në ditë.,të vazhdoj të hiqet si gjyqtar të ashtëquajtur " gjyq i Ramës" të vazhdoj të mbroj dhëndrin e tijë në emër të PD-s nga zyrat e PD, të vazhdoj të injoroj thirrjet e SPAK, të vazhdoj të fyej kundërshtarët politik, të vazhdoj të ofendoj President dhe ambasador të huaj., të vazhdoj të minoj projekte ekonomike me investitor strategjik ( gjasme pastrim parash) vetë e vetëm se nuk do të ishte dikush tjetër veq tij në këto strategji.

                        1. J
                         Jimi

                         Lule ! Veri men keshillave te te Topciut, se se sa kohe qe ky ishte i par iu vendit e tundi mire kemboren.

                         1. V
                          Veter

                          Ore Bamke me vjen keq por ti kishe dhe rastin dhe e bere kete levizje qe ia rekomandon nje njeriu te dale boje tashme e qe edhe ata qe e rrethojne nuk e besojne!Basha e ka karieren si Berisha eshte i futur nga ata qe futen Berishen ne politike,por qe intuita jote ose nuk e kupton ose nuk e pranon!Basha eshte nje xhaket e kthyme e per rrjedhoje deri ketu mund te shkoje e jo me lart!Ju nuk kuptoni gjene me esenciale qe pas Edi Rames duhet nje njeri qe te jete tre apo kater here me i besueshem se ai,gje qe nuk mund te ndodhe e akoma mekeq nga dera juaj sepse ,ju perfituat, e shkerdhyet kete vend duke e futur edhe ne vellavrasje veri -jug,ju e plaçkitet keqazi kete vend,pa menduar nje dite te tille qe do u behet inventari nje per nje,sepse sejcili nje jete ka dhe jo dy e po tre,ku nje ta mbaje per vehte e dy te tjera per ju! I thua dhe vehtes intelektual,ku heshtja ne kete çorbe qe keni gatuar ju xhepistat e PD-se ,do te qe me e denjesishme per Ty si çun Tirone e ti rrinje mutit siper duke e mbuluar qe mos te binte ere dhe jo ta gervishtesh ate duke dhene edhe receta nga dritaret e kazanit Berishist duke i treguar hajduteve qe pasi u bene milioner ,nga hiçgjeja,tash duke u treguar edhe rrugen se si duhet te ndjekur ,kur vete je nje deshtak i turpshem ne politikeedhe pse ke bere nje politike te heshtur Berishiste e jo aktive,ku kur e pe qe bajraktari te vuri epitetin "horr bulevardi" kerkove te rruaje ndere ne kuplarane e e kishit ndertuar me duart t'uaja.Ndaj leri recetat or Bamke apo do te na thuash se "une per receta kafshes kam studiuar,ndaj edhe i leshoj"!Je me i respektuaar i heshtur apo dikur do jesh bere pis si gjithe llumi qe e drejtoi kete vend e mendon se mund te te vije radha!Mos u tremb o Bamke se ka uqer edhe me te terbuar se ty perpara e ti ke qene ùme i zgjuari se mbaje mbi shpine si dhe sot lekuren e qingjit,duke u dashur te tregohesh kafshe e bute ne krahasim me ato qe zbriten prej bjeshkeve me biçikleta e qe sot jane me vila dhe prona pa kufinj tashme te bindur qe jane te tyre perjetesisht!

                          Lini një Përgjigje