Belind Këlliçi reagon pas akuzave se nuk ka diplomë të shkollës së mesme: S'ka nevojë, kam dëftesë

24 Prill 2023, 11:21Politika TEMA

Belind Këlliçi reagon pas akuzave se nuk ka diplomë të

Kandidati i koalicionit “Bashkë fitojmë” për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi është prononcuar ditën e sotme në emisionin ‘Breaking’ në Top News mbi çështjen e shkollimit të tij.

Ai konfirmoi se në Shqipëri ka kryer vetëm 4 vite gjimnaz te Instituti “Harry Fultz”, ndërkohë që dega e tij në këtë shkollë profesionale ka qenë cikël 5-vjeçar.

“Shpifje nga mediat çështja e shkollimit tim. Kam fituar bursë dhe jam diplomuar me mesataren më të lartë. E gjitha kjo është një tymnajë për të hequr vëmendjen nga fushata dhe premtimet.

Nuk arrij ta kuptoj se çfarë ka këtu kaq të pakuptueshme.

Nuk ka patur moj diplomë, s’ka patur. Ka patur vetëm dëftesë pjekurie.

Unë kam shkuar në SHBA, kam dhënë gjithë provimet dhe kam nisur shkollën. Ndërkohë edhe në Amerikë universiteti bëhet ne bazë kreditesh dhe e testeve që jepen. Kaq e thjesht është e gjithë historia.

Keni minimumin e detyrimit që kur publikoni një shkresë ta publikoni të plotë"- tha Bleind Këlliçi në studio.

Shqiptarja.com ka publikuar dy shkrime mbi shkollimin e Këlliçit, ku nga dokumentet e publikuara rezulton se nuk ka pasur një diplomë të shkollës të mesme.

Sipas investigimit, Këlliçi ka mashtruar universitetin “Coppin University” në Maryland, SHBA, dhe më pas edhe shtetin shqiptar, duke u regjistruar në shkollën amerikane (dhe duke bërë njësimin më pas të diplomës) pa pasur një diplomë të shkollës së mesme.

Këlliçi ka deklaruar shpesh se vëllai i tij ka qenë dhe është mbështetësi i tij më i madh në jetë, e çuditërisht në vitin 2005, kur Këlliçi u regjistrua në universitet, ai punonte në zyrën e pranimeve të studentëve të universitetit amerikan.

Ka dyshime të forta se ka qenë pikërisht vëllai i tij, i cili nëpërmjet ndërhyrjes personale, e ka ndihmuar të regjistrohet lehtësisht në këtë universitet, pa e pasur diplomën e shkollës së mesme. Këlliçi ka rrëfyer se vëllai i tij është edhe financuesi kryesor i fushatës me sponsorizime prej mijëra eurosh në Facebook.

Duhet theksuar se vëllai i Këlliçit aktualisht është edhe anëtar Bordi i Institutit “Harry Fultz”.

53 Komente

 1. S
  SPAK

  Jo jo Kerric! Nuk te pranon njeri ne Amerike ne College po qe se nuk ke mbaruar shkollen e mesme! Sic duket Saliu ju edukon ndryshe! Si mund te behesh kryetar bashkie kur je genjeshtar dhe ke thyer rregullat elementare te shkollimit! Bursa te eshte dhene pasi ke mashtruar per mbarimin e shkolles qe edhe une e kam mbaruar shume vite me pare! Ty nuk duhet te te njehet jo vetem nga amerika por edhe nga Shqiperia njehsimi i dipllomes se shkolles se larte!

  1. Z
   Zagali

   Evgjiti ngelet evgjit dhe kur hipen lart vrete dhe baban

  2. k
   km

   Se pari ,Institutin Harris Fullz eshte shkolles professionale.Ndaj ajo jep "Diplome".Se dyti,beje publike deftesen e pjekueise te matures shteterore,te te besoj.Se treti,marrja e defteses se pjekueise ne shqiperi eshte bere si te shkosh ne nje dyqan me porosi.Ka plot raste,trei di une,qe kane marre kete deftese kundrejt parase .Madje njeri prej tyre eshte diplomuar ne Universitetin e Athines,me rezultate te mira.

   1. D
    Do e hash tyten o BELLO

    E ka marre ke Rruga e Kavajes

   2. h
    hahaha sa i pafytyre eshte ky plehr

    edhe deftesen e ka fallso

    1. h
     harryfukcisti

     Pra ti more kerric nga 5 vite i ke bere 4 dhe ke kaluar direkt ne Universitet se helbete populli po priste shpetimtarin. Harry Fultz duhet te hetohet per prodhim diplomash fallco dhe favorizim mashtrimi me dijenine e drejtoreshes Brikena Baxhaku

     1. B
      Bicja

      Hidhi ne gjeq e meru leke...leri llafet e mos bej cunin e mire me Hienat qe vetem vjedhin nga mengjesi ne darke

      1. K
       Krric ezmeri....

       O birce mavria,Po' ca' dokumentash te coj ne gjyq,,,,breket e shurrosura te saliut,,po' ska pra dipllome,,po' e thot dhe vete,,,apo fillojn ti dalin lakea te vellait qe kushedi sa Ka cu si ky me leke ne amerike,,,,

       1. K
        Komunist me Rolex

        Kur ke lindur ne 2000?? Shkollat profesionale 5 vjeçare kishin 5 vite por ne vit të 4 të quhet gjimnaz dhe hiqje dore nga diploma profesionale Këlliçi ska punuar 1 ditë të vetme ne jetë zar i like floririt nuk është në garë për bashkine se ska shanc ta fitojë kerkon kreun e PD-së Por te diploma jane llafe të kota të bolinos

      2. Y
       Y.H

       Une kam mbaruar vetem filloren, Kam mare dhe deftesen. keto dit do shkoj ne Amerike e do filloj studimet ne Harvard, nje nga universitetet mete mira jo vetem ne Amerike, por ne te gjithe boten,se qenka me e lehte te fitosh te drejte studimi pa mbaruar shkollen e mesme.

       1. Y
        Y.H

        Une kam mbaruar vetem filloren, Kam mare dhe deftesen. keto dit do shkoj ne Amerike e do filloj studimet ne Harvard, nje nga universitetet mete mira jo vetem ne Amerike, por ne te gjithe boten,se qenka me e lehte te fitosh te drejte studimi pa mbaruar shkollen e mesme.

        1. T
         Tironci

         Ky eshte turp per Brikena Baxhakun qe keto pislliqe i kane bere per disa kurse shumica e nxenesve aty rropatej per te perfundu 5 vite. Une nuk e di nese kjo thithlope i bente me pagesa apo me privilegje politike por e di shume mire qe keto gjera nuk i bente per te tjeret.

         1. S
          SPAK

          Edhe njehere per kerricin e Saliut! Duhet te jesh kerric qe te mundesh te behesh Gomar! Belo,cfare nik name,Belo bythqire. Per shkollen,belo na paraqiti nje leter te fabrikuar qe s'ka te beje fare me vertetesine e mbarimit te shkolles se mesme! Duhet te paraqise deftesen e mbarimit te shkolles se mesme,vitin e fillimit dhe mbarimit te plote, nr e regjistrit te amzes, kjo e bazuar ne dekumentat e Harry Fults! A eshte shkolla 4 apo 5 vjet? Pra edhe nese nuk ka regull per Dipllome duhet nje fare vertetimi qe belo Kerrici ka mbaruar ciklin e plote te shkolles se mesme Harry Fults, Duket shume qarte qe eshte bere nje fallsifikim 'normal" ne vitin 2005! Universiteti Amerikan i Delaware eshte mashtruar nga mashtrues Shqiptare!

          1. A
           Amerigo saliut mashtrus dipllomash,

           Spak,,,dhe mos harro qe ne amerike quhet veper penale dhe denohesh,,,

          2. F
           Fatmiri

           Ka deftese si brava nga Sorosi,por gjyshi.nuk di gje si per te bijen,edhe dhenderrushin!?

           1. D
            Drini

            Evgjit, nuk ja hedh dot me mashtrimet alla sali pacavurja. Turperove rracen tende te romeve.

            1. G
             Gabeli Tiranes

             E sakte 1000000 % me non grataen s'ke nevoje per diplome bolle ti sherbeshe komunistit non grata Berrisha dhe hopa minister si Nard Ndoka ajo qe nuk kuptone gabeli Tiranes eshte qe koha e non grates ka perenduar dhe ky merhume buze shqyere qe nuk artikulone dot gjuhen shqipe eshte retardée mentale

             1. Q
              Qytetari jo dicidal

              Nuk ka rendesi ne se lexon : Diplome, Deftese Pjekurie. Diploma shoqerohet me çertifikaten e notave. Deftesa e pjekurise,e cila jepet ne pergjithesi per shkollat e mesme, notat i kia ne deftese. E keto nota jane rregjistruar ne AMZEN e shkolles ku duhet te rakordoi numri i amzes shenuar ne Diplpme,apo ne Deftesen e Pjekurise. Ne rastese shkolla ka qene me cikel 5 vjecar, por Ju zoti Belindi,kini perfunduar 4 klase, NUK U QUHET SHKOLLE E MESME E PERFUNDUAR. Ne dokumenta qe mund te te nevoitet shkruhet : Belind Kellici ka perfunduar 4 vite te shkolles se mesme 5 vjecare " Herri Fiullci" Si rezultat shkolla e mesme quhet e paperfunduar. Nuk ka rendesi ne se ke deftese ,apo jo. Pyetja shtrohet,se c'fare sistemi ka qene shkolla 4,apo 5 vjecare . Shkollat e mesme ekonomike ,nuk quhen gjimnaz,apo shkolle e pergjiytheshme,por shkolle profesionale,ashtgu si pedagogjikja, apo ato profesionale 4 vjecare per turizem, elektrik,mekanik ....... Pastaj kush na siguron se nuk e ke fasllco edhe ate deftese?

              1. T
               Tirona

               Iku ky, pordhi, u dogj.

               1. A
                Arditi

                Ou…… se deri para nje jave kishte naj shans real te fitonte? Vk. Parti harabelash. Ky eshte kandidati me i mire per te drejtuar bashkine me te madhe ne vend?

               2. F
                Fatmiri

                Po nusen e ka me deftese,xhamu , ,kishe,me bashkia ,api me rezultatin e zgjedhjeve!?!?

                1. 1
                 1

                 Ku jane specialistet e arsimit te prononcohen?Shtet i degjeneruar..Nje cikel shkollor fillon dhe mbaron kur je likuiduar me gjith programin mesimor duke korurezuar ne fund dhe provimet.Nuk ka shkoll te mesme pa likuiduar provimet e matures shteterore,sido qe ti kesh notat kaluese

                 1. T
                  Toni

                  O trima shikoni pak lali Erin...ai ka ne cv qe nga viti 99 deri 2003 ka bere dy shkolla te larta ne usa dhe Angli dhe ka punuar ne Afrike, A Latine dhe Kosove...tani ne thoni si ka mundesi ?

                  1. S
                   Skraparliu

                   Po mire mor Belind edhe Qerim Ismailaj ka rrahur pronarin greke se nuk po i jepte leket por ju po shqyeni bythen me dore qe te mos kandidoj,pse nuk sqaron ne pergjigjen tende sa vjete shkolle duhet te beje nxenesi ne degen tende qe te mari deftesen nuk po te themi diplome kater apo pese vjete sqaroje ti me qe media mashtron,sqaroi ti shqiptaret se sot ne vitin 2023 ka pak budadhenj.

                   1. T
                    Tirons

                    Shqiptar tipik. Kam mesatare te larte thote. Na plasi kari. Ca lidhje ka mesatarja me faktin qe ske diplome? Kokrra bythqirit

                    1. N
                     Nxensi

                     Kellici nxorri pislliqet qe bejn të Harry Fulz Baxahkja me Arjanin. Investigoni!

                     1. B
                      Balua zagari edepsezit Sali.

                      Ky Balua ose kerrici Salut te kishte hedhur kandidaturen i pavarur do ishte me i qete se sa u be vegel e zgjebarakut Sali dhe ka semundjen e zgjebes qe nuk te iken dhe eshte ngjitese.Ketu ne USA nje student i huaj pra international paguan 3 fishin e pageses krahasuar me nje rezident.Keto para ku I gjeti Balua me rrogat e Shiperise ???. Ky kolegji I ku Balua studioj eshte I dores se dyte.Kurse per te punesuar eshte normale sepse ata zakonisht angazhojne part time studentet e huaj per punera te rendomta kryesisht fotokopjojne materiale te ndryshme por nuk kane asnje lloj pozite jane thjesht student me pagese se shkolla eshte vend ku paguhet.Uroj qe pas 14 Majit mos ta shikojme me fytyren e Balo mavrise.

                      1. P
                       Pilo Lala

                       PDja e ka strategji, qe mbaronin Universitetitn, pastaj i futeshin shkolles Mesme. Mos u cudisni sikur Kellici te rregjistrohet ne vitin e fundit ne Shtator.

                       1. L
                        Li

                        Qeka tip alla Llalla. Mirë e ka ky Dhalla pa shkoll e u be Kryeprokuror nga non grata ky nje çik kryebashkiak do të behet. Vetem se shume me vonese koha e rrumpalles perendoi. Ç’na ka gjet.

                       2. T
                        Tironsi (dem baba dem )

                        Eshte turp per mua si qytetar i Tironas ,qe tmë perfaqesoj ky mashtrus gabel ,Non Grata na i ka bo fshataret e maloket deputete te Tironsave ,po pse nuk ka te rinje e te reja Tirona me na perfaqesu si bashki e deputet ,Tironsa asnje vote per Non Graten e Ilir Spiunin .

                        1. B
                         Boston

                         Ky batakci mund te genjeje sojin e tij por jo qytetaret e Tiranes apo Shqiperise e aq me keq ne qe kemi studiuar e punojme ne USA. Ky vetem per hir te ndihmes qe i ka dhene USA te studioje pa para ne kete vend nuk duhet te ishte ne krahun e Saliut apo Ilirit si anti amerikane te deklaruar tashme…..por si mashtrues e paska bere nga frika e drejtesise….Ptu fare e keqe…zhduku nga jeta politike e vendit

                         1. E
                          Erzeni

                          Mashtrues i jati(Saliu)mashtrues I biri, Krrici, nuk mund te ishte ndryshe,ne 32 vite PD ka mare formen e Saliut,mashtrim,dhune verbale,dhune fizike,shemti dhe vjedhje.

                          1. F
                           F-22 Raptor

                           Jeni kapur kot me te, pasi si me shkolle si pa shkolle nuk ka ndonje ndryshim, perseri idiot mbetet.

                           1. J
                            John Qelbashi

                            Ne Usa te njihet si high school (shkolle e mesme) 4 vjet after elementary school ( tetevjecarja). Prandaj i eshte njohur edhe pse nuk e ka mbaruar 5 ne Shqiperi. Per tu regjistruar ne kolegj amerikan duhen 4. Pastaj ai i ka kaluar testet dhe ka marre diplome keshtuqe kjo puna e diplomes eshte muhabet koti. Por Tirana nuk duhet te kete kryetar bashkie te tille p me ide kaosi, ose eshte heret qe nje pjestar i komunitetit rom te udheqei Tiranen.

                            1. J
                             John pjatalaresi

                             O John Amerikani me cfare documenti u rregjistrua a e noterizoi dipllomen apo deftesen pese vjecyre se ti nuk mund te maresh deftese pjekurie e as dipllome pa mbarusr ciklin ? Mos beni te diturin kur lani pjata ne amerike . Pse njesoje eshte équivalence e shkollave te mesme ne Shqiperi e ne amerike o pjatalars

                            2. U
                             Ushtari.

                             Po mireoi belo po nxir dhe dokumentin qe ke paraqitur per tu rrregjistruar ne shkolle ne Amerike dhe je ne rregull Ka qene nje shprehje me pare belo "nje vit ne burg nje vit ne kine hek e jek me qeverrine." Keshtu thoshte nje metalurg ne metalurgjine e Elbasanit.

                             1. D
                              Deshmitari

                              o Kryetare te ardhshem te bashkive kushdoqofshi ! Amani ore, na beni derman vetem nga mutrat e shumte te qenve neper rruget dhe rrugicat e Tiranes ! Verini ore gjoba atyre qe mbajne qen e na i lene mutrat ne mes te rruges, se e dime qe vete qenve nuk kini c't'u beni!

                              1. A
                               Arditi

                               Ne Amerike ka rob me PHD e pa diplloma fare, se ka lloj lloj sistemesh. Ketu nese mund te "kapet" Kellici esht vec nga njehesimi i diplomes se shkolles se mesme, ndoshta. Por te kapesh me ket gje esht skandal i vertet ku Lali Eri merr 500,000 EURO vec me dhon i leje pallati, ka betonizu tere Tironen e na e qu zhvillim. Zero infrastrukture, 1 ore me shku ne Rinas, brenda Tiranes nuk ke ku rretullohesh, nuk ka mbikalime, tortuaret nuk ekzistojn dhe ato qe jan jan mut, rruget jan ibret vec i futi ca lustra para zgjedhjeve, e ju merreni me kete. Po kuptohet qe ju kelyshat e Komunizmit nuk doni fare oponence jeni plera.

                               1. A
                                Ardit analfabeti

                                Ardit analfabeti me foltore nevojtore nuk nevoje per dipllome kur te fitoje nongrata tycdo te veshim police pa shkolle . Mesoje daku tarrallaku njesimi i diplomes eshte dy vite me poshte . Psh une kam mbaruar electo- mekanike kater vjet dhe nje vendin ku jetoje kur njesova dippllomen me sakte deftese pjekurie ma vleresuan me dy vite shkolle ketu . O debil i foltore-nevojtore nuk e di si eshte ne amerike po pa mbaruar shkollen kalone ne universitet vetem sot po degjoje ky duhet te shkoje ne burge neseceshte vertete universitet nese eshte kurs nje vjecar per guzhinjer eshte ok

                                1. A
                                 Arditi

                                 Po ca burgu ore. Po pse shkolla te benka njeri sot? Edi ka qen piktor bythjasht ne Paris. Ca kualifikimi paska po ta krahasojme me ata ne Geeqi, Itali, France etj? Ne Amerike ka plot shkolla e sisteme qe mund te shkosh direkt ne Universitet pa mbaru teknikisht shkolle te mesme. Ky soteriu me mesatare 9.5 a sa ishte qe, nuk esht se ishte mbetes ne klase si sufllaqexhinjte

                               2. t
                                tirona

                                Ca turpi dhondrri debil i Tan shkrelit

                                1. Q
                                 Qytetari jo dicidal

                                 I nderuari John Qelbashi. Mund te jete e vertet ajo qe shkruani ju per sistemin arsimor ne SHBA. Por sistemi amerikan nuk eshte i njejte me sistemin arsimor ne Shqiperi. Sigurisht ndoshta mos berja e vitit te peste nuk ka penguar qe te eci ne Amerike,por kjo ka te beje me shkeljen e rregullavde. Ndoshta shkolla ne amerika s'ka patur lidhje me programin e zhvilluar ne Tirane. Ndersa shprehja se eshte heret qe nje rom te drejtoje Tiranen nuk eshte i drejte.

                                 1. I
                                  Ishe nxenesi i politeknikumit sote (Harri Fulc)

                                  o hajvane kerriçi, deftesa e pjekurise eshte e baraz vlefeshme me diplomen . Kur kam mbaruar une politeknikumin sote (Harri Fulc) ishin hequr diplomat e shkolles se meseme dhe ishin zevendesuar me deftese pjekurie , (me vlere njehesimi te njejte) Pra ti ose ke deftesen qe e ke mbaruar sistemin shkollore qe eshte 5 vjeçare ose diplome eshte e njejta gje. Mos u hallakat por dile ne media dhe ne portale dhe paraqite deftesen me te 5 vitet ku ke rezultatet e arritura per secilin vite dhe mose u mundo ti hedhesh hi syve shqipetareve, ndryshe jep doreheqjen nga kandidimi

                                  1. Z
                                   Zot na fal cfare ke krijuar ! Lexhenden

                                   Aq shume e don VAMPIRI SALI Shqiperine sa don ta qeverisin Evgjitet ( falje ! Nuk ka te beje me dallimin rracor ).qe te jemi gjithmone vllezer te percare. Kjo eshte e Serbisr .

                                   1. A
                                    Arzt

                                    Ky paska dale te behet Meme: kam diplome universiteti por s'kam deftese pjekurie

                                    1. V
                                     Votuesi i Tiranes

                                     Leri pordhet Kerric po ndiq rrugen ligjore nese je i paster ndryshe nep dorheqjen qe tani mos te te shkarkojne me ceremoni , pa le qe kurre nuk fiton dot ne Tirane jo e jo po kam frike edhe ne lagjen tende .

                                     1. G
                                      Grey

                                      O Ezmer natyral (SB). Cdo nivel ne shkolle ne cdo vit qe mbaron qe nga klasa e pare deri ne gjimnaz per cdo vit shkollor te ndermjetem deri 1 nje vit parambarimit te klases se 9 apo te klases se 12 ne gjimnaz, 13 tek HF) ek shoqerohe me nje deftese per nivelin qe mbaron. Ne fakt mos beje " idiotin" qe qe deftese per vitin e katerte te Harri Fultz. Gazeta dhe inestiguesit te kerkojne defesen e Pjekurise ( ose diplomen nese, etj.), we tregon mbarimin zyetar te shkollimit e cila shoqeruar edhe me rezultatet e Provimeve zyrtare te matures, te mundeson te rregjistrohesh ne cdo universitet apo shkolle te larte shqiptare dhe te huaj. Belo mos po genjen, ne fakt mos po mashtron? Se.e thene te drejten nese ti "zgidhesh"- krietar bashkie, eshte I rende edhe per ne qytetaret! E rend kjo Belo! Sqaroje mire! Apo mashtrimi vazhdon?

                                      1. k
                                       kot

                                       Si i jeni turrur o te uruar, sikur ju hengri pasurine, apo jeni te gjithe nga ata sufllaqexhinjte qe komentojne se e kane per pune? :) Sa per dijeni, ne ditet e sotme diplomat nuk kane shume rendesi. Ajo qe ka rendesi eshte dituria, cfare di te besh, sa mire e ben, sa i pergjegjshem je si njeri, sa integer etj. Ka ikur koha e shkolles dhe e diplomave. Ballkani gjithmone e ka patur fiksim shkollen, dhe prandaj lulezuan shkollat e pjerdhura si Kristal e co., vetem qe te mund te thonin robt "jam me diplome", e shkaterruan sistemin arsimor dhe e bene katrahure. Tani ne gjithe boten eshte koha e diturise, e sipermarrjes, e zhvillimit individual. Se si e fiton, me shkolle apo jashte shkolle, nuk ka rendesi. Rendesi ka puna. Gjykojini njerezit nga faktet, gjerat qe thone e sidomos gjerat qe bejne, jo nga letrat qe kane apo nuk kane ne sirtar.

                                       1. T
                                        Tironci

                                        Po mire mor Kot se je kot me kot. Si t'ja bejme t'ja japim Kerricit kryetarllekun qe te beje rrumpalle, dmth ta provojme dhe pastaj ta heqim? Kjo eshte logjika ketu. Po si t'ja vleresojme diturine ketij njeriu ne kur dihet qe eshte shkolla ajo qe e ndan kete pune? Po athere pse kemi vene rregulla qe kandidatet te jene me integritet, te paster dhe jo te denuar? Kot, me nje fjale si puna jote Kot? Me mire do ishte per Kerricin te thoshte se une nuk kam mbaruar fare shkolle se sa e ka hapur tani kete kuti pandore.

                                         1. P
                                          Populli.

                                          O belo po ti kujton se te gjithe jane elif matrak e nuk marin vesh fare Mos kujto se fyen kend keshtu si flet ti por ti fyen vec vetveten .Selam letrave belo . Pije lengun e i pafsh hajrin.Megjithese harrova fare nga rrumpalla ke mare avdes dhe ska si te dalesh me ndryshe.

                                          1. K
                                           KOT PO KOT FARE

                                           Kot ja ke fut kotnasikoti .

                                           Lini një Përgjigje