Celibashi: PD mund të mos regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit

1 Shkurt 2023, 12:10Politika TEMA

Celibashi: PD mund të mos regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se KQZ do të veprojë në përputhje të plotë me ligjin për listat e Partisë Demokratike.

Ai nuk përjashtoi mundësinë që partia më e msdhe opozitare të mos regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit, teksa apeloi për gjetjen e një zgjidhjeje.

Në konferencën me gazetarët, Celibashi tha se nuk vendos KQZ se kush e udhëheq PD-në.

“Kjo vendimmarrje do të jetë në respekt të ligjit dhe në përputhje të plotë me ligjin. Nuk ëhstë çështja ime sesi është ligji apo si është situata politike. Ka të tjerë që duhet të themi të vrasin mendjen për këtë dhe jo KQZ, se është një proces që implikon dhe një organ tjetë rtë KQZ. Po flas për Komisiinerin Shtetëror flet për vendimmarrjen e vet.

Një gjë është e sigurt se kërkesa si për rastin e komisionereve dhe subjekteve zgjedhore do të vlerësohet sipas ligjit. Ne nuk vendosim se kush e udhëheq PD. Për ne ka një Parti Demokratike, mbetet për t’u parë se kush e ka tagrin për të vepruar në emër dhe llogari të saj.

Dikush thotë e ka Berisha, dikush thotë Alibeaj do ishte mirë që çështja të ishte zgjidhur dhe të zgjidhet pasi flasim për interes publik të dorës së parë, pasi flitet për partinë kryesore e opozitës.

Sa nuk është vonë  gjithkush që mund të kontribuojë në zgjidhjen e kësaj situate. Ne jemi dora e fundit, tejet çdolloj interesi, presioni këtu është kot sepse vendimmarrja jonë do të jetë në përputhje me ligjin. Është e kotë që të ndikojnë që kjo vendimmarrje të jetë për njërin ose tjetrin.

Në fund të fundit do të vendoset siç e ka parashikuar ligji, gjithkush të japë kontributin e vet që kjo çështje të zgjidhet ashtu siç duhet, nuk është KQZ që vendos për çështje që nuk i ka kompetencë. Do të duhet të angazhoheni për të gjetur një zgjidhje, s’mund të bëjmë sikur s’po ndodh asgjë, pasi partia kryesore e opozitës mund të mos regjistrohet. Nuk mund ta injorojmë këtë”", deklaroi Celibashi. 

 

16 Komente

 1. T
  Tirona

  O kaqol! Ka fol nje here gjykata me 12 Nentor 1990 se Kush e ka vulen e PD prandaj thuje troç qe PD e Foltores nuk regjistrohet

  1. V
   Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

   Po duhet te dihet publikisht qe ne KQZ punojne persona qe jane arrestuar per korrupsion.

   1. S
    Sekretari I II-të i KQ Tualet Palla

    Pra per Celibashin opozita duhet te mos egzistoje, se keshtu do Rama, njesoj si Putini, Vucici dhe Erdogani. Po mire more Qelibash. Dakort me ty. Vendi ska nevoje per zgjedhje se e ka vetem Ramen dhe ska nevoje per opozitare. Ose te ngelen alibashaopozitare qe te mbledhur sebashku kapin vetem 1% te votave [pra votat qe ju jep Rama] Po per cfare duhesh ti pastaj? Per cfare duhet KQZ me ato rroga super te majme. Perse ben sikur pergjigjesh per pyetje qe ju dihet pergjigja. Ky vend pati Enver Hoxhen 50 vjet. Po 50 vjet do te kete Edver Ramen. Keshtu apo jo. Po "karma is bitch" You never know what's next asshole!

    1. S
     Sali Mamo

     Ta tha troç që nuk vendos KQZ-ja por gjykata, çfarë do më shumë Ti!

    2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

     PD-ja është e rregjistruar! Dorëzimi i dokumentacionit të bëhet sipas ligjit.

     1. R
      Raimond vlonjati

      Shume mire. Te mos kemi Opozite fare, por vetem te kemi ne krye te kete Banden e Hajduteve te kaurit te qelbur, bashke me ekipin hajdut te Bashes qe mbanin makinen e numerimti te parave ne zyren e Partise , Keto dy banda i ndajne parate bashke, dhe jemi ne regull. Opoziten e nuk kemi ce duam se ju hap pune hajduteve

      1. M
       Medi Beu Belortaja

       Sec eshte nje Silibashi, nje Celibashi....o budallenj o budallenj...une do ta lija te tallej pa fund jeten time, sikur Berisha, Turiqelburi ilir meta, aspo karderi fals thonjpreri, udheheqesi i ballkanit te hapur, do ti doja me shpirt, vetem duke mos iu vrare pinjollet atyre te pafajshem, edhe mos i lene gjalle shemtite e tyre. qe bejne gishtat para gjoksit me gishtat e tyre te shemtuar qe nga nuk i kane futur per te bere shqiponjen gjoja patriote! Respekte pa fund!

       1. M
        Medi Beu Belortaja, i verteti pa klecka

        :Ne konfidence me Mero Bazen e madh, meqe jemi miq te vjeter, ndonese nuk i kemi thene shpesh me buzeqeshje hipokrite si, bie fjala gruas te tij, njeriut te madh e te pavdekshem, Maks Velo... "mirmengjes" njeri tjatrit. Mero, a ka ndonje te re nga fronti i lindjes?...Turp me te madh Mero, te jesh shqiptar, edhe mos te kesh nje Enver Hoxha aq te bukur nuk ka.."nuku ka: do thoshte i madhi koqi xoxe...

        1. P
         PD e paster jo me Non Grata

         Or ti sekretari i ll or malok ,or funderine ,nje m….ë te madh do hash ti dhe te tjeret ,e ju bofte gjak e dhjame

         1. N
          Noci

          Ky dhe organi qe drejton nuk ka te drejte te regjistroje ke ti teket por vetem partitë qe jane te ligjshme.E njejta gje eshte edhe per kolegjin zgjedhor,nuk merret me regjistrim partish.Kjo eshte e drejte e gjykata se apelit absolute dhe ky zoteria po u thote bejen ate pune se do mbeteni jashte ,por duket se foltorja do me ja ngec fajin te tjereve se sa merret me Ramen te merret me hallet e veta

          1. x
           xheJ. eN. Bi.

           Ore si nuk pash një komentues të zgjuar dhe të pa anshëm.Deri te Medi beu që kanë dalë komentet vetëm nga bylmezat lexova. Ahhh moj SHQIPËRI ku po shkon me këtë milet injorant ,u nise për Europ dhe po përfundon në GROP....

           1. H
            Hajdarovski

            Gjykata njeh Lul Bashen per sa kohe nuk eshte shprehur Gj Apelit. Ca mutin thote ky?

            1. F
             FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

             QIrio QIlebashi,kunati i moterQIresit Medi flet si eunuk i bordellos SALI!? Or ti Qeli-bash/ me emer ILIRIAN/ S'mund te quhesh njeri/ po thjesht nje HAJVAN! Or ti eunuk pa koqe/ 30 Vjet,i serbit SALI/ Alias ish kunat/ moterQIrit MEDI! Per ç'far zgjedhje flet/ kunat i moterQIrit MEDI/ Kur ka 30 vjet/ populli ne ARRATI! Per ke 'opozite' flet/ kunat i moterQIrit MEDI/ Kur ketu ska 30 vjet/ as shtet e as 'PERENDI'! Jepe urgjent doreheqjen/ po te kan ngel pak TRU/ Se per 30 vjet hajduteri/ ne qeli do 'hash' dru dhe HU!

             1. k
              kete kisha une.

              Lereni ne dore time çeshtjen e dobiçit te sheqeres; do ti çoj ca Lirise, perveç Taçit Oil dhe Argites ata qe punoi ne Kosove. Bastardet qe jane futur ne breket e dobiçit sheqeres, do perfundojne keq , ne halé.

              1. M
               Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

               Cfare prisni nga Karbashi, kunati i Fatmir Medi Camit (i ngjizur ne tren) dhe burri i kurves qe kur vdiq "aksidentalisht" me makine Olldashi i grupeve kriminale ne Shijak, brenda ne makine kishte gruan e tij qe iku pa breke nga vendi i ngjarjes, eshte plehre.

               Lini një Përgjigje