Debatet për energjinë, Balla nxjerr faturën për vilën e Sali Berishës në Lalëz: Qeveria paguan 800 mijë lekë

20 Tetor 2022, 14:21Politika TEMA

Debatet për energjinë, Balla nxjerr faturën për vilën e

Kreu i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla gjatë debatit për kërkesën e 15 deputetëve në lidhje me situatën energjetike në vend tha se qeveria po ndihmon qytetarët me çmimin e energjisë.

Ai mori si shembull vilën e Sali Berishës në Gjirin e Lalëzit, për të treguar sa ka konsumuar në një muaj dhe subvencionimin që ka bërë qeveria. 

Balla tha se qeveria paguan për shkak të çmimit në bursë 800 mij/ lekë për vilën në Lalëz.

“Do të doja që në sallë të ishin të gjithë kërkuesit, por janë vetëm 10%, do doja që të gjithë të vinin me faturën e energjisë elektrike të familjes së tyre, e vërteta është se unë kam marrë dy fatura energjie, dy qytetarëve, njëri të zakonshëm dhe një personi që ka vilë në Lalëz.

Shteti paguan edhe me çmimin në bursë që ka qenë 157 mijë lekë, nëse do t’i mblidheshin do ishte mbi 212 lekë fatura, nëse do ia shisnim me çmimin e bursës. Në këtë faturë energjie nëse do ia faturonim.  Ka dhe një faturë të një vile në Lalëz, faturën e ka 237 mijë lekë, që do të thotë se kësaj vilës në Lalëz ai paguan shteti shqiptar 800 mijë lekë, e subvencionojmë 800 mijë lekë, është firmëtari i kërkesës së debatit,  vila në Lalëz, ua thash këtë për të kuptuar se kemi marrë një vendim të vështirë, ju kam dëgjuar që më thoni s’ka luftë, ku është lufta.

Del Saliu thotë nuk ka faj Putini e ka Belinda, Edi Rama. Si ka mundësi që qenka del ish kreu i PD dhe ish president i këtij vendi dhe del të mbrojë Putinin dhe është e rëndë është e turpshme. Ne jemi në luftë, me një diktator, agresor që po vret dita ditës ekonomitë e gjithë botës”, tha Balla.

27 Komente

 1. S
  Sa Nena Jane veshur me te zeza. !

  Ore se Jam dhe pa zyse. ! Ha me duket mua ne Foto apo vertete eshte kjo Vila me e madhe se e ish Diktatorit Hoxha. !

  1. B
   Berti

   Po sa paguan shteti per pallatin e Lindes dhe sarajet e Rames ne Surrel do na e thuash

   1. B
    Bato

    Berti, pyet njehere plaken tende, se ajo i paston ato te Rames: Ajo punon e ti rri kafeneve e tu shkruajt raklliqe neper komente. Se desh harrova, futi nje vrap nga shqupi se po ndanin groshen.

    1. F
     Fadili

     Ke të drejtë korenti duhet të shkojë në treg të subvencionohen shtresat në nevojë jo me korent me Lek që të tjerët ta paguajnë me çmimin e tregut kjo do të ishte ideale

    2. p
     pilo lala

     Vila e Enverit nuk eshte sa 1/3 e vilez Saliut ne Lalez.

    3. A
     Ani

     Sekuestrojani gjithe pasurin keti legene se te gjitha me leket e popullit i ka bere

     1. J
      Jorgo

      Eshte shume e vertete qe qeveria po ndihmon qytetarët me çmimin e energjisë, ne si qytetare duhet ta perballojme me se miri kete krize qe po ndodh ne gjithe boten dhe jo vetem ne vendin tone .

      1. P
       Papi

       I ka kalu mosha tshkretit harro me fik driten

       1. A
        Alma

        Te kene tja sekuestrojn tgjitha pasurit ketij krimineli qe quhet SalNonGrata

        1. S
         Sara

         Po sala ka vkedhur gjithe kohes e vazhdon e ben dhe ia le qeverise

         1. K
          Klei

          Sala normale i ka rendit vilat me leket tona rri populli shkret

          1. ?
           ??????

           Ky Berisha esht ne cdo debat permendet ne cdo sken krimi si nuk e beri nje gje te mir

           1. T
            Toni

            Me cmimin e energjise qeveria na ka ndihmuar shume

            1. L
             Loni

             Atij i ka kaluar mosha tani dhe skupton me se ca behet

             1. T
              Turi

              Ky saliu vetem ne nje vend duhet te iki ne burg

              1. M
               Miri

               Vetem probleme i sjell shtetit ai non grata

               1. g
                gazmir

                vendi qe pelqen saliu eshte vetem te hekurat dhe aty duhet me vajt

                1. k
                 katarakti

                 Kështu vilash në Perëndim i kanë vetëm miliarderët me famë botërore ose VIP-at e shoubiznesit. Si e ka bërë?! Vila e Enverit ështê kasolle para saj. Pale kur bërtisnim dikur kundër privilegjeve të Bllokut! Nuk kishim parë gjë akoma!

                 1. p
                  perse nuk Hetohet Financimi i VIles se Putanes Shp

                  Eshte cudi se si asnji nga kta Deputete te PS-se nuk i kerkojne saleh hamutit te Justifikoje Vilen qe ka ne Lalz dhe se ku e gjeti nji shpellar Token aty ne Lalz ? - Perse nuk Hetohet nga Vetting pasuria e Familjes se shpellarit llapamut dhe vrasjet e 21 janarit por edhe Gerdecin etj etj ? Perse Spak nuk ka nisur hetimin ndaj Famijes se shpellarit dhe Policia perse nuk e con para Drejtesise per Disinformim e shpifje nsaj Policise Shtetit duke i quajtur Kriminele e Bande Kriminale kte Kryeputane Antishqiptare dhe e len te kakarisi Kufendit te Karagjozave , dhe pse jo spjegoje se si e vrau Kosta Trebicken dhe si manipuloji Vrasjen e Deshmitarit Trebicka etj etj etj Vrasje te Kryekurves se Kombit saleh hamuti shpelles

                  1. C
                   Cipini

                   Vila e Sali kriminelit duket si ato vilat ne Kaliforni, bie fjala si vila e Micheal Jakson, apo Jenifer Lopes. Po ku? Ne kete Shqiperi ku ka pensionist qe marrin 10,000 leke ne muaj. Kur shikon ata “birbo” qe i shkojne mbrapa “non-grates”, te ngrihet leshi kokes.

                   1. O
                    Olti Hipopotam Curri

                    O Tualet Palla po pse duhet tia subvencionoj shteti energjin ketij hajdutokrimineli po leri bla bla blat ti.

                    1. S
                     Semi

                     Kshuinxorren patronazhistet te dhenat....

                     1. P
                      PS’E

                      Na mxirrni pak edhe faturat e Surrelit dhe te vilave qeverikare ne bregdet

                      1. E
                       Edkari

                       Nxire dhe ate te Surelit.

                       1. 8
                        800 kw

                        Ajo vila e Surrelit është dakort që mbi 800 kw të paguaj me çmimin e tregut, me që është i shqetësuar Edkari.

                        1. L
                         Lulushe

                         Me pallate mbreterore i ke te dy palet,ligjet i kane bere per vete ,perfitojne : karburant, telefona ,qera ,pension suplenentar nuk dija qe merrnin dhe sunvencion per energjin. Sa turp zoti i ndeshkofte te pa cipe.

                         1. J
                          Juliano

                          Përderisa nuk keni një sistem gjyqësor me këllqe, ku çdo sali që ka pasurira të tilla, të vihen përpara drejtësisë, hani mut kot. Nuk ka asnjë ndjekje penale, nuk ka bythë kush ta thërrasë në prokurori , jo më ta dënosh, atëhere ngopuni me mutin e tij. Hajdutët politikanë japin e marin me njëri tjetrin, në sytë e popullit bëjnë aktorin komedian. Prishet çatia e një fukarai, dhe del vila berishës apo e metës, apo e flamur ndokës,ku spjerdhin e as paguajnë energjinë. Jeni jasht/toksor me atë që; bëni si them unë, e mos bëj se ç’më do bytha mua. Jeni qesharakë me shantazhe, pa bythë të denonconi.

                          Lini një Përgjigje