“Unë fshatar nga Peqini, s’kam çfarë them kur flet dragoi”, Dash Sula: Në hidrocentrale po prodhohet Bitcoin

20 Tetor 2022, 12:39Politika TEMA

“Unë fshatar nga Peqini, s’kam çfarë them kur flet

Deputeti i Partisë demokratike Dashnor Sula nga foltorja e parlamentit ironizoi ish-zëvendës kryeministrin Arben Ahmetaj psa fjalë së tij për situatën energjitike në vend, duke e cilësuar atë si ‘dragua’ dhe veten si “fshatar nga Peqini”, dhe se nuk kishte çfarë të thoshte pas fjalës së tij.

Sula shtoi se në hidrocentralet e vendit po prodhoheshin kriptomonedha Bitcoin të cilat sipas tij po pasuronin drejtuesit e insittucioneve të energjisë për të cilët kërkoi një hetim nga prokuroria dhe autoritetet financiare.

“Unë fshatar nga Peqini nuk kam çfarë të them kur flet dragoi. Me të vetrëtë besoni te këto llogjet që thoni këtu në arlament. Mos rreni se është turp. Mjaft keni vjedhur, mos vidhni dhe dalin lekët për popullin. Kaq mor kaq.

Nuk u ngopët, punuat 8 vite për shtëpitë tuaja, këto 4 të paktën punoni për ne popullin e theshtë. Rusi ka ardhur, atje është, por mos I bëni rrugët 23 mln euro km. Se ajo firma amerikane nuk paska vjedhur te rruga e Kombit, tani te Skavica qenka burrë i mirë.

Mos e bëni atë instalacionin që kërkon kryeministri se është 4 mln euro. Mos harroni inceneratorët e pyetja ishte për atë që iku, a prodhon energji inceneratori i Elbasanit, thatë do na ndihmojë dhe do prodhojë energji. Jo. Pse? Se ka ikur në drejtim të paditur tjetri.

A e dini ju edhe kur fola për naftën që bëhet kontrabandë filuat me arsyetime kur të jepni shifra nga poshtë, I bëj thirrje autoriteteve të hetojnë dke filluar nga drejtuesit e OSHEE, dhe HEC-eve që prodhojnë Bitcoin që harxhon sa një qytet i tërë.

Bitcoini po i pasuron këta drejtues institucionesh. Harruat që kanë vdekur njerëz për 20 mijë lekë në burgje, dhe këta nuk i fusni në burg. Pse nuk i prekni me dorë këta. Kemi 10 vite në opozitë, nuk po fitojmë ne. Po ju them dhe një gjë. Ku është 3.3 mln euro që janë investuar në lumin Shkumbin, o qeveritarë a vlen një godinë 2.2 mln euro që nuk ezkistojnë.

Ju na thoni ne fukarenjve, përshesh po hamë. Aq shumë keni ngrënë dhe keni vjedhur se një pjesë e politikanëve u kërcet unaza e stomakut.Uleni pak dozën se është gjynah. Zonja ministre I kemi lënë institucionet me 60 mln euro borxh, sot është 200 mln euro. Fermat e Bitcin janë gropa të zeza të energjisë elektrike”, u shpreh ai.

6 Komente

 1. A
  Ari

  Eshte shume e thjeshte, z. Sula: Zhdukni Salen dhe Metaj nga politika, dhe me shume mundesi opozita do te vije ne pushtet., patjeter. Por, sa te jene ata ne krye, opozita eshte me e frikshme me makuteria e PS... Mendoj se kjo eshte bindje per elektoratin roze...

  1. S
   Shaqo

   Po pra, fshatar...po a mund te drejtohet vendi me mentalitetin fshatar, apo le te behemi nje fshat i madh, ku nuk e merr vesh i pari te dytin, dhe fshat pa te pare fshati, me kryeplak. Me kete mentalitet do te vish ne pushtet, te na kthesh 100 vjet pas? Tani edhe fshataret duan te jetojne ne qytet duke i kthyer qytetet ne fshatra, per nga mentaliteti e menyra e jeteses.

   1. a
    astriti

    Ama kur hiqen fukarenj keta plehra nuk durohen dot te djathte a te majte.Se nuk e marrim vesh se cfare ndryshimi kane me njeri tjetrin.Gjithe akuzat qe behen nga te dy krahet per hajdutllek jane theatro per miletin

    1. E
     Elektriku

     Ke thene nje te vertete,ka shume humbje te energjise elektrike,qe me pas e paguajme ne

     1. P
      Peqinsi jo fshatar.

      Ke pare ti qe gomari fshatar i Peqinit Sula , te jete me i zgjuar se gomarica shkrimtare e Elbasanit Açka ? Ai flet per fakte konrete dhe jo si gomari Ahmetaj dhe gomarica Açka ! Aferim o gomari i Peqinit qe mendon edhe per ne te varferit . Po mos abuzo , se ti nuk je ne nivelin e popullit ,ti je gomar parlamenti .

      1. t
       tony

       O dash cari e din mire qi je dash katunari Katunar katunar me ndru 100 lekur qytetar sbohesh kurre Ti nuk je dash po je nje dele shtetp we nuk nen asgje dhe vetem ha bar, ok prandaj shko ndrro emrin e vene hajdar dhe ky emer ze ven gjithanej dhe mos dil me fol shume se nuk ta ve njeri ne pull

       Lini një Përgjigje