Di gjë njeri ç'u bë më revolucionin, apo uragani i fitores ka ngec tek Alibasha?

18 Janar 2023, 11:09Politika TEMA

Di gjë njeri ç'u bë më revolucionin, apo uragani i

Nga Ergys Mërtiri

Prej nje viti e gjysem premton se shume shpejt revolucioni do ndizet flake dhe do permbyse qeverine me "protestat me madheshtore qe ka njohur ndonjehere vendi". Tashme ka gati nje vit qe ka marre timonin dhe rri e merret me luften e brendshme, fut e bjer Alibeajt! 

Prej nje viti tashme mezi ka bere dy protesta e gjysem, sa per sy e faqe, ndersa vazhdon e krekoset se opozita e tij eshte "me e forte se kurre" dhe "me e bashkuar se kurre".

Ne fakt, gjithcka qe po kerkon eshte nje alibi per revolucionin, te cilit i eshte lag kandela, si dhe nje alibi per humbjen spektakolare te pritshme ne zgjedhje.

Per kete po e ndihmojne fort edhe mediat e oligarkise qe po merren, prej dy javesh, me nje vrime ne uje, duke u marre, natë e ditë, edhe ata me Alibeajn ndersa heshtën njezeri per dosjen Gerdeci qe merr te pandehur Mediun.

Nuk ka as ide te reja, as platforme, as reformim, as njerez, as entuzjazem. Vetem rrena banale, premtime bajate, gjuhe agresive dhe paranoje teorish konspirative.

Prognoza po del e qarte dhe situata po shkon siç pritej. Opozita e Berishes po rreshket drejt izolimit, tkurrjes, radikalitetit, iracionalitetit dhe banalitetit, çfare do ta shpjere pashmangshem drejt shnderrimit ne nje garnizon militantesh fondamentaliste qe shtrengojne rradhet ne frengjite e nje lufte imagjinare kunder gjithe botes.

14 Komente

 1. K
  Kater snajper dhe une ne dritare do hapnim zjarr

  per revolucionin e tetorit,di vetem sali komunisti,por a di gje spaku per krimet qe edhe vete salihi i pranon,a i di spaku akuzat per ilir floririn,cu be me akuzat e lulit qe nuk i dha saliut asnje rubel,ca behet me ahnetajn e ish zyrtaret e ketyre 30 vjeteve qe kane vila kudo

  1. A
   Alb

   Respekt Z. Mertiri, per njeriun qe jini dhe vlerat qe percillni.

   1. S
    SPAK

    Jo vetem SPAK eshte i trembur por edhe te tjere nderkombetare qe nuk bisedojne per hapjen e kutise se Pandores te Saliut! Mjafton vetem sulmi mbi SHQUP qe Saliu te arrestohet! Jane te trembur dhe te blere!

    1. V
     VISI

     PER KETE PUNE PYESNI SALI GRUAQIRIN RRACEN E SHKERDHYER TE KOMBIT SHQIPTAR

     1. r
      raul

      Me revolucionin leninist te Tetorit po merret seriozisht neonazisti Aleksander Biberaj qe ka rreth 4 muaj qe ben thirrje per permbysje me dhune te qeverise Rama. Si duket frymezohet nga daja i tij Gjeneral brigade Shabon Tapia qe ndezi flaken e luftes civile ne 97 duke hapur depot e armeve pasi bashke me spiunin Gazidede nxori me shqelma nga zyra e tij shefin e shtabit te ushtrise.

      1. F
       Fatmiri

       Komunistet,me Ceki Varen si parim kane pasur eksportimin e revolucioneve.Demokratet kerkuan ta sjellin revolucionin portokalli ne Shqiperi.Sot po deklarojne me nongraten e krye se do te bejne revolucion,e sunam ne Shqiptei.Perralla me mbret,se vazhdojne idjotsirat per karrike ndermjet tyre.Pse nuk ka me shprese Shqiperia po shoerbehet.

       1. B
        Bureto

        Jo mo zotëri Fatmir! Shqipëria nuk është shpërbërë as në ditët më të zeza të historisë së saj. Dhe, rri rehat, se as do të shpërbëhet paskëtaj. Pse mendon kështu, apo se për shkak të një monstre si Salehu, shpërbërja e PD, do të thotë shpërbërje e Shqipërisë?! Është monstra që po e merr zvarrë atë parti dhe po vë në jetë atë që ka patur në mendje qysh në vitin e zi 1997 (po, atëhere vërtet ishte në prag të shpërbërjes, po ja që nuk u shpërbë) dhe e ka ende, (se ujku qimen e ndërron por zakonin nuk e harron), shprehjen: "Aprez moi le deluge!", që do të thotë pas meje le të bëhet kiameti!! Dhe këtë e mendon se e di që ka mbrapa falangat e tij dhe se me ta do të bëjë "revolucionin" dhe ta shpëtojë kështu prapanicën e tij dhe të Zenit. Thuhet se, kurrë mos thuaj kurrë, por në këtë rast është e sigurt të thuash: KURRË!

       2. M
        Martin

        Kur une thashe:"Zgjidhni President te Republikes nje nga juristet me dinjitet profesional dhe moral, qe te perfaqesoje pushtetin gjyqesor dhe te balancoje dhe kontrolloje dy pushtetet, legjislativin dhe ekzekutivin", askush nuk me degjoi ne Shqiperi. Tani pijini lengun pushtetit te trembur gjyqesor nga deputetet dhe ministrat.

        1. S
         Shefik Ormëni

         Ah, e the or Martin vëllai, e the! Po kujt ja thua, - thuaj! Po nashi, or t'u bëfsha, do na thuaç no një gjë tjetër? Se ky popull i pret thëniet e tua ashtu si toka pret shiun pas një thatësirë të madhe. Hë, më rruaç, thona ndonjë gjë, sepse edhe ky i flamosur gjumë na ka lënë shëndenë nga çqetsimet e mëdha për vatanë.

        2. H
         Himarioti

         Kryekrimineli i kombit tonë, Sali Shpellar Berisha, është një kufomë e pavarrosur që, po qelbë kombin tonë.

         1. x
          xhoxhi

          I vetmi revolucion që duhet të bëjë Shqipëria është rethimi i shtëpisë së plakut Berishë që mos dalë sa të jetë gjallë.Ky quhet revolucion i qytetarëve shqiptarë..

          1. K
           Karaxhici

           Po cfare revolucioni do beje,ky sociopat,kopil i Karaxhicit,hajdut,vrases,mashtrus,anti-Komb,i pa fytyre,qe do ta dhjesin per se gjalli,dhe te vdekur,,qe jeton me tmerrin e viktimave te tij,qe do ti shkerdhejne,te gjalle dhe te vdekur,ketij haleje kombetare

           1. S
            Shqiptari

            Ska force ne bote,ta ndale Berishen dot,revolucioni marrshon,Maloket po i pallon,Alibeun po e nenshtron,foltorja po perparon.Ramen po e tmerron,gjyqin ne France po e fiton.Shqupin e zoteron,po vula i mungon.Vari teneqen dhe nje bidon,çiçi rruges i shpeton,shen Pjetri ne ferr e kerkon.on,on,on çdo dite ne televizion,te njejten kenge kendon.Revolucion,revolucion,revolucion,on,on O zot sa te marre ka ne kete vendin tone,on,on

            1. S
             Salkari

             Pjese nga biseda e kellires Sali me gabelet qei shkojn pas.......Doktor cdo behet me revolucionin ?? Per ke revolucion e keni fjale ta haje dreqi ?? Po per revolucionin qe do permbyste Ramen doktor ......Po revolucioni qe kerkoni ju ishte looooooje ..... Revolucioni i kermes Sali si zyra presticioze e avokarorise ne Paris te Frances , ajo zyra pra qe do hidhte ne gjyq Sekretarin e Jashtem Amerikan Blinken ..... Apo kerkesa e kufomes politike , sharlatanit Sali , qe ambasadorja amerikane dhe eprori i saj ne Washington duhet te me kerkojn te falur .....dhe po e pranova .hahahahahahahahahaahah , akoma su mesuat me mashtrusin ???? Ka 30 e ca vite qe mashtron , sa duhen ta kuptoni ???? Do kete ngordhur , dhe do kete shkuar ne hale te gomereve dhe do kete akoma ryca qe do shkojne te vari dhe do vajtojne me kuje : cohu doktor , cohu te rezojme Ramen ....te kerkon revolucioni.....

             Lini një Përgjigje