Çështja e detit, Mitsotakis: Kemi bërë progres me Shqipërinë! Prishtina dhe Beogradi të bëjnë një hap pas për të bërë progres

6 Dhjetor 2022, 10:45Politika TEMA

Çështja e detit, Mitsotakis: Kemi bërë progres me

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka mbërritur në Tiranë për samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku është pritur nga Kryeministri Edi Rama.

Në fjalën e tij përpara gazetarëve, Mitsotakis shprehu mbështetjen për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian.


I pyetur nga gazetarët edhe për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi dhe për dialogun mes tyre, Kryeministri grek theksoi se të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas.

“Kemi inkurajuar dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës që duhet të zhvillohet në mirëbesim.

E kuptojmë kompleksitetin e çështjes, por jemi të vetëdijshëm që kjo çështje të zgjidhet dhe të dyja palët duhet të bëjnë një hap pas. Pa u zgjidhur kjo do jetë e vështirë të bëjmë progresin e nevojshëm”, u shpreh Mitsotakis.

Ndër të tjera kryeministri grek tha se do të diskutojë me Ramën për çështjen e detit, në mënyrë që të zgjidhet, me çështjen që të shkojë më pas në Hagë.

"Po diskutojmë dhe mendoj se kemi bërë progres gjatë ditëve të fundit. Duam të gjejmë dakordësi për të firmosur një dokument që do na mundësojë ta çojmë çështjen në Hagë",deklaroi kryeministri grek.

3 Komente

 1. P
  Prishtinë

  erdhen edhe keta te shkombetarizuarit qe u vetshpallen grek qe bashk me ramen e vucic shkjaun te shtyjne perpara skenaret antishqiptar.

  1. G
   Gazetaret Shqiptare jane Pulat e Kotecit

   Nji Gazetare i Vertete ,sot duhet te pyeste KM Grek ,se nqs ai püra Athina ngre zerin me vend e pavend per Minoritete ,per te Drejtat e tyre ku nuk le pa permendur edhe Pronat e Minoritetit qe nenkupton Teritorein Shqiptare por edhe ato Fake Minoritete si Himare qe s'kan te bejne fare me te tille por interpetohen dhe funancohen nga Greqia qe te ket zera te tille ne Himare _________________________ perse nuk Pyetet KM Grek se cilat jane te Drejtat e Shqiptareve ne Cameri dhe kudo ka Shqiptare Arvanitas dhe cilat jane te drejtat e tyre dhe Prionave te Camerise nderkohe qe shteti Grek nuk lejonte Camet e Jirnalistet Shqiptare aa te Vizitonin Shtepite e Pronat e Prinderve te vrarre nga Gjenocidi Grek kunder shqiptareve te Camerise por edhe te Drejtat e gjuhes se Nenes se Arvanitasve qe sigurishte jane shqiptare te paster . Kto jane Pyetjet qe i behen nji Politikani Grek e jo te hani Mut gardheve o Gazetare Pula rrugesh

   1. E
    Erdogan

    E di ty qe nuk ka patur Mazllemra,Abdullahe,Mah-Mute,Envere,Salehe etj por Aristotele,Platone,Vasil (Mbret "shqip") ,Panajote,Odhise,Dhimiter etj. As Clirime,as Shkelqim,as,Bujar turqisht nga Bujur,as Flamur nga Fllug angl,as Gezim turqisht nga Gyzel,as Besim,as Pidhi Semes perpa pushtimit te Perandorise Greke Bizantine me qender Kostantinopolis. Polis (jo Qitet nga Cita italisht) kjo ne Nder te Perandorit Ilyre Greke Megas Kostantinos. You nuk kini as Kombesi,as Dinjitet,as Respekt,as Nder tre fjale keto te huaja (Dignity,Respetto,Honor) ashtu sic eshte gjithe Gluha (Glosa greq) e ashtuquajture Shqipe. Cameve te Thesprotise ua ndryshoi Kombesine (Emrat,Mbiemrat,Istitucionet Greke Turqia. Para turqise nuk ka patur Xhamija,Medrese,Teqe,Shkolla Turke apo Fashiste por Greke.

    Lini një Përgjigje