Fatmir Mediu: Nuk akuzohem për shpërthimin në Gërdec. Pse ça jam unë, kapter ushtrie të di sa karburant është harxhuar?

12 Shtator 2023, 10:20Politika TEMA
Fatmir Mediu: Nuk akuzohem për shpërthimin në Gërdec. Pse

Fatmir Mediu thotë se ai nuk akuzohet se është përgjegjës për shpërthimin në Gërdec, por se i ka shkaktuar dëm ekonomik shtetit me kontratën e lidhur për demontimin e municioneve në Gërdec.

“Ministri nuk është kapter me grada, ministri është njeri politik. Dhe kjo ka një ndarje shumë të qartë në linjën e Forcave të Armatosura po ca duan ta lexojnë ca nuk duan ta lexojnë.

Të akuzosh ministrin se është paguar apo jo karburanti dhe kush e paguan karburantin, pse ke thënë është bërë transporti, është shkelur MAS-në në një kohë që marrëveshja ka hyrë në fuqi një vit më mbrapa apo që ke zgjedhur kompaninë kur ti thua dhe vetë VKM-ja thotë që duhet MEKO të zgjedhë kompaninë dhe ti i thua zgjidhe konform ligjit dhe VKM-së dhe për më tepër që procedurat e Mbrojtjes nuk janë si procedurat e prokurorimit në të tjerat dhe ligji i ka të shkruara atëherë duket qartësisht që veç qëllimit politik vazhdohet me një agjendë të qëllimshme.

Sepse në dy seancat e para të gjykatës u theksua se ministri Mediu nuk akuzohet se ka shkaktuar shpërthimin por që i ka bërë dëm shtetit. Pra dhe kjo historia se ky ka shkaktuar shpërthimin në Gërdec, është një histori që mediatizohet për qëllime dhe interesa të tjera”, thotë ai.

Dhe këtu ka të drejtë, nuk duhej akuzuar se i ka bërë dem ekonomik shtetit, por se ka vrarë 26 persona dhe ka plagosur qindra të tjerë.

28 Komente

 1. u
  u shofshi si rrace !

  Ti je babezia bashke ne Xenin sypeshkaqenin!!!!!!!!!!!! Kancer iu befshin paret e viktimave !

  1. B
   Bureto

   Jo or vemje jo, as ti dhe askush nuk është fajtor për shpërthimin si i tillë. As ata që punon aty, përfshirë dhe baxhabakun e monstrës që ke 30 vjet që i lëpin bythën. Dhe në këtë sjellje apo pjesmarrje të ndyrë tipike mafioze, je shpërblyer jo pak. Ama ti dhe të gjitha ata që inicuan dhe vendosën që demontimi i municioneve te rrezikshme të bëheshin në një zonë të banuar, jo vetëm që ju bën fajtorë, por ti bashkë me shumë nga pjesmarrësit që, me veprimet apo mosveprimet, shkaktuat atë tragjedi, sot duhet të ishit ende në burg. Sa kohë e kishit në zap drejtësinë, iu shmangët ndëshkimit të saj. Sot që ajo më në fund po vepron, po luan me mekanizma procedurialë që ta shtysh sa më shumë gjykimin, pra dhe me shpresë t'ia hedhësh pa lagur. Mirë e drejta tënde është, por në këtë manovër, duke kërkuar të pyeten dhe 90 dëshmitarëve të tjerë, pse nuk kërkove të ishte ndër ta edhe sypeshkaqeni, djali i atij që të detyroj të marrësh vendim për demontimin e municioneve aty ku nuk duhej, duke anashkaluar shtabin e Përgjithshëm, por dhe të ndonjë ministri në mbledhjen e qeverisë që pati kundërshtime për këtë çështje. Për këto je duke u gjykuar or i pafytyrë, dhe jo se pse shpërtheu baruti në Gërdec! Ndryshe pse do kishte në Kodin Penal dhe një nen që të dënon ti apo të tjerë si ti, si ai "Për shpërdorim detyre"?

  2. F
   FATE republikani

   Ti Fate sje kapter ushtrie dhe te te vije turp qe ofendon KAPTERET e ushtrise tone.Ti "fate" je kari i salehut dhe i shkerdhenit,nje njeri pa shtyll kurizore.O fate qe do e hash ajo nuk diskutohe po pse po vonohet kjo drejtesi si per ty dhe babain tend saleh dhe familjen e tij perbindeshe.

   1. T
    Tirona

    Ne vijen e pare te frontit ne lufte dergojne te burgosurit qe duan te shlyejne fajet e tyre dhe nese plas nje lufte kur Mehdiu te jete ne burg Ai do dergohet ne vijen e pare te frontit ku mbrapa tij do kete KAPTERIN qe do e urdheroje te hidhet i pari ne sulm dhe nese Mediu do refuzoje , KAPTERI do zbatoje ligjin e luftes duke ja futur plumin jo mbas koke por mbas bythe

   2. K
    Kapteri Qaf Molles , qe me njef mire aga Mediu

    Ky palo burre , mundohet te shmange pergjegjesine e tij me budallalleqet e konsumit te karburantit e llafe te tjera kot , per te krijuar idene se eshte i pa fajshem . Mediu nuk eshte akuzuar per konsumin e karburantit , por per baderdine e bere ne njerez ne ate fabrike . Ai eshte firmetari i pare i tragjedise se Gerdecit . Nen presionin e vazdhueshem te Sali Berishes dhe per interesat e biznesit te sypeshkaqenit te tij djalit Shkelzen , Medi beu urdheroi ndertimin e fabrikes se demontimit te municioneve ne Gerdec , ne kundershtim me vendimin e Shefit te Shtabit te Pergjithshem qe propozoi ndertimin ne nje rajon me pak te populluar . Medi beu , si servil exlent qe eshte miratoi kerkesen kemengulese te Shkelzen sypeshkaqenit , per ndertimin ne Gerdec te fabrikes , vetem per arsye fitimi , pa marre pasasysh rrezikshmerine e ketij vendimi . Te tre bashke duhet te pergjigjen para ligjit dhe te ndeshkohen rende per masakren njerzore te organizuar prej ketyre hajduteve lugeter te demokracise se brishte shqiptare .

    1. 6
     666

     Vdis ore te Qifte Kina Gruan,djalin bythqire e ty ….Dobiçi i Kurves se Fierit

     1. D
      Dejvi, Boston

      Aaaaa çam muti u bere dhe ti more plehre ,qe u zente syte gjaku I atyre femijeve...kur shoh ty more qelbesire me vjen te nxjerr zorret ...njeriu me I peshtire i politikes...se babezise

      1. G
       Gjenerali ne pension .

       Mediu ironizon pozicionin dhe detyren e kapterit ne Forcat e armatosura , duke thene qe une jam minister dhe nuk merrem me pune te rendomta . Por aktiviteti i tij si politikan edukata, kultura dhe bemat e i tij , tregojne se dhe graden e tetarit nuk e meriton . Ai eshte nje njeri pa personalitet , nje zvaranik kameleon qe te vjen ndot kur e sheh qe hiqet si udheheqes i madh e jep direktiva per demokracine shqiptare. Ky ka dale nga vulgu dhe i tille eshte sot e gjithe diten .

       1. "
        "BOHOTINA"

        Ti palaco nuk u vjen as tek thoi i kembeve kapterave. Ata kane qene e jane te perkushtuar, ti je nje vemje hadut.

        1. B
         Besnik

         Ti je nje rrote cari. Jo kapter se eshte detyre dhe nder, po ti je nje pastrues qenefi.

         1. M
          Moni

          O Fatmiroooo, nje asistenti te thjeshte i kerkon shefi te jete ne brendesi te proceseve. Ahahaha kurse ministri (ai prej verteti) duhet te kete dijeni per cdogje. Nuk po them te dije sa karburant harxhon cdo repart, edhe te doje, me ate koeficent inteligjence qe ke nuk e ftillon dot. Po ti o ditezi postin e ministrit e barazon me thase lekesh. Uroj qe gjynahet t'i lash para se te lesh kete bote dhe mos i ngelen brezit te ardhshem qe nuk ka faj per mekatet e tua!!!

          1. n
           nje qytetar

           Per shperthimin ne Gerdec nuk ka as bythe as mandat SPAK te kerkoje gjygj. Se pastaj do dale se kujt i interesonte ai shperthim pushtetit atehershem qe po bente demontimin, apo opozites atehershme qe kerceu perpjete fill sapo ndodhi shperthimi qe kishin kohe mediat prane socialisteve qe prisnin ta filmonin.

           1. S
            Sheqeri

            Gjithmone del nje kar si ty qe komenton me konspiracione o qytekar

           2. N
            Nga fshati titit

            Ty te lumte rrocka kur ke gjetur dhe talle koqet me leket e shqiptare ke 30 vjete qe e bene kete pune kudo ku ke qene minister ke shfryre koqet nje here ne muaj xhiro ne amerike beje ndonje kengetare drejtoreshe qe te benin freske ty,se provove ndonjehere ne zgjedhje te dilje vetem te shikoje sa te vlene bytha.Me qe thoje nuk jam kapter na shpjego si ka mundesi qe municionet vinin cdo dite dhe ne shtet nuk paguhej asnje leke nga kjo kompani por i zuri zullumi dhe u vrane tere ata njerez nuk shikoje dhe per cfare ishe aty qe te brithje neper bote me leket tona dhe cdo muaj xhiro ne Amerike por jo i vetem.........?????.kur je kaq i paster pergjigju pyetjeve te Geri Kokalarit,si c thua jam njeri politike thuaj ndonje fjale per te ndjerin Kosta Trebicka

            1. V
             Vranakonti

             Nuk ke faj ti o Fatmir Mediu jo,po ka faj SPAK qe te lepin bythen tyja. Ti duhej te ishe me kohe pas hekrave,por me njemij manovrash kakaris si gjeli ne maj te plehut

             1. D
              Daku

              Ti nuk je kapterr ushtrie se kapterr ushtrie eshte Irfani, por ti je nje rrul qe lam pecet dhe qaforet e Dakota. Gruaqire.

              1. Z
               Zgalem

               Kur ta do interesi behesh kapter dhe tetar . Ne rolin arbitrar te Ministrit mund te behesh kapter dhe gjeneral , brenda dites , kur e shef qe tringellijne monedhat . Do te thoshte kapteri , pse me nderhyn ne punen time ? Kapteret i ke injoruar , me keq se sa i injoron sot , nga pozitat e pasanikut . Ministri i pa ndergjegjshem dhe prepotent , sic ke qene ti , i ka tet tera pozitat mbi dhe . Nga ata kaptere , qe po i perbuz ke vene pasurite e tua. Kapteri eshte i varfer po i ndershem , prandaj ti nuk preferon kapter , por milioner . I takon kontigjentit te shqiptarve , qe gjithe jeten , ke llomotitur , pa bere asnje pune lonkrete . Kapteri e ka ushqyer familjen me pune te thjeshte po te ndershme . Duhet te jeshe njeri pa cipe , kur ofendon vartesit , qe te kane sherbyer . Zgalem

               1. D
                Dit ziu

                Te te them je nje muttttt ...eshte shume. Ti je muti i asaj nenes qe te ka pjell. Me mire te kishte lind nje qen se sa ty. Nenat jane te mira, por ka nga ato qe pjellin kriminele. Ashtu eshte raca. Ti nuk i shpeton drejtesise. Do vuash denimin se keshtu thot zoti. Vrave njerez te pafajshem o i ndyre. Na plase mo rrugac me pafytyresine qe ke. Me mire te jesh nen toke, se sa mbi toke e kriminel se po jeton me gjakun e 26 viktimave 300 te plagosur etj deme. Te eshte bere lekura sholle. Mallkuar qofsh o dit zi. Mos gezofsh asgje.

                1. J
                 Jimi

                 Ti ti marresh te keqen kapterrit, por ti je nje mut, muti qe s'e ke shokun. Ti sebashku me te birin e atij xhahili qe per dreq ishte president, nga makuteria shkretuat nje fshat te tere dhe vrate 26 te pafajshem. Ju nuk jeni gje tjeter, vec nje tufe horrash qe kjo mut drejtesi nuk kerkon ta bej zap.

                 1. S
                  Sadiu

                  Ke te drejtë, nuk je kapter ushtrie, por je krimineli më i madh që ka patur ushtria. Jep llogari o vrasës i 26 vetave, o hajduti dhe shkatërrusi më i madh që njeh ushtria.

                  1. Q
                   Qafa e Llogarase

                   Nje nga njerzit me te uryer qe del ne TV me ate byzeqeshjen e shtirur.. me shume urej kete se Saliun...

                   1. G
                    Gerdeci pret drejtesi

                    Ke pjekur 26 njerez te gjalle ne flake e barutit ke hedhur nje zone te tere ne ere e ke guximin e del neper ekrane na shet pordhe na jep leksione demokracie more pis burre . Pse nuk thirre presidenti e Amerikes per te vertetuar sa burre i mire qe je , po Zenin pse e le pa thirrur se ju te dy akuzoheni . Ketu duhet Enveri ai ja u leronte te katembedhjetat ja kishte q . . . mamate qe me kohe nga Saliu ty Fate edhe Zenit rraca te keqia te ketij vendi .

                    1. D
                     Drini

                     Ah ty te qifte Kina rracen. Po paret qe I blije villa dhe I jeppe rroge dashnores ku I gjeje ti mut muti??

                     1. K
                      Kastrioti

                      Ore pse e shani ky te drejten po thote nuk kam qene kapterr dhe ju nuk e besoni, po do thoni ju çfar ka qene ? ky qe thoni ju ka qene nje ushtar qe i benin rreshtore salehu me djalin e tij dhe ushtari nuk ka te drejte te flasi me teper se.... kuptohet çfare e gjene, ndersa njeri ne komentet e mesiperme thoshte qe ka lare edhe pece dhe kjo eshte e vertet qe ka lare pece e ju do te thoni çfare pecesh ka lare ky mo, po ja mo ato pecet e asaj kengetares qe ishte e punesuar ne repart ushtarak. Keto jane dy arsyet qe ky miu nuk ka qene kapterr tung.

                      1. S
                       Skraparliu

                       O Fato ne Gerdec eshte vepruar fiks sic veproi MAJKUA kur ishte minister per DELIJORGJIN,keshtu veprove edhe ti ne 2005 per DELIJORGJIN ne shkaterimin e tankeve dhe te artilerise duke mos derdhur asnje qindarke ne buxhetin e shtetit por mbasi shiten si u desh qejfi mbydhen ca qindarka ashtu si vepruat ju dhe Majkua e bene kushdo por nuk the qe nuk jam kapter ushtrie por heshte bashke me Majkon cunin e tezes te delijorgjit,kurse per GERDECIN qe u vrane njerez dridhet bytha nuk jam kapter nuk di gje SPAKU te hetoje para shperthimit eshte mbyllur ndonje fature ne shtet sepse ti dhe ZENI municionin e ushtrise e quanin malle Belik pra SPAKU ta filloje nga viti 2004 kur ishte minister i ndereshmi MAJKO pastaj vazhdove ti Fate,te erdhi zari ne dore dhe perfundove me te njejtat metoda per shkaterimin e municineve ne GERDEC,po te kete drejtesi si TI dhe MAJKUA e keni vendin mbrapa hekurave se keni shperdoruar pasurin e shqiptareve lerni perallat se kishte kompani kush vepronte pa firme tuaj dhe pa mare 10% ti me me majkon.

                       1. a
                        a.a.

                        po kur nuk ka burre te te dale perpara.. injorant. Kapter nuk ishe por si minister duhet te kishe kontroll deri ne qelizat me te vogla te ushtrise.

                        1. J
                         Jari N

                         Ti o Medi Çomi do rrjepur si Keç së bashku me Xenin Sali Non Grada, p' thuuuu, Jazëk.

                         1. E
                          Ethem Lalaj-MallaKASTRIOTI

                          VO: 1.Argumenti Medi Gërdecit është FËMINORE.Ministri për Gërdecin nxori URDHRA.. 2.Pse ishte kundër Shefit Shtabit Përgjithshëm..që iku nga frika e Sb në Amerikë.. 3.Pse nuk e thërret për DËSHMITAR Luan Hoxhën,por thërret 90 pa lidhje me historinë e Sali Mehdi Gërdecit..? 4.Pse nuk e thërret NENI SALI SY PESHKAQËNIN..? Kur ortaku tij në Amerikë DIVEROLI u dënua 4 vite burg..!! 5-Për ZENIN u bë libër dhe filmin në HOLLIVUD..dhe gjyq në Amerikë dhe gjyqet Atje Zeni i humbi..!! Kjo është poshtërsi e drejtësisë son të TREDHUR NGA SB 92. 6.Nëse nuk ishte dakort me vëndin e demontimit,pse nuk e kundërshtoi VKM..? 7.Mediu duhet të dënohet edhe pse nuk deklaron se zbatoi qorrazi VKM e Saliut..dhe ndaj është ORTAK SI DEPUTET NË LISTAT E PD SALIUT..! 8.F.Mediu akoma po vazhdon të mbështet Sb NON GRATA nga SHBA ANGLIA..për tu bër përsëri deputet.. 9.FM kërkon të shtyj kohën sa të vij Sb në pushtet(Pas vdekjes natyrale),Se politikisht ka vdekur më 21 maj 2021,nuk bëhet më K.Ministër..PIKË..PIKË.

                          Lini një Përgjigje