Fjalimi i fundit i Luçiano Boçit në Kuvend: Po iki të shpëtoj Elbasanin

23 Mars 2023, 18:20Politika TEMA

Fjalimi i fundit i Luçiano Boçit në Kuvend: Po

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka mbajtur pasditen e kësaj të enjte fjalimin e fundit, pasi i duhet të lërë mandatin për të kandiduar për kryetar të Bashkisë së Elbasanit në zgjedhjet lokale të 14 Majit.

Boçi e ka konsideruar si privilegj kandidimin në Elbasan dhe ka shpalosur edhe vizionin e tij për zhvillimin e qytetit. Ai tha se po ikën nga Kuvendi për t’u kthyer atje ku çdo gjë e vogël, bën një diferencë të madhe.

Deputeti bëri thirrje mazhorancës që të ndalojë së vjedhuri votën e qytetarëve të Elbasanit.

Boçi: Në këtë sallë më ka sjellë mbështetja dhe vota e qytetarëve pa parti të Elbasanit. Vetë në këto vite jam përpjekur sa kam mundur me angazhimin tim të jem zëri i tyre. Jam përpjekuri të jem mbështetja e tyre, zgjidhësi i problemeve të tyre, miku i tyre, pavarësisht krahut politik, vetvetja. Jo gjithmonë ia kam arritur dhe kjo është krejt njerëzore ama ka qenë nder për mua.

Ka qenë besimi i tyre që e ka bërë fjalën të vlerë dhe i ka dhënë frymë mendjes time të flasë dhe të thojë të vërtetën. Po e dorëzoj sot mandatin me kushtin që të jem më pranë njerëzve të mi, qytetarëve të Elbasanit. Një mekanizëm që vret besimin dhe shpresën e qytetarëve. Këtu jam ballafaquar me kundërshtar luftarak dhe me kolegë.. i kam falur shpifjet me idenë se falja është hyjnore. Ky vend më ka pëlqyer për dinamikën, të bukurën e politikës dhe të shëmtuarën e saj.

Vetë në këto vite, jam përpjekur sa kam mundur me gjithë angazhimin tim, të jem zëri i qytetarëve të Elbasanit, jam përpjekur të jem miku i tyre, pavarësisht krahut politik. Jam përpjekur të jem vetëvetja. Ka qenë nder për mua të përfaqësoj qytetin tim, njerëzit e mi. Ka qenë besimi i tyre që e ka bërë fjalën time me peshë. Po e dorëzoj sot këtë mandate, me një kusht që të shkoj më pranë njerëzve të mi, qytetarëeve të Elbasanit. Politikën e kam gjykuar si mjet për të zgjidhur hallet dhe problemet ekonomike, shëndetësinë, artin dhe kulturën e për t’i dhënë shërbimin që duhet për qytetarët.

Parlamentin e kam konsideruar si vendin e betejës më të bukur që na ka falur Zoti, vendin e betejës së fjalës. Fjalës së mençur, fjalës që godet, që polemizon, që thumbon. Dhe jo fjalës sharëse, fyese dhe tallëse me qytetarët. Të them të drejtën, jo gjithmonë e kam marrë shijen e duhur të fjalës. Këtu jam përballur me kolegët. Ky vend, më ka pëlqyer për dinamikën dhe nervin që mbart. Këtu në këtë sallë, kam parë të ulur bashkë të vërtetën dhe gënjeshtrën. Të bukurën e politikës dhe të shëmtuarën e saj. Mos mendoni se po largohem për këtë arsye.

Përndryshe nga ju, mua më është dhënë një privilegj që dikush e quan dhe sakrificë. Privilegj për të qenë kandidat në Bashkinë e Elbasanit. E konsideroj si mundësinë e artë për t’i kthyer borxhin, meritën dhe lavdinë e dikurshme, mjedisin që meriton.

Unë po iki për t’u kthyer atje ku çdo gjë e vogël, bën një diferencë të madhe. Bashkë me njerëzit, do e bëjmë ndryshimin. Do e kthejmë Elbasanin aty ku e meriton. Do ta bëjmë Elbasanin një vend të dashur, një vend ku mund të jetosh, pa menduar se do të ikësh. Do ta bëjmë një adresë të dashur për turistët, vendas dhe të huaj. Kemi gjithçka, sot kemi dhe vullnetin për ndryshim, do ta bëjmë Elbasanin. Do ta bëjmë një shembull për t’u ndjekur.

T’i japim qytetarëve të drejtën e plotë të shprehjes së vullnetit të tyre. Kam një kërkesë të fundit në këtë sallë, boll ia vratë votën dhe të ardhmen duke ia blerë atë. Boll i kërcënuat jetën duke i larguar nga puna për arsye politike. Boll i mashtruat me propagandë, boll i detyruat t’ju pëlqejnë me zor në rrjete sociale. Bashkia është e qytetarëve.

21 Komente

 1. A
  Agron

  O zot o zot ky do na shpetoje my kolere

  1. P
   Prec Ulaj

   Fjala e ketij kara.bushit, me kujton ditarin e nje gruaja ne vapor. Dita e pare: U shkembeva me kapitetnin e anijes, dukej simpatik. Dita e dyte: U shkembeva perseri me Kapitenin, ai me pershendeti, qendroi dhe me dha doren. Dita e trete: Kapiteni me ftoi ne darken e vecante Dita e katert: Kapiteni me propozoi te shkoja ne kabinen e tij, nuk pranova. Dita e peste: Kapiteni me tha qe do te mbyste gjithe anijen nese nuk flija me te. Dita e gjashte: Anija shpetoi pa u mbytur.

   1. k
    k

    Nëse nuk i fiton zgjedhjet ,shko zihu me grushta me ato që i fitojnë dhe non grata do të thuri lavde si hero i demokracisë(shpellare).

   2. K
    Kalaja

    Shyqyr qe u zhduke dhe nuk do na dalesh me nafoletoren e Kuvendit, por ta them me bindje se nga posti qe enderron , te semes ke per te marre.

    1. Z
     Zagali

     Ik o Luçiano dhe mos u kthefsh me. Ne 14 Maj piçken e sateme ke per te fituar. Po ato grushta si rrugaç,qe i dhe biznesmenit te Elbasanit i ke parasysh?. Po Pjerin Xhuvanin qe e vrat ju ne fushaten elektorale e mban mend? Ti do dalesh keq me keq edhe per nje arsye tjter,se je kandidat i non grates,Sali Mortjes.

    2. Q
     Qytetaret e Elbasanit leri ne hallet e veta ..

     Qytetaret e Elbasanit nuk kane nevoje TI shpetoshe TI. ! Ata e shpetojne veten me pune duke punuar Nate e dite. ! Ardhja e juaj vetem do tia dobesoje te ardhurat. ! Leri ne hallet e veta Qytetaret e Elbasanit. ! Mjafte me premtimet me Luge Floriri. !

     1. O
      Orenjasi

      Ky kooperativisti i Labinotit kërkon të sjellë frymën berishiane e anti amerikane në qytetarët e bashkisë se Elbasanit . Ky boksier i dështuar kërkon të bëhet fli për interesat e Saliut të Viçidolit që kërkon të mundë Amerikën dhe ti bëjë elbasanllinjtë që të hanë bar, si në kohën e shokut Enver . Lu çiano është nostalgjik për barin e njomë të kodrace të Labinotit.

      1. H
       Hitleri

       Ik o bythgris legen

      2. Q
       Qytetaret e Elbasanit leri ne hallet e veta ..

       Qytetaret e Elbasanit nuk kane nevoje TI shpetoshe TI. ! Ata e shpetojne veten me pune duke punuar Nate e dite. ! Ardhja e juaj vetem do tia dobesoje te ardhurat. ! Leri ne hallet e veta Qytetaret e Elbasanit. ! Mjafte me premtimet me Luge Floriri. !

       1. E
        Elbasani

        Ky pederasi do na shpetoje ne ne Elbasan ? Ky qe merrte 100 deri ne 150 mije leke per provim do na shpetoje ne ? I biri i sekretari te Partise Punes te ish uzines mekanike do na shpetoje ne ? Vellai i motres qe u kap me kembeperpjete ne zyren e drejtorit te Institutit te projektimeve te kombinatit metalurgjik do na shpetoje ne ? Pedagogu qe i kerkonte seks studenteve ne kembim te dhenies se provimit do te shpetoje Elbasanin? Ky i korruptuar qe ka vile trekateshe dhe dy apartamente te tjere ne Elbasan e Tirane me nje page pedagogu do shpetoje Elbasanin ? Ky spurdhjak qe godiste me grushte Gjergj Luca pasi ate e mbanin nga krahet nga shoku dhe nipi i tij do na shpetoje ne. Ky individ qe mbeshtetet dhe ben pjese ne foltoren non grada antiamerikane do shpetoje Rlbasanin ? Elbasani eshte pro futjes se Shqiperise ne BE me mbeshtetje e mikut tone te madh Shteteve te Bashkuara te Amerikes. Ne ne 14 maj do te kthejme duarbosh ne strofullen tende antiamerikane te Berishes.

        1. U
         Ushtari.

         Po lerja ca per here tjeter apo ka te tjera ky ska vetem keto.

        2. x
         xhoxhi

         Si nuk kanë turp që hiqen si shpëtimtarë ku qytetarët i,luajnë në tepsi.Do shpëtoj Elbasanin na thotëë.Mirë bëre që i syrgjinose nga parlamenti.Ki kujdes në Elbasan se mos hash ndonjë plumb bythkës..

         1. L
          Lida

          O zot , ky ne Elbasan njihet si mashtrues profesionist, hipokrit dhe i korruptuar, qe tashme njihet dhe si idhull i nongrades. Elbasani do te votoje qytetarin e ndershem e te pakorruptuar Gledian Llatja.

          1. S
           Sali pordha

           Luciano ti do maresh sallatorin.

           1. P
            Pal Melyshi

            Ky birbo i Saliut nga Zavalina e Shpatit malor , eshte pa asnje itegriteti , por gjithmone Saliu ka zgjedh kete kategori duke ofenduar per 32 vjet popullin. Saliu zgjedh amoral , hajdute , spiuna sigurimi , komuniste fanatik si Boci, fshatar nga malet

            1. M
             Mara emigrante ne Itali

             Nga komentet qe lexova kuptova se çfar opinioni kane per ty o fytyr kali.Bravo Elnasani jepini ketij mashtruesi nje mesim te mire ,bejani si atij deputeti me prasin .Elnasani i bukuri Elnasan .Edi Rama do te fitoje .

             1. P
              Populli.

              O Luci te te bej nje pyetje.Cfare force politike juridike perfaqson qe ta dine elbasanllinjte.Pa fyer komunitete fetare te me falin.I di si i thone kesaj o Luco " ha buken e turkut e ben duan e kaurrit." Edhe ti ha nga pd dhe i jep PL. Sa poshte ke rene u Luco te futesh nen pantallonat e Ilirit e Petritit Qofsh ti qe do degjosh e do maresh ere pordheve te tyre.Por te pakten meri ere ti dhe mos e fut gjithe pd elbasabllije ne pantallonat e tyre.

              1. U
               Ushtari.

               O Luco elbasani i shpetuar eshte ska nevije ta shpetosh ti.Po ty brava te qofte rezultatin e di por ne fund do thuash me vehte e shyqyr shoetova nga foltorja e rithemelimit se mu enjte koka.

               1. B
                Bir Selmani nenes ke te.....qi me pare.

                Po shkon edhe ky te shkerdhej Elbasanin, ka mbetur troke.

                1. A
                 Asd

                 Shko, shko se vertet po te therrasin!!!

                 1. p
                  pirro

                  Po iken te shpetosh veten nga marrezia

                  Lini një Përgjigje